katasokolov katasokolov komentáře u knih

Aliance Aliance Veronica Roth

I když se jednalo o nejslabší díl celé série, tak poselství příběhu jako celku bylo nezapomenutelné. Otázka genetické vybavenosti jednotlivých lidí a snaha o určení, který člověk je ten čistý jedinec, který má být na vyšších příčkách potravního řetězce a na opačné straně barikády ti, co jsou “porušení” a měli by být podřadnější, jen proto, že jsou z biologického ohledu nedokonalí…?! Cenzura, která bují kupříkladu i v dnešní době a přístup k rozmanitým zdrojům informací. To vše jsou ve zkratce témata Aliance. Celá série je velmi neotřelým literárním počinem, ve kterém jsem si zamilovala hned několik postav. Co musím vyzdvihnout u posledního dílu, je začlenění kapitol, které jsou nám vyprávěny z Tobiasova pohledu (vím, že spoustě lidí se zrovna tenhle prvek v knize nelíbil, já z něj byla naopak nadšená). Ještě si nakonec dovolím citaci: “Život občas stojí za houby,” řekne. “Ale víš, co mě drží nad vodou.” Povytáhnu obočí. Z legrace mě napodobí. “Chvíle, kdy zrovna za houby nestoji,” dopoví. “Vtip je v tom, nepropásnout je.” Usměje se, já taky a společně vyjdeme po schodech na nástupiště.

04.05.2021 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Opravdu solidní krimi. Byla jsem spokojená s hlavní detektivní postavou příběhu - Josie, velmi sympaticky a dobře celkově vykreslená. Josie je suspendovaná, ale stejně se připlete k případu, který se pro ni ukáže být celkem osobního rázu. Kniha byla čtivá a líbilo se mi, že po nalezení pachatelů zbývalo ještě sto stran textu, kde došlo k dalšímu objasnění příběhu ! Původně jsem chtěla dát 3⭐️, ale nakonec dám 4⭐️, a to za ten úplný konec, který byl hodně emotivní(nezapomeňte při čtení na tu holčičku úplně na začátku příběhu). Myslím, že na další případy Jo se ještě podívám. Je pravda, že některé části byly těžko k uvěření tak, jak hlásají někteří recenzenti, ale já to odpouštím, protože by bylo fajn, kdyby to takhle dopadlo i ve skutečném světě, a nejen v tom smyšleném!!

20.12.2020 4 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

(SPOILER) Další skvělý díl série Tatérka, byť o malinko horší, než ten první ;). Zamilovala jsem si celé tatérské prostředí, jen škoda, že ve druhém díle bylo více upozaděné.. Celá detektivní zápletka byla ale zajímavá, a stejně tak životy hlavních postav knihy. Střídají se nám tady dvě časové roviny - 1. současnost a vyšetřování hrůzných zločinů a 2. minulost a vhled do života malé Aimée. Bylo skvělé, že se autorka vrátila i k prvnímu případu, a to v podobě soudního přelíčení s tzv. zlodějkou tetování.!! No a snad v dalším díle skončí hlavní dvojice konečně spolu :).

03.12.2020 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Atwood stvořila geniálně brutální dystopickou budoucnost!! “Nolite de bastardes carborundorum bitches”!!! ;)

12.11.2020 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Pronásledování vraha po celých pět let, dešifrování záhadných balíčků, které vrah posílá a zároveň snaha pochopit vrahovu mysl skrze jeho deník.. Skvělé!!!

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Než jsem tě poznala je prostě mistrovské dílo, přiznám se, že jsem bulela jako želva!! Život po tobě je už o maličko horší a poslední knihu série nemůžu zatím zhodnotit, protože mě vůbec nechytla a nemůžu se přimět ji dočíst...:( Filmové zpracování jedničky je výborné!!

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

Tenhle příběh jsem četla už několikrát a vždycky je těžké knihu odložit, i když už znám konec. Kniha je součástí Moskevské trilogie, je velká škoda, že u nás je přeložen jen první díl .... to by se mělo určitě napravit!! Autor většinou píše literaturu faktu, ale jeho romány mají duši a díky faktickým znalostem je děj o to uvěřitelnější!!

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Zajímavé svědectví ženy, jenž pochází z mormonské rodiny, která žila odtržená od světa a nevěřila v jakékoliv státní instituce . Děti “vzdělávali” doma, ale několik z nich, přesto vystudovalo vysoké školy. Popis měnících se vztahů mezi dcerou, která odešla a započala svoji cestu za poznáním a věděním, a jejími rodiči je popsán hodně detailně. Při každém jejich střetu jsem si říkala, už se tam sakra nevracej (podobně jako u Bílé masajky), ale vypravěčka příběhu se stále nedokázala od své rodiny úplně odstřihnout. Naprosto jsem se dokázala vcítit a pochopit pocity mladé holky, která poprvé vejde na půdu univerzity a tápe i v termínech a pojmech, které jsou pro nás naprosto přirozené a normální. Každý jsme výsledkem naší výchovy a zkušeností - já bych zase neuměla řídit stavařské stroje, míchat léčivé tinktury a rozpoznat od sebe různé kovy jako to uměla autorka už v brzkém věku :) Neumím si představit život a dospívání v rodině autorky knihy, a asi po tom popisu ani nechci, ale rozhodně se jednalo o osvětu a kniha byla velmi zajímavá !! Jinak ti z Vás, kdo knihu četli - taky Vám přišlo, že je ta rodina nesmrtelná ? :D

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Co k tomu říct.... líbilo se mi to víc, než jednička a hned se pustím do třetího a závěrečného dílu, protože se nutně potřebuju dozvědět, jak to dopadne ‼️ Bishop je tady ještě o něco víc savage, než v předchozím díle ... konečně se setkáváme s jeho matkou a dozvídáme se víc o jeho dětství a minulosti .... atmosféra, stejně jako u prvního dílu, evokuje filmy jako Sedm (můj oblíbený, nejen kvůli Pittovi of course:) ) a Mlčení jehňátek. Vyšetřování mě u druhého dílu bavilo víc a doufám, že třetí vystupňuje kvalitu ještě víc ‼️ Knihu rozhodně doporučuji (je tedy drsnějšího rázu - dávkovat na vlastní nebezpečí a dle vlastního uvážení ) !!!

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Na Colleen už jsem se chystala dlouho a rozhodně nelituji, že jsem se k její tvorbě konečně dokopala!! Moc dobře a čtivě napsaná kniha, kterou jsem sfoukla za den. První potkávačka hlavních postav byla teda hodně drasťárna, ale čtenáře to hned zaujalo! :) Děj knihy je velmi zajímavý - spisovatelce Lowen je po smrti její matky nabídnuta možnost, po které by každý jiný pisálista ihned skočil, tedy dopsat knihy z úspěšně etablované série. Spisovatelka souhlasí a přijíždí do domu Verity (tedy originální autorky série, která je upoutána na lůžko) a jejího manžela a synka(rodina také zažila tragédii, o které samozřejmě ještě bude řec). Započíná pracovat a prohledávat poznámky Verity, přičemž najde i rukopis, který se nijak netýká knižní série, ale je spíše osobního rázu.. Je rukopis pravdivý? Jak je možné, že se Verity tak dobře dokázala vcítit do záporných postav, o kterých ve svých dílech psala ? Jaké má rodina tajemství ? Mám tenhle typ knih ráda (podobné aspekty můžete najít třeba v thrillerech Zmizelá nebo Nebezpečná laskavost). Samotný konec nebyl až tak překvapivý, jako spíš silný!! Nejvíc se mi líbil příslib nových začátků ‼️ Poděkování autorky je hodně dlouhé :D.... co se mi tam ale líbí je nabádání ke čtení dalších knih, propagace knižních klubů (už konečně musím nějaký založit :D ) a zmínka o K. Kepner mě taky potěšila - doufám, že už konečně dočtu knihu Ty (když seriál už mám dávno shlédnutý :) ).

On On Elle Kennedy

4/5*

Tohle se mi líbilo. Bylo to hravé, milé a přátelské.

Hokejové prostředí, dva sexy týpci a letní sportovní tábor. Popichování, soutěžení a hot situace součástí balíčku .

Tahle baronetka si určitě zaslouží vaši pozornost. Pokud máte rádi hokej a romance od přátelství k lásce, tak určitě neprohloupíte , když dáte knize šanci.

No a Jaimeho rodina byla prvotřídní .

06.03.2024 4 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Penelope Douglas

Fantastické!

Krásný romantický příběh. Age Gap, kde přestože ústřední dvojici dělí celé roky, jejich smýšlení o životě je podobné. Jordan je skvělá hlavní postava a její záliba v osmdesátkách mne potěšila - zmínky hudebních kapel, ale i třeba výborného filmu Koktejl s Cruisem. Pike ji skvěle doplňuje a je nádherné pozorovat, jak si k Jordan nalézá cestu, přestože jeho vztahy v minulosti nebyly právě výhrou. Oba se snaží svým citům ubránit, ale . ..

Velice doporučuji romantickým duším, které nejsou omezeny předsudky a chtějí si přečíst slow burn romantiku, která v samém závěru nabyde pikantnějších rozměrů (nedoporučuji číst ve veřejné dopravě :-D ).

Nakladatelství Pandora opravdu přináší krásné příběhy, u kterých si můžete poplakat, ale zároveň se zasmát a někdy se i červenat.

09.12.2023 5 z 5

Temná harmonie Temná harmonie Laura Thalassa

(SPOILER) 4,75/5*

Moc pěkné zakončení celé trilogie. Dese i Callie jsem si naprosto zamilovala .

Měla bych pár výtek ke konečnému rozuzlení, ale ve výsledku to nic nemění na tom, že příběh byl úžasný a já se k této dvojici ještě v budoucnu vrátím. Nikdo by si neměl myslet, že je někomu nadřazený, ve finále by pak nemusela takováto entita dopadnout dobře - jako tomu bylo v tomto textu.

Jediné minus to má - člověk si nemůže zavolat Handlíře . Což je fakt na prd :).

Aspekt práce se stíny se trošičku podobal knize od Holly Black - Kniha noci. To bylo super.

A ten epilog byl top strop ! Autorce se také velmi povedlo poděkování v závěru.
*Ve světě plném okamžitého uspokojení jste vy, čtenáři, kteří se ochotně ponoří do knihy, vzácný úkaz.*

A ty recenze se zmínkou, že je tam moc intimních scén, ani nebudu komentovat. Na úkor děje to není. A btw nejedná se o young adult, ale new adult, takže asi tak ;).

04.09.2023 5 z 5

Neznámý žalm Neznámý žalm Laura Thalassa

4/5*

Tenhle díl byl takovou přestupní stanicí pro ten finální a závěrečný, přesto mě dost bavil.

Vztah Desmonda a Callie je pořád skvělý a postupně rozvíjející, místy peprný. Děj se sice oproti jedničce moc neposunul, ale tenhle aspekt mi vůbec nevadil, jelikož se to četlo jedna báseň. Na posledních stránkách potkáme skutečné padouchy, kteří rozehrají svou kruciální bitvu, které se dočkáme ve třetím pokračování příběhu handlíře a sirény.

16.06.2023 4 z 5

Stíny nad Pecan Hollow Stíny nad Pecan Hollow Caroline Frost

5/5*

Zatracená nádhera. Tenhle příběh má úplně všechno! A ta krásná próza a stylistika!

Nakladatelství Jota nám před pár lety nadělilo Kde zpívají raci a letos Stíny nad Pecan Hollow. Obě knihy stmeluje příběh jedné malé opuštěné holčičky a nezájem i pasivita okolí.

Postava Kit mi neskutečně přirostla k srdci. Její odhodlání a vnitřní síla byly dechberoucí.
Naprosto skvostně autorka vykreslila i egoistického, ale přesto okouzlujícího Mannyho. Příběh má dvě roviny - minulost a současnost, jež jsou v tomto případě skvěle vybalancované a čtenář nemá potřebu si vybírat, která linka je ta nej, jelikož jsou jimi obě.

Tenhle příběh ve stylu Bonnie & Clyde vás rozhodně chytne za srdce a já ho vřele a mocně doporučuji. Pokud hledáte knihu podobnou Kde zpívají raci, vězte, že je to tato (a ne ty nesmysly o paralele s Papírovým palácem, které na internetu jednu dobu hojně kolovaly).

Autorka má neuvěřitelný cit pro vykreslení pocitů a myšlenkových pochodů svých postav. Jsem unesena a o to víc, že se jedná o její první román. Konec je překrásný a ukazuje sílu mateřského citu, přestože se dotyčná mohla domnívat, že jí tento nebyl dán do vínku.

Citace z knihy:

Máš v sobě divokost. Ne tu zoufalou plytkost jako většina lidí. Jsi silná, Kit. Jsi nebojácná. Můžeš dělat věci, který jiní nedokážou.

30.05.2023 5 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

5/5*

Výborný nápad a znamenité provedení.

Vlkodlačí smečky, které se dělí dle jednotlivých znamení zvěrokruhu, jedna smečka, která má být ztracena a hlavní hrdinka, která nikam nezapadá.

Postavy byly skvělé, chemie mezi ústřední dvojicí taktéž a milostný trojúhelník, který jím byl, ale vlastně i nebyl, byl vskutku interesantní. Povaha vlkodlaků, rozpolcená někde v půli mezi zvířecími a lidskými instinkty, byla best of the best.

Nechte se unášet příběhem mladé dívky, jež nemá pravý domov, a která se snaží o nalezení spřízněnosti a místa, kam by konečně patřila. Vlkodlaci s jejich neotřelými schopnostmi navázanými na astrologická znamení, čarodějky, jež se pletou do záležitostí vlků, epická přitažlivost, láska a druhové pouto. To vše najdete v této nepříliš rozsáhlé knize. Já už se tedy těším na pokračování, které vyjde v létě.

15.04.2023 5 z 5

Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

3,5/5 - hodnocení

Ke knize mne přivedla zajímavá anotace, která poukazovala na sféru novodobých německých národních socialistů, o které jsem toho příliš nevěděla a už vůbec jsem netušila, že se jedná o celkem rozšířená uskupení, která se vyznačují různými hodnotami a zejména činy.

První část knihy byla velkým zklamáním, zejména kvůli hlavní protagonistce- Birgit - která byla jednou z nejnesnesitelnějších postav, o kterých jsem kdy četla. Její nerozhodnost a sobectví byly do nebe volající. V závěsu jí asistoval její manžel Kašpar, kterémužto autor propůjčil velice příhodné jméno. Jeho filozofie spočívala v mottech “žít a sloužit” a “proboha ať se jen nikoho nedotknu”.

Druhá část byla zajímavou sondou do života jeho nevlastní vnučky a střetu dvou naprosto odlišných světů. Jejich debaty a filozofické dialogy byly velmi dobré.

Třetí část je vyústěním části druhé, přičemž jako postava s největšími “koulemi” v knize, se ukazuje býti vnučka Sigrun. Tato část mi také připomněla knihu Vzdělaná a jakousi snahu vymanit se z komunity a nalezení svébytné cesty.

Tato kniha má mnoho společného s autorovým nejslavnějším dílem - Předčítač.
Kašpar byl v mnoha ohledech tím mladým chlapcem, který se zamiloval do Hanny a celý život se od ní nedokázal odpoutat. Birgit mi ale v mnoha ohledech přijde jako mnohem strašnější postava, nežli byla Hanna, která sice využila nerovného postavení ve vztahu s náctiletým hochem a za války páchala zvěrstva, přesto jste její chování dokázali pochopit, tím samozřejmě nechci nic z toho, co spáchala, ospravedlňovat! Birgit ale ničila životy lidí okolo sebe naprosto systematicky a jejím hlavním zájmem byla jen ona samotinká.

Hlavním tématem autorovy prózy je opět zejména německé vyrovnání se s kolektivní vinou za druhou světovou válku. K čemuž přibývají taktéž motivy prostředí a výchovy nové generace.

14.02.2023 3 z 5

Exodus Exodus Kate Stewart

Tahle knížka je jedna velká emocionální Roller Coaster!

Vybalte kapesníčky a jedeme. Po otevřeném konci prvního dílu byla nutnost hned sáhnout pro pokračování, které až na malé výjimky splnilo veškerá má očekávání.

Dojde k postupnému odkrývání polopravd, kterými byla Cecílie “krmená” po většinu předešlé části. Na scénu taky vstupují nové postavy, převážně jedna, že ;-). Těžko popsat moje pocity ze samotného čtení, protože se měnily z nuly na sto - v jednu chvíli jste nuceni se smát a v druhé bulet jako želva. Taky byste občas dali postavám čelovku, ale co už :-D.

Nejsilnější scéna byla pro mne ta poslední mezi Seanem a Cecílií.

Věc, kterou bych ale chtěla vypíchnout, jako dejme tomu nedotaženou a na jedné straně děsivě pomalou a zároveň zbytečně rychlou a unáhlenou, je úplný závěr knihy. Doufám, že zrovna na tuhle část se, alespoň trochu, zaměří pokračování příběhu.

Nicméně, sérii moc doporučuji. Stala se jednou z mých oblíbených a vím, že se k ní v budoucnu vrátím. Postavy i příběh byly natolik epické, že na ně budu myslet ještě dlouhý čas.

“Nechci žít v zemi s křehkým duchem, chci žít mezi vojáky.”

22.01.2023 5 z 5

Bez citu Bez citu Neal Shusterman

Shusterman nám i ve druhém díle ukazuje znepokojivou dystopickou realitu, kde jsou jistí jedinci bráni pouze jako objekty pro lepší budoucnost vyvolených občanů.

Vrací se nám staří známí, ale máme také tu čest poznat tváře nové a neméně zajímavé. Kupříkladu takový Cam je úplná rarita a Starkey starý dobrý sráč :-D. Na to, jak nám končila jednička a všichni naši hlavní hrdinové byli na maděru, končí dvojka jejich opětovným ozdravením, aby byli ťip ťop na své finální bitvy.

V knize nalezneme, stejně jako u všech Shustermanových děl, filozofické otázky o světě a životě, stejně jako morální dilemata, kterým následně musí postavy příběhu čelit.

Trošku jsem se obávala, aby se nejednalo pouze o to samé v bledě modrém, jakožto maličko rozšířená první kniha, ale mé obavy byly plané. Děj se nám krásně posunul a hlavní protagonisté zjistili nové poznatky ohledně války o vnitrozemí a osobách, které stály za celým procesem rozpojování.

Shrnutím chci říci jen toto - Shusterman je machr a ještě jsem nenarazila na žádnou jeho knihu, která by mne neoslovila a nebavila. Také bych ráda řekla tohle - koukejte vydat další díl ještě tento rok, a ne zase až za deset let .

05.01.2023 5 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

️️️️

Z kraje knihy jsme začali zostra. Dědictví, povstání, tajná společenství, bitky, únosy a proměny.

Střed knihy celkem dost stagnoval, jelikož jsme se točili v kruhu a autorka nám nabízela pouze stále více otázek, kdežto odpovědí jsme se nedočkali.

Konec tomuto dílu napravil reputaci a já byla ze čtení opět nadšená! Konečně jsme odkryli pár tajemství a záhad, které nás už nějakou dobu tížily a finální strany poskytly dost munice pro závěrečný díl série.

Byť musím jednu hvězdičku ubrat, a to za ten hodně utahaný a opakující se prostředek knihy, ve výsledku jsem spokojená a nevýslovně se těším na závěr cesty Poppy a Hawkea️️.

V knize se opět vyskytují velmi explicitně popsané intimní scény, ale kdo autorku zná, tak snad ani nemůže být překvapený. Je to o vkusu každého čtenáře. A jen bych chtěla apelovat na čtenáře, kteří takovéto knihy haní, prosím nečtěte je, v popisku a trigger warnings to většinou máte všechno napsané, tak netrpte, když nemáte tento typ literatury rádi. Také bych chtěla doporučit čtenářům, kteří dali už prvnímu dílu špatné hodnocení, aby dál nečetli a neobtěžovali tím ani sebe, ani své okolí. Žádnému čtenáři se nelíbí všechno, co kdy přečetl, ale proč pokračovat v něčem, co mě nebaví….a zdaleka to neplatí pouze pro knižní sféru.

26.11.2022 4 z 5