Sašenka

kniha od:

Sašenka https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26054/bmid_sasenka-Qy6-26054.jpg 4.3 209

Uznávaný autor literatury faktu Simon Montefiore, který napsal dva bestsellery o Stalinovi, se tentokrát rozhodl svých znalostí využít pro román. Příběh Sašenky Zeitlinové, dívky z bohaté židovské rodiny, která se v roce 1916 vrhla do náruče bolševismu, je skvěle napsaný, napínavý a zároveň pravdivý. To ukazují nejen detaily – co lidé jedli, jaké písně poslouchali, jakými auty jezdili –, ale i historické postavy, které v knize vystupují, a zejména autorovo pátrání po tom, co se stalo se Sašenkou, která zmizela za stalinských čistek – i hlavní hrdinka románu je totiž skutečná postava.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art
Originální název:

Sashenka , 2008


více info...

Komentáře (75)

Komentáře 75 Recenze 1

Knihomolka506
Knihomolka506
27.11.2022 5 z 5

Příběh jsem četla jednou v pubertě a musím říct, že byl nádherně napsaný. I když mi přišlo, že by to autor na několika stranách mohl zkrátit a vynechat dlouhé popisy děje, ale bez toho by přece nebyl pořádný román.
Sašenka toho v životě jako židovská holka tehdejší doby toho prožívala už tak dost a ještě se musela stěhovat na zrádný Sibiř. Bolševismus nikdy nebyl jednoduchý a milovaný. Nejvíce nenáviděný byl u rodiny cara Mikuláše II. Ale o tom je jiný příběh...

Mituli78
Mituli78
13.06.2022 5 z 5

Ze začátku mi Sašenka nebyla sympatická, ale postupně....písmenko za písmenkem jsem se nechala přemluvit a.....ach, bože.....


Zuzulinka
Zuzulinka
30.01.2022 2 z 5

Knihu jsem nedočetla.. a to se mi ještě nikdy nestalo.

knihovnička007
knihovnička007
20.10.2021 4 z 5

Hodně silná exkurze do bolševického sovětského svazu...

"Tohle jsou jiné archivy, je v nich hodně utrpení. Bolševici byli přesvědčeni, že jednají správně a proto všechno zachovali.
V Rusku není pravda psaná inkoustem, ale krví. V suchém šustění stránek uslyšíš dětský pláč, dunění vlaků, ozvěnu kroků sestupujících do sklepa, jednotlivý výstřel z naganu se sedmi gramy olova. Sám papír páchne krví..."

Více v mé recenzi, nebo na FB Tučňákův knižní svět.

Saela
Saela
03.08.2021 1 z 5

Tak moc jsem ji chtěla přečíst, ale dál, než za 50 stránku jsem se prostě neprokousala. Není to kniha k uspávaní dětí :D na mě po náročném dni moc těžká a docela často jsem se ztrácela v ději. Prostě dost přemýšlecí kniha, která v tuhle chvíli pro mě není. Třeba se k ní vrátím v lepším rozpoložení. Zatím hodnotím takto, protože se mi do čtení knihy vůbec nechtělo..

ještěrka38
ještěrka38
22.04.2021 4 z 5

Přiznám se, že mě kniha v první části vůbec nebavila, ale pak jsem ji hltala a pořád nerozumím tomu, jak Rusko vše skrývá a nechce, aby se rodiny dozvěděly, co se dělo s jejich příbuznými.. Hrozné, ale stojí za přečtení..

Ilona70
Ilona70
21.03.2021 5 z 5

Čte se jedním dechem, ja ji mam za sebou během let uz asi 5x. Montefiore je prostě Mistr, škoda že jeho knihy u nás vycházejí tak málo, přestože je o ně tak velký zájem. Sašenka je velmi smutný příběh, nečtěte ho, když máte problémy.

Zdenas5
Zdenas5
03.03.2021 4 z 5

Čtivá kniha, dobře vykreslené postavy, výborně zachycená atmosféra doby, ruské mentality i období, o kterém se moc nemluvilo. Když si uvědomím, že to, co je v knize napsáno, se ve skutečnosti dělo, běhá mi mráz po zádech. Je mi líto lidí, kteří to zažili, a vede mě k zamyšlení nad chováním lidí v běhu dějin, které, jak se mi zdá, se moc nemění. I dnes kolem sebe takové vidíme. Dojem z knihy umocnila i moje nedávná návštěva Petrohradu, mohla jsem si alespoň trochu představit místa, v kterých se Sašenka pohybovala, a pochopit, že se snadno nechala ovlivnit dobou i prostředím, v němž žila.

prochajda
prochajda
26.11.2020 5 z 5

Naprosto strhující román na který jen tak nezapomenu. Zpočátku jsem byla sice v rozpacích z toho samého soudruhování, ale druhá polovina knihy se četla jedním dechem.
Sašenka "Polární liška" přijme těch sedm gramů olova a nechá se semlít v mlýnku na maso? Režim plný hrůz a strachu.
Díky Bohu, že v dnešní době tak stateční být nemusíme.

vladka321
vladka321
16.11.2020 5 z 5

Tak to byla jedna z nejhezčích knih, kterou jsem v poslední době četla. Velmi čtivé, napínavé, má to duši. Doslova jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Charakteristika postav propracována tak, že jsem si je vyloženě představovala jako ve filmu. Zajímavé bylo i to, jak se postavy měnily dle doby, změny vlády i dle svých přesvědčení a nakonec i zjištěním pravd o hrůzném systému. Autor dal této knize duši a to se vidí málo kdy.

katasokolov
katasokolov
27.09.2020 5 z 5

Tenhle příběh jsem četla už několikrát a vždycky je těžké knihu odložit, i když už znám konec. Kniha je součástí Moskevské trilogie, je velká škoda, že u nás je přeložen jen první díl .... to by se mělo určitě napravit!! Autor většinou píše literaturu faktu, ale jeho romány mají duši a díky faktickým znalostem je děj o to uvěřitelnější!!

Kate72
Kate72
30.08.2020 4 z 5

No, chvíli jsem váhala kolik mám dát hvězdiček. Autor si musel dát hrozně moc práce s dohledáváním materiálu. Mám-li být upřímná do půlky románu to bylo pro mě utrpení. Z oslovovaní soudruhu a soudružko se mi dělalo mdlo a když na scénu přišel soudruh Lenin se soudruhem Stalinem a Sašenka oslovovala své děti po jejich oblíbených hračkách soudruhu zajíčku a soudružko polštářek, tak to bylo i na mě dost silný kafe a to mám silnou kávu docela ráda:). Nebýt Beňa Goldena, který do románu vstoupil, tak tu knihu snad nedočtu. Od té chvíle se nedalo od knížky odtrhnout.

Odetta889
Odetta889
21.06.2020 3 z 5

Nechutná doba, nechutí lidé, dcera by snad udala vlastní matku. V této knize mi nebyl sympatický nikdo, možná až na německou chuvu. Autor by si určitě zasloužil vyšší hodnocení za odvedenou práci, já jsem však z knihy (nebo spíše z doby) zhnusena.

Denyna
Denyna
13.06.2020 3 z 5

V rámci žánru dost povrchní. Čekala jsem něco propracovanějšího s lepším vhledem

michaela7087
michaela7087
25.05.2020 5 z 5

Obrovské překvapení! Krásný ale zároveň smutný a děsivý historický román.

Katka2382
Katka2382
17.05.2020 2 z 5

No nevím,ale mě teda Sašenky nebylo ani trochu líto.Ani jako mladé rozmazlené šlechtičny,ani jako hýčkané,přepychem obklopené manželky.Nebylo mi lito ani Váni,jejího manžela,vysoce postaveného čekisty který bez zkrupulí týral a vraždil mnohdy nevinné lidi.A nebylo mi ani moc lito jejich dětí.Kniha nebyla špatná,ale zase žadný zázrak se taky nekonal.Spousta dialogů byla značně nerealná stejně jako mnohý děj,především v poslední části.

petra3763
petra3763
30.04.2020 5 z 5

Uchvatny pribeh, jedna z mych nejoblibenejsich knih, ke kterym se vracim a stale se mi i po letech libi...
Mistrovsky sepsany zivotni pribeh divky z dobrych pomeru na pozadi stalinskeho Ruska. Poucne , desive, nepredstavitelne... Z konce mrazi i po letech. Doporucila jsem nekolika znamym ( muzum i zenam ) a libilo se vsem. S. Montefiore je historik a jeho znalost faktu je pro kvalitu knihy zasadni, roman je rovnez nesmirne ctivy, dej svizny. 110%

Josh
Josh
08.01.2020 4 z 5

Cituji autora z Poděkování: „Historici píšou o mimořádných lidech, kteří utvářeli osudy světa. Ale já jsem v tomto románu chtěl popsat, jak se obyčejné rodiny vypořádávaly s vítězstvím a tragédiemi ruských dějin 20.století.“

Mohu-li srovnat s knihou Patrioti (Sana Krasikov), pak
- 3 generace, takže dlouhý vypovídající lidský i historický pohled,
- skvěle propracované postavy a reálie, takže prožíváte a věříte každému řádku
- rozdělení na časové úseky (Sašenka je přehlednější díky rozdělení knihy na 3 části),
- děj se odehrává v Rusku, resp. SSSR, takže drsné prostředí (Patrioti začínají v USA),
- skuteční lidé, resp. na skutečných rodinách založené, takže se jejich život dostane pod kůži.
Rozdíl je samozřejmě v hrdinech, jejich přístupu k životu, přesvědčení a řekněme osudu nebo štěstí.

Trvalo mi se začíst. 1.část jako doba komunistů a tvůrců zásadního zvratu v ruských (a světových) dějinách mi vždy zvedá žaludek a vře mi krev. Co teprve v pojetí autora! Nevíte, zda Sašence fandit či ji zapudit, mládí plné naivity nebo arogance a odhodlání něco dokázat, sobě, jiným? Sotva se začtete je konec a skočíte o generaci dál, do doby 2.SV a tedy doby další ne-lidské historické kreatury. Nevíte zda byl nepřítel vedle vás nebo se řítil z Německa, lidská nedůvěra nebo boj o přežití? Nadějná 3.část po roce 1990 má taky své, protože v ní se odráží zkušenosti (zlé) minulosti a má to dopad na každého jiný, ale zároveň vše souvisí se vším. Konání jiných nás ovlivňuje, tehdy jako dnes, v rodině, v práci. U cizích lidí se vás to nedotýká, i když i to je zdánlivé a autor o tom dokonale přesvědčí každého – musíte dočíst do posledního řádku ....

Co mne zasáhlo nejvíc byla promyšlenost systému od Lenina přes Stalina, až po ….. Promyšlenost založená na znalosti lidí a na lidství!!! Od lidské slabosti, přes závist až po nenávist. Nejde „jen“ o neuvěřitelné praktiky (Němci se jeví dost pozadu a ničili prioritně cizí, ne vlastní národ), ale o zdánlivou nahodilost, jež vyústí ve skutečný teror. Nesnáším Rusy obecně (nejde jen o důsledky 1945,1968), ale zároveň nechápu, jak dokázali přežít, což zaslouží jistý obdiv. I když těžko soudit jaké brýle mají dnes…. Stejně jako my, naše minulost a dějiny…..

alexis818
alexis818
26.12.2019 5 z 5

Úžasná kniha,tak dobře vykreslené reálie,až člověka mrazí.Hrozná doba aSašenky mi bylo opravdu líto.Dávám plný počet.

Lucdas
Lucdas
15.11.2019 5 z 5

Velmi silny priběh,úžasna kniha,pro mne jedna z nejlepšich????Kdybych mohla,dam hvězdiček deset.

lioncel
lioncel
04.11.2019 5 z 5

‘Sašenka' je další román v mém seznamu vyvolených, nikdy na ni nezapomenu ( už jen ten název ) _ Pozoruhodné dílo, místy hodně mrazivý děj - děsivé reálie Ruska první poloviny 20. století - zajímavě zpracovaný příběh, rozdělený do tří etap, časově tak vzdálených, z nichž ta prostřední, svírající čtenáře pevně kol krku ledovou rukou hrůzy a odporu, ta se mi jevila zdaleka nejsilnější. Nečekaný příchod J.V.S. na večírek k Palicynům, už dopředu prozradil, co bude asi tak následovat… Sevřela mě převeliká lítost a držela se mě do poslední stránky.
Mé uznání a upřímný obdiv pro autora, Sebag-Montefioreho jsem doposud neznal .. pár papírových kapesníků pro Sašenku. Uff, to byla tedy síla...

danielavachova
danielavachova
27.10.2019 5 z 5

Historický román začíná za vlády cara v Rusku ,pokračuje za Stalinovské tyranie, dost reálný příběh,občas až mrazivý.

Kerberos
Kerberos
13.10.2019 5 z 5

Kniha mě překvapila,čekala jsem romantický příběh.Reálný příběh z doby vlády Stalina v Rusku.Krutost s jakou bylo s Sašenkou a její rodinou zacházeno.Překvapilo mě co často postihlo děti nepohodlných soudruhů.

bábuška
bábuška
18.12.2018 5 z 5

Neuvěřitelně krásná kniha, zasvěceně nám vypráví nezkreslený příběh společnosti jak carského Ruska, tak krutého stalinského období a posléze i po jeho pádu. Mladinká a snadno ovlivnitelná dívka z buržoazní rodiny pomáhá svému strýci jako spojka a kurýr proleninského společenství, potom už i jako členka komunistické strany. Jako dospělá a matka dvou malých dětí, ale stále zapálená soudružka, pohybuje se ve společnosti lidí stejných názorů, od strany získává ona a její manžel různé výhody, daču poblíž Moskvy, návštěvy vysoce postavených soudruhů, dokonce i samotného Stalina. Ale kola osudu se točí, Stalin se stále cítí ohrožen i neexistujícími nepřáteli a v tom soukolí uvázne i Sašenka se svým mužem. Okusí dlouhý pobyt s různým typem týrání v utajeném komunistickém vězení, posléze Váňa dostal "sedm deka olova" do týlu, Sašenka pak polévána za mrazu vodou z hadice, což byla zábava věznitelů. Ve třetí části knihy se pak setkáváme s jejich dcerou co by starou dámou i s jejich synem, lékařem v zapadlé ruské vesnici. Tato kniha je natolik autentická, že pět hvězdiček je málo! Doporučuji pouze odolným čtenářům.

Vojtechan
Vojtechan
01.11.2018

Neuveřitelná kniha. Zejména tím, jak moc je skutečná a jak moc a reálně vystihjue tragédii stalinského ruska. Kniha je skvěle zpracovaná, chvílema máte pocit, že se procházíte mrazivou Moskvou společně s postavami z knihy. Ač je kniha smutek sama, nesmírně mě obohatila.. Dávám 100%

Alíša236
Alíša236
10.06.2018 3 z 5

Když jsem knihu četla pořád jsem si říkala, že nevím co si o ní mám myslet a o jaký žánr vlastně jde...a nevím to ani po přečtení....části byly velice čtivé a zajímavé především pro zachycení doby, atmosféry - ta byla vystižena myslím velice dobře. Jiné části se táhly. Z mého pohledu to nebyla kniha která pohltí a která se pyšní překvapivým vedením příběhu, zápletkou a rozuzlením, na druhou stranu čtení nelituji především pro vykreslení ruské mentality, doby a zamyšlením nad dějinami a lidmi v nich.

Rosana
Rosana
21.03.2018 1 z 5

Po cca 100 stranách ji odkládám. Opravdu mě nezaujala. Spousta postav, jmen a divně psaný text. Čekala jsem víc, podle recenzí a podle toho, že už je všude zcela vyprodaná.

puntaumbria
puntaumbria
11.03.2018 5 z 5

Velmi zdařilá, vypravěčsky poutavá kniha, která umožňuje náhled do ruských dějin 20. století na pozadí rodinného příběhu. Je emoční, šokující a apelující na svobodu. Stojí za přečtení.

bod
bod
07.03.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, jen třetí část mi přišla nějak naivně psaná, možná to byl úmysl vyjádřit pohled mladého děvčete....ale mně to zkazilo trochu dojem.

Babo
Babo
22.01.2018 4 z 5

První dvě části se mi líbily,ta třetí už podle mne příliš zaváněla americkým zjednodušováním.

Nikdy jsem úplně nepochopila jak se děvče z dobré rodiny může stát tak zapálenou komunistkou . Nějaká romantická představa o předávání tajných vzkazů , nočních výletů za soudruhy ? Nebo jen potřeba patřit do tajného spolku, který změní svět ?
Jistě to nebyl soucit s opravdu chudými dělníky nebo rolníky.
Nevím o tom, že by se sama dobrovolně vzdala života v přepychu .

V druhé části dál žila v hojnosti , ona se stala spolu se svým manželem těmi ,kteří vládli nad životy lidí .A že to byla vláda krvavá o tom snad nikdo kdo zná dějiny stalinského ruska , nepochybuje .

Vlastně ani nevím jaká byla Sašenčina představa o novém řádu .
Necítila jsem k ní ani sympatie ani lítost .
Říká se,že revoluce požírá své děti , říká se jak se do lesa volá,tak se z něho ozývá .
Říká se toho hodně , bohužel mládí a neochota poslouchat zkušenější přináší neustále se opakující chyby .
Prozření může být hodně bolestivé, v tomto případě se ani žádné nekonalo .

Pokud ale kniha nutí k přemýšlení, tak je určitě dobré, že byla napsaná .