katy238

Přečtené 266Robert Šlachta - Třicet let pod přísahou
září 2020 - únor 2021
Robert Šlachta - Třicet let pod přísahou 2020, Josef Klíma

Zpověď Roberta Šlachty o jeho působení u policie, postupném vzestupu i pádu i o tom, jak šťoural prstem do zad mocných. To vše, a i něco navíc, lze nalézt v knize dlouhých rozhovorů Roberta Šlachty a Josefa Klímy Třicet let pod přísahou. Čtenář se zde může dočíst o podrobnostech metanolové kauzy, aféře NagyGate i o mnoha jiných. Robert Šlachta zde popisuje své nelehké začátky, a ještě nelehčí postupy a poodhaluje čtenáři i kousek ze svého nitra. Kniha je rozhodně zajímavým počinem a všem zájemcům o poctivou policejní práci přinese velmi zajímavý vhled do dřiny a drilu rozsáhlých vyšetřovacích týmů a bohužel i povědomí o dlouhých prstech mocných, kteří na jejich úspěchu nemají vůbec žádný zájem. Rozhovory se nesou v příjemně profesionálním duchu a rozhodně se nejedná o žádnou politickou agitku, právě naopak. Je to jen povídání policajta a novináře o tom, co bylo a jak se to dělo. A je to super takové, jaké to je.


Peklo z Araratu
? - únor 2021
Peklo z Araratu 2018, Christopher Golden

Knihu Peklo z Araratu bych přirovnala k béčkovému hororu přenesenému na stránky knihy. Dva hlavní hrdinové, Adam a Meryam, se vydají na horu Ararat, aby si splnili jednu z životních tužeb, a to být objeviteli té bájné lodi, Noemovy archy. Což se jim nakonec dílem štěstí, byt možná později i smůly, podaří, a započnou s týmy vědců ve vraku archy solidní vědeckou práci. Při té se jim bohužel povede vypudit ze své skrýše bájné zlo. To se ani po tisících letech izolace s ničím nemaže a mezi členy výpravy se rozjíždí masakr… Pokud jste citlivá duše, tuhle knihu nečtěte. Pokud jste milovník náročnějšího čtení, tuhle knihu nečtěte. Pokud máte rádi knihy s historickým bonusem navíc, tuhle knihu nečtěte. Pokud hledáte nenáročnější čtení a nevadí vám, že to může být chvílemi i trochu „blbý“, je to kniha právě pro vás. Peklo z Araratu umí vzbudit ve čtenáři nepříjemný pocit i navodit atmosféru hnijícího dřeva uprostřed pohodlné postele, a přitom chytne a nepustí. Za mě dost dobrá kniha, pokud chcete být chvíli nenároční a nepřemýšlet. Což se taky někdy může hodit.


Vysoká cena za lásku
leden 2021 (24.-31.)
Vysoká cena za lásku 2010, Bohdan Dlouhý

Vysoká cena za lásku autora Bohdana Dlouhého pro mě byla příjemným překvapením začátku tohoto roku. Českým autorům jsem se v žánru thrilleru dlouho vyhýbala a po přečtení této knihy mohu zodpovědně říct, že to byla blbost. Příběh Marka a Andrey, který se spojí vlivem neuvěřitelných okolností, pokračuje zprvu poklidně, postupně se však mladí lidé zapletou do víru událostí, které vyústí v boj o přežití s mnohem silnějším protivníkem. Marek je však odhodlán svou milou zachránit i před její vlastní minulostí a bude se rvát až do naprostého konce. V žádné fázi však není jisté, kdo všechno zůstane stát a kdo padne… Příběh příjemně plyne, v první polovině knihy čtenář žije v poklidu na okraji slovenské divočiny, prožívá s hrdiny jejich první zamilované krůčky i další fáze vztahu, které nemusí být vždy příjemné. Autor se nebojí ani otázky sexu, ale musím zdůraznit, že tato rovina je v knize podána vkusně a přirozeně. Lascivní scény stahujícího se svalstva v příběhu čtenář nenajde. To jen upozornění, pokud by jej tam hledal. Postupně se však akce zhušťuje a poslední čtvrtina knihy už je spanilou jízdou, kdy celý příběh a i náznaky v něm vygradují. Pokud tedy hledáte thriller, kde lze nalézt i další roviny jako přidanou hodnotu vedle temné zápletky příběhu, nevadí vám trocha té romantiky a nevadí vám ani slovenské dialogy, ve kterých se většinově kniha odehrává, dejte šanci vyprávění o Markovi a Andree, drsné pohádce ze slovenské divočiny, kdy byste hrdinům však raději přáli potkat draka…


Kyvadlo
září - listopad 2020
Kyvadlo 2017, Adam Hamdy

Kyvadlo je akční jízda se vším všudy. Pokud čtenář zvládne rozvláčnější úvod, kde se autor snaží vysvětlit a předestřít vše podstatné, nebude další dávky 500 stránek čtenář zklamán. Akce, útěky, přestřelky, výbuchy, nečekaná odhalení o zákoutí hnusných tmavých přívěsů s divnými rodinnými pravdami. To vše a mnohem více v akční jízdě napříč světem. Kyvadlo je příběh jedné pomsty, několika dlouhých rukou spravedlnosti a ještě delšího útěku před dokonalým vrahem. Téměř. Protože ani v této knize dokonalý zločin neexistuje a hlavnímu hrdinovi rychle dochází čas k jeho rozluštění…


Hořící stromy
září - listopad 2020
Hořící stromy 2017, Kristina Ohlsson

Hořící stromy autorky Kristiny Ohlsson jsou skutečně výtečným čtením. Děj jednoduchý a přitom zápletka nenudí, hororové prvky, ovšem nikoliv přeplácaná nadpřirozenost. Postavy uvěřitelné a jejich bolest skutečná, že jim toužíte pomoci, ale příběh kráčí neúprosně daným směrem. Doufáte za ně, věříte. Děj samotný není nijak složitý, před deseti lety došlo v městečku k několika únosům, poslední si musel prožít mladý Lucas, byl však natolik těžce únoscem zraněn, že ztratil rok paměti včetně vzpomínek na únos samotný. Po letech se však odhodlal k návratu do míst svého dětství a nadějí s nadějí, že se mu podaří vzpomínky opět vyvolat. Netuší však, co vše svým návratem vyvolá ve skutečnosti. Kniha není těžká na čtení jako na atmosféru samotnou. Nedoporučuji jej slabším povahám, ne z důvodu krvavých scén, na ty je autorka skoupá, ale kniha je velmi ponurá a bolest rodiče nad ztrátou milovaného dítěte ze stránek stříká na všechny strany. I tak se jedná o jednu z nejlepších knih, jakou jsem četla.


1913: Případ podivné sebevraždy
říjen - listopad 2020
1913: Případ podivné sebevraždy 2020, Andreas Pittler

„Slyšte, slyšte!!! Pokud se nebojíte vypravit se do Vídně počátku 20. století a pokusit se rozluštit případ podivné sebevraždy nejenom mladého maďarského důstojníka, neváhejte nastoupit tuto cestu se zápletkou více než zajímavou!“ David Bronstein je mladý policista, ve své době spíše úředník, a tráví noci na sledovačkách nějakého Stalina, osoby podivné, však bezvýznamné. Než tahat se po nocích kolem bytu Gruzínce touží se rozlétnout se za velkými případy Vídně a uplatnit tak svůj detektivní talent. David však ještě netuší, že tuto příležitost mu brzy osud naservíruje až pod nos. A záleží jen na něm, aby si jej nenechal urazit. Něžný příběh ze staré Vídně s detektivní zápletkou zaujme každého, kdo rád u knih přemýšlí, ale přitom se mu nedělá dobře z potoků krve a také se rád ponoří do atmosféry kabaretů a podvečerů kolem honosných divadel. Případ podivné sebevraždy byl krásnou a přitom neotřelou procházkou po dlažbě jednoho starého města v patách mladého policisty. Pokud máte odvahu, vyjděte si s ním. Nudit se nebudete.


Země skrytých úsměvů
září - říjen 2020
Země skrytých úsměvů 2020, Markéta Hejkalová


Rudá galerie
říjen 2020 (01.-06.)
Rudá galerie 2020, Tiffany Reisz

Rudá galerie patří do žánru erotické literatury, nebojím se říct, že i do psaného porna. Příběh Mony a jejího slibu daného umírající matce, že zachrání její milovanou Rudou galerii za každou cenu, se odvíjí směrem k tajemnému cizinci, který je nešťastné Moně ochoten pomoci, pokud i ona pomůže jemu. Mona dostane dost prostředků, aby zachránila galerii a splnila tím svůj slib, a cizinec si odpomůže od jistého pnutí. Příběh sám však v knize nehraje prim a autorka čtenáře posouvá mezi jednotlivými vzdychy, nečekanými postelovými praktikami a mnoha vyvrcholeními, nikoliv však dějovými. Mona i její cizinec si jistě přijdou na své a fantazii se meze nekladou ani v anatomii lidského těla obou pohlaví (o pohlaví půjde především) a pokud jste opravdu příznivci hesla „žádné ciráty, jdeme na věc“, je kniha skutečně pro Vás. Jemnou erotiku, romantiku ani podobné nesmysly však v knize nehledejte, příběh je skutečně zaměřen výhradně na sex. Což nemusí být chyba, zde opravdu hodně záleží na čtenáři, co od takové knihy očekává. Ostatní se třeba alespoň zasmějí. Jako já.


Kundera: Český život a doba
srpen - září 2020
Kundera: Český život a doba 2020, Jan Novák

Kontroverzní bichle spisovatele Jana Nováka o životě literáta Milana Kundery vzbudila mnoho emocí a byla počátkem mnoha recenzí plných vzteku. Mnoho lidí knihu, dle svých vyjádření, odhazovalo v dál a jejich vzteklý řev dozníval ještě dlouho na stránkách zájmových webů a vyhrazených stran tištěných periodik. Toliko k bublině kolem knihy. Předem avizuji, že „proslulé“ kauze agenta Chodce je v knize věnováno cca 20 stran a je to jen střípek v životě Milana Kundery, kterému není ani věnováno moc pozornosti. Mnohem více se autor věnuje jeho činnosti v čs. svazu spisovatelů, psaní, činnosti na FAMU a dalším částem života Milana Kundery. Kromě jeho osudu zde ukazuje nepřebernou mozaiku příběhů a osudů dalších lidí z jeho bližšího i vzdálenějšího okolí a kniha je výpovědí o činnosti spisovatelů od 50. let do normalizace. Pokud tedy máte zájem o historii české literatury a boj jednolitých aktérů svazu proti komunistické vrchnosti, je kniha tím pravým pro vás. Pokud hledáte senzaci, kupte si bulvár. Kniha je však cennou výpovědí o jedné části naší historie a pokud máte zájem vědět z oblasti české literatury té doby něco více, knihu s sebou rozhodně v rámci čtení tahejte, za tu námahu to stojí. Jen doporučuji být na pozoru proti podsouvání ze strany autora, který se Vám může snažit ukázat Milana Kunderu z pohledu, jaký jej má on. Zde však opravdu záleží na Vás, jak se s tímto aspektem knihy poperete. Mně se povedlo udělat si obrázek dle své úvahy a negativní není. Každý zkrátka žil, jak uměl a někdo měl více štěstí. A z toho nelze nikoho vinit.


Černá kniha sovětské okupace
červenec - srpen 2020
Černá kniha sovětské okupace 2015, Prokop Tomek

Vpád cizích mocností už nikdy nesmí být tolerován a trpěn a nelze okupanty považovat za hosty. Rokem 1968 oběti neskončily a každý rok si moloch nezvané armády ukrojil svůj díl hmotných statků i životů občanů okupované země. Každý z těch příběhů je svědectvím, proč už se to nikdy nesmí opakovat ani trpět. Ani glorifikovat a už vůbec ne bagatelizovat.


Vyšetřovatel - Démoni balkánské války a světská spravedlnost
květen - srpen 2020
Vyšetřovatel - Démoni balkánské války a světská spravedlnost 2017, Vladimír Dzuro

Kniha Vyšetřovatel českého autora Vladimíra Dzura je cenným svědectvím o procesech s válečnými zločinci a usvědčenými vrahy. Ukazuje nelehkou cestu vyšetřovatelů na cestě za potrestáním viníků a vrahů nevinných lidí a obrovskou moc státu, který nechce vidět své vrahy před soudem. Mnozí viníci jsou zatčeni složitými cestami, mnozí přijdou sami a mnozí, než se podívat spravedlnosti do tváře, se raději zabijí. Kniha není pro konzumenty jednoduše psaných příběhů a nejedná se „pouze“ o soubor svědectví o prožitých masakrech, jedná se o pojednání o poctivé práci vyšetřovatelů, policajtů a soudců, kteří se nezalekli agresivních státních aparátů a dokázali si doslova na koleně vytvořit nová a nevídaná řešení, jak dosáhnout spravedlnosti pro nevinné oběti. Kniha je doplněna bohatou obrazovou dokumentací a rovnou zde píšu, že není pro žádnou slabší povahu, ale pro opravdové zájemce o danou problematiku. Fantastické čtení, takových knih není nikdy dost.


Mýtné
červen - srpen 2020
Mýtné 2020, Cherie Priest

Jednoduché vyprávění o jednom malém městečku poblíž močálu a sérii mostů, které se v periodicky opakujícím časovém období o jeden prodlouží. A když se tak stane, a neznalý jej přejde na druhou stranu, musí zaplatit a to cenu nejvyšší. Dva mladí manželé, Titus a Melanie, se rozhodnou vydat kempovat právě na toto báječné místo na druhé straně série mostů, po jejich přejetí ale už manželský pár není kompaktní. Rozjíždí se pátrání, ovšem zkušení už vědí, že nemá význam příliš pátrat. Kdo zaplatí mýtné, zpět jej už nedostane. Mýtné nepovažuji za horor v pravém slova smyslu, ale spíše za dovolenkové čtení jako protiváhu červené knihovně. Někteří obyvatelé městečka poblíž močálu se vám budou líbit více, někteří méně a jiným budete cestu přes mosty dokonce i přát, i tak se ale jedná o dobrý výplach mozku na jedno použití.


Šikmý kostel
červenec - srpen 2020
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Je pro mě hodně těžké nemluvit o této knize jen v superlativech, protože autorka píše o „mém“ kraji a píše o něm tak nádherně a citlivě, že to ponechá jisté dojetí a sníží možnosti objektivního hodnocení. I tak se vynasnažím. Příběh je vyprávěn z pohledu třetí osoby a sleduje rodiny horníků a jejich osud, který byl původně pevně spjat s šachtami, ale po událostech roku 1894 se změnilo mnohé. Jednotlivé části knihy jsou uvedeny jménem postavy, jejíž cestu chvíli čtenář spolu s ní půjde a je rozdělena po letech. I tak se však autorka striktně nedrží jen jednoho osudu a nebojí se zamíchat kartami ve stínu reálných událostí a doposud existujících míst. Příběh zmizelého města, po kterém lze dnes nalézt pouze onen Šikmý kostel, přibližuje česko-polské pohraničí s přilehlým okolím a ukazuje, jak těžká byla hornická obživa a nestálý život pod věžemi. Pokud to tu znáte, je to pro vás ohromné plus, pokud však ne, vůbec to nevadí. Šikmý kostel je báječnou možností seznámit se „severem“ a přitom se necítit o nic ochuzen. Tak neváhejte, není nad čím.


Žena v temnotě
červenec 2020 (09.-20.)
Žena v temnotě 2019, Vanessa Savage

Sarah a Patrick tvoří nesourodý pár. Ona se svými vnitřními démony a sesypaným světem po smrti matky, on s pevným krokem, jasnou myslí a daným cílem. A snem. Celé roky sní o návratu do svého rodného domu, alfy a omegy svého života, kde prožil dle svých vyprávění nejkrásněji chvíle v životě. Nakonec se mu podaří svůj rodný dům i získat. Vše kalí jen malá nepříjemnost. Minulí majitelé byli brutálně zavražděni, ale na tom přece nesejde. Popadne tedy svou mírně labilní rodinu a přestěhuje se do zhmotnění svých snů. A zhmotní tím noční můry své rodiny. A Sarah je každým dnem blíže poznání, že nic není tak, jak mělo být a nikdy nebude mít šanci takové být… Žena v temnosti je zajímavý literární počin a zařadila bych jej mezi „odpočinkové“ thrillery. Děj odsýpá, pořád se něco děje a i když může Sarah leckterého čtenáře trochu unavovat, je to prostě máma od rodiny a žádný akční hrdina. Něco jí dojde dříve, něco později a něco nikdy. I tak je škoda unáhleného konce a nevysvětlení všech naznačených tajemství, ale v žádném Domě smrti není zřejmě nikdy vyjasněno vše, a toho se kniha zjevně i drží. Rozhodně doporučuji čtenářům, kteří si nepotrpí na krvavé scény v knihách a naturální popisy mučení, spíše je baví „narušená“ psychika hlavních hrdinů a tápání v rodinné špíně.


Měj mě rád/a
červen - červenec 2020
Měj mě rád/a 2017, Markéta Hejkalová

Měj mě rád/a čtenáři přiblíží běh 20. století v české kotlině i příběhy těch, kteří se rozhodli odejít více na východ do Tuzly, poté se zase v průběhu let vraceli a takto se osudy míchají přes problémy i rozpory naší společnosti. Čtenář se podívá na procesy s českými spisovateli a nahlédne do svědomí předobrazu prokurátora Urválka, sleduje duševní pochody Heydrichovy vdovy Liny nebo se otřese v ději popisujícím současnost. Kniha ukazuje osudy rodin krátkými zápisky z daného dne i roku, ovšem autorka množství postav míchá více, než je pro čtenáře při čtení udržitelné. Při sledování 3. generace se čtenáři jen těžko spojí jednotlivé děti s jejich dědy a rodiče už taky pomalu odplouvají jinam v nejasných vazbách. I tak se jedná o pozoruhodné dílo a každý, kdo má zájem se podívat na českou historii zbeletrizovaným pohledem a nahlédnout do pocitů lidí žijících v rámci totality a naříkajících na generační rozdíly, je kniha výbornou příležitostí. Ale oddechové ani jednoduché čtení to opravdu není.


Zpráva o mém muži
červen 2020 (20.-30.)
Zpráva o mém muži 1990, Josefa Slánská

Vzpomínky manželky jednoho z čelních představitelů vlády po únoru 1948. Vyprávění o seznámení, prvních krůčcích jejich syna, odbojové činnosti v Moskvě, zoufalství po únosu jejich druhého dítěte i úsměvy při vzpomínce, kdy se ještě mohli držet za ruku a opatrně se seznamovat. Na druhé strany stín režimu, jaký Rudolf Slánský pomáhal aktivně budovat, bojůvky o moc mezi soudruhy a rozkaz z Moskvy. Je potřeba procesu s představiteli strany, je třeba stále hledat třídní nepřátele. Vybrán a do čela spiknutí dosazen byl právě Slánský… Vyprávění paní Slánské z jejího manžela nedělají lepšího člověka ani neobhajuje jeho činy. Vzpomíná na muže, kterého milovala a vypráví o hrůzách, do jakých jeho rodinu po jeho popravě režim uvrhnul. Působivé čtení pro každého, kdo má zájem vidět více za oponou. Je však důležité pamatovat, že vzpomínky byly sepsány v 60. letech minulého století a dle tohoto k nim přistupovat. Při četbě doporučuji aktivně vyhledávat další již zveřejněné informace o procesu i vzpomínky dalších členů Slánského rodiny.


Sejdeme se v nekonečnu
duben - červen 2020
Sejdeme se v nekonečnu 1980, Jiří Grygar

Útlý spisek o vesmíru, jeho zákonitostech i objevech s ním spjatých. Jednoduše podaná fakta doplněná ilustracemi s jemným humorem i fotografiemi jednotlivých popisovaných vesmírných objektů a jevů. Je nutné pamatovat na datum vydání knihy, věda již pokročila ve výzkumu vesmíru o něco dále a některá fakta v knížce jsou již překonána. Jiná jsou však v platnosti nadále a jakémukoliv zájemci o vesmírné bádání udělá dílko výbornou službu.


Křižovatky 20. století
květen - červen 2020
Křižovatky 20. století 1990, Vojtěch Mencl

Náročné čtení pro náročné čtenáře, kterým už nestačí povrchní vzpomínaní na staré dobré časy a chtějí znát daň za ně. Autoři jednotlivých statí dali dohromady obraz dějin našich i evropských od dob monarchií přes nacismus a hlavně přes sovětské područí, kdy se rozum rozcházel s ideologií a počítá účty za ekonomickou neznalost pohlavárů dosazených na vysoké posty díky věrnosti straně a ne díky rozumovým schopnostem. Jejich vláda pokusů a omylů a hlavně věrnosti mrtvým myšlenkám přinesla mnoho zbytečných ztrát a český národ musí i nyní překonat nikdy nechtěné dědictví za tyto časy. Kniha přehledně shrnuje vše podstatné o těchto nelehkých časech, nepatří však do rukou nezkušeného čtenáře, nejsou to žádné jednoduše psané memoáry, ale historická studie s mnoha odkazy přesahující dobu, kdy byla napsána. Není to také kniha na jedno přečtení, ale kdo s ní zasloužený čas stráví, bude obohacen o mnoho zajímavých faktů a postřehů, na jaké se dnes již neklade důraz.


Aglajina zem
květen 2020 (20.-21.)
Aglajina zem 2019, P. Variant (pseudonym)

Aglajina země je vyprávěním o jednom světě, propojeném s tím naším. Je mezi nimi však zásadní rozdíl. V Aglajině zemi se nikdo za ničím nehoní, žijí tam vyrovnaně a v souladu s krásnou přírodou a na oplátku její obyvatelé jsou stále mladí, krásní a vyrovnaní. Jenže i v dokonalé zemi se mohou vyskytnout problémy a Melinda, česká pracovnice v knihkupectví, je musí vyřešit a najít opět své spojení s minulostí a dědictvím Aglajiny země, které si s sebou nese kamkoliv. Fantasy příběh pro méně náročné čtenáře a věčné snílky, kdy všechno má šanci dobře dopadnout a nic není nemožné. Knihu bych však doporučila spíše mladším čtenářům jako kulisu k jejich prvním láskám a lepší šanci sžít se s pocity hlavní postavy. Mně, jako pomyslné vrstevnici hlavní hrdinky, se to již nepodařilo.


Kdopak by se šmejdů bál?
květen 2020 (13.-17.)
Kdopak by se šmejdů bál? 2015, Světlana Glaserová

Poslední dobou se často setkávám s klišé, že některé knihy by se měly stát povinnou četbou. Jenže u tohoto malého svazečku to platí nastokrát. Hořká zkušenost v autorčině životě ji přiměla vést boj proti podvodníkům pasoucích se na naivitě a dobré víře nic netušících důvěřivců. Jenže jednou se i oni přepočítali a jeden jejich kšeft jim nepřinesl zisk, na který čekali… Autorka v knize popisuje své několikaleté tažení proti podvodné firmě PROLUX, popisuje praktiky tzv. šmejdů a jednoduše předkládá způsoby, jak se každý z nás může bránit proti bezpráví a ještě lépe, jak vůbec předejít těmto situacím. Doporučuji knížku k přečtení každému s podpisovým právem, protože i dnes je možné se jednoduchým tahem propiskou na papíře dostat do křížku s podvodným molochem, kterému jdou na ruku nejenom soudci… A hlavně si pamatovat, nikdy se nestydět říct si pomoc, aby mohla přijít včas.


Cesty za oponu času
květen 2020 (02.-16.)
Cesty za oponu času 2010, Stanislav Motl

Zajímavé a podnětné Cesty za oponu času českého autora a badatele Stanislava Motla dokáží čtenáře vtáhnout mezi dějiny i otazníky naší země. Ať již záhady přírodní, rozplétání nitek vztahů na pozadí zločinů druhé světové války nebo přiblížení již zapomenutých kriminalistických kauz, to vše je čtenáři předkládáno ve srozumitelné formě. Obrazový materiál, kopie dobových dokumentů i fotografie míst, jak vypadají dnes. To vše dodává vyprávění autenticitu a dokáže usnadnit čtenáři představu o popsaných událostech. Za mě výborná kniha pro doplnění všeobecného rozhledu o naší zemi a dějinách, pro někoho i odrazový můstek pro další bádání v tématu.


Pláč
květen 2020 (01.-11.)
Pláč 2017, Helen FitzGerald

Pláč je útlá kniha plná emocí a zvratů. Alistair a Joanna, rodiče několikatýdenního Noaha absolvují dlouhý let z Británie do Austrálie za účelem získání první Alistairovy dcery do péče. Osud však krutě zamíchá karty a připraví je o mnohem více než by si, kdy dokázali představit. Dramatické čtení o lásce, touze i o prostém boji o to nejdražší co máme. Kniha je prostá drastických popisů, byť si myslím, že nejednomu rodiči z ní bude úzko. Za mě však výborné čtení o naleznutí vnitřní síly a kroku k rozhodnutí, od kterého již není návratu.


Vzdelaná
duben - květen 2020
Vzdelaná 2019, Tara Westover

Vyprávění autorky o životě v rodině, která z náboženských důvodů odmítá veškeré instituce zdravotnictví, školství a uznává jen tvrdou práci a instinkty. Instinkty poznamenané předsudky, psychickými nemocemi a zaostalostí. Tara si prožila peklo ve vlastní rodině a vytrhnout se ze stereotypů, jaké do ní zaseli nejbližší, je běh na nejdelší trať ze všech. Tara však neúnavně bojovala, a stejně jako někteří z jejích dalších sourozenců, vybojovala si cestu ze začarovaného kruhu vlastní rodiny. Tara je inspirující osobností a ukázala, že vzdělání nejenom že není samozřejmost, ale stále jsou i v na první pohled civilizovaných zemích místa, kde je bráno dokonce jako zlo. Neuvěřitelná a šokující kniha. Díky za ni.


První padlí
duben - květen 2020
První padlí 2019, Volker Kutscher

Poctivý detektivní příběh z Německa roku 1933, kdy hnědá nacistická hrozba pevně uchopuje vládu a moc nad lidskými životy. Kdo je proti nim, je proti všem. Jenže Země se točila i před jejím nástupem, a vražda bezdomovce, ze kterého se vyklubal voják bojující za 1. světové války, zaujme některé vyšetřovatele kriminální policie v Berlíně. Rozplétají klubko podlosti a zrady a jednotlivé konce vedou mezi postavičky berlínské nastupující smetánky stejně jako mezi nejnižší bezdomoveckou vrstvu Berlína. A právě vyšetřovatel Gereon Rath musí napnout všechny síly, aby se nezamotal do nebezpečných osidel, které jej vedle hnědé tupé síly hrozí uchopit a svrhnout. Kniha je jednoduše báječná a příběh ubíhá rychlostí dobře udržovaného Buicku. A nacistická hrozba nenápadně rostoucí v pozadí dodává příběhu velmi temnou atmosféru.


Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty
duben - květen 2020
Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty 2020, Světlana Glaserová

Pohádkové vyprávění o podzimních prázdninách, malém klukovi, který už není přece vůbec malý, umluveném trpaslíkovi a ztraceném kotlíku, malé i velké čtenáře zavede do dob již dávno minulých v dobrodružství, které překročí nejen celé věky, ale donutí dospělé zjistit, že být „jen“ dospělý je přece jen trochu nuda. Poutavý příběh doprovázený nádhernými ilustracemi zkrátí nejeden dlouhý večer. Odkazy na skutečné postavy dějin mohou navíc podnítit zvědavost nejen u dětí. Za mě výborné čtení s přidanou hodnotou.


Cena facky
? - duben 2020
Cena facky 2010, Josef Holcman

Cena facky je opravdu malá, útlá a nenápadná knížečka. Příběhy v ní jsou však silné, plné bolesti a většinou končí smířením. Smířením obětí se svými trapiteli a vrahy, smířením z daní za dobu, kdy se dle soudruhů měli všichni mít dobře, ale platit za to měli jen někteří. Mnohdy daň nejvyšší. Kolektivizace venkova je dosud palčivé téma, protože pamětníci stále žijí a ne vždy mají čisté svědomí. Tenkrát to bylo tak a tak a my jsme museli... Za komunistu... Pohled z druhé strany, vyprávění obětí, na kterých se "muselo" páchat bezpráví a museli být v zájmu kolektivního blaha zbaveni domova, rodiny i zázemí a bez důstojnosti potrestáni za zločin tradice rodiny v sedlačení, je jedním z nejsilnějších souborů příběhů, jaký se mi dostal do rukou. Na tyto zločiny by se nemělo nikdy zapomenout a je nutné stále připomínat, že svoboda je křehká věc a vždy závisí jen na možnosti jiného prosadit kolektivní zvůli k vlastnímu prospěchu. A to se může stát kdykoliv znovu.


Letecké katastrofy a jejich vyšetřování 2
duben 2020 (11.-21.)
Letecké katastrofy a jejich vyšetřování 2 2019, Lukáš Musil

Druhá kniha o leteckých katastrofách je opět výborným čtením. Přehledné tabulky, jednoduchá vysvětlení složité techniky i stručné popisy jednotlivých neštěstí přivítají jistě nejenom zájemci o tuto problematiku. Vše doplňují přehledné fotografie typů jednotlivých letadel, která se stala účastníky neštěstí, mnohdy i přímo později zničené stroje. V tomto díle se autor zaobírá i katastrofami spojenými s mezinárodním terorismem a opomenout nelze ani případy sebevražd pilotů či násilností na palubě, které vedly přímo k smrtelným havariím. Opět precizně zpracované téma a já se těším už teď na další knihy autora.


Tichá pacientka
duben 2020 (07.-11.)
Tichá pacientka 2019, Alex Michaelides

Strhující příběh jednoho zločinu a několika myslí. Výborný thriller z prostředí psychiatrické léčebny, kde nic není takové, jak se zdá a až do posledních stránek jsem netušila, kdo má jakou roli ve spleti vztahů a křivd. Pro mě báječné a napínavé čtení, kdy jsem po velmi dlouhé době obětovala část noci četbě na úkor spánku.


Trajekt
březen - duben 2020
Trajekt 2018, Mats Strandberg

Situační horor z prostředí trajektu, aneb kterak se může z pařby na hladině Baltského moře stát velmi nakažlivá zábava... Ze začátku je problém se v množství postav vyznat, ale některé se opakují a jiné zase vlivem děje na palubě ubývají, proto od poloviny knihy už není problém se v ustálené partě orientovat. Není to nejlepší kniha v žánru hororu, ale pokud už jste na trajektu pluli a odpadne Vám tak nutnost složitě si představovat prostředí i atmosféru knihy, čeká Vás zajímavá jízda po ledových vlnách se zubatými potvorami v zádech. A pokud jste nepluli a máte bujnou fantazii, poletíte raději letadlem... Zajímavá četba, pokud příliš nečekáte a Vaším cílem je jen odreagovaní mimo červenou knihovnu.


Mapa kostí
březen 2020 (21.-29.)
Mapa kostí 2019, Jane Yolen

Mapa kostí je těžké čtení, o nesmírně hnusné době, ale nebudete jej chtít odložit. Příběh postav je vykreslen velmi realisticky a čtenář má možnost prožívat s nimi bolest i radosti a v průběhu knihy zjistí, že se o malé hrdiny strachuje. Jenže válka s nimi nemá slitování a vleče je nelítostnou dobou stále dál. Jedna z nejlepších knih na téma druhé světové války. Pro naturalistické popisy utrpení dětí však nedoporučuji citlivějším povahám.


Marocké království
? - březen 2020
Marocké království 2015, Charif Bahbouh

Jednoduchý průvodce po kultuře Maroka. Pokud nemáte čas ani náladu studovat rozsáhlejší průvodce, ale přitom si přejete znát alespoň základní fakta o Maroku, tenoučký průvodce je výborná volba. Navíc zabere v kufru minimum místa, což hlavně cestovatelé na motorkách ocení, kdy je každý centimetr místa rozhodující. Text je rozdělen do hesel a vysvětluje základní fakta o zemi a přibližuje kulturní odlišnosti, doplněn je černobílými fotografiemi. Nehodí se však jako samostatný místopisný průvodce.


Žena: Jak (ne)zvládnout život
? - březen 2020
Žena: Jak (ne)zvládnout život 1995, Erma Bombeck

Starosti a radosti vdané ženy podané skvělou a nezapomenutelnou Ermou Bombeckovou. Kdo má rád její ironii a sarkastické přehánění, opět nebude zklamán. Oproti jiným knihám však tato není nadčasová ani všeobecně přenositelná na starosti každé ženy na Zemi, ale týká se výhradně problémů vdaných žen na americkém předměstí 70. a 80. let. Ale i tak se starosti mnoha žen periodicky opakují a nikdo nemůže namítat, že boom motivačních knih se opět vrátil, pokud někdy přestal a že děti jsou radost, pokud zrovna spí. A přesně na toto i mnohem více Erma poukazuje s humorem sobě vlastním. Je však nutné připustit, že autorčin humor je charakteristický, ne každému sedne a tato kniha není nejvhodnější na první seznámí s její tvorbou.


Mezi emigrací a koncentračním táborem
? - březen 2020
Mezi emigrací a koncentračním táborem 2014, Carmen Renate Köper

Tak trochu jiné rozhovory o dopadech druhé světové války na životy lékařů, umělců, lidí politicky aktivních. Každý z nich měl své sny, touhy a přání a to vše bylo přerušeno uprostřed snah tvrdou pěstí konfliktu a zvůle. Potřeba přežít a ochránit sebe a svou svobodu přerostla nade vše. Cesty k přežití byly různé. Exil. Ilegalita. Železná vůle v koncentračním táboře. O tom všem vypovídají lidé z různých společenských vrstev, s odlišnými názory, rozmanitými osudy. Spojuje je jediné. Zpětná touha vypovědět o svém životě, obhájit svá rozhodnutí a předat dále své vzpomínky, aby už nikdo nemusel prožít, co museli oni. Otevřeli svá srdce kameře, mikrofonu a diktafonu a stojí za to si je vyslechnout. A nezapomenout.


Kluk spolkne vesmír
březen 2020 (10.-19.)
Kluk spolkne vesmír 2019, Trent Dalton

Kluk spolkne vesmír. Kluk vypráví příběh. Kluk vám leze už trochu na nervy. Zpočátku kniha snesla srovnání s nedávno vydaným Clayovým mostem, což ovšem v průběhu čtení vyšumělo, protože Clayův most byl pro mě mnohem lépe stravitelný a dal mi více, nehledě na to, že byl také o něčem úplně jiném. Příběh je trochu schizofrenický a zmítá se mezi existenciálními úvahami, životem s autistou (který není autista), životem mezi sociální spodinou a touze vydrápat se ke slunci až po celkem dobrý thriller. Jenže konečný mišmaš zanechá spíše zmatek než uspokojení z dobré knihy. Z mého pohledu se autor nemohl rozhodnout, o čem bude psát a snažil se to zakrýt opakováním frází, což mělo asi vyznít umělecky, nevím. Kniha není špatná, ale nemám důvod se k ní vracet a už vůbec o ní jakkoliv přemýšlet, byť jako zkrácení času v období čekání je ideální. Nevadilo mi, když mě od ní okolí často vyrušilo.


Když se zvěrolékař ožení
18. březen 2020
Když se zvěrolékař ožení 1981, J. Herriot (pseudonym)

Vyprávění vesnického veterináře z první poloviny dvacátého století neomrzí a dokáže pobavit i v jiné době. Problémy čtyřnohých pacientů i jejich majitelů jsou stále stejné nebo velmi podobné a pohlazení po duši v podobě dobrých konců je potřeba stále. A když to dobře neskončí... Važme si každého dne s našimi chlupatými i nechlupatými trapiteli a nejen s nimi. Nadčasové čtení.


Pěšky mezi buddhisty a komunisty
únor 2020 (10.-22.)
Pěšky mezi buddhisty a komunisty 2016, Ladislav Zibura

O cestování po vlastní ose i po vlastních nohou jak nejvíc je to v dané destinaci a situaci možné. Popis cest i lidí s nadhledem a vtipem a popis úspěchů i peripetií Čecha na dlouhé cestě přes Nepál a Čínu. U knihy jsem se hodně pobavila a rozhodně se s Ladislavem Ziburou podívám i do dalších míst jeho očima. Oddechové čtivo, které nesoudí a jen předkládá obraz o životě v daleké zemi. Grafika knihy i vložené malby jsou hodnotou navíc, která mě hodně bavila.


Jako bys jedla kámen
únor 2020 (08.-10.)
Jako bys jedla kámen 2017, Wojciech Tochman

Jako bys jedla kámen není kniha zajímavá jen svým názvem, ale především vyprávěním příběhů z občanské války v Jugoslávii, kdy se ze sousedů stali vrazi, z dětí sirotci, z manželek vdovy. Otřesné příběhy krutosti, zvůle a hromadných hrobů, které jsou stále odkrývány. Je to těžké čtení, ale je nutné si uvědomit, že co pro někoho může "ta ošklivá kniha," je pro tisíce lidí denní realita bez možnosti úniku. Vzpomínání na krásné časy s milovanými protínají okamžiky hrůzy při jejich násilné ztrátě. Není to čtení pro slabé povahy, je to čtení pro každého, kdo se nebojí mít při pohledu do minulosti ne tak dávné otevřené oči naplno a poučit se z ní. Už kdysi se slíbilo, že se některé věci už nikdy nesmí stát. A ony se stále dějí...


Milada Horáková: justiční vražda
leden - únor 2020
Milada Horáková: justiční vražda 2018, Miroslav Ivanov

Život, dílo a hlavně smrt Milady Horákové byla a je událostí, která dodnes vzbuzuje emoce a nejsou rozhodně kladné. Výjimečná žena své doby, pracant a dříč na nevděčných postech a vůdčí osobnost s širokým záběrem zájmů a vědomostí, to bylo vše, čeho se omezená komunistická moc bála. Neomezeně však zástupci nového komunistického řádu dokázali nenávidět a jako oběť si, mimo jiné, vybrali právě ženu, která toho měla světu mnoho co ještě dát, ale nebylo to vhod rudým pohlavárům. Na její osud se nikdy nesmí zapomenout a její odkaz musí stále žít nadále. Výborně napsané knihy jako je tato to pouze a jen podporují a Milada Horáková na stránkách knihy stále předává své poselství práce a života ve svobodě. Čest její památce.


Život ve dvou
leden 2020 (19.-25.)
Život ve dvou 2017, Nicholas Sparks

Po knize jsem sáhla jako po odpočinkovém a nenáročném čtení a příběh mě zaujal. Vyprávění otce, který přišel o iluze, rodinu a téměř i o dceru dá čtenáři přesně to, co nabízí. Emoce, náhled do života jedné americké rodiny ve střední vrstvě, chlapíka, co se několikrát složí a jeho ženu, která je mrcha, ale ne úplně, jinak by si ji přece pro život nevybral. Autor rozhodně umí zaujmout a zároveň si nehraje na žádnou "vysokou" literaturu. Příběh ukazuje život i smrt jednoho vztahu a nebojí se dát naději nového života všem účastníkům příběhu. Pro čtenáře, kteří si již stihli v životě projít rozloučením se svým partnerem se může jednat o zajímavé srovnání, jak blbě se chová hlavní hrdina a co by dělali oni.


Z havířských kolonií aneb Jak se žilo havířským rodinám
leden 2020 (13.-19.)
Z havířských kolonií aneb Jak se žilo havířským rodinám 2008, Martin Jemelka

Další z báječných a přísně lokálních knih, která pro jednoho může znamenat studii o místních poměrech, zvycích a průmyslové historii našeho kraje na severu, odkud je všude daleko a pro druhého se jedná o jiný náhled na běh života, který tu ještě donedávna mnoho lidí vedlo a jehož odkaz a připomínky vidíme téměř všude. Mentalita, architektura, skladba měst a ulic, to vše je v přímém odkazu na hornické kolonie, historie unikátní a i když jejich obyvatelé měli jen málo důvodu k radosti, dokázali ze svého údělu vytěžit to nejlepší, co bylo možné. Další výborná publikace výtečného autora.


1 ...