KáťaM. KáťaM. komentáře u knih

Kronika ptáka na klíček byl pro mě velký experiment. Chtěla jsem vědět, co na tom Japoncovi všichni vidí. Je to docela bichle, která nese zajímavé myšlenky, knížka má přesah do 2. světové války. Je psána formou myšlenek, snů, iluzí. Myslím, že přesně vystihuje to, proč je nakladatelství Odeon pro náročnější čtenáře. Nebyl to úplně můj šálek čaje. Myslím, že to je něco, co bych mohla pochopit ještě později. Na druhou stranu je to ale až takový psycho, že nevím, jestli všem těm postavám vůbec úplně rozumět někdy chci... Jedna z nejzvláštnějších (a nejtlustších) knih, co jsem kdy četla...

04.08.2019 3 z 5

Palác lží Palác lží Erin Watt

Za mě tohle byl opravdu kýč, od začátku až do konce. Série Royalové se mi obsahově moc líbí, za tři série jsem si zamilovala Reeda a naučila se nějak tolerovat Ellu. Třetí díl se za mě opravdu nepovedl, předešlé díly jsem hodnotila čtyřmi hvězdičkami, vždy tam bylo něco malého, co mi nesedělo, co mi už přišlo moc, ale celkově super. Tady to nesedělo od začátku. Od vztahu s nečekaně objeveným otcem až po Reedovo obvinění. Tahle knížka neměla takový spád jako předešlé dvě. Ty se mi líbily i kvůli nečekaným zvratům, těch jsme se tady moc nedočkali. Úplně ujetý mi přišel kupříkladu začátek, když Steve zjistí, že má dceru, je tak děsně šokovaný, že za chvíli jde řešit obchodní problémy firmy. Je mi to strašně líto, ale ne, tohle bylo moc a nepovedlo se to, každopádně sérii už asi dočtu a budu doufat, že další díly se kvalitou vrátí k předchozím dvěma.

22.07.2019 2 z 5

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Moje premiéra s Delphine de Vigan. Rozhodně nešlo o krok vedle, naopak pochopila jsem, proč je autorka tolik oblíbená. Moc se mi líbil způsob, jakým byl příběh vyprávěn, že hlavní hrdinkou (možná) byla sama autorka. Čtivý styl, do příběhu šlo krásně vklouznout. Fascinovala mě tajemná L., přestože jsme od začátku věděli, že je "špatná," knížka nás udržovala v napětí až do konce. Přiznávám, že bych byla raději za nějaké velkolepější vyvrcholení, myslím, že tím, jak, byť naprosto mistrně, vyplula do ztracena, nebude ve výsledku pro mě úplně zapamatovatelná, každopádně velká spokojenost, určitě si v budoucnu od autorky ještě něco najdu.

14.07.2019 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Neskutečná jízda od začátku až do konce. U Smrtky jsem byla zdrženlivější, líbila se mi moc, ale něco mi tam chybělo, řešení vztahu Rowana a Citry pro mě bylo trošku vleklé. Jsem ráda, že jsem si hvězdičkovou rezervu nechala, protože teď tak můžu vyjádřit, že Nimbus byl ještě lepší než Smrtka. Zaujal mě proto, že byl více o cechu smrtek. Navíc ty intriky a nečekané zvraty. Předkapitoly tentokrát nepatří myšlenkám zajímavých smrtek, ale Nimba. Líbilo se mi, že se knížka dotýká politických otázek a maličko otevírá i problematiku víry. Jedním slovem dokonalost, velikánské doporučení!

07.07.2019 5 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Za mě rozhodně jeden z těch lepších thrillerů. Neotřelé téma, zajímavé hlavní postavy, super spád (konec se na můj vkus teda uspěchal až moc). Více postřehů ze čtení jsem uvedla v recenzi, kterou jsem zde publikovala, za sebe můžu doporučit, ale nečekejte ten typ thrilleru, který se budete bát číst, když jste sami doma.

27.06.2019 4 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Tak tohle bylo skvělé. Pět hvězd jsem naposledy dala knížce z kraje února. Geniální příběh z právního prostředí. Co do počtu stránek se to nemusí zdát, ale knížka je poměrně hutná (obsahuje dlouhé odstavce až do krajů stránek). Líbilo se mi, o kolika kauzách jsem si mohla v té jedné knížce přečíst, nadchla mě hlavní hrdinka - soudkyně Fiona. Její způsob myšlení, který byl v knize tak geniálně popsán (když manžel vyčítá Fioně, že sedm týdnů a den neměli sex, Fioně běží hlavou skutečnost, sedm týdnů a den trvalo zasedání středověkých vyšších soudů) a hlavně to, že i jako vážená soudkyně dělá chyby. Opravdu veliké doporučení, já jsem z knihy nadšená jako už dlouho ne a budu z ní těžit ještě hodně dlouho, jestli ne celý život.

22.06.2019 5 z 5

Dívka jménem Sus Dívka jménem Sus Jonas T. Bengtsson

Od knížky jsem vzhledem k jejímu hodnocení neměla vysoká očekávání, ale byla jsem docela překvapena. Ty drsnější "odeonky," mi asi sedí víc, než třeba Cop, i když si jejich čtení musím trochu rozložit (přestože je knížka poměrně útlá, pro mě obsah není stravitelný na jeden večer). Knížka je o devatenáctileté Sus, která se připravuje na návrat otce z vězení. Otce, který zabil její matku. Moc se mi líbila myšlenka jejích výzev (zdůrazňuji myšlenka, ne konkrétní cíle, které si Sus ukládala). Zajímavý byl popis prostředí a syrovost, která z knížky sálala. Sus je je silná hrdinka, což mě často v knihách irituje, ale pro mě až na jednu pasáž knihy uvěřitelná. Moje sympatie má proto, že není naivní a nemaluje si, jak se dostane do "vyšší" společnosti. Knížka se mi líbila víc, než dosavadním hodnotícím (což se mi stává poměrně výjimečně), za sebe můžu doporučit.

17.06.2019 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Tak tohle byl rozhodně jeden z těch lepších thrillerů. Trošku mě zklamalo, že celá první část byla jen prohloubení anotace a pak ten zlom, kdy se v polovině knížky mění postavu, z jejíž pohledu je knížka vyprávěna. Ale také jsem se nechala napálit, obě části byly hodně čtivé, nemohla jsem se od knihy odtrhnout, vřele doporučuji!

11.06.2019 4 z 5

Prokletý princ Prokletý princ Erin Watt

Mně se Royalové líbí i po druhém dílu, tento svět mě vážně vtáhl. Ze začátku se mi knížka líbila ještě víc jak Papírová princezna, ke konci mi to přišlo už trochu moc divotvorný (stejně jako v prvním díle mě štvala až moc akční hlavní hrdinka). Rozhodně ale budu číst dál, co si budeme povídat, zase se to ufiklo v nejlepším...

02.05.2019 4 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Je docela škoda, že u nás tahle knížka tak propadla. Mně se teda líbila, dobře napsaný thriller s pár dobře trefenými citáty. Líbilo se mi po delší době číst thriller napsaný z té špatné strany. Každopádně chápu, proč to spoustě lidem nesedlo, ten začátek je trochu nechutný, vražd je možná až trochu moc a hlavní hrdinka nemusela každému sednout. Mně se moc líbil popis prostředí drahých lodí a galerií, přeneslo mě to do světa, který prakticky neznám a moc se mi v něm líbilo. Za mě velké doporučení!

20.04.2019 4 z 5

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

Thriller se mi líbil. V severských trhillerech jsem se nikdy nezklamala, tento nebyl výjimkou, ale jsou lepší. Vyzdvihla bych neotřelý příběh, který nebyl snadno odhadnutelný. Vadila mi hlavní postava. Byla vykreslena jako ten typ novinářky, na které mají lidé averzi přestože nepíše bulvár. Nějak jsem se nedokázala vžít do té její práce a hlavně pochopit, za co je vlastně placená... Přišlo mi trochu přitažené za vlasy, jak snadno se všude dostala a jak se jí otevíraly všechny dveře. Nelíbilo se mi, že zatajovala věci před policí, já prostě nemám ráda superhrdinky, nějak mi nebylo jasné, jak mohla přeprat sériového vraha. Rušil mě také nadměrný počet vedlejších charakterů, odpustila bych si i tu romantickou linku. Kolem a kolem mě ale příběh ztracených dívek zaujal, věřím, že případné další autorčiny knihy by mohly být lepší, dříve nebo později dám šanci volnému pokračování této knihy, i když mě trošku děsí, že má nižší hodnocení než debut. Pokud se vám knížka připlete do cesty, zkuste posoudit sami...

06.04.2019 3 z 5

Pád Pád Maya Banks

Bohužel jsem ještě nepotkala knihu s BDSM tematikou odehrávající se v dnešní době, která by mě chytla. Nejlepší svým způsobem BDSM jsou podle mě knížky Shannon Drake, kde si rytíř podmaňuje princeznu, ty se samozřejmě odehrávají ve středověku. Jinak podle mě tohle téma je vždycky pěkně zpracované jen v jednoduchých povídkách, často amatérů.
V knížce jsou klasická klišé, i když rozhodně plusové body za to, že dominant není právník a dokonce i občas pracuje, to se fakt u tohoto žánru musí ocenit. Hlavní ženská hrdinka naprosto tupá, dominant ještě víc. Nejvíc mě zabíjela ta věta, kterou komentoval, že něco pokazil - byla tam snad v každé kapitole.
Někde jsem četla, že žena se víc vzruší při čtení, než při videu. Bohužel tahle knížka tyhle pocity nenavodila ani trošku, ačkoli k tomu měla potenciál. Autorka se toho nebála a ty žhavé scény popsala vážně barvitě, někdy až trošku moc, což zní možná trochu divně, když jsem věděla, do čeho jdu, ale nějak jsem nejela na autorčině vlně.
Věřím, že knížce by přidal lepší překlad a korektura. Vážně jsem u toho šílela. Naprosto divně a zkomoleně používaná přirovnání, ujetá oslovení - opravdu bratr říká mladší sestře "holčičko?" Tyhle doslovné překlady nenávidím a na jazykovou stránku knih jsem citlivá.
Jestli bych něco ocenila, tak občas vcelku nečekané zvraty.
Vzhledem k tomu, že druhý díl série už nemá být hlavně o Mie, ale o jejím bratrovi, asi se do něj po nějaké době pustím, ale bez velkých očekávání.
Knížku bych doporučila pouze skalním příznivcům BDSM, kteří ještě ideálně nemají v žánru moc načteno.

15.03.2019 2 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Víte, ono by bylo strašně jednoduchý se nad touhle knížkou povznést a říct, že to je brak. Já si ale uvědomuji, že už nejsem cílová skupina. Je to takové BDSM pro mladší, kterému se nevyhýbají klasická klišé (prostředí bohatých, mocných, krásných... lidí). Když si představím, že se nějaké slečně dostane kniha podobného ražení do rukou poprvé a ještě s takovou sarkastickou hrdinkou, musí to být vážně jízda a vůbec mě nepřekvapuje tak vysoké hodnocení. Utvrdilo mě to v přání mít jednou děti - kluky, fakt mě "děsí," co by jednou četly "moje holky," když dnes je k dostání tohle...
Vytkla bych název - nevím, jestli se někde minul překlad s originálem, ale nepřijde mi teda moc přiléhavý. Trošku mě rozzuřilo, jak se hlavní hrdinka "mstila" jednomu drzému nápadníkovi, to už bylo trošku moc, ale kolem a kolem... Nepřiznala bych to nahlas, ale mezi námi, Royalové mě taky pohltili a přečetla jsem si super knihu. A když vidím ta hodnocení dalších... Ne, to nepřiznám! :-)

10.02.2019 4 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Nemohla jsem se zbavit pocitu, že čtu takovou novodobou Diderotovu Jeptišku, méně drsnou. Konec mě ale přesvědčil o tom, že autor vytvořil jiný příběh, s rozmanitějšími postavami, které nejsou černobílé a takové mám ráda. Čtivý historický román z prostředí kláštera, vřele doporučuji. Diderotova Jeptiška byla silnější, ale klasiku beru jako jinou ligu, kterou nehodnotím, a proto Dívkám od svaté Magdalény dám ráda plné hodnocení, stojí za přečtení!

03.02.2019 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Jsem moc ráda, že tohle nebyla knížka, se kterou jsem se zavřela po státnicích sama na chalupě. Umřela bych strachy! Nepamatuji, kdy jsem naposledy, já, skřivan, s knížkou ponocovala, ale tohle jsem musela dočíst. Od začátku až do konce neskutečná jízda, krátké úderné kapitoly, skvělá zápletka i gradace. Kéž by se můj celý rok nesl ve světle takových skvělých knih, ještě teď mi běží mráz po zádech, nepamatuji, který thriller mě naposledy takhle vyděsil. Velké doporučení, vážně závidím každému, kdo má knížku ještě před sebou a užije si to jako nezasvěcený čtenář!

06.01.2019 5 z 5

Francouzština za 24 dnů Francouzština za 24 dnů Fabienne Schreitmüll

Pokud Vaše novoroční předsevzetí bude znít zlepšit se ve francouzštině nebo ji oprášit, vřele doporučuji. Já jsem potřebovala něco, kde bych si zopakovala to, co už "umím," abych se mohla vrátit do skupinového kurzu. Učebnice je vážně skvěle strukturovaná, dělaná pro samouky (takže žádné cvičení na rozhovory). Myslím, že kapitoly jsou vybrány vhodně pro začátečníky, dokážu si představit, že by díky této učebnici do základů jazyka mohl vplout i začátečník. Podle mě je spíš pro věčné začátečníky.
Nemyslím si, že se to dá zvládnout za 24 dní - já jsem ve vánočním volnu zkoušela jet po lekci, ale pokud postupujete opravdu poctivě, tj. čtete všechny doprovodné texty a vyplňujete všechna cvičení, zabere to cca 2,5-3 hodiny denně, což je trochu moc. Teď si jednotlivé kapitoly rozdělím na třetiny, knížka k tomu sama vybízí, ostatně každá lekce se skládá z takových tří podkapitol.
Nedělám akorát poslechová cvičení, což je škoda, ale i tato učebnice (mimochodem jako většina jazykových) zaostává v technice - k dispozici je pouze CD, což už pro mě není technicky možné, učebnici každopádně vřele doporučuji, jedna z nejpřehlednějších jazykových učebnic, jakou jsem kdy potkala.

30.12.2018

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Myslím, že klasika se nehodnotí, to už za nás udělali jiní a proto se k ní další a další generace vrací. Jsem ráda, že jsem si právě tuhle knížku doplnila. Tahle nemohla zklamat a nezklamala. Stejně jako u všech skvělých knížek mě víc zajímaly osudy a pocity vedlejších hrdinů - tady hlavně Jane a Darcyho. Nádherný román, skvěle vykreslené postavy, které nejsou vždy jen dobré nebo špatné, tak jako my všichni.

20.10.2018

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Scifi a ještě v kombinaci s young adult rozhodně není můj žánr. Přesvědčila mě ale moje sociální bublina. Musím říct, že už jen nákup knihy byl zážitek, byla jsem poměrně vyděšená z toho, když mi prodavačka šla pro knížku do oddělení pro mládež, to jsem si říkala, do čeho se to pouštím. Příběh mě ale pohltil, děj má neuvěřitelný spád a vývoj nelze odhadnout na první dobrou. Velkou zásluhu nese i pan Kotrle za skvělý překlad, sama jsem si v překladu zatrhla několik méně obvyklých českých slov, která do žánru ale naprosto zapadala. Vůbec mi nevadí, že na další díl si trochu počkáme, protože věřím, že překlad bude zase stát za to a já na něj budu tentokrát čekat v první vlně. Vypsala jsem si dokonce i pár citátů, což nepamatuji, kdy jsem naposledy u knížky dělala. Jediné, co bych příběhu vytkla, jsou postavy bez jakýchkoli slabostí, na to jsem trošku háklivá. Moje první zkušenost s Yoli (stydím se), můžu dál jen vřele doporučit!

20.08.2018 4 z 5