České nebe

Nález Cimrmanovy hry České nebe potvrdil, že stopa geniálního autora nekončí rokem 1914. Drama zachycuje dobu, kdy na zemi propukla první světová válka. Sledujeme ji z nebe, kde se dávno mrtví velikáni českých dějin strachují o osud svého lidu. Česká nebeská komise ve složení sv. Václav, praotec Čech a J. A. Komenský se v krizové situaci rozšiřuje o nové členy, aby vnukla národu myšlenku samostatného státu. Hra je vhodná k oslavám 28. října, ale lze ji uvádět i jindy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81988/ceske-nebe-tpt-81988.jpeg 4.7238

Divadlo Járy Cimrmana 16.

Divadelní hry, Humor, Literatura česká
Vydáno, Paseka

Kniha České nebe

mi-380

Přečteno minimálně 20x, viděno nějak tak podobně. Zkoušky, zkoušky, zkoušky a pár představení. Amatérskému technikovi ochotnického souboru, který se na Cimrmany specializuje, ani nic jiného nezbývá. Ale žádná nuda! Stále je čemu se smát, usmívat, pousmívat, přikyvovat, kroutit hlavou. Pořád je v tom textu co objevovat a spolu s diváky a partou nadšenců si ty perličky užívat.
95 % (aktuálně 235 hodnotících s průměrem 93 %).

BABIČKA: A paní Čechová umřela mladá? Proč se na to ptám – vás zná každý, ale o pramatce se moc nemluví.
PRAOTEC: Pramatek jsem měl spoustu. Rod musel sílit! A co jich pošlo cestou!
BABIČKA: A teďko jste sám, viďte? Já jsem taky sama…

Monika1717

Cimrmana lidé buď milují nebo ne.Bohužel patřím k těm několika bílým vránám, kterým tento humor nic neříká.

Kullisek95

Česká klasika, další skvělá cimrmanovka. Divadelní adaptace je taktéž skvělá. Rozhodně doporučuji k přečtění i shlédnutí představení, které je k dispozici na YouTube.

Percabethka

Mrzí mě, že v knize chybělo tolik vtipů, se kterými zřejmě herci na jevišti improvizovali, aby vylepšili úvodní seminář. I tak je to ale rozhodně #mustread pro všechny milovníky Járy Cimrmana.

los

s radostí jsem se začetl, ale na scéně mám Cimrmany přece jen radši (před lety jsem vystál šílenou frontu na lístky a pak viděl hru s Weiglem v roli Husa, toho mám nejradši, dej mu Cimrman "české nebe")

jean_ralphio

par gagu je samozrjeme stropovych, ale tady nejak citim, ze chteli neco autorit moc sdelit, ale nakonec jim to spis proklouzlo mezi prsty

martineden

To je panečku chlapík!

Kuža007

Spolu s Blaníkem a Záskokem patří České nebe k mým nejoblíbenějším hrám Járy Cimrmana. A toto je skutečně vynikající Cimrmanův dramatický kšaft. Nejlepší hlášek:
„Generála Laudona jsem si oblíbil, a on zase mě, mě, mě.“
"Svatý Václav píše
z té nebeské říše,
vstaň, Havlíčku, ze hrobečku,
ať se nám líp dýše."
„Nedám, nedám. To víte, že nedám!“
"Hus - mravnosti brus."
„Dechová hudba! Radecký marš!“
"Po mně je také pojmenován jeden pluk." - "Pluk Praotce Čecha?" - "Nee, Svatopluk Čech."
"Ty, tajtrlíku!"
"Pro vojáka je největší hanebnost de-?" - "Degradace" - "To taky, ale ještě horší je?" "Debilita" - "To taky" - "Demokracie" - "No, to je taky pěkný svinstvo, ale je ještě něco mnohem horšího. Dezerce!"
"Radecký marš. (Dechová hudba) Ticho blbci! - Radecký marš ven!"
"To zní hezky. Český král Tatíček Masařík."

Vyšetřování ztráty třídní knihy
Vyšetřování ztráty třídní knihy