KáťaM. KáťaM. komentáře u knih

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Poslouchala jsem jako audio knihu, znuděný hlas Hynka Čermáka se ke knížce parádně hodně, je to přesně sarkastický Harry Hole. Obsah knížky ale za mě trošku pokulhával, přišel mi takový neucelený, další knížky od Jo Nesbø se mi líbily víc, v Netopýrovi je jen zárodek jeho velkého umění. Jsem opravdu ráda, že sérii s Harrym Hole jsem nezačínám tady, ale čtu / poslouchám na přeskáčku. V tomto dílu bych si totiž Harryho neoblíbila a asi o něm nechtěla číst dál. A to by byla vážně škoda.

19.03.2020 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Mně se Do vody moc líbilo, zažívala jsem ty samé tíživé pocity a mráz v zádech jako před pár lety u Dívky ve vlaku, Paula Hawkins mi sedí a jeho knížky moc doporučuji!

13.03.2020 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Připravovala jsem se na seriálový maraton, začala jsem číst poté, co jsem viděla původní polskou verzi seriálu, která mě uchvátila. Bohužel je to jeden z mála případů, kdy se mi seriál líbil mnohem víc, než knížka. Ta byla pro mě velmi špatně uchopitelná. Nevzdám to a zkusím další díly, evidentně jsem v menšině, věřím, že kouzlo knih o zaklínačovi objevím v některém z dalších dílů.

24.02.2020 2 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Tohle bylo něco tak nepopsatelně nádherného. Pro mě to byla úplně první knížka v životě, u které mi ukáplo pár slz, jestli je Romeo a Julie romantika, tak tohle je pak něco se svou vlastní kategorií. ♥ Tahle knížka mi zlomila srdce, naštěstí mám svého Augusta, který ho vyléčí. ♥

23.02.2020 5 z 5

Vox Vox Christina Dalcher

Bohužel, tohle byla velice slabá záležitost, nic moc děj, šíleně nudné postavy (hlavně ta hlavní, u té by bylo asi vážně lepší, kdyby mlčela), klišé závěr. Já poslouchala jako audioknihu a opravdu mě nezaujal ani výkon vypravěčky. Je mi líto, ale tuto knihu opravdu doporučit nemůžu.

21.02.2020 1 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Na mě to bylo příliš pomalé, myslím, že by knížka snesla více postav, když je to rodinná sága, snad by byla větší šance, že bych si někoho oblíbila, takhle se mi to bohužel nepodařilo, přesto chci číst nebo poslouchat dál. V tomto případě bych právě doporučila spíše poslech, pan Soukup knížce neskutečně přidává, pokud bych četla jako klasickou knihu, hodnotila bych asi podprůměrně.

26.01.2020 3 z 5

Mám nad tebou moc Mám nad tebou moc Teresa Driscoll

Mám nad tebou moc za mě rozhodně patří k těm lepším psychothrillerům, nevšední zápletka, autorka navíc od začátku rozehrává se čtenářem hru, ve které ho utvrzuje, že vrahem může být opravdu každý, to se mi líbilo, proto jsem chtěla číst pořád dál.
Oceňuji postavu svědkyně, to bylo originální, líbilo se mi, jak jsme v knize odhalovali životy jednotlivých postav. Vytkla bych trošku pomalý úvod a cítím takovou nedokončenost - během celého thrilleru mě provázelo víc postav, mrzelo mě, že jsem si nemohla přečíst i konec z jejich perspektivy. Knížku ale určitě doporučuji.

02.01.2020 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Další silné čtení popisující hrůzy 2. světové války. Tahle mezi všemi vyniká dobovými fotografiemi, ale i kartotéčními lístky vypravěčky. Oceňuji styl psaní, jde o válečný román, který ale nerušivým způsobem (poznámkami pod čarou) přinesl i spoustu faktů, knížka byla tak pěkně vyvážená. Líbil se mi popis i té vztahové linky, v tomto případě oceňuji, že vypravěčka nezacházela až do úplných podrobností (které bych v jiných knihách určitě ocenila) a kniha tak určitě plní naznačený účel - vynést na světlo příběhy těch, které si pamatuje možná už jen Viola Stern Fischerová.
Jediné, co bych knize vytkla, tak občas uspořádání kapitol, na druhou stranu chápu, že takový příběh asi nejde vyprávět úplně souvisle a chronologicky.
Za mě velké doporučení a moc se dnes těším na stream s těmi, co knížku teď také četli.

28.12.2019 5 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Čekala jsem víc. Od poloviny už bylo jasné, jak to celé je, kniha byla pomalá, zajímavá zápletka, nevšední, ale bohužel ne příliš dobře zpracovaná, za mě lepší průměr. Jsou daleko lepší thrillery.

24.12.2019 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Klobouk dolů. Vzhledem ke všeobecné oblíbenosti jsem neměla vysoká očekávání, ale dostalo se mi tak jednoho z nejsilnějších příběhů druhé světové války, co jsem četla. Nebylo to jen úžasně vystavěným příběhem, který se nakonec spojil jako věneček na obálce, ale i tím, že nebyly líčeny jen hrůzy uvnitř koncentráků, ale i dopady na život po válce. Pro mě to byla i první audio kniha, kterou jsem poslouchala, skvělými vypravěčkami byl příběh ještě umocněn. Obrovské doporučení!

22.12.2019 5 z 5

Sestry Foxovy Sestry Foxovy Lucie Hlavinková

Tohle bylo vážně skvělé. Mně se líbilo, jaký to mělo spád (knížka popisuje sestry od malých holčiček až do smrti), nadhled, sarkasmus, autorka pěkně popsala dobu. Příběh sester Foxových mě uchvátil, za červenou knihovnu to určitě nepovažuji, to si představuji jinak, já jsem od knížky neměla velká očekávání, a proto mě tak mile překvapila. Za mě velké doporučení!

05.12.2019 5 z 5

Matčina volba Matčina volba Samantha King

Bohužel přidávám se k nejnovějším komentujícím, za mě to taky bylo velké zklamání. Tohle určitě nebyl thriller, ale takové obyčejné rodinné drama, ještě ke všemu dost divně podané. Tento debut se za mě bohužel příliš nepovedl, ale autorce jako takové bych dala v budoucnu ještě šanci. Dojalo mě její poděkování, jak si uvědomuje, co pro ni znamená rodina, pevně věřím, že tyto city jednou do nějaké knihy vtiskne lépe, držím jí pěsti.

01.12.2019 2 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Tohle bylo vážně mrazivé a tak reálné, jak se to odehrávalo v důvěrně známém českém prostředí. Má to něco do sebe číst české knížky, mám ráda popis českého prostředí a tady to autor zvládl opravdu bravurně, moc se mi líbila práce s jazykem.
Nutno dodat, že se povedla i obálka knížky, líbilo se mi, jak se mi její význam vyjasňoval, když jsem se knihou prokousávala. Mile mě překvapil i konec, bylo to důstojné zakončení, mělo to podle mě takovou správnou melancholickou tečku.
A přesně, jak psal někdo níže, taky bych teď nechtěla na výlet na Šumavu!

Jsem ráda, že Rodaw vybrala knížku do společného čtení, moc se těším na sdílení dojmů s ostatními, i když asi pak nebudu spát! :-)

02.11.2019 5 z 5

Služebná z hostince Služebná z hostince Dilly Court

Musím říct, že za mě spíše zklamání, béčkový román. Příběh je usazený do zajímavé doby, je tam válka, je tam láska, chudoba a na druhé straně bohatství, zkrátka všechny komponenty, které běžně fungují. Tady ne, protože šlo o častý námět, kterému za mě autorka nedokázala dodat ani špetku nového, za mě příliš nenadchlo, ale dostanete přesně to, co čekáte, jen nic víc. Matčino tajemství tu mám připravené s tím, že má být lepší, dám tedy autorce ještě šanci.

30.10.2019 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Tohle bylo geniální. Líbí se mi, že se šlo od první stránky k jádru věci a žádné okecávání kolem. Ve chvíli, kdy jsem doufala a držela palce hrdinům, že se situace konečně trochu stabilizuje, přišel další naprosto nečekaný zvrat. Tohle se opravdu povedlo! Více jsem popsala ve své recenzi publikované zde.

17.10.2019 5 z 5

Emma Emma Jane Austen

V zásadě souhlasím s komentáři předchozích čtenářů. Jane Austen zbožňuji, ale Emma byla slabší. Neškodil by ji nižší rozsah, ale každý skvělý autor potřebuje nějakou slabší knížku, abychom o to více mohli milovat ty povedenější. U mě i po Emmě Jane Austen zůstává jednou z mých nejoblíbenějších spisovatelek, více o čtení Emmy jsem vylíčila ve své recenzi.

12.10.2019 4 z 5

Sama v černém lese Sama v černém lese Cass Green (p)

Bohužel tohle byl jeden z těch slabších thrillerů. Nalákal díky skvěle zvládnuté anotaci, ale obsah? Námět se mi vcelku líbil, ale zpracování pokulhávalo. Potvrzuji to, co psali čtenáři níže, hlavní hrdinka je naprosto šílená, ufňukaná a slabá a je to v knížce to jediné, z čeho mrazí. Nemám ráda silné hrdiny, ale tohle je snad ještě horší, pořád si něco dopřává, pořád je unavená, protože teď toho děsně moc prožila, přitom se jen bezcílně plácá a nic nezvládá. Myslela jsem si, jak budu tematická, když vezmu knížku s sebou na dovolenou do lesa, ale víc v lese jsem tedy byla já, než děj knihy. Za mě bohužel průměr.

18.08.2019 3 z 5

Kouzlo Kouzlo Danielle Steel

V Kouzlu jsem našla vše, co od románu očekávám. Krásní hlavní hrdinové, kteří mají úžasná zaměstnání a hezké rodinky. Od prvních stránek tušíme, jak to celé dopadne, ale Steel prostě umí. Dokáže nás do toho svého příběhu vtáhnout. Knížka nenese nijaké zvláštní poselství, nepochybuji, že během pár měsíců zapomenu nejen postavy, ale i děj. Přesto ji ale hodnotím pozitivně. Přinesla mi v daný moment super čtenářský zážitek a já si to přenesení do toho dokonalého románového světa moc užila, více případně popisuji v recenzi.

04.08.2019 4 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Opatství Northanger má v sobě všechno to, proč miluji klasiku a Jane Austen. Postavy, u kterých víme od první stránky jak dopadnou, sarkastický nadhled, nudnou hlavní hrdinku a šťastný konec. Navíc v jednom z těch starších antikvariátových vydání, které v sobě nese příběh samo o sobě. Ještěže toho ta žena napsala tolik... ♥

04.08.2019 5 z 5

Osamělý střelec Osamělý střelec John Grisham

Vždycky jsem Grishamovy knihy dělila jen na skvělé a ještě lepší, po přečtení této zakládám složku "dobré." Osamělý střelec je vlastně série několika povídek se společným jádrem. Nechybí obvyklý autorův sarkasmus, nadhled a zajímavé právnické příběhy. Z mého pohledu je to ale nejmíň reálná postava, o které jsem z pera autora četla, některé věci se dokonce zbytečně opakovaly. Skutečnost, že jsme se v knize setkali hned s několika příběhy byla spíš na škodu, protože nebyl prostor všechny postavy tak brilantně vykreslit. Je mi to strašně líto, ale Osamělého střelce hodnotím jen jako lepší průměr. Ty příběhy byly až moc přes čáru. Je strašná smůla, že jsem předtím četla zrovna Předvolání, což byla pro mě jedna z nejsilnějších knih vůbec. Musím ale pochválit přebal, který vydržel i pobyt u vody... V tomhle kabátku od nakladatelství Kalibr jsem potkala ještě Píšťalku, tu už jsem četla a můžu doporučit. Osobně bych ale sbírku Grishamových paperbacků rozšířila spíš o zmiňované Předvolání nebo Calico Joe. To jsou knížky, které bych k prázdninovým čtenářům dostala spíš.

04.08.2019 3 z 5