Mladý Stalin

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Stalin – stejně jako Hitler – zůstává zosobněním zla, ale také jedním z tvůrců dnešního světa. V jeho poutavém životopisu, který můžeme zároveň směle nazývat strhujícím thrillerem, odhaluje Simon Sebag Montefiore temnou dobrodružnou pouť, která dovedla syna gruzínského ševce na trůn rudého cara. Co Stalina utvářelo? Tento charismatický, ale nebezpečný chlapec se narodil v chudobě, v dětství byl zastrašován, navzdory tomu ve škole vynikal, proslavil se jako romantický básník a studoval na kněze – své poslání však nalezl v roli fanatického revolucionáře. Stal se mistrem bankovních loupeží, vydírání za ochranu, travičství, pirátství a vraždění, ale byl jedinečný – napůl intelektuál a napůl bandita. Kupodivu se také projevil jako skandálně plodný milenec, který za sebou nechával milenky (od školaček po šlechtičny) a nemanželské děti. Krutá genialita tohoto arcispiklence a mistra útěků na Lenina tak zapůsobila, že z něj udělal svého hlavního pobočníka. Stalinovým přirozeným prostředím bylo paranoidní podsvětí terorismu ve stylu Josepha Conrada. Montefiore zde ukazuje, jak vražedné kavkazské banditství a politická zločinnost ve spojení s nelítostnou ideologií předurčilo Stalina k tomu, aby se stal pánem Kremlu a stvořil Sovětský svaz v jeho pokřivené podobě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43526/mlady-stalin-W82-43526.jpg 4.616
Žánr
Literatura světová, Literatura faktu, Historie
Vydáno, Beta-Dobrovský, Ševčík (Plzeň)
Orig. název

Young Stalin, 2007

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Mladý Stalin

Přidat komentář
KejmlP
06.04.2017

Úchvatná kniha. Pokud jste už četli více životopisů Stalina, a zdá se vám, že o jeho předrevoluční činnosti je známo jen málo informací, sáhněte po tomto díle. To s jakými detaily dokáže líčit i ty nejranější části Sosova života je fascinující, jeho postava v knize získává skutečně plastický a mnohovrstvý obraz, zdaleka nejde o nějaký prvoplánový a jednoznačný portrét, snažící se dokázat, že budoucí diktátor už jako malý neznal jinou zábavu, než trhat včeličkám křidélka. Přitom se kniha čtivostí stále podobá spíše napínavému thrilleru než odborné literatuře. Vyzdvihl bych i to, jak autor bourá řadu mýtů a polopravd, které se kolem mladého Stalina nakupily. Pokud vás tedy, tak jako mě, fascinuje mládí vůdců a diktátorů, nesmíte tuhle knihu minout.

denca8317
01.01.2017

Jenže ta knížka se nedá sehnat, alespoň mě ne. A já mám Stalina ráda.


barynka15
17.07.2013

Koho zajímá mladý Stalin, tak určitě doporučuji...Je to celkem i hezky napsané...

Pink Martini
08.06.2013

Odsoudit Stalina je jednoduché. Stačí říct, že to byl šílenec a masový vrah. Tahle knížka popisuje, co stojí za Stalinovým charakterem a proč v určitých situacích jednal tak, jak jednal. Kdyby se narodil do jiné rodiny, do jiné země, možná mohlo být všechno jinak. Po přečtení Mladého Stalina se nejspíš nezbavíte původního názoru, že Stalin byl šílenec a masový vrah. Ale možná pochopíte proč.