Kara28 Kara28 komentáře u knih

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

K maturitě jsem si vybrala dvě Hrabalova díla a zpětně to byla docela chyba. Ostře sledované vlaky se ještě daly, ale Postřižiny jsem myslela, že ani nedočtu. Hlavně dlouhé věty, kdy jsem na konci nevěděla, co bylo na začátku. Buď jsem mu ještě nepřišla na chuť nebo jeho styl psaní nezvládám.

12.05.2024 2 z 5

Havran Havran Edgar Allan Poe

U Havrana v maturitní četbě jsem já osobně asi šlápla vedle. Moc jsem se v tom nevyznala a to tajemno mě zužovalo. Ale na druhou stranu se mi moc líbila ta symbolika.

06.05.2024 2 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

(SPOILER) Pěkně a smutně zpracovaný příběh zamilovaných lidí v době atentátu na říšského protektora. Ona Židovka, která měla nastoupit do transportu, on se s ní setká v parku a následně se o ni stará. Celou dobu nad nimi pluje nejistota, stísnění, strach a obavy. Čekala jsem tedy lepší konec, věřila jsem v něj, ale bohužel takhle spousta lidských životů skončila. První část se mi četla poněkud hůře, ale od druhé části jsem se nemohla odtrhnout.

06.05.2024 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Povinná četba k maturitě. Přišlo mi to rychlé a nestíhala jsem celý děj vnímat, ale zároveň měl rychlý spád. Znova bych do ní nešla, ale myšlenky a postoje autora k životu a válce mi přišly zajímavé.

12.04.2024 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Vybráno do povinné četby a nevím nevím. Poprvé jsem ji otevřela a na straně 5 netušila, co se dělo na straně 1. Vrátila jsem se k ní až po divadelním představení, které mě lehce nalákalo. Jako pěkný příběh, snad jen jednou mnou příběh zásadněji rezonoval, ve výsledku i styl psaní mi nakonec přišel fajn, ale znova už bych do ní nešla.

04.04.2024 4 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Uff... vybrala jsem si ji jako četbu k maturitě a myslím, že jednou stačilo. Jazyk a celková atmosféra mě udivila, ale to bylo z mého pohledu tak vše. Možná, hodně možná se k ni za pár let vrátím, ale teď bylo čtením utrpením.

25.03.2024 2 z 5

České nebe České nebe Zdeněk Svěrák

Moje první Cimrmanovská hra, kterou jsem si vybrala i do maturitní četby. A rozhodně nebyla poslední! Ten inteligentní humor a pozadí historických osobností a událostí se mi fakt líbí!

30.01.2024 5 z 5

Návštěva staré dámy Návštěva staré dámy Friedrich Dürrenmatt

Asi nejlepší drama, co jsem zatím přečetla. Vybrala jsem si ji díky vyprávění češtinářky a tím, že ji mám v maturitní četbě a nezklamala. Srozumitelná, děj plyne, zbytečně se nenatahuje a končí, alespoň pro mě, překvapivě.

20.01.2024 5 z 5

Román pro ženy Román pro ženy Michal Viewegh

Knihu jsem si vybrala v rámci maturitní četby a nezklamala. Ačkoli jsem se v ní místy ztrácela, bavila mě celou dobu. Laura sice byla občas na přes držku, ale to už tam v životě bývá. Ale znova už bych si ji nepřečetla.

17.01.2024 3 z 5

Nejdříve jsem sice viděla film, ale knihu jsem četla s dostatečným odstupem, Původně jsem si ji chtěla přečíst jen tak někdy, ale když už ji mám v seznamu na maturitní četbu, sfoukla jsem to najednou. Celou dobu mě kniha bavila, i díky propojení dvou linií to neztrácelo dech, smála jsem se některým pasážím, ovšem tak v půlce už jsem se začala v událostech ztrácet. I přes to se mi moc, na rozdíl od některých čtenářů, líbilo propojení staříka s událostmi. Protože si myslím, že by v každé knize měl být alespoň kus pravdy.

29.12.2023 5 z 5

Od pana Moravce mám přečtené všechny knihy. A ani ta poslední nezklamala. Teď vnímám to zdravotnictví trochu jinak. Správně položené otázky, kdy se toho dozvíte mnoho.

27.12.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Moje první kniha od Shakespeara. Obsah zná každý, ale já k ní po přečtení mám ještě silnější a kladnější vztah. Naivita lásky, nepřátelství rodů a pochopení až když je pozdě. Velmi nadčasové dílo, i když místy těžké k porozumění (kde mi tedy dopomohl film). Určitě to patří k základu literatury celosvětově a každý by si to za život měl aspoň jednou přečíst.

15.11.2023 4 z 5

Hamlet, dánský princ / Hamlet, the Prince of Denmark Hamlet, dánský princ / Hamlet, the Prince of Denmark William Shakespeare

Nechtěla jsem se do čtení moc pustit, protože po Romeovi a Julii jsem byla docela otrávená z pro mě těžkého jazyka. Ale Hamlet mě vážně překvapil a nadchnul. Rozuměla jsem tomu a dokonce jsem si to i užila. Takže jedna z top knížek k maturitě!

15.11.2023 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Po každém přečtení to ve mně vyvolá jiný pocit. Tím, že jsem viděla i film, kniha ve mě dlouho zůstane a za pár let si ji znova přečtu. Sice to každý znám, ale málokdo to opravdu pochopí. Mácha dokáže vtáhnout do děje charakteristikami krajiny, osob, atmosféry a především hrou s jazykem.

15.11.2023 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Kniha, kde se prolíná smutek a obrovská odvaha. Borovského styl psaní mě zaujal.

15.11.2023 3 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Točení se v kruhu, opakování chyb, snažení se o to být nejlepší. Vyzvdvihla bych popis událostí očima několika postav,realistické situace a propojené vztahy. Kniha dotažená do konce, který alespoň pro mě byl nepředvídatelný.

11.09.2023 5 z 5

Únik z Osvětimi: Opravdový příběh Rudolfa Vrby Únik z Osvětimi: Opravdový příběh Rudolfa Vrby Jonathan Freedland

Příběh, který krom informací okolo samotného útěku reflektuje i všeobecné dění a poválečný osud hrdiny. Je to kniha silných emocí spojených se smrtí a bolestí bohužel typickou pro toto místo a období.

28.07.2023 5 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Přečteno během 1 dne. Realisticky a poutavě vykreslený příběh rodiny dítěte s poruchou. Ono ne každé dítě, které zlobí, je nevychovaný spratek. Ve světě odlišnost je a my bychom ji měli více brát jako součást našich životů. Některé pasáže v knize byli úsměvné, jiné frustrující, ale takový ten život s autistou je. Určitě doporučuji, protože celá kniha byla pochopitelná a zároveň uvěřitelná ve shodě s realitou.

22.05.2023 5 z 5

Fotogenické problémy Fotogenické problémy Filip Koryta

To kouzlení s jazykem a hlubším zamyšlením u jednotlivých básní, ach. Ale nepřijde mi zas tak skvělá, abych ji musela mít v knihovně.

17.05.2023 4 z 5

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

(SPOILER) Poměrně obsáhlé 20. století stručně, ale výstižně shrnuto. Čtivé, zajímavé a konečně něco, kde je shrnuta poválečná historie, která se snad do hodin dějepisu nikdy nevešla a vždy se končilo u druhé světové. Asi to není úplně přesný popis, ovšem dobu to přiblíží dostatečně. Moc se mi líbilo i členění podle roků a oblastí života. A rozhovory na konci to jenom podtrhly.
Zároveň ale některé pasáže by zasloužily více pozornosti, některé zase méně.

16.05.2023 4 z 5