kamibe kamibe komentáře u knih

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Vybráno do ČV hlavně proto, že jsem ji v naší knihovně našla jako poslech. Příběh velmi krásně popsaný. Vymyšlený? To nevím. Založený alespoň z části na skutečnosti? To jistě. Dobré spojení minulosti a přítomnosti. Jak si při tom uvědomuji, za co všechno mohu být vděčná!
Bylo to krásné poslouchání, jen musím říci, že hlas Marka Holého byl velmi, velmi příjemný, ale na hlas A. Elsnerové jsem si nedokázala zvyknout. Přesto to byl pro mne nádherný zážitek. Za to čtenářské výzvě děkuji.

15.06.2022 5 z 5

Otázky a odpovědi o smrti a umírání Otázky a odpovědi o smrti a umírání Elisabeth Kübler-Ross

Vlastně jsem si ji vybrala proto, že se mi hodila do ČV, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla - celou a důkladně. Bylo to pro mne velmi dobré a velmi uklidňující. Autorce jsem za to vděčná.

05.06.2022 5 z 5

Posel v temném lese Posel v temném lese Lois Lowry

Tohle bylo pěkné. Tomu, kdo zná předchozí díly, brzy dojde, kdo je Vůdce, a i když mi bylo pár míst méně sympatických, musím uznat, že autorka umí napsat velmi dobrou dystopii, kterou mohou se zájmem číst nejen děti, ale i dospělí.

26.05.2022 5 z 5

Hledání modré Hledání modré Lois Lowry

Taky se mi to líbilo, i když jsem čekala nějaké navazování na předchozí knihu.

26.05.2022 4 z 5

Hledání modré Hledání modré Lois Lowry

I pokračování je hodně dobré. Zprvu jsem myslela, že budou knihy navazovat, ale jde o jiný příběh. Přesto opět velmi dobrý. Něco se člověk může domýšlet, něco je tam zmíněno jen v náznacích, ale stačí to na to, abychom si jako čtenáři opět uvědomili něco sami o sobě. U obou mě napadalo, že by jistě bylo zajímavé představovat si nějaké pokračování.

14.05.2022 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Hodně dobrá dystopie. Ráda si přečtu i pokračování.

14.05.2022 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Pro mne bylo příjemné číst předmluvu ještě jednou po dočtení a doprohlížení celého příběhu. Kniha je jiná, než co by čtenář obvykle očekával. Ale právě v této době, která je pro nás možná nejpodivnější z celého našeho života, je velmi dobré číst právě takovéhle knihy. Nutí nás totiž zamýšlet se, podívat se na sebe a na to, jak žijeme.
Proto se mi po opakovaném čtení předmluvy hodně líbí tato věta:
"Doufám, že vám tahle kniha třeba dodá odvahu žít s větší laskavostí jak k sobě, tak i ke druhým."

09.05.2022 5 z 5

Mít nebo být? Mít nebo být? Erich Fromm

Obdivuji, kolik toho autor nastudoval, aby tu mohl poskytnout náhledy tolika myslitelů a filozofů. Při čtení si uvědomuji, že i když se říká, že od zvířat se odlišujeme artikulovanou řečí a prý i schopností myslet, tak vidím, že to stěžejní je spíš asi to, že jen člověk žije v tak velké míře v módu vlastnictví.
Také zjišťuji, že mi tu autor ukazuje docela jiný pohled na Marxe! Za to teda díky!
Fromova závěrečná doporučování, co by se mělo dělat, abychom mohli žít plněji v módu bytí, jsou vlastně novodobou utopií. Např. v tomto:
"Musí být vypracován systém účinného šíření účinných informací."
Který kulatý stůl s kterými moudrými hlavami určí, které informace jsou účinné a které šíření bude tím účinným?
Nebo zde:
"Veškeré metody vymývání mozků v průmyslové a politické reklamě musí být zakázány."
s tímto odůvodněním:
"Hypnotizující metody používané v reklamě a politické propagandě tvoří vážné nebezpečí pro lidské zdraví, zvláště pro jasné a kritické myšlení a pro emocionální nezávislost."
Za padesát let jsme se nedostali nijak daleko, spíš přešlapujeme na místě, i když některé odvážné hlasy se již objevují, za což vzdávám velké díky.
Pro mne z celé knihy vyplývá toto: Dokážu já sama žít v módu bytí? Aspoň někdy? A dokážu také vlastnit v módu bytí? Tím si jistá nejsem. Ale jsem si toho teď vědoma a mám možnost se v tom zlepšovat. Třeba tím, že dám dál věci, které nepoužívám, a ty ostatní budu používat s tímto novým vědomím - laskavě a tvořivě.

04.05.2022 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Tohoto autora mám ve velké úctě. Tentokrát jsem si jeho knihu poslechla ve vynikajícím provedení Martina Myšičky. Znovu a znovu mi takovéhle příběhy připomínají, že nemám na co naříkat. Mrzelo mě, že 509, který uměl dodávat energii a jakousi pozitivní mysl, nakonec nepřežil. Obdivovala jsem soudržnost všech těch mužů a velmi se mi líbil přístup jednoho z nich k pomstě. Této knihy si v plnění letošní ČV obzvláště považuji.

01.05.2022 5 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

Ráda si vybírám do ČV knížky pro děti. A tahle je velmi milá. Dá se číst na několik způsobů a může podněcovat děti k otázkám. A to je fajn.

29.04.2022 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Pro mne kýžená oddechovka. Oceňuji autorčinu otevřenost. Ráda jsem se seznámila s některými zákoutími její profese. Dokáže sama sebe a své příhody výtečně odlehčit. Líbilo se mi to, a to i přesto, že podobné čtení nemívám na svém stolku jako pravidelnost, spíš to beru jako chuťovku. A načetla to opravdu výborně.

27.04.2022 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Tak tohle bylo silné.
Krásné.
Není co lepšího o tom napsat - už to udělala přede mnou laura. Děkuji.
A navíc je to výborně načtené k poslechu.

23.04.2022 5 z 5

Dopisy Emilovi Dopisy Emilovi Milan Lasica

Vybráno k dodatečnému dokončení ČV 2018, k velké spokojenosti posloucháno načtené panem Lasicou. Teprve z jednoho komentáře se dozvídám, že kniha obsahuje kromě dopisů ještě také další autorovy myšlenky. Takže bych měla ještě kouknout do knihy. To ráda udělám.

21.04.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Poslechnuto v podání tří žen - skoro jsem místy nedokázala u poslechu něco dělat, jen jsem sledovala, jak děj pokračuje. Jak věrohodné! A čtenář, který aspoň nějakým způsobem podobné zkušenosti zažil alespoň nějakým minimálním způsobem, tohle může sledovat skoro s odporem. A příběh samotný - jak smutné, jak beznadějné.

15.04.2022 5 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Vybráno do ČV. Na jednu stranu hezké vylíčení vzájemné pomoci, kterou si dokážou lidé prokázat ve chvílích nouze, na druhou stranu vylíčení nezměrných hrůz, které si dokážou navzájem provádět opravdu jenom lidé. Jestli je něco vzdáleně podobného mezi zvířaty, něco jako že moci se chopí ten, kdo přemůže protivníka, pak si to lidé dokázali rozvinout do nevídaných rozměrů, kterými si navzájem velmi škodí. Na těle i na duši.

13.04.2022 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Tuhle knihu si budu pamatovat dlouho. Pro mne byla velmi, velmi krásná. Jsem ráda, že jsem ji objevila, za to děkuji ČV. A s velkou chutí si ji tam zařazuji.
Moc se mi líbí, kolik růzností je v knize díky tučňákovi zmíněno a jak hodně zasahuje i do lidských vztahů. Jak mě potěšil výborný obrat v životě studenta Diega! A možná bychom se mohli od tučňáka Salvada přiučit něco o naslouchání :-)
Popisy celé záchranné akce i chování tučňáka, potom i jeho plavání v bazénu a toho, jak si opečovává svoje peří a jak projevuje radost a nechá se hladit a drbat, porovnávání prostředí různých zoo a nakonec rozřešení první otázky, to všechno je tu napsáno docela obyčejně, ale četlo se mi to hezky, čtení jsem si šetřila a vždycky se na ně moc těšila, dělalo mi několikatýdenní další potěšení v životě.
Mnohým čtenářům jistě také leží na srdci to, jak my lidé se svým okolím a celou přírodou zacházíme, tak by bylo moc dobré, kdyby si tuto knihu přečetli i ti, kteří se na podobných koncích některých živočichů podílejí.

11.04.2022 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Tuto knihu jsem absolvovala při báječném poslechu Marka Holého. Je to výborně sepsaný příběh, v němž se postupně otevíraly různá zákoutí a autor mě dokázal až do konce udržet v napětí. Nijak mi nevadí, že jsem se jen domýšlela přesná slova, za něž se Ben tolik odsuzoval, a také bylo příjemné, že to všechno dobře dopadlo.

10.04.2022 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Vybrala jsem si ji do ČV a nelituji. Zvolila jsem poslech - je velmi vydařený. Kromě jímavého příběhu, který se týká především vztahů v rodině, lpění na tradicích a klopotné komunikace, se dozvím také něco málo o samotné nigerijské republice. V příběhu se střídají výpovědi jednotlivých postav, takže se ledacos o někom dozvíme dřív, než se to donese postavě další. Nejvíce mne upoutal fakt, že když v takové rodině nedá nevěsta do dvou let manželovi dítě, je v podstatě zavržena a muž si přivede další manželku. Tomu se však hlavní hrdinka příběhu radikálně postaví, a i když si protrpí své, je fajn, že konec je příznivý pro ni a patrně i pro celou její rodinu, i když tomu dlouho čtenář spíš nevěří. Líbilo se mi to.

08.04.2022 5 z 5

Taková normální rodinka Taková normální rodinka Fan Vavřincová (p)

Tv seriál mě záhadně zcela minul, tak jsem si po poslechu knihy pustila první díl, abych byla v obraze. A s úžasem zjišťuji, jak nápaditě Fan Vavřincová psala a jak úžasně to Tereza Bebarová čte - včetně výborně zazpívaných árií. Skutečný požitek. Děkuji.

05.04.2022 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Půjčila jsem si v knihovně vydání, kde nejsou žádné fotky, což mě může mrzet. Než jsem se začetla, ukázalo se, že moje kamarádka má audioverzi a já knihu poslouchala a byla jsem čím dál víc udivená a nadšená, kolik zajímavostí mi tu autor předložil. Už z knih Carlose Castanedy jsem věděla, že s rostlinami máme mluvit, poprosit je, děkovat jim. Slyšela jsem o různých výzkumech, které dokládaly, jak rostliny vyciťují, kdo se k nim jak chová. Jinde jsem se dozvěděla, že rostliny jsou tak chytré, že když po své zahradě chodíme bosi, časem nám tam začnou růst přesně takové bylinky, které pro své zdraví potřebujeme. Slyšela jsem už také něco o vzájemném podzemním dorozumívání stromů. Ovšem šíři úžasností o stromech, které jsem právě doposlouchala, se mohu jen obdivovat. Děkuji.

31.03.2022 5 z 5