Sašenka

Sašenka https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26054/bmid_sasenka-Qy6-26054.jpg 4 218 77

Uznávaný autor literatury faktu Simon Montefiore, který napsal dva bestsellery o Stalinovi, se tentokrát rozhodl svých znalostí využít pro román. Příběh Sašenky Zeitlinové, dívky z bohaté židovské rodiny, která se v roce 1916 vrhla do náruče bolševismu, je skvěle napsaný, napínavý a zároveň pravdivý. To ukazují nejen detaily – co lidé jedli, jaké písně poslouchali, jakými auty jezdili –, ale i historické postavy, které v knize vystupují, a zejména autorovo pátrání po tom, co se stalo se Sašenkou, která zmizela za stalinských čistek – i hlavní hrdinka románu je totiž skutečná postava.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Sashenka , 2008

evasamankova
12.07.2013 3 z 5

Velmi reálný a smutný příběh bolševické sympatizantky, která stála u zrodu režimu, a ten se jí za to patřičně krutě odvděčil. Kniha připomíná na jaké obrovské hlouposti a krutosti byl celý režim postavený. A je jasné, že pozůstatek z toho i dnes v Rusku stále přetrvává a stále mezi svými i cizinci hledají nějakého toho špiona.
Samotná kniha či lépe řečeno autorův styl vyprávění mi ale nesedl. Bylo to hodně těžkopádně a utahané. Četlo se to vcelku špatně. První část knihy popisující rok 1916 byla nejnáročnější a vlastně nejnudnější část a málem mě donutila to i celé nedočíst. Málem. Nakonec mi to nedalo a na několik etap jsem to dočetla.

Kopretina_aku
14.06.2013 5 z 5

Nemohu říct, že jsem v první části s mladou zapálenou bolševistkou, opovrhující svou rodinou a buržuazií, sympatizovala. Dokonce jsem měla chuť knihu odložit a zbavit se této pyšné Sašenky. Ve druhé části mi jako milující matka, která bojuje o život svých děti byla mnohem bližší a začala jsem mít Sašenku ráda, i když byla stále hrdou a slušnou socialistickou ženou a ráda využívala všech výhod, která ji strana poskytovala (americká lednička, dača, auta, večírky ..) a pro stranu by udělala vše. Stála u zrodu režimu, který byl celý její život, který ji nakonec semlel s celou rodinou a obrátil se proti ní a stala se pouhým číslem 778. Přesto do poslední chvíle věřila ve stranu a Stalina. Třetí část, kdy se posuneme do devadesátých let a otevírá se pátrání v archivech, je asi nejzajímavější, to už mi Sašenka přirostla k srdci a nad jejím osudem jsem i slzu uronila. Při čtení této knížky mi až mráz běhal po zádech. "Dejte mi člověka a do rána se mi přizná, že je králem Anglie."

Michaela91
19.04.2013 4 z 5

Kniha byla zajímavá, ale první polovina mě připadla nudná, ale za to od druhé jsem se nemohla odtrhnout.

cicibajza
30.01.2013 5 z 5

veľmi dobrá kniha, čtivá, zaujímavá, popisuje život v Rusku pred 1. svetovou vojnou i po nej - takéto knihy mám veľmi rada

Konfety
19.12.2012 5 z 5

Úžasná kniha, která vás vtáhne doděje. Celkově se mi líbí jak je kniha rozděla do třech částí. Je až neuvěřitelné, co se může za ne až tak dlouhý čas změnit. Nejvíce mě asi upoutala druhá část, brutalita, které je člověk schopen je neuvěřitelná.

kusma
19.12.2012 3 z 5

Kniha strhující, napínavá, od druhé části jsem se nemohla odtrhnout. Proč dávám jen tři hvězdy? Musela jsem udělat průměr, protože první část knihy (necelých 160 stran) byla pro mě naprosto nečitelná a nudná. Kdybych si neříkala, že přece podruhé knížku neodložím, a kdyby zde neměla tak dobré hodnocení, tak jí snad nedočtu. Nevím, čím to bylo, ale pak nastal zlom. A jak jsem už napsala, pak jsem se nemohla odtrhnout. Byla to neuvěřitelná, děsivá doba...

Nikoci
18.10.2012 odpad!

Musím souhlasit s Vendii1.Kniha se mi nelíbila a dost špatně četla.

valentýna
11.08.2012

Tahle kniha na mě zapůsobila, nejen tím, že nás seznamuje se životem lidí a dobou v první i druhé světové válce, se začátky komunismu a s vyvrcholením jeho zrůdnosti, ale i s "novou" dobou devadesátých let, kdy se začali otevírat archivy, avšak komunismus stále žije a zejména mladí lidé se touhle formou můžou "nenásilně" seznámit s historií a udělat si objektivní názor.

Vendiii1
06.06.2012 1 z 5

Nesuďte mně, nenadávejte mi .. nedostala jsem se ani do poloviny.. nuda,nuda,nuda.

velšanka
11.02.2012 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem a začala jsem sbírat informace o podobných knihách. Popis brutality a agrese proti svým oponentům a potom proti svým lidem ( vlastně si vytvořili brutální katy, které taky semleli v mlýnku). Skutečně mě šokovala svým dějem a sám autor přiznal, že tento příběh je příběhem velkého počtu stalinových obětí. Mám pocit, že se nikdy nedovíme vše, přesto i tato malá informace( tím myslím, příběh lidí popsaný v této knize) nám dává obraz doby.

gulas
26.09.2011 3 z 5

Hezký, ale na mě moc depresivní. O stalinismu toho moc nevím a nejsem si jistá, jestli chci vědět víc. Tenhle román mi docela stačil.
Taky si říkám, jestli je opravdu možný, aby člověk tak fanaticky něčemu věřil a byl o něčem přesvědčený. A aby byl pro "dobrou" věc ochoten jít i přes mrtvoly. A to i svých příbuzných, přátel a známých. Ale jak se říká, a možná tam i někde něco podobného zaznělo: "Když se kácí les, létají třísky."
No, každopádně mě to nutí k zamyšlení, jak by se člověk zachoval v určitých situacích. A že mám sakra velký štěstí na to, v jaký zemi a v jaký době zrovna žiju - klídek, pohoda.

bai.Cerna
13.08.2011 5 z 5

Jen těžko jsem se od knihy dokázala odtrhnout. Hlavně mě kniha přivedla k větší touze dále a dále pronikat do historie stalinských čistek, osudů lidí té doby historicky známých i neznámých... Doporučuji k přečtení a předesílám - nenechat se odradit "tloušťkou" knihy, přečtete ji možná rychleji než stostránkovou novelu:)

GepardLady
27.04.2011 5 z 5

Montefiore dokáže vtáhnout do děje. Nejen tím, o čem píše, ale jak o tom píše - nejen, že dokáže líčit prostředí do nejmenších detailů, takže čtenář má pocit, že je na místě, ale skvěle vykresluje postavy a jejich psychologii, takže je nelze nepochopit. Například se mi moc líbilo, jak se znatelně šestnáctiletá dívka Sašenka proměnila v druhé části ve zralou ženu a milující matku.
Nelze nedoporučit!

stanza
29.03.2011 5 z 5

Velmi dobrá kniha.Strhující román o těžkých časech a dlouho po přečtení mě nutí přemyšlet o postavách i zlé době komunismu.

xde
08.12.2010 5 z 5

Velice krásná, poučná a napínavá kniha.Měli by si ji přečíst především zastánci komunismu,
aby si vytvořili představu o tomto režimu, který je v mnohém podobný fašismu.To, co se v Rusku dělo v době totalitní stalinské vlády, je skutečně v mnohém horší než ve státech, kde
panoval fašistický režim.

asam
30.11.-0001 5 z 5

Opravdu velmi dojemné čtení. Doporučuji.

Titi
30.11.-0001 5 z 5

Napínavé, depresivní, ke konci velmi dojemné čtení. Jen mi strašně vadilo, že (asi) překladatelka 2x spletla jméno hlavní hrdinky s dívkou, která po ní pátrá. Překlepy se stávají, ale toto jsem ještě nezažila.