Keddie Keddie komentáře u knih

Údolí stínu Údolí stínu Peter Tremayne (p)

Typická Fidelma a trochu netypický Eadulf. Tentokrát není až tak úplný ňouma a okolnostmi je donucen jednat samostatně. A samotnou Fidelmu překvapí už jen tím, že používá blafování a riskantní hru. Kniha stojí za přečtení, je výborná. Jen ta irská jména jsou nezapamatovatelná.

26.09.2017 5 z 5

Sice se jedná o úplně jiný styl humoru než je ten Wodehouseův, na něhož odkazuje název, ale i tak jsem se náramně bavil. Jen škoda, že kniha je příliš krátká.

10.11.2018 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Druhý díl se mi líbil stejně jako ten první. Jen byl podstatně kratší. Sotva jsem se do knihy začet, už jsem narazil na nápis: Konec druhého dílu. Snad tato tendence nebude pokračovat i ve třetím dílu. Ten by pak mohl mít pouze jednu stránku: Konec třetího dílu.

14.08.2014 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Knihu jsem dočtl až do konce. Chtělo to výdrž, ale zvládl jsem to. Co o tom říci. Kniha vlastně nemá děj. Částečně se skládá ze vzpomínek na originálního Saturnina, částečně z vyprávění historek (originalitu neumím posoudit, ale jednu Jahelkovu písničku jsem poznal). Příznivcům originálu nedoporučuji číst.

03.12.2017 2 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Vynikající kniha. Některé postřehy mi mluvili z duše. Ač jiná kultura, některé věci jsou všude stejné. Doporučuji.

26.11.2017 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

I druhý díl byl vynikající. Děj má spád a kniha sde čte prakticky sama. Hned se vrhám na třetí díl.

09.10.2015 5 z 5

Mosazná postel Mosazná postel Jaroslav Velinský

Jedna z nejlepších Finkovek. A možná i nejdrsnější. Autor se vrací tematicky k vlce, jako ve svém prvním díle o Otovi. A musím říct, že napínavé je to až do konce. K tomu skvělé průpovídky Oty. Vřele doporučuji.

12.12.2013 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Kniha se mi líbila. Jen mne trochu překvapilo, že autor použil stejné schéma děje, jako u prvního dílu. Jsem zvědavý, jestli u toho zůstane i v dalších dílech.

10.04.2018 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Předchozí díly se mi líbily více. Snad byl příběh trochu rozvláčnější. Už se těším, až se detektiv vrátí do Čech. Snad.

15.09.2017 4 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Nejdříve jsem nevěděl, co vlastně čtu. Jako detektivka to nevypadalo. Až od půlky jsem pochopil, že je to dost netradičně napsaná detektivka. Celkem se mi líbila, i když bych ji kapku zkrátil.

19.09.2016 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Další dobře napsaná detektivka. Přiměřeně zamotaná, zajímavé rozuzlení.

26.06.2015 5 z 5

Vlk na vodítku Vlk na vodítku Naďa Horáková

Kniha se skládá ze dvou povídek, spojených hlavním hrdinou. A musím říct, že mne příjemně překvapila. Slušná zápletka, poněkud netypické prostředí a sympatický detektiv. Jen škoda, že autorka na tuto knihu nenavázala dalšími příběhy Alana Malchowa. Určitě bych si je přečetl.

16.03.2014 5 z 5

Led v žilách Led v žilách Yrsa Sigurðardóttir

Výborná detektivka. Odehrává se v Grónsku, v hodně netradičním prostředí a zpočátku to vypadá spíš na horor než detektivku. Venku -40, vevnitř uzavřená skupina, která pátrá, kam zmizeli tři pracovníci těžařské firmy. Spojení s civilizací veškeré žádné. To jsou prostě správné hororové kulisy. Nakonec ale dojde i na tu vraždu. Kniha se mi moc líbila a vřele ji mohu doporučit.

25.01.2014 5 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Kniha se četla velice dobře. Sice už od poloviny mi bylo jasné, jak se vše událo, ale čekal jsem, zda se v závěru něco překvapivého nestane. Nestalo, ale přesto jsem nebyl zklamán.

11.08.2017 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Výborná detektivka. "Ich" forma se mi líbí a popis příběhu je velmi uvěřitelný. Sice zde čtenář nehledá pachatele, který je už od počátku zjevný, ale díky napínavosti příběhu se vše čte velice dobře. Jen pozor na časový posun kapitol hlavního hrdiny a pachatele. Trochu mne to zmátlo.

08.08.2017 5 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Zase jeden z neobvyklých případů. Vyšetřuje hlavně Ota a Diviš, zatímco Oldřich je v domácím vězení. Nicméně i zde prokáže "nadpozemské" schopnosti a celou záhadu jen na základě logiky vyřeší stejně jako Ota s Divišem. Kniha se velmi dobře čte i díky autorově humoru. Některé postupy už jsou znalcům celé série dobře odhadnutelné (Ota vše řeší pomocí žen). Ale i kvůli tomu mám celou sérii velmi rád. Doporučuji. A hlavně při čtení moc nepopíjejte, ať nemusíte nosit Bahkauva. :-)

08.08.2017 5 z 5

Mrtvola v brnění Mrtvola v brnění Jan Bauer

Četlo se to dobře. Jen ten konec byl takový rozpačitý. Pachatel se přiznal bez mučení a byl konec. Žádná logická dedukce, dokazování nebo past na pachatele. Škoda.

24.07.2017 4 z 5

Ďáblova pečeť Ďáblova pečeť Peter Tremayne (p)

Přece jen trochu netradiční díl. V podstatě až do konce knihy jsem ani netušil, co bylo motivem všech vražd, kterých se tedy odehrálo požehnaně. Teprve v druhé půli se začaly objevovat nejasné náznaky, které Fidelma shrnula v samém závěru knihy. Nejvíc mne ale drtí místopisná jména. Udržet všechny v paměti je pro mě nadlidský výkon. Přesto je kniha opět perfektní a vřele doporučuji.

24.11.2016 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Obdobně jako minulé dva díly byl i tento výborný. Humor, místy anglický, místy nekorektně český, se objevoval prakticky na každé stránce. Už dlouho jsem se tak nenasmál. U některých knih si říkám, proč má tolik stran, u téhle naopak, proč nemá více stran. Snad autor brzy připojí další díl.

16.10.2016 5 z 5

Jáchymovští démoni Jáchymovští démoni Vlastimil Vondruška

Kniha je taková příjemná změna z Letopisů. Jiří Adam je mladý a bez svých pomocníků. Celkem autora chápu, že zamířil na bezpečný začátek Letopisů. Přece jen umísťovat děj knihy časově mezi již napsané díly je velice složité. Vondruškovi už se nejdenou povedl drobný přehmat, kdy například postava, kterou zabil v časově dřívějším díle, nechal v jiném díle obživnout. Do zde nehrozilo a tak jsem se mohl soustředit na děj samotný. Dalším netypickým rysem je to, že vrah je známý v podstatě od poloviny knihy a Jiří Adama se jen utvrzuje v tom, že to byl opravdu on. Co je naopak typické, je že každá maličkost je do děje zasazená s nějakým účelem. I náhodná milostná epizoda na začátku románu má nakonec velkou důležitost při vyšetřování. Za mne palec nahoru a budu se těšit na další díly.

25.09.2016 5 z 5