Sašenka

Sašenka https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26054/bmid_sasenka-Qy6-26054.jpg 4 218 77

Uznávaný autor literatury faktu Simon Montefiore, který napsal dva bestsellery o Stalinovi, se tentokrát rozhodl svých znalostí využít pro román. Příběh Sašenky Zeitlinové, dívky z bohaté židovské rodiny, která se v roce 1916 vrhla do náruče bolševismu, je skvěle napsaný, napínavý a zároveň pravdivý. To ukazují nejen detaily – co lidé jedli, jaké písně poslouchali, jakými auty jezdili –, ale i historické postavy, které v knize vystupují, a zejména autorovo pátrání po tom, co se stalo se Sašenkou, která zmizela za stalinských čistek – i hlavní hrdinka románu je totiž skutečná postava.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Sashenka , 2008

Hedik1608
24.07.2016 5 z 5

Dlouho me tolik knizka nedojmula. Velmi krasne napsane a az do konce napinave. Zda se mi, ze jsem neprecetla jednu knihu, ale hned nekolik. Vrele doporucuji a doufam, ze ve vas zanecha stejne krasny dojem.

dacha
12.07.2016 5 z 5

To byla jízda!Návod ke spokojenosti našich životů,vykoupených našimi předky.Jen musíme doufat,že se dějiny neopakují.Tolik zrůdnosti v bývalé SSSR a nikdo se nemohl té hydře postavit.

lapagerie
09.05.2016 5 z 5

Příběh oddané komunistky Sašenky ve mě vyvolával záchvaty nevolnosti. Demagogie, soudruzi, revoluce, čistky, Stalinův kult... Rudý koutek v dětském pokoji. Hrůza.
Každopádně se jedná o knížku, která vás vtáhne do děje a přes všechny okolnosti tak nějak pořád doufáte, že to dopadne dobře.

zuzana4291
17.03.2016 4 z 5

Tato kniha i když je to vymyšlený román, přeci jen má základ na faktech, které se skutečně v Rusku děly. Tento román je velmi překvapující, zároveň mi z toho běhá mráz po zádech. Velmi emoční příběh, který chytne čtenáře ihned a netrpělivě čeká, jak to dopadne.

Tiffany
22.11.2015 5 z 5

Bolševismus, Rusko, Stalin...Nic podobného, jsem nikdy nečetla, tak jsem se tématu trochu bála. Zbytečně. Velimi čtivé. Možná se postupně román měnil , díl od dílu, v literaturu faktu, ale nic proti ničemu. Autor si stále udržel mou pozornost. Možná ten poslední díl, byl tak nějak "uměle vyšroubován", aby čtenář došel k pointě, ale i tak ... Co ve mně zanechala ... Moc. Vědomí, že každý extrém a fanatismus je špatný a co víc, nebezpečný. Zvlášť v dnešních dnech, se mi část textu , zdá neuvěřitelně aktuální... "Byli to náboženští fanatici. Jejich marxismus byl fanatický, brali to vášnivě jako ISLAMISTÉ a viděli v sobě členy tajného vojensko-politického řádu jako středověcí křížáci nebo templáři. Byli nelítostní, nemorální a paranoidní. Byli přesvědčení, že aby vybudovali dokonalý svět,musejí miliony lidí zemřít. Rodina, láska a přátelství neznamenly nic poti svatému grálu. Na Stalinově dvoře umírali lidé kvůli klepům.....". Jak absurdní !

ritz
25.09.2015 4 z 5

Můj názor na knihu přesně vyjádřila Jossie, která napsala komentář přede mnou. Ale určitě to stálo za přečtením, mě se kniha líbila.

Jossie
10.08.2015 4 z 5

Nebýt první třetiny, naprosto nezáživné, dala bych plné hodnocení. Jakmile přijde stalinské Rusko a závěrečné hledání, je to hodně drsné a zajímavé čtení. Jakkoli je to kruté, stejně se mi hlavou honí, že lidé jako Sašenka sklízeli, co sami zaseli.

rajen
25.06.2015 5 z 5

Ohromná kniha. Velmi čtivě napsaná a přínáší spoustu informací o životě v Rusku od cara až po svržení komunismu. Je to asi poprvé, kdy mi kniha líbí na pět hvězd a přitom mi hlavní hrdnika nebyla od začátku sympatická. Ke konci se to trochu změní, ale to jen spíš tím, že jsem taky matka a její osud si těžko dovedu představit ve vlastní kůži.
Kniha má pro mne velkou hodnotu zvlášť proto, že vše, co je v ní napsané, je vlastně pravdivé, jen se to nestalo naráz jednomu člověku. Konec už byl na mě trochu "americký" (jak vše do sebe zapadlo jak ozubená kolečka hodinového strojku, no ale je to přece jen román), neubírá to u mě na celkovém hodnocení, pro mnohé to je nečekané rozplétání událostí, které pokud neodhalí dříve, udrží je napnuté až do konce.

msjadepaton
10.04.2015 4 z 5

Normálně historické romány z období 20. století vůbec nečtu, ale tuhle mi doporučila kolegyně z práce a já jsem jí za to opravdu vděčná. Velmi působivý příběh. Poslední část je dějově slabší, ale první dvě opravdu stojí za to!

Rade
08.03.2015 4 z 5

Hodně působivé. A i když o systému, kdy lidé byli mučeni takovým způsobem, že přiznali cokoli, kdy lidé se vzájemně udávali a zrazovali přátele, kdy mizely neznámo kam celé rodiny, bylo již hodně řečeno, je stále nutné si takové příběhy připomínat.
A třeba tu i tu nepochopitelnou věc, že nešlo jen o "třísky při kácení lesa", ale že oběti stalinských čistek, včetně těch, co zahynuli v gulazích, se počítají do milionů.
V něčem připomíná výtečný film Nikity Michalkova Unaveni sluncem (shodou okolností film z roku 1994, ve kterém se závěrečná část knihy odehrává).
Zajímavý je i pohled do postkomunistického Ruska, kdy na moci nabývají oligarchové, kteří k majetku přišli nejasným způsobem, nebo staří "překabátění" vládci. A moc bych si přála věřit této větě, ale jistá si úplně nejsem: "Působili pod různými názvy - Čeka, OGPU, NKVD, KGB - a teď pod jinou děsivou zkratkou, ale jejich moc pominula: Katynka si byla jista, že KGB už Rusku nikdy vládnout nebude."

Zorka
01.02.2015 5 z 5

Je těžké pochopit tehdejší dobu. To, jak se Stalin a komunistický režim obracel proti vlastním lidem a jak zdánlivě banální pochybení mohlo změnit osud privilegované rodiny v rodinnou tragédii. Kniha Sašenka velice dobře vykresluje charaktery postav, jimiž se Stalin obklopoval, nadšení lidí pro komunismus i to, jak režim "semlel" i nevinné. Velmi zajímavá je postava Satinova, oddaného komunisty, Sašenčina rodinného přítele, hrdiny a viníka zároveň. Díky tomu, že autor rozdělil dílo do tří časových rovin, dává tak čtenáři ucelený pohled na téměř století ruských dějin, které jsou dokumentovány právě na rodině Sašenky. Některé pasáže byly příliš rozvleklé, ale celá kompozice knihy byla velmi dobře promyšlená a závěr gradoval. Takže za mne ano, knihu rozhodně doporučuji.

Dymond
13.12.2014 4 z 5

Začátek knihy byl takový oddechový, ale druhá polovina měla ten správný spád.. Moc se mi líbila...

vikaa
13.09.2014 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla knihu, od které bych se nemohla odtrhnout a která by přitom obsahovala tolik zajímavých informací o životě v Rusku po pádu cara a o Stalinových čistkách. Třetí část knihy, kde mladá historička pátrá po osudu odsouzené Sašenky je podle mého názoru nejnapínavější. Pátrání v archívech v porevolučním Rusku nebylo jednoduchou záležitostí a i dodnes jsou některé archivní materiály pro obyčejné smrtelníky běžnou úřední cestou nedostupné. Kniha nám nenásilnou formou přibližuje život a zvyky nové ruské "šlechty", která přestože žije v přepychu a sluní se v přízni Stalina, neví dne ani hodiny, kdy se něčím znelíbí a bude smetená z povrchu zemského. V téhle době muselo být velmi těžké žít v Rusku téměř pro kohokoli...

Esie
10.09.2014 4 z 5

OBSAHUJE SPOILER!
Nádherná kniha. Vůbec jsem nečekala, že mě až tak moc vtáhne do děje.
První čast byla ze všech nejlepší. Uplně jsem ty události měla před sebou a cítila ten vzrušující vzduch přicházející revoluce. Co dodat hodně poutave a živé.
Hned jak jsem začala číst druhou část byla jsem krapet zklamaná a překvapená, že má Sašenka rodinu. Myslela jsem, že bude nějak více napojena a Stalina a jeho službu, že to bude pořád taková neunavná bolševička, ale ejhle ona to byla jen žena. I tak vše nabralo rychlý spád a díky shodě náhod byla celá rodina zatracena. Kolotoč mučení a taktik byl neuvěřitelný a přišlo mi to až absurdní.
Třetí část me hodně zklamala. Hned jak jsem to začala číst bylo mi jasné, že otec od Katynky je Carlo a Roza Sněžěnka. I tak, ale bylo vzrušující přihlížet odkrývání pravdy. Stále žijící Lala mě pobavila. Až jsem si řekla, to snad né, ale co už, když to autor chcel mít až tak sentimentální. Sašenčina mučivá smrt mě teda hodně překvapila. To jsem vůbec nečekala. V tu chvili jsem jí i přala místo toho ty 3 gramy olova.Co se mi, ale nelibilo a dost mě to rušilo byla jedna stále opakující se chyba právě ve třetí části. A to zaměněné jmeno Katynky za Sašenčino.

Michelino
25.06.2014 5 z 5

Děj ve třetí části mi místy přišel až moc nereálný, nicméně Sašenka podle mě zůstává opravdu dobrou knihou, kterou jsem přečetla jedním dechem. Bohužel nerozumím tomu, jak někdo může hodnotit knihu, aniž by ji dočetl do konce (a v tomto případě zjistil, jak vlastně pokračoval život Sašenky a Váni). Je dobré ostatním sdělit, co se vám na knize nelíbilo, proč jste ji nepřečetli celou, ale jak můžu udělit tolik a tolik hvězdiček dílu, jehož konec a rozuzlení mi vlastně nejsou známy, to pro mne zůstává záhadou. Ale to samozřejmě neplatí jen v případě Sašenky :)

Šárka_D
18.04.2014 4 z 5

Sašenka není kniha, která by se četla sama, musíte se jí trochu prokousávat, ale stojí to za to. Pohled na paradoxní život Stalinových "spolupracovníků" - v luxusu, ale také v neustálém strachu ze ztráty přízně, která měla většinou fatální následky.

Azala
15.01.2014 2 z 5

bohužel jsem nedočetla

Terry.89
08.01.2014 3 z 5

Nepochybně poučný a dojemný příběh. Předkládá čtenáři historické události z Ruska od roku 1916 - 1994. Podle mého kniha balancuje na hranici poutavosti a nudy. Místy jsem se opravdu nudila a chtěla to vzdát, ale pak mě děj opět strhl a já byla zvědavá, jak to nakonec dopadne. Závěr mi však připadá až příliš fantaskní. A mám ještě jednu velkou výtku, nevím však zda bych ji měla adresovat autorovi nebo překladatelce. V poslední části knihy je často zaměňováno jméno Katynka za Sašenka, což je dle mého názoru neodpustitelné a opravdu mě to naštvalo. Kdyby tomu tak bylo jednou, tak bych nic nenamýtala, ale děje se to v průběhu celé poslední části knihy!

Radkab.
31.07.2013 4 z 5

Místy mi autorův popis přišek trochu zdlouhavý, jinak se jedná o knihu, která je opravdu strující a vede k zamyšlení. Nejzajímavější mi přišla prostřední část, kdy Sašenka bojuje o záchranu svých dětí.

aurantium
18.07.2013 5 z 5

Kniha Sašenka mě velmi nadchla a oslovila. Zpočátku jsem se uvědomila, že ne všechny myšlenky socialismu a marxismu byly špatné (nesouhlas s tvrdou prací dělníků,... atd.), ale výroky jako: "když se kácí les létají třísky" či "revoluci nelze dělat v rukavičkách" mi už blízké nebyly a odrazovaly, ale ve čtení jsem vytrvala. Ve druhé části mi nedalo si nevšimnout, že Sašenka s manželem a dětmi žijí ve stejném přepychu jako její rodiče, který ona dříve zavrhovala. Odvaha a důvěra ve Stalina a jeho práci byla dechberoucí, vyslýchaní neustále věřili, že Stalin neví o jejich osudu a o praktikách při vyslýchání. V knize je líčena až fanatická oddanost a velká bázeň. Na začátku poslední části jsem si říkala, že to bude velmi zdlouhavé, ale nabralo to rychlý spád a kniha byla u konce.
Velmi doporučuji přečíst generacím narozeným po revoluci, protože jim to může pomoci pochopit mentalitu lidí - našich babiček, kteří se vše snaží tajit před sousedy i v dnešní době a my nechápeme proč. Stejně je to dobré i pro uvědomění si, jaký tento režim ve svých nejhorších obdobích byl. Dnes mnohdy slýchám, jaká je dnešní doba hrozná, ale my jen nevíme, co máme.