katy238 katy238 komentáře u knih

Securitas Imperii 33 Securitas Imperii 33 Lukáš Babka

K výtisku jsem se dostala náhodou a právě tento způsob mi nepřijde u tohoto typu literatury šťastný. Svědectví o svévoli režimu (zvláště toho minulého) by totiž měla být volně dostupná všem a výpovědi v knize uvedené se stále opakovat. Drobné mínus je odborné pojetí, které bohužel není určeno masám, ale i tak se jednalo o zajímavé čtení, které mě nasměrovalo dále k literatuře disentu.

27.06.2019 5 z 5

Všechny sny světa Všechny sny světa Theresa Révay

I když má kniha dost otřesnou obálku, jedná se o pokračování, které v mnohém převyšuje první díl. Výborné čtení o poválečném Berlíně a zoufalství jeho obyvatel, které pokud nezničil nacistický režim, nové pořádky se o to aktivně snaží. Rozhodně doporučuji zájemcům o románovou tvorbu z této doby, bez přečtení prvního dílu se však u této knihy rozhodně neobejdete.

17.05.2019 5 z 5

Bílá vlčice Bílá vlčice Theresa Révay

Příjemné čtení spíše k odpočinku, byť autorka srozumitelným způsobem zpracovává velmi silná témata, jako bolševická revoluce v Rusku, nastupující nacismus, perzekuce Židů a odbojovou činnost v Německu nahlodanou udavači. Kniha patří spíše do žánru červené knihovny, ale je skoupá na přílišné srdcové výlevy a sexuální popisy. Autorka vkusně zachycuje vnitřní pochody hrdinů žijící v nelehkých časech, ze kterých se snaží získat to nejlepší. Rozhodně výborná kniha.

10.05.2019 5 z 5

Otrávené duše Otrávené duše Petr Švec

Velmi zajímavá sonda do české hororové scény a příjemné překvapení. Děj nenásilně ubíhal, postavy se nepletly mě ani vzájemně a celkově ve mě kniha zanechala dobrý dojem.

28.04.2019 5 z 5

Valašsko v područí hákového kříže Valašsko v područí hákového kříže Zdeněk Kment

Neotřelý a upřímný pohled na okupaci, osvobození a odbojovou činnost na Valašsku a na Moravě. Ne každému se bude autorova upřímnost zamlouvat, ale v záplavě chvalozpěvů je takový pohled nutný. Skvělé čtení, které je vše, jenom ne líbivé. Nikdo z nás totiž neví, na které straně pozná svého příbuzného....

20.04.2019 5 z 5

Trocha práce vznešeného druhu Trocha práce vznešeného druhu John Morressy

Soubor povídek s humorným i hororovým nádechem. Tenká nenápadná knížečka, která skrývá výborný obsah. Pobaví i čtenáře mimo skalní fanoušky fantasy.

02.04.2019 5 z 5

Kniha pro mě byla cenným zdrojem informací nejen o tragické události, ale také o mnoha dalších soudobých organizacích, institucích a strojích, které bohatě vysvětlovaly poznámky pod čarou. Pro mě osobně byly přínosem. Kniha bohatým obrazovým materiálem ilustruje celou tragédii a odkazuje na mnoho současných zdrojů. Výborné čtení.

24.03.2019 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Kříďák není v principu špatná kniha, ale u titulu, kdy vidíte reklamu v podobě polepů na automobilech i v dnešních dnech, čekáte více. Mnoho knih bez podobného reklamního šílenství má vyšší hodnocení, protože se od něj neočekává tolik. Děj postavený na dvou časových rovinách, neustálé comebacky a "temná tušení", která vyšumí do prázdna a na konci nezodpovězené kličky děje, bohužel spíše rozčilují. Titul se snaží dodržet tradice Stephena Kinga, navzdory snaze pokulhává i za jinými knihami tohoto žánru. Přehnaná propagace knihy na úkor obsahu opravdu knize škodí.

15.03.2019 3 z 5

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

Edith Piaf jeden život nestačil, bohužel její tělo nevydrželo ani délku jednoho průměrného... Smutné čtení o velikánce, která stále vzbuzuje emoce, ať svým životem či dílem. Pokud Vás zajímají šansony nebo jen chcete prožít jeden neobvyklý život, nad knihou neváhejte.

27.02.2019 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Temné vyprávění příběhu o tom, že každý nakonec dostane to, oč si koleduje nejvíce... Další výborná kniha mistra nejen hororů.

19.02.2019 5 z 5

Já, Bahia, zázračně zachráněná Já, Bahia, zázračně zachráněná Bahia Bakari

Kniha je jednoduchým čtením o životě jedné rodiny, kterou krutě poznamenalo letecké neštěstí. Bahia přežila jako jediný cestující a své utrpení jednoduše popisuje na stránkách útlé knihy. Kniha si na nic nehraje a nemá žádné velké ambice kromě jediné, a to podat svědectví o jednom přežití, které se rovná zázraku.

13.02.2019 5 z 5

Děvče - Mé dětství a druhá světová válka Děvče - Mé dětství a druhá světová válka Alona Frankel

Má první kniha k tomuto tématu, kterou hodnotím jako velmi slabou. Vzpomínky na válku samotnou jsou opravdu malé, autorka byla tou dobou opravdu malé dítě a mnoho si pamatovat nemůže, ale stavět na tomto knihu a prokládat to pubertalnimi mindraky a nesmyslným opakováním již řečeného stále dokola sráží i ty části knihy, které tak zle nejsou. Nechci devalvovat ničí vzpomínky, ale kniha mi přijde jako pokus svézt se na vlně memoárů z období okupace, i když z toho vypravěč vzhledem ke svému věku nemohl mít mnoho. Nehledě na to, že některé části knihy jsou vyloženě nevkusné.

12.02.2019 3 z 5

Kočka mezi holuby Kočka mezi holuby Agatha Christie

Výborná detektivka s originální zápletkou i nečekaným rozuzlením. Stará škola z dob gentlemanů, která neomrzí.

04.02.2019 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Silné čtení o části historie, o které chce i dnes jen málokdo slyšet a skoro nikdo vzpomínat. Poválečné hysterie nacionalismu spustily stavidla hrůzy a hanby, které si jen málokdo dokáže představit. Mnoho knih se věnuje obětem německé mašinérie zla. Naštěstí jsou i tací autoři, kteří se nebojí sáhnout do tabuizovaných témat a srozumitelně je přiblížit i dnes. Úžasné čtení, silný příběh.

03.02.2019 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Jednoduchý a čtivý thriller, který tentokrát svým stylem připomíná seriál Colombo, kdy Vám autor odhalí vraha už v půlce knihy, ale nechá Vás okusovat okraje stránek nad faktem, že se k němu Erika neblíží ani o píď. Pan Bryndza opět nezklamal a já knihou proletěla už za několik dnů s vážným problémem ji odložit a vrátit se do reálného světa.

26.01.2019 5 z 5

Ohně na planinách Ohně na planinách Šóhei Óoka

Syrový pohled na válečný konflikt na Filipínách z pohledu japonského vojáka. O tématu bojů za druhé světové války a bitev mezi americkými a japonskými vojáky dnes mnoho knih nepojednává, ale těch několik stojí za přečtení. Není to lehké čtení a autor je až děsivě popisný a prostý emocí. Děsivé svědectví o prozitem pekle na jednom vzdáleném ostrově.

16.01.2019 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Příběh čistý jako křišťál, ale ne průhledný. Osudy několika rodin přervané válkou, jejíž členové se scházejí v pokoji se stěnami čistějšími než sklo a přitom má každý z nich zde své tajemství. Kolik jich však pokoj dokáže ukrýt? Neobvyklé čtení, které není pro běžného čtenáře. Ale ke kterému se jistě vrátíte.

09.01.2019 5 z 5

Navštivte planetu Zemi! Navštivte planetu Zemi! Jaroslav Veis

Útlá knížečka z roku 1987, ve které najdete výběr sci-fi povídek s různým zaměřením a tématy. Cesty časem, konec světa, setkání různých druhů nebo i šílené nápady vynálezců v budoucnosti, to vše může čtenář zažít. Je však nutné pamatovat na dobu, do které byl spisek vydán. Navštivte planetu Zemi je knížka podnětná, ale milostné avantýry ani optimistické vize budoucna v ní nenaleznete, jen různé nápady autorů, co bláznivého může budoucnost přinést a jak se s tím lidstvo popasuje. Některé povídky jsou zábavnější, jiné složitější, všechny dohromady však vytvářejí zajímavou mozaiku, která stojí za přečtení, pokud však jste ochotni otevřít svou mysl něčemu jinému (pokud nejste fanoušci těchto knížeček, kterých lze nalézt např. po antikvariátech obrovské množství za pár korun) a ponořit se do zajímavých úvah autorů.

08.01.2019 5 z 5

Malá ručka Malá ručka Susan Hill

Není to žádná vysoká literatura a ani si na ni nezkoušela hrát. Sice mám vážné obavy, že už se k útlému dílku nevrátím, ale jako jednohubka do tramvaje to bylo dobré. Taková duchařina, u které se nebojíte.

06.12.2018 3 z 5

Kniha Ester Kniha Ester Marek Pietoň

Ester a její život v meziválečné Ostravě osloví, způsob jejího života už méně. Souložení v knihách příliš nemusím, ale bylo prokládáno příjemným, byť temným vyprávěním o nelehkém životě v popílkovém městě. Ale autor dokázal zaujmout a stylem vyprávění mě u knihy udržel. Nezvyklé čtení.

29.11.2018 4 z 5