Otrávené duše

Raskovice. Místo, kde čas ubíhá líným tempem poklidného maloměsta. Místo, kde byste mohli žít. Monika Kloučková dostává příležitost učit na zdejší základní škole a společně s přítelem vyhlíží novou životní kapitolu. Šťastné chvíle však blednou pod tíhou nočních můr a podivných událostí, jejichž střípky se skládají v hrůznou mozaiku. Městečko sužuje démonická bytost prahnoucí po krvi a utrpení. Není zvyklá prohrávat, tentokrát však narazila na důstojnou soupeřku. Dokáže ji zlákat do svých řad? Námluvy mohou začít. Monika stojí před nelehkým úkolem. Aby se vzepřela silám, které ji touží ovládnout, bude muset probudit odvrácenou stranu svojí duše. Silnější, odhodlanější… a temnější. Raskovice. Místo, kde zlo sílí každým dnem. Místo, kde byste mohli zemřít....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357345/otravene-duse-smF-357345.jpg 3.553
Horory, Literatura česká
Vydáno, Klika

Kniha Otrávené duše

Pigface
28.10.2019

Darovanému koni na zuby nehleď, se traduje. Bylo ovšem přáním autora, abych se knize na zoubek podíval. Tak se i stalo.
Co oceňuji:
1. Autor je odvážný, to bezesporu. Český horor je sice pole neorané, dobrých děl je méně než šafránu. Má ale obrovskou konkurenci v zahraničí. Tak obrovskou, že kdyby byla kniha vyloženě špatná, zapadla by velmi rychle. Takže to chce určitou dávku odvahy jít s knihou na trh.
2. Dílo Petra Švece si udrželo moji pozornost od prvního k poslednímu písmenku, čímž navazuji na bod 1, nezapadla. Čte se dobře.
3. Nemalou roli zde hraje fakt, že dílo je z českého prostředí, čtenář se velmi rychle orientuje, vlastnosti, charaktery a zmíněné prostředí mu nejsou cizí. Popsanou postavou by klidně mohl být jeho soused/sousedka.
Ale:
Dílo trpí určitou nevyvážeností. Vysvětlím:
Vezměme si klubíčka a hoďme je ze schodů. Rozmotají se, zamotají se vzájemně, pěkně jedno přes druhé. Dávat dohromady bych to nechtěl. Podobně je na tom i tato kniha, jen si klubíčka nahradíme příběhy nebo dějovými linkami. Těch klubíček je strašně moc, bylo by lepší, kdyby nám takové tři až čtyři vůbec nevypadly. Naštěstí je jedno výraznější a jen tak se nezašmodrchá a i když se několikrát skoro ztratí, nakonec jeho konec zdárně najdeme. To je hlavní dějová osa.
Chtělo by důsledněji pracovat s hlavní dějovou osou, nenechat jí válcovat zbytečnými odbočkami a dějovými pahýly, které odvádějí pozornost a kladou další, neméně zbytečné otázky.
Všechna moje ALE beru to jako dětské nemoci autorovo tvorby, které pominou tím dříve, čím více bude psát, když se nenechá odradit neodbornými komentáři, jako je ten můj. Avšak autor právě podle mne chtěl znát názor zdola, vox populi, protože kniha je pro čtenáře, ne pro recenzenty.

Osobně si myslím, že Otrávené duše není vůbec špatná prvotina, autorovi držím pěstí a jsem zvědavý kam se jeho tvorba posune.

kaffa
08.08.2019

možná je to literatura spíš pro náctileté, na mě to působilo jako béčkový horror, ne ani tak námětem (ten je vlastně až moc dobrý!), jako spíš stylem, jak to bylo napsané a některými do nebe křičícími nesrovnalostmi (dva učitelé gembleři, vraždící osoba s několik dní rozbodaným břichem, okamžité vystřízlivění opilé matky atp.) včetně snahy za každou cenu ukázat, jak je celé městečko prolezlé divnou zhoubnou nákazou.... možná, kdyby děsivé skutky jen tak občas nakoukly do příběhu a staly by se tak nečekaným a obávaným hostem, byl by děj napínavější už jen v tom, že by člověk nevěděl, co se stane zase za hrůzu a hlavně kdy a komu, takhle se furt všem dělo něco negativního (horrorům prostě monotonost nesvědčí).... většině knihy taky chyběla akčnost, v podstatě se tam začlo něco pořádně dít až jak hlavní hrdinka podstoupí druhou výpravu do lesa....
i přes tu převládající nudu sem to nakonec dočetla - hvězda za to, že mě ta kniha u sebe udržela i přes to všechno a druhá hvězda navíc za nádhernou obálku, která si mě - očividně - dokázala koupit

Romanka89
07.05.2019

Děkuji autorovi za výtisk s věnováním. Horové příběhy mám ráda, takže mi tahle kniha kápla do noty. Napínavý příběh.

Hanyuu-hime
30.04.2019

Tohle se mi líbilo opravdu moc. Ze začátku jsem sice měla problém vyznat se mezi některými postavami, ale to brzy přešlo a děj plynul hladce, četl se příjemně a uměl i překvapit. Musím se totiž přiznat, že jsem se docela bála. Ne příběhu, ale ještě než jsem ho rozečetla. Děsila mě představa, že to bude takový hororový vývar na styl King a další velikáni žánru. Ale nebylo to tak, a to mě nesmírně potěšilo.
Tři hvězdy mi přijdou málo, spíš tedy ke čtyřem.

katy238
28.04.2019

Velmi zajímavá sonda do české hororové scény a příjemné překvapení. Děj nenásilně ubíhal, postavy se nepletly mě ani vzájemně a celkově ve mě kniha zanechala dobrý dojem.

Andrée
16.04.2019

Váhala jsem zda dát 3 nebo 2 hvězdy.
Nakonec jsem se rozhodla dát jen ty hvězdy dvě.

Na můj vkus se v knize vyskytuje až příliš postav, které v nejeden moment působí trochu nepřehledně. Musím ovšem uznat, že kniha je místy i dosti napínavá a zvědavost jak to vlastně dopadne nakonec stejně vyhraje.

Autorovi bych ještě jednou moc chtěla poděkovat za darovaný výtisk a přeji mnoho dalších nápadů, námětů a vůbec inspirací k sepsání dalších knih.

Abych nezapomněla... Vagon byl "ten" Vagon ve Slatině? Faaakt? :)

LucieRossi
14.04.2019

Ze začátku mě knížka velice zaujala, rychle jsem se začetla a byla zvědavá, jak se bude příběh vyvíjet. Bohužel, postupem času začalo moje zaujetí mírně klesat, začala jsem ztrácet v množství postav a konec bych si představovala taky jiný, i když epilog to vylepšil.
Palec nahoru dávám určitě za práci s jazykem, slovní zásobu, to mě bavilo. Doposud jsem sice nečetla mnoho knih od českých autorů, ale v tomto směru se Otrávené duše řadí mezi ty nejlepší.
Celkově na mě kniha působila jako by byla určena spíše pro mladší čtenáře, což samo o sobě jistě není nic špatného, ale můj šálek kávy to úplně není.
Dávám 3/5 a případné další knihy pana autora si určitě ráda přečtu. :-)

vercaambrosova
19.03.2019

Tahle knížka mi zaujala už zadní stranou. A stránky ve vnitř mě potvrdily, že námět je velmi zajímavý. Děj byl napsaný nenásilnou formou aspoň pro mě. A hodně se mi líbil nápad na otevřený konec. Jsem s těch lidí, kteří si rádi představují, jak by to mohlo být dál. A také i by mě zajímalo pokračování. Děkuji autorovi za možnost si tuhle knížku přečíst. A určitě se k ní ráda někdy vrátím.

Vězněná
Vězněná