kasavubu Online kasavubu komentáře u knih

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Pro mě další velké překvapení na poli české literatury. Zpočátku jsem se v ději trochu ztrácela, ale postupně se všechno krásně propojilo a vysvětlilo. V příběhu ze současnosti mě sice rozčilovala mluva Dominika, ale i na tu se dalo postupně zvyknout. Našlo by se zde několik nelogičností a konec byl na můj vkus až příliš překombinovaný, jako celek ale knihu hodnotím velice kladně. Určitě to nebyla poslední kniha, kterou si od autora přečtu. Za mě tedy kniha určitě ano.

21.03.2019 5 z 5

Malé temné lži Malé temné lži Sharon J. Bolton

Další velmi vydařená autorčina kniha. Nejvíc mě zaujalo prostředí, ve kterém se odehrává. O Falklandech jsem toho s výjimkou zmíněného válečného konfliktu mnoho nevěděla a kniha tak pro mě byla velmi poučná a donutila mě vyhledat si další informace o ostrovech. Příběh byl perfektně vystavěný a skvěle se četl. Ostatně to není u Boltonové nic neobvyklého. Nechtěla bych být v kůži ani jedné z hrdinek. Jejich osudy byly neskutečně smutné. Přesto mi ale v knize cosi chybělo. Nedokážu to přesně popsat, ale i přes smutek, který z celého děje doslova čišel, mě kniha nedojala. Přišla mi taková celá chladná a nevyvolala u mě moc velké emoce. Nevím, jestli byly postavy málo psychologicky propracované nebo jestli to bylo tím, že už jsem četla horší věci... (např. knihy o holocaustu). Asi to je jen můj osobní pocit. Jako celek se kniha moc vydařila. A ten úplný závěr... nemám slov.

15.03.2019 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

"Z některých žen žádné dítě matku neudělá". Nezbývá než souhlasit s autorkou. Přesně, jak je popsáno v níže uvedených komentářích, nejde jen o vztah matka a adoptovaná romská dcera, ale o přehnané ambice rodičů vůči svým dětem obecně. Kniha byla neuvěřitelně čtivá a v některých ohledech i pro mě coby matku velice poučná. Jasně z ní vyplývá, čeho by se měl rodič ve výchově vyvarovat. Dítě má právo na svůj vlastní vývoj a musíme ho brát se všemi svými chybami, ať jsou jakékoli. To v případě Agnes zcela selhalo. Z jejího osudu mi bylo hodně úzko...

06.03.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Tuhle knížku by si měl povinně přečíst každý, aby viděl, jak dobře si v dnešní době žijeme. Bylo to něco neskutečného. Jsem maminka dvou malých holčiček a když jsem četla tu část o pokusech na malých dětech, bylo mi z toho hodně, hodně zle. Je neuvěřitelné, jak dokázali být někteří lidé krutí, zejm. dozorci/dozorkyně, kteří byli sami židé. Tohle byl vyloženě sadismus a za normálních okolností by se měli takoví lidé léčit někde v ústavu. Fuj, jsem z toho zhnusená, a to už jsem četla o holocaustu ledacos. Klobouk dolů před každým, komu se podařilo z koncentračního tábora vrátit a žít dál...

01.03.2019 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Tak to byl opravdu hodně hnusný způsob rasismu a xenofobie. Jen mi to tentokrát přišlo trochu nevěrohodné. Nevěřím, že by to pachatelům procházelo tolik let. Rovněž jak se všechny dějové odbočky nakonec prolnuly, i to na mě působilo poněkud nevěrohodně a překombinovaně. Jinak asi není co vytknout, byla to další velmi čtivá Kim Stoneová. Už se těším na další.

24.02.2019 4 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Hodně zajímavá a podnětná kniha. Trochu jsem se obávala, že bude morbidní, ale nebylo to tak hrozné. Samozřejmě tam byly některé nechutné pasáže, ale Caitlin je nepopisuje, aby vyvolala pocit zhnusení, ale spíš aby vysvětlila náš přístup k umírání a smrti jako takové. Určitě jsem si z knihy vzala hodně ponaučení. Sice nevím, jestli se po jejím přečtení přestanu bát smrti a začnu na ni pohlížet tak jako Caitlin, ale určitě začnu o řadě věcí uvažovat jinak. Byla by krásná představa, kdyby zase lidé začali umírat doma mezi svými nejbližšími. Osobně se ale domnívám, že je vytěsnění smrti na okraj naši společnosti nezvratné. Možná to souvisí i s narůstajícím ateismem a věděním, že po smrti nás už nic nečeká. Moc se mi zamlouvala i pasáž o stárnutí a snaze za každou cenu prodlužovat život. Prostě kniha celá je neuvěřitelně podnětná. Rozhodně není jen o tom, jak vypadá práce zaměstnance krematoria. Co by mě ale zajímalo, je rozdíl mezi pohřebnictvím u nás a v Americe. Rozdíly tam budou určitě markantní. Snad se dočkáme od autorky i dalších knih (v Americe jich vyšlo už několik).

20.02.2019 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Tak tohle byl hodně smutný příběh, na kterém je krásně ukázáno, jak dokážou být za stejných podmínek jedni neuvěřitelně krutí, zatímco si druzí uchovají svou lidskost a dobrotu. Spíš než první část, kde je vylíčena perzekuce obou bratrů, na mě zapůsobila druhá polovina knihy, ze které na mě dýchla neskutečná skepse. Jsou zde mistrně popsány pocity zmaru a promrhání života obou bratrů, se vším, jak je tehdejší režim zválcoval. Vede mě to k zamyšlení, kolik dalších podobných osudů asi bylo? Je dobře, že se připomínají, a nemusí to být jen váleční hrdinové, ale i ti obyčejní, morálně silní lidé, kteří žijou v každé době.
Jediná moje výtka je k autorově stylu psaní. Už jak tu padlo, kniha je psána hodně jednoduchou češtinou. Zezačátku jsem si na to musela zvykat. Krátké kapitolky učebnicového typu zde byly zbytečné. Kdyby byla kniha stylisticky lépe zpracovaná, neměla by chybu. Vlastní příběh to ale vynahradil, takže nakonec si kniha plné hodnocení zaslouží.

15.02.2019 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Pěkné počtení, jestli to teda tak můžu napsat, aby to nevyznělo moc zvráceně. Rodinka opičího vraha byla nezapomenutelná. Některé scény byly i na mě dost nechutné. Ještě štěstí, že se autor zase až tolik nevyžíval v líčení mučení samotné Emory. Rozuzlení vlastního deníku mě trochu zklamalo, asi jsem čekala něco trochu jiného. Jako celek to ale bylo více než slušné. Uvidíme, jaké bude pokračování série.

03.02.2019 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Úžasná kniha, která opět dokazuje, že to co se dnes vydává pod nálepkou "bestseller" je v naprosté většině bezcenný brak. Tahle knížka má vše, co má správná kniha mít. Má příběh (dokonce několik), má myšlenku a je neuvěřitelně nadčasová. Pořád má každému z nás co říct, třebaže vyšla už před více než 60 lety. Je to přesně ten typ knížky, kterou by člověk měl mít v knihovně, protože se k ní bude zaručeně znovu vracet.
Všechny postavy byly perfektně vykreslené, některé jsem si oblíbila více jiné méně. Kupodivu, kdo mě ale nejvíc iritoval, nebyla Cathy, ale Adam. Na jednu stranu to byl úžasně čistý člověk, ale zároveň hrozný slaboch. Chápu, že mu Cathy zlomila srdce, ale i když odešla, měl přece dál pro co žít - pro dva krásné syny, ale on se raději uzavřel do sebe. To mi přišlo nejen zbabělé, ale i sobecké. Podobné geny zdědil i Aron, ale u toho mě jeho naivita tak nevytáčela, protože byl ještě mladý a naivita k mládí patří. Nejsympatičtější z celé knihy pro mě byl Lee, jenž se svým neuvěřitelně lidským přístupem jako jediný dokázal každého brát takového jaký je, se všemi klady i nedostatky.

27.01.2019 5 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Abych řekla pravdu, rozuzlení příběhu mě trochu zklamalo. Na druhou stranu, kdyby to nebylo právě takhle, přišly by mi určité situace hodně přitažené za vlasy. Tím se tedy hodně vysvětlilo. Více nechci prozrazovat, abych nespoilerovala. Samotný závěr byl mistrovsky podaný, ani jsem nestačila dýchat. Renčín prostě umí! Jako třešnička na dortu pro mě byla postava Adama a jeho vztah ke knihám. Úplně mi mluvila z duše. Už teď se těším na další autorův literární počin.

07.01.2019 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Moc pěkný příběh. Chválím hlavně skvěle propracované charaktery jednotlivých postav, zejm. Hynka, z něhož mi bylo místy opravdu hodně nevolno. Takže to, jak dopadl, si jednoznačně zasloužil. Autorka mě zaujala, určitě si od ní přečtu něco dalšího.

01.01.2019 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Další setkání s Kim dopadlo velice zdařile, třebaže mi přišlo, že první část knihy se dost vlekla a děj mě nedokázal tak strhnout jako předchozí díly série. Za konec dávám o hvězdičku víc než jsem původně zamýšlela. Další pokračování série si určitě nenechám ujít. Snad už bude mít Kim od Alex konečně pokoj, i když kdo ví...

28.12.2018 4 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Tak tohle byl velmi silný příběh. Působil na mě hodně autenticky, zejm. díky věrnému popisu prostředí a života na Islandu. Docela by mě zajimalo, jak to bylo s Agnes doopravdy. Určitě na ni jen tak nezapomenu.

01.12.2018 5 z 5

Izolovaný Izolovaný Sebastian Fitzek

Tak to teda bylo čtení. Něco takového už jsem dlouho nečetla. Zezačátku se mi z těch detailních scén z pitevny docela dost obracel žaludek, ale v polovině knihy už mi to ani nepřišlo. Na co jsem si ale nezvykla bylo ubližování živým - uvězněným dívkám. Ještě, že tam těch pasáží nebylo tolik jako z pitevny, to bych už teda opravdu nedala. Klobouk dolů před Lindou, jak to na pitevně zvládla a autorovi za jeho fantazii. Někdy si říkám, jestli autoři, co tohle píšou, jsou vůbec normální, jestli by se náhodou neměli někde léčit:-). Závěr mě hodně překvapil, takové rozuzlení jsem tedy nečekala. Co oceňuji nejvíce je, že autor měl všechno do detailu propracované a že do sebe na závěr vše pěkně zapadlo. Možná byl děj chvílemi zbytečně překombinovaný, ale to autorovi odpouštím. U knih tohoto typu to je běžný nešvár. Za mě tedy kniha určitě ano.

26.11.2018 5 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Tak bohužel ani mě kniha moc neoslovila a dokonce jsem měla několikrát chuť její čtení vzdát. Přitom zezačátku měla obrovský potenciál - zajímavá vražda, prostředí i doba, v níž se příběh odehrává. Trochu mě zamrzelo, že už skoro hned od začátku bylo jasné, kdo byl vrahem zavražděné dívky. Až do konce knihy jsem stále čekala, že to bude všechno jinak. Co mi asi nejvíc nesedlo, byla postava hlavního vyšetřovatele Kališe. Čekala bych, že bude daleko více propracovaná, nedokázala jsem si k ní vytvořit žádný kladný ani negativní vztah. Ještě, že byla v knize alespoň Malíková a Vaněk, jinak by mě děj nejspíš unudil. Ač mě kniha nebavila, musím ale autora pochvalit za zajímavé vylíčení doby prvních dnů po vyhlášení Československé republiky. Knih o této problematice dosud moc není. Autor sám sice přiznává, že kniha je z větší části fikce, ale takhle nějak to klidně mohlo být. Za to nakonec dávam slušné tři hvězdy.

19.11.2018 3 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Další velmi slušná Yrsa, i když první díl mi přišel více zajímavý a řekla bych i propracovanější. Vyřešení vražd mi přišlo hodně předvídatelné. Skutečný motiv vraždy malé Vaky ten mě ale dostal. Holt tradiční Yrsa, ta si vždy nechá to pravé překvapení až na úplně samotný závěr. Už se těším na další díl série. A uvidíme co Huldar a Freya, docela jsem zvědavá, jak to s nimi bude.

24.10.2018 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Už při čtení jsem si říkala, že hlavně nesmím srovnávat s Hanou, která nasadila laťku hodně vysoko. Bohužel jsem tomu nedokázala zabránit. Kdybych četla Slepou mapu dřív než Hanu, asi bych dala plné hodnocení, ale nemůžu se ubránit pocitu, že prostě Hana je Hana a té se jen tak něco nevyrovná. Příběhy tří žen (s Boženkou vlastně čtyř) pokrývající tři generace jsou skvěle napsané, ale ve výsledku se mi nějak až moc slily dohromady (což bylo možná dané i tím, že všechny tři hrdinky začínají na písmeno A :-). Bohužel jsem se nedokázala do osudů Anny, Alžběty ani Anežky naplno vcítit, jako tomu bylo u Hany, kde se mnou emoce doslova cloumaly. Co ale musím u knihy jako takové ocenit, je, že žádná z hlavních postav není černá ani bílá, má svoje klady i zápory, přesně jako tomu je v reálném životě.

12.10.2018 4 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Hodně otřesné, pokud se něco takového opravdu stalo (a možné to klidně je). Nejhorší je, že vinu nenese jen tajná skupina fanatiků kolem Curta Wada, ale silně xenofobní společnost obecně. Když je někdo jiný a odlišuje se, šup s ním do ústavu nebo jinam do ústraní. To, kam to dovedl Curt Wad se svými kumpány, to už je pak jen špička ledovce. Kniha samotná se mi moc líbila, jen se místy trochu vlekla a rovněž vedlejší linie Carlova bratrance mi přišla v podstatě zbytečná, jen mě mátla. Zvažovala jsem původně dát jen 4 hvězdy, ale závěr mě hodně dostal, takže nakonec dávám plný počet.

05.10.2018 5 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Pěkný příběh s dobře provedeným prolnutím osudů jednotlivých hrdinů. Jen mi trochu připadá, že se knížka nese na vlně stále tolik oblíbených námětů z období druhé světové války a holocaustu. Podobně jako u jiných románů, které v poslední době vycházejí, mi bohužel i zde chybí takový ten pocit autenticity, který umocňuje celkovou atmosféru knihy. Tento nedostatek je daný především tím, že autorka sama neprožila dobu, o které píše. Bohužel je z knihy hodně cítit takové to umělé zasazení do doby, a to knize zbytečně ubližuje. Kdo četl knížky od Remarqua, Hemingwaye a jiných, mi asi dá za pravdu. Rozhodně ale nechci knihu hanit, byla moc pěkná a skvěle se četla, na plný počet hodnocení to však není.

17.09.2018 4 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Pěkná knížka, jen ten konec a vlastní rozuzlení mi přišlo trochu předvídatelné. Jinak byla knížka úžasně čtivá, hlavní hrdinka Jude mi přišla sympatická a její postava byla skvěle propracovaná. Klobouk dolů za perfektní vylíčení psychického stavu člověka, který se doslova "vrátil mezi živé". Neumím si vůbec představit, jak bych se s Judiným traumatem vypořádávala já. Snad se brzy dočkáme dalšího pokračování.

10.09.2018 4 z 5