Sašenka

Uznávaný autor literatury faktu Simon Montefiore, který napsal dva bestsellery o Stalinovi, se tentokrát rozhodl svých znalostí využít pro román. Příběh Sašenky Zeitlinové, dívky z bohaté židovské rodiny, která se v roce 1916 vrhla do náruče bolševismu, je skvěle napsaný, napínavý a zároveň pravdivý. To ukazují nejen detaily – co lidé jedli, jaké písně poslouchali, jakými auty jezdili –, ale i historické postavy, které v knize vystupují, a zejména autorovo pátrání po tom, co se stalo se Sašenkou, která zmizela za stalinských čistek – i hlavní hrdinka románu je totiž skutečná postava....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26054/sasenka-kVc-26054.jpg 4.4144

Saschenka (2008)

Vydáno:, BB art

Alíša236

Když jsem knihu četla pořád jsem si říkala, že nevím co si o ní mám myslet a o jaký žánr vlastně jde...a nevím to ani po přečtení....části byly velice čtivé a zajímavé především pro zachycení doby, atmosféry - ta byla vystižena myslím velice dobře. Jiné části se táhly. Z mého pohledu to nebyla kniha která pohltí a která se pyšní překvapivým vedením příběhu, zápletkou a rozuzlením, na druhou stranu čtení nelituji především pro vykreslení ruské mentality, doby a zamyšlením nad dějinami a lidmi v nich.

Rosana

Po cca 100 stranách ji odkládám. Opravdu mě nezaujala. Spousta postav, jmen a divně psaný text. Čekala jsem víc, podle recenzí a podle toho, že už je všude zcela vyprodaná.

puntaumbria

Velmi zdařilá, vypravěčsky poutavá kniha, která umožňuje náhled do ruských dějin 20. století na pozadí rodinného příběhu. Je emoční, šokující a apelující na svobodu. Stojí za přečtení.

bod

Kniha se mi líbila, jen třetí část mi přišla nějak naivně psaná, možná to byl úmysl vyjádřit pohled mladého děvčete....ale mně to zkazilo trochu dojem.

Babo

První dvě části se mi líbily,ta třetí už podle mne příliš zaváněla americkým zjednodušováním.

Nikdy jsem úplně nepochopila jak se děvče z dobré rodiny může stát tak zapálenou komunistkou . Nějaká romantická představa o předávání tajných vzkazů , nočních výletů za soudruhy ? Nebo jen potřeba patřit do tajného spolku, který změní svět ?
Jistě to nebyl soucit s opravdu chudými dělníky nebo rolníky.
Nevím o tom, že by se sama dobrovolně vzdala života v přepychu .

V druhé části dál žila v hojnosti , ona se stala spolu se svým manželem těmi ,kteří vládli nad životy lidí .A že to byla vláda krvavá o tom snad nikdo kdo zná dějiny stalinského ruska , nepochybuje .

Vlastně ani nevím jaká byla Sašenčina představa o novém řádu .
Necítila jsem k ní ani sympatie ani lítost .
Říká se,že revoluce požírá své děti , říká se jak se do lesa volá,tak se z něho ozývá .
Říká se toho hodně , bohužel mládí a neochota poslouchat zkušenější přináší neustále se opakující chyby .
Prozření může být hodně bolestivé, v tomto případě se ani žádné nekonalo .

Pokud ale kniha nutí k přemýšlení, tak je určitě dobré, že byla napsaná .

AllyKumari
02.12.2017

Spíš 2,5 než celé tři hvězdy.

To dobré:
- autor rozhodně provedl detailní výzkum tématu, o kterém psal
povedlo se mu dobře zachytit atmosféru let 1917 i 1939
- jeho styl je snadno srozumitelný a čtivý
- příběh má obrovský potenciál a v prvních dvou částech zní velmi realisticky

To ne dobré (nějaké spoilery)
- Sašenka, nad kterou mi mělo krvácet srdce, a její manžel, byly prakticky na vrcholu hierarchie SSSR. Ona schvalovala (a v mládí přímo vyzývala k ) vraždění, Váňa byl brutální čekista. Sice nevěřím v oko za oko, zub za zub, ale tihle lidé mi byli odporní. To, co se jim stalo, bylo děsivé, ale nemohla jsem se ubránit pocit, že kdo seje vítr, sklízí bouři
- trapné erotično (jeho nakrmený penis a její mrazivé chvění v rozkroku bylo jako v 99% literatury zbytečné)
- je prostě příliš jasné, že Sašenku psal muž (PRVNÍ věc, kterou se o ní dozvídáme, je, že má nejplnější poprsí ve škole..... urgh.....)
- závěrečná část (kde mimochodem český překlad opakovaně zaměňuje jméno Katynka za Sašenka) je poněkud vlažná, hlavně proto že Katynka IHNED nachází správné indicie, IHNED si získává ty pravé lidi a to, co vyzkoumá, je jako vystřižené z nablblé telenovely. Bylo by zajímavější, kdyby se touto částí začínalo a zbylé dvě se během ní odhalovaly

Jana283
21.08.2017

Perfektní snoubení historie a romantiky.

zuzana1656
29.06.2017

Spousta toho bylo řečeno. Já jen dodám, že zrůdnost režimu mi přišla i díky takové "banalitě", jako přidělení Palycinova bytu Satinovovi a jak bylo hezky řečeno, taková nabídka se neodmítá, protože je prověrkou loajality. A celý zbytek života v tom žít... ufff

Metapt
29.06.2017

Ano, takhle nějak se to dělo. Příběh se zdá naprosto reálný.

gigi77
17.06.2017

Parádní kniha. Příběh plný odhodlání, síly, politiky, kruté reality, vyvážený láskou a city, srdceryvným a dojemným koncem. Pořád se musím ptát: Co to té hlavní hrdince dalo? Stálo jí to za to? Je lepší držet se hesla "kam vítr, tam plášť" nebo jít zarytě proti proudu?

Pechule
02.06.2017

Tak tahle kniha je něco! Průřez Sašenčiným životem je čtivě napsaný, opravdu napínavý, z určitých situací až mrazí a člověk si říká - to snad není možný, tohle se vážně dělo? Vydařený román.

Vojslava
15.10.2016

Je to sice trochu rozpačitých pět hvězdiček, ale příběh je čtivý a špatně se odkládá. Vlastně se mi docela líbil, i když - jak už jsem viděla u několika amerických autorů, kteří o stalinských dobách se zálibo píšou - je ta sovětská realita taková papírová. Nicméně dobře sestavený příběh má logiku, ukáže, co ukázat má, hrdiny si čtenář vlastně oblíbí a závěrečné archivní rozuzlení má spád, i když jsem si ho musela přečíst dvakrát. Jen mám pocit (se svou zkušeností s archivy), že se protagonisté dobrali výsledků dost rychle... :-) Ale to je jen taková technikálie, jinak doporučuji.

cecetka
15.09.2016

Zpocatku jsem nedokazala k Sase najit cestu. Byla to rozmazlena holka z bohate rodiny, ktere strycek v jejich 16 letech vymyl mozek a ona se stala bolsevickou. Prvni cast knihy mne nijak vyrazne nezaujala. Druha cast se odehrava v roce 1939 a je uz mnohem zajimavejsi. Presto jsem si Sasu neoblibila. Zato ke Katynce jsem ve treti casti knihy prilnula hned. Treti cast byla pro mne nejzajimavejsi a nedokazala jsem knihu odlozit s tim, ze budu ve cteni pokracovat dalsi den. Musela jsem ji zkratka docist bez preruseni. Sice ta velka nahoda na zacatku hledani v archivu mi prisla absurdni a konec pribehu byl takovy az moc naivni, jak se vsichni poznali, presto davam knize 5*. A to hlavne proto, ze jsem ji v zaveru nedokazala odlozit.

Hedik1608
24.07.2016

Dlouho me tolik knizka nedojmula. Velmi krasne napsane a az do konce napinave. Zda se mi, ze jsem neprecetla jednu knihu, ale hned nekolik. Vrele doporucuji a doufam, ze ve vas zanecha stejne krasny dojem.

dacha
12.07.2016

To byla jízda!Návod ke spokojenosti našich životů,vykoupených našimi předky.Jen musíme doufat,že se dějiny neopakují.Tolik zrůdnosti v bývalé SSSR a nikdo se nemohl té hydře postavit.

lapagerie
09.05.2016

Příběh oddané komunistky Sašenky ve mě vyvolával záchvaty nevolnosti. Demagogie, soudruzi, revoluce, čistky, Stalinův kult... Rudý koutek v dětském pokoji. Hrůza.
Každopádně se jedná o knížku, která vás vtáhne do děje a přes všechny okolnosti tak nějak pořád doufáte, že to dopadne dobře.

zuzana4291
17.03.2016

Tato kniha i když je to vymyšlený román, přeci jen má základ na faktech, které se skutečně v Rusku děly. Tento román je velmi překvapující, zároveň mi z toho běhá mráz po zádech. Velmi emoční příběh, který chytne čtenáře ihned a netrpělivě čeká, jak to dopadne.

Tiffany
22.11.2015

Bolševismus, Rusko, Stalin...Nic podobného, jsem nikdy nečetla, tak jsem se tématu trochu bála. Zbytečně. Velimi čtivé. Možná se postupně román měnil , díl od dílu, v literaturu faktu, ale nic proti ničemu. Autor si stále udržel mou pozornost. Možná ten poslední díl, byl tak nějak "uměle vyšroubován", aby čtenář došel k pointě, ale i tak ... Co ve mně zanechala ... Moc. Vědomí, že každý extrém a fanatismus je špatný a co víc, nebezpečný. Zvlášť v dnešních dnech, se mi část textu , zdá neuvěřitelně aktuální... "Byli to náboženští fanatici. Jejich marxismus byl fanatický, brali to vášnivě jako ISLAMISTÉ a viděli v sobě členy tajného vojensko-politického řádu jako středověcí křížáci nebo templáři. Byli nelítostní, nemorální a paranoidní. Byli přesvědčení, že aby vybudovali dokonalý svět,musejí miliony lidí zemřít. Rodina, láska a přátelství neznamenly nic poti svatému grálu. Na Stalinově dvoře umírali lidé kvůli klepům.....". Jak absurdní !

ritz
25.09.2015

Můj názor na knihu přesně vyjádřila Jossie, která napsala komentář přede mnou. Ale určitě to stálo za přečtením, mě se kniha líbila.

Jossie
10.08.2015

Nebýt první třetiny, naprosto nezáživné, dala bych plné hodnocení. Jakmile přijde stalinské Rusko a závěrečné hledání, je to hodně drsné a zajímavé čtení. Jakkoli je to kruté, stejně se mi hlavou honí, že lidé jako Sašenka sklízeli, co sami zaseli.

rajen
25.06.2015

Ohromná kniha. Velmi čtivě napsaná a přínáší spoustu informací o životě v Rusku od cara až po svržení komunismu. Je to asi poprvé, kdy mi kniha líbí na pět hvězd a přitom mi hlavní hrdnika nebyla od začátku sympatická. Ke konci se to trochu změní, ale to jen spíš tím, že jsem taky matka a její osud si těžko dovedu představit ve vlastní kůži.
Kniha má pro mne velkou hodnotu zvlášť proto, že vše, co je v ní napsané, je vlastně pravdivé, jen se to nestalo naráz jednomu člověku. Konec už byl na mě trochu "americký" (jak vše do sebe zapadlo jak ozubená kolečka hodinového strojku, no ale je to přece jen román), neubírá to u mě na celkovém hodnocení, pro mnohé to je nečekané rozplétání událostí, které pokud neodhalí dříve, udrží je napnuté až do konce.

msjadepaton
10.04.2015

Normálně historické romány z období 20. století vůbec nečtu, ale tuhle mi doporučila kolegyně z práce a já jsem jí za to opravdu vděčná. Velmi působivý příběh. Poslední část je dějově slabší, ale první dvě opravdu stojí za to!

Rade
08.03.2015

Hodně působivé. A i když o systému, kdy lidé byli mučeni takovým způsobem, že přiznali cokoli, kdy lidé se vzájemně udávali a zrazovali přátele, kdy mizely neznámo kam celé rodiny, bylo již hodně řečeno, je stále nutné si takové příběhy připomínat.
A třeba tu i tu nepochopitelnou věc, že nešlo jen o "třísky při kácení lesa", ale že oběti stalinských čistek, včetně těch, co zahynuli v gulazích, se počítají do milionů.
V něčem připomíná výtečný film Nikity Michalkova Unaveni sluncem (shodou okolností film z roku 1994, ve kterém se závěrečná část knihy odehrává).
Zajímavý je i pohled do postkomunistického Ruska, kdy na moci nabývají oligarchové, kteří k majetku přišli nejasným způsobem, nebo staří "překabátění" vládci. A moc bych si přála věřit této větě, ale jistá si úplně nejsem: "Působili pod různými názvy - Čeka, OGPU, NKVD, KGB - a teď pod jinou děsivou zkratkou, ale jejich moc pominula: Katynka si byla jista, že KGB už Rusku nikdy vládnout nebude."

Zorka
01.02.2015

Je těžké pochopit tehdejší dobu. To, jak se Stalin a komunistický režim obracel proti vlastním lidem a jak zdánlivě banální pochybení mohlo změnit osud privilegované rodiny v rodinnou tragédii. Kniha Sašenka velice dobře vykresluje charaktery postav, jimiž se Stalin obklopoval, nadšení lidí pro komunismus i to, jak režim "semlel" i nevinné. Velmi zajímavá je postava Satinova, oddaného komunisty, Sašenčina rodinného přítele, hrdiny a viníka zároveň. Díky tomu, že autor rozdělil dílo do tří časových rovin, dává tak čtenáři ucelený pohled na téměř století ruských dějin, které jsou dokumentovány právě na rodině Sašenky. Některé pasáže byly příliš rozvleklé, ale celá kompozice knihy byla velmi dobře promyšlená a závěr gradoval. Takže za mne ano, knihu rozhodně doporučuji.

Dymond
13.12.2014

Začátek knihy byl takový oddechový, ale druhá polovina měla ten správný spád.. Moc se mi líbila...

vikaa
13.09.2014

Už dlouho jsem nečetla knihu, od které bych se nemohla odtrhnout a která by přitom obsahovala tolik zajímavých informací o životě v Rusku po pádu cara a o Stalinových čistkách. Třetí část knihy, kde mladá historička pátrá po osudu odsouzené Sašenky je podle mého názoru nejnapínavější. Pátrání v archívech v porevolučním Rusku nebylo jednoduchou záležitostí a i dodnes jsou některé archivní materiály pro obyčejné smrtelníky běžnou úřední cestou nedostupné. Kniha nám nenásilnou formou přibližuje život a zvyky nové ruské "šlechty", která přestože žije v přepychu a sluní se v přízni Stalina, neví dne ani hodiny, kdy se něčím znelíbí a bude smetená z povrchu zemského. V téhle době muselo být velmi těžké žít v Rusku téměř pro kohokoli...

Esie
10.09.2014

OBSAHUJE SPOILER!
Nádherná kniha. Vůbec jsem nečekala, že mě až tak moc vtáhne do děje.
První čast byla ze všech nejlepší. Uplně jsem ty události měla před sebou a cítila ten vzrušující vzduch přicházející revoluce. Co dodat hodně poutave a živé.
Hned jak jsem začala číst druhou část byla jsem krapet zklamaná a překvapená, že má Sašenka rodinu. Myslela jsem, že bude nějak více napojena a Stalina a jeho službu, že to bude pořád taková neunavná bolševička, ale ejhle ona to byla jen žena. I tak vše nabralo rychlý spád a díky shodě náhod byla celá rodina zatracena. Kolotoč mučení a taktik byl neuvěřitelný a přišlo mi to až absurdní.
Třetí část me hodně zklamala. Hned jak jsem to začala číst bylo mi jasné, že otec od Katynky je Carlo a Roza Sněžěnka. I tak, ale bylo vzrušující přihlížet odkrývání pravdy. Stále žijící Lala mě pobavila. Až jsem si řekla, to snad né, ale co už, když to autor chcel mít až tak sentimentální. Sašenčina mučivá smrt mě teda hodně překvapila. To jsem vůbec nečekala. V tu chvili jsem jí i přala místo toho ty 3 gramy olova.Co se mi, ale nelibilo a dost mě to rušilo byla jedna stále opakující se chyba právě ve třetí části. A to zaměněné jmeno Katynky za Sašenčino.

Michelino
25.06.2014

Děj ve třetí části mi místy přišel až moc nereálný, nicméně Sašenka podle mě zůstává opravdu dobrou knihou, kterou jsem přečetla jedním dechem. Bohužel nerozumím tomu, jak někdo může hodnotit knihu, aniž by ji dočetl do konce (a v tomto případě zjistil, jak vlastně pokračoval život Sašenky a Váni). Je dobré ostatním sdělit, co se vám na knize nelíbilo, proč jste ji nepřečetli celou, ale jak můžu udělit tolik a tolik hvězdiček dílu, jehož konec a rozuzlení mi vlastně nejsou známy, to pro mne zůstává záhadou. Ale to samozřejmě neplatí jen v případě Sašenky :)

Šárka_D
18.04.2014

Sašenka není kniha, která by se četla sama, musíte se jí trochu prokousávat, ale stojí to za to. Pohled na paradoxní život Stalinových "spolupracovníků" - v luxusu, ale také v neustálém strachu ze ztráty přízně, která měla většinou fatální následky.

Azala
15.01.2014