kasavubu kasavubu komentáře u knih

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Dojmy po přečtení knihy budu asi ještě dlouho vstřebávat. Už dlouho jsem nečetla tak smutnou knihu. O potopení Titanicu ví každý, ale o katastrofě lodi Wilhelm Gustloff asi málokdo. Ani já nevěděla. Přiblížení této tragédie širší laické veřejnosti tedy považuji za vůbec největší pozitivum autorky.
Ale teď k vlastní knize. Příběh byl velmi čtivý, pohltí hned od první stránky. Zezačátku si ale čtenář musí zvyknout na styl krátkých kapitol psaných z pohledu 4 hlavních postav. Každá z nich střídavě přibližuje své životní osudy za války a jejich následné putování až do okamžiku nalodění na loď. Zpočátku jsem se v jednotlivých postavách poněkud ztrácela, zvláště v případě Emilie a Joany, jejichž osudy mi do značné míry splývaly. Brzy jsem si ale zvykla a pak už se kniha četla sama. Krátké kapitolky, které mi za začátku tak vadily, se ukázaly jako výborný prostředek, jak udržet pozornost čtenáře, aby četl a četl, třeba i do noci.
Jak tu ale padlo už v několika předchozích komentářích, i já si nemohla nepovšimnout, že vlastní kniha se zaměřuje spíš na osudy několika vybraných osob prchajících z Polska a pobaltských států obsazených sovětskou armádou než na vylíčení samotné katastrofy. Vlastnímu popisu potopení lodi je v knize věnováno asi 20% prostoru, což není zrovna moc, vezmeme-li v úvahu, že kniha je prezentována jako román o jedné z největších námořních katastrof. Asi bych proti tomu v zásadě nic neměla, neboť pasáže líčící osudy uprchlíků pro mě možná byly v mnoha ohledech zajímavější než vlastní potopení lodi, jen si osobně myslím, že by kniha neměla být takto prezentována. Katastrofa lodi je zde vlastně už jen jakýmsi vyvrcholením tragédie hlavních hrdinů. Na druhou stranu na obranu autorky musím dodat, že je možná dobře, že vlastní popis potopení lodi v knize zabírá jen zlomek, protože i na tak malém prostoru, jenž mu autorka vymezila, bylo těch hrůz víc než dost.

10.02.2017 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Souhlasím s předchozím komentářem. Skutečně to je v současnosti jedna z lepších dektektivek. Nenarazila jsem na žádné výrazné nesrovnalosti, což se o řadě jiných bohužel říci nedá. Vše do sebe pěkně zapadlo. Kdo je vrah, mě napadlo asi někdy za půlkou, ale jistá jsem si úplně nebyla. I mně moc nesedla postava hlavní vyšetřovatelky Eriky. Jak to pěkně napsala maryska09, už i já začínám byl přehlcená stále stejným, stereotypním vylíčením hlavních vyšetřovatelů. Kdy už se konečně objeví někdo "normální" s normálními problémy a starostmi? Ale to bychom po severské krimi chtěli asi moc, asi je na čase vrátit se zase k tradičním detektivkám.

03.02.2017 4 z 5

Hrob mé sestry Hrob mé sestry Robert Dugoni

V poslední době jedna z velmi slušných detektivek. Příběh byl dobře vystavěný, v zásadě v něm nebylo nic nelogického. Postava hlavní hrdinky byla uvěřitelná, přirozená, na nic si nehrála, což u řady jiných detektivek nebývá. Ač byla v příběhu i milostná linie, oceňuji, že nesklouzla k červené knihovně. Rozuzlení příběhu bylo velmi zajímavé, vraha jsem čekala úplně jinde. Jediné, co bych mohla vytknout, že střední část příběhu se trošku vlekla, ale závěr to plně vynahradil. Dlouho jsem zvažovala, zda dát 4 nebo 5 hvězdiček, některé věci mi v příběhu úplně neseděly, ale nakonec dávám 5, tedy za mě spokojenost.

12.08.2016 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Chválím zápletku a děj příběhu. Co mi ale vadilo a za co snižuju hodnocení jsou postavy příběhu. Chyběla mi nějaká větší propracovanost psychologie hrdinů. Nevyvolaly ve mě vlastně vůbec žádné emoce, ani kladné ani záporné, a proto mě kniha občas i trochu nudila. Jako celek ale hodnotím kladně a je dobře, že stále vychází knihy tohoto typu, které připomínají, co se v minulosti dělo.

27.11.2023 4 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Další skvělá knížka mé oblíbené autorky. Ze začátku jsem si musela zvyknout na všechny postavy v knize, a že jich tu bylo kolem Dluhonické pětky docela dost. Ve druhé části se dokonce kniha stává i detektivkou. Postava vraha mě překvapila, nečekala jsem ji. Škoda, že jde o ukončení trilogie. Snad autorka brzy napíše něco nového, stejně dobrého.

14.07.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Musím říct, že tato kniha se autorovi opravdu moc povedla. Už dlouho se mi nestalo, že bych četla až do nočních hodin. Těším se na druhý díl, který by měl vyjít v příštím roce, takže dalšího pokračování osudů rodiny Smolíkových se dočkáme. Jen škoda, že už nezjistíme, jak se vedlo i druhé, německé rodině Fuchsových.

29.12.2022 5 z 5

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

Upřímně si říkám, nakolik je autor, který napíše takovouto knihu, vůbec normální. Tohle už je na můj vkus opravdu hodně zvrhlé. Rozuzlení osudu Julie a to jak bylo její tělo nalezeno, to by pro mě coby matku byla úplná noční můra. Jedním slovem to byl hnus... nicméně to bylo čtivé a napínavé, a proto nakonec dávám vyšší hodnocení. Autor dobře vystihl obecnou oblibu lidí v nechutnostech a zvrhlostech.

30.08.2022 4 z 5

Muž naruby Muž naruby Fred Vargas (p)

Pěkně vystavěná detektivka. Moc se mi líbilo trio Bača - Soliman a Camille. Když se k tomu posléze přidává ještě komisař Adamsberg, tak to teprve začíná být ta pravá jízda. Moc se mi to líbilo, i když skutečného vraha jsem uhodla už někde za polovinou knihy.

07.03.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Hezký příběh propojující současnost s minulostí. Ze začátku jsem měla trochu problém se zorientovat v jednotlivých postavách, takže děj trochu pokulhával, ale pak se vše velmi pěkně rozjelo. V knize možná mohlo být více pasáží z deníku, tj. popisu minulosti rumunských Slováků, o jejichž komunitě v Jižních Čechách jsem neměla vůbec tušení. Opět jsem si tak rozšířila obzory:-). Autorka prostě umí a ani mi tentokrát nevadilo, že to nebyl další díl mé oblíbené série s Bergmanem.

06.09.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Styl alternativní historie mi zde úplně nesedl. Kdyby autorka zůstala jen u příběhu z minulého režimu, asi by mi to sedlo lépe. Ale to je samozřejmě věc názoru. Nechci jednotlivé knihy aurorky porovnávat, to se asi ani nedá, a proto budu nakonec hodnotit poměrně vysoko. Nevím, čím to bylo, ale tentokrát mě nezaujala žádná z postav, jako by autorka jen klouzala po povrchu. Na druhou stranu budu o téhle knize ještě asi dlouho přemýšlet... Co by bylo, kdyby...

08.05.2021 4 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Byl to moc pěkný příběh, i když se člověk musel prokousat poněkud nudnější první čtvrtinou, kdy se nic moc nedělo. Pak se ale příběh rozjel a doslova mě pohltil. Zajímalo by mě, jak to doopravdy s Grace bylo, to se bohužel z příběhu jednoznačně nedozvíme. Jednu hvězdičku ubírám za linii doktora Simona, zejména za jeho peripetie s postarší bytnou. To už bylo vyloženě mimo mísu.

05.03.2021 4 z 5

Ďábel se neptá Ďábel se neptá Václav Matějka

Kniha mi hodně připomínala Mlýn od M. Vaněčka. A i v tomto případě to byl velice pěkně napsaný a smutný příběh. Podobných osudů mlynářských rodin (a nejen těch) bylo bohužel v 50. letech více než dost. Jak málo stačilo k tomu zničit jednotlivce i celé rodiny... zvláště těch, kteří se nechtěli dobrovolně svého rodového majetku vzdát. Z toho doslova mrazí. Snad se už nikdy nic podobného nebude opakovat. Je dobře, že vznikají knihy, které popisují to, co se v zase v ne tak dávné minulosti dělo. Mlýn od Vaněčka se mi sice líbil trochu více, ale i tohle byla hodně poučná kniha, která se navíc velmi dobře četla. Hodnotím ji velice kladně.

21.02.2021 4 z 5

Anglická zahrada Anglická zahrada Petra Klabouchová

Tak tenhle příběh to tedy byla síla. Neumím si snad představit horší smrt než zažili oni dva chlapci, resp. ten mladší, který byl při plném vědomí prakticky až do své smrti. Bylo mi ale moc líto i obou rodičů, ze kterých se stali obětní beránci. Někdy si říkám, kde se v lidech, zejména těch mocných a bohatých, bere to zlo, lhostejnost a oprávnění rozhodovat o životě druhých (zejména těch ze spodiny společnosti). Nejhorší na celém příběhu bylo ale dle mého soudu to, že viníky byli i úplně obyčejní lidé, kteří byli jednoduše zastrašeni a báli se vypovídat pravdu. Oba chlapci by určitě přežili, kdyby se všechno neututlalo. To, že se příběh opravdu stal, byť ne v našich končinách, je pro mě jako pro matku šílená představa.

17.02.2021 4 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Taková jednohubka, velice rychle přečtená. Zápletka byla hodně zajímavá, ale dle mého soudu mohla být klidně více rozvedena. Asi jsem holt zvykla na větší bichle:-) Určitě by to byl perfektní námět na televizní detektivku.

11.02.2021 4 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

První tři povídky byly skvělé, ty další by si klidně zasloužily delší rozvedení. Bylo to hodně smutné a leckdy jsem bezvýchodnost situace a její řešení v podobě sebevraždy i docela chápala. Hanišová opět předvedla, jak perfektně umí nahlédnout do lidského nitra a popsat, co přesně se v člověku odehrává.

25.11.2020 4 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Opět moc pěkné počtení, i když mi přišlo, že téměř do poloviny se toho moc nedělo a vraha jsem uhodla už skoro na začátku. Jednička se mi líbila o trochu víc.

01.11.2020 4 z 5

Sbohem, Irsko Sbohem, Irsko Ann Moore

První díl byl sice dějově zajímavější, ale ani tento nebyl špatný a čtyři hvězdičky si zaslouží. Poslední díl si po nějaké pauze určitě ráda přečtu. Jsem zvědavá, jak to všechno nakonec dopadne.

31.08.2020 4 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Kdyby kniha skončila ve dvou třetinách, nemohla bych hodnotit jinak než plným počtem. To, co z Noly udělal autor ve druhé části knihy, bylo dle mého soudu poněkud přitažené za vlasy. O zbytečném natahování děje a vymýšlení nových pachatelů už vůbec nemluvě. Mám ráda v knihách zvraty, ale tady toho na mě bylo už opravdu moc. Bohužel jako celek musím knihu hodnotit jen jako průměr. Škoda, přitom začátek a rozjezd knihy byl perfektní...

11.06.2020 3 z 5

Maxl žhář Maxl žhář Anna Strnadová

Co mě nejvíce překvapilo je to, že je román založen na skutečném příběhu muže, který byl za relativně malé provinění odsouzen k téměř 19 letům těžkého žaláře. Je to příběh o lidské nezlomnosti, o síle lásky, o zradě i odpuštění, navíc s perfektním vylíčením doby a prostředí maloměsta se všemi předsudky. Strnadová je pro mě dalším velkým objevem na poli české literatury.

22.12.2019 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Pozor, obsahuje spoiler!!! Na knihu jsem se moc těšila, ale po jejím přečtení se nemohu ubránit jistému zklamání. Dějová linie z minulosti byla perfektní, k té nemám absolutně žádné výhrady. Byla neskutečně napínavá a skvěle propračovaná. Horší už to bylo v případě linie ze současnosti, která byla dle mého soudu neskutečně překombinovaná. Uplně jsem nepochopila význam dvou bočních liniích Candice a Kathariny. Podle mě byly úplně zbytečné a vedly jen k další překombinovanosti. Snad bych ještě pochopila Katharinu, která alespoň v příběhu "zadělala" na dalšího náměsíčníka (autorka si zřejmě libuje v příbězích s otevřeným koncem), ale proč Candice? Úplně zbytečně. Navíc jsem v knize narazila na řadu nelogičností. Všechny ostatní příběhy se sice na závěr pěkně protly, ale stejně spousta věcí zůstala nevysvětlena, např. kde se řekněme více než 20 let po své domnělé smrti ukrývala tetička nebo co se dělo s Gertie po smrti její matky do doby než péči o ni převzala Alice? Našlo by se toho více, ale abych pořád jen nekritizovala. Reputaci si kniha vylepšila zajímavou zápletkou s tématem "náměsíčníků" a za neskutečnou čtivost, kdy jsem knížku zhltla doslova jak malinu. Za to nakonec přidávám jednu hvězdu navíc.

15.09.2019 4 z 5