kamibe kamibe komentáře u knih

Jediný skutečný král Jediný skutečný král Soman Chainani

Pobavila jsem se. Přestože mě v tomto dílu iritovaly chyby, dokonce hrubky, stejně jsem ocenila autorovu invenci a neustálý zdroj napětí a překvapivých zápletek. Bylo tu pro mne i několik vtipných scének, u kterých jsem se smála nahlas. Našla jsem tu také pár velmi moudrých vět, což při čtení vždy ráda ocením. Nejlépe na mě působil právě tento díl a pak také prequel - byla jsem spokojená, že jsem si ho přečetla jako druhou knihu v řadě.
Film jsem neviděla a upřímně sděluji, že nevím, nevím, že by mohl být lepší než mé vlastní představy při čtení.
V některém komentáři jsem četla, že hezčí knihy jsou od Chrise Colfera, tak se na ně taky podívám - jen pro srovnání.

24.10.2023 5 z 5

Kantořina - těžká dřina Kantořina - těžká dřina Miroslav Buberle

Knížku jsem si koupila určitě nepříliš dlouho po jejím vydání a při čtení mi mnohokrát nebylo do smíchu, ale spíš do pláče, anebo jsem na autora mělo rovnou zlost. Už tenkrát mi to nedalo a napsala jsem dlouhou odezvu, kterou bych možná ani neměla nazývat recenzí, neboť je to spíš její docela rozsáhlá kritika se spíš záporným znaménkem. Při hledání něčeho docela jiného jsem ji ve svém pc objevila, přidávám ji tedy sem do záložky Recenze.

17.09.2023

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Přečteno. Uznávám, že styl je přesně takový, aby vtáhnul čtenáře do děje. Líbí se mi, že se vyskytnou okamžiky a věty, u kterých je možno hluboce přemýšlet i o vlastní osobě. Pustím se ještě do druhého dílu, abych měla návaznost k tomu třetímu, který jsem přečetla jako první seznámení s Chainanim, neznalá nijakých nových termínů se školou dobra a zla spjatých. Celkově vzato je toto hodně dobrá obdoba Harryho Pottera a možná tu nacházím něco víc: námět, který cloumá celým světem bez rozdílu čehokoli, v čem se lidé mohou lišit.

04.09.2023 5 z 5

O Ryzce a Vraníkovi O Ryzce a Vraníkovi Marek Toman

Kamarádka mi doporučila dětské knihy tohoto autora, tak jsem po přečtení Cukrárny sáhla i po poezii. Moc na ni nejsem, tak mi připadalo, že verše pro děti budou tak akorát. Jenže mi to příliš nesedlo. Veršování je spíš vyprávěcí, což by mi nijak nevadilo, ale střídání veršů abab způsobilo, že jsem si veršování nijak nevychutnala. Asi dvakrát se objevily sloky dvouveršové a v nich střídání aa mi vyhovovalo více. Nápad jako celek se mi líbil, objevily se různé hezké souvislosti, nakonec jsem však byla ráda, že to mám přečtené.

19.08.2023 3 z 5

Cukrárna U Šilhavého Jima Cukrárna U Šilhavého Jima Marek Toman

Báječně jsem se pobavila. Děkuji.
Naprostý souhlas s předchozím komentářem - pavlinka.
Usmívala jsem se hned u druhé stránky přebalu, už tam je znát autorův příjemný humor, který prolíná celým příběhem.
Velmi inspirativní nejen pro čtenáře samotné, ale i pro učitele literatury.
A ještě k tomu všemu jsem se dozvěděla, co je to primordiální :-)

15.08.2023

Vzestup Školy dobra a zla Vzestup Školy dobra a zla Soman Chainani

Děkuji, užila jsem si to opravdu báječně. Je to velmi silný obraz celého dění, které ve svých životech zažíváme. Nutí nás přemýšlet o všem, co se nám stane - zda to, co vypadá jako zlé, je opravdu pro nás tak zlé, a naopak to, co se nám zdá jako dobré, je pro nás opravdu tak dobré, jak se domníváme.

11.08.2023

Cyklista Cyril Cyklista Cyril Noemi Cupalová

Důkladně pojatý cestopis, v kterém kromě popisu jednotlivých etap z Čech přes Německo, Rakousko, Švýcarsko až do Marseille ve Francii najdeme i příběh, z kterého je nám jasné, proč Cyril tuhle štreku podniká. Projede téměř 2000 km na kole a z jednotlivých zastávek píše pohlednice svým blízkým i přátelům. Dozvíme se spoustu zajímavých informací o cyklistice a kolech vůbec, ale i o historii, místních zajímavostech, jazykových zvláštnostech, ba i o knize Muž, který sázel stromy. Výborná kniha nejen pro milovníky cykloturistiky.

19.07.2023 5 z 5

Rudý mor Rudý mor Jack London

Jsem ráda, že jsem náhodou narazila na tuhle Londonovu knížečku, o níž jsem vůbec netušila, že existuje. Připomněla mi Malevil Roberta Merleho, ale tahle od Londona je v mých očích cenná jednak tím, že je mnohem starší, a také tím, že je v ní báječně zobrazeno srovnání starcovy mluvy s vyjadřováním současných mladých divochů. Závěr jeho líčení mi stál za to, abych ho uvedla v citátech.

Transport za věčnost Transport za věčnost František Tichý

Třetí kniha stejného autora, kterou jsem přečetla v krátké návaznosti, mě ujistila, že tento píšící učitel je mi příjemným autorem dobře napsaných knih pro mládež. I tento příběh se dá velmi dobře využít nejen jako hodně dobré čtení, ale také jako hodně dobrý učební materiál. Za cennou považuji časovou linku, kde srovnává příběhy z knihy s tím, co se tehdy opravdu dělo. A nejvíce oceňuji, že v závěru popisuje, jak vlastně ke vzniku této knihy došlo. To mě opravdu bavilo. Děkuji. Budu-li mít příležitost, mám chuť sáhnout i po autorových dalších knihách.

Labyrint nedokončených setkání Labyrint nedokončených setkání František Tichý

Připadalo mi dobré číst další knihu od stejného autora hodně brzy za sebou. Viděla jsem velkou podobnost ve stylu. což mi vyhovovalo, mohla jsem sledovat detaily. Podoba příběhů kluků ze současnosti a kluků z minulosti je očividná, přesto však vnímám, jak dobře vystihl tu propastnou rozdílnost. Místy úsměvné a vtipné, dobře se mi to četlo, ocenila jsem rozložitelnou mapu Terezína a mile překvapivý závěr.

Rekrut 244 Rekrut 244 František Tichý

Ráda jsem poznala učitele-ředitele, který píše romány pro děti. Toto je první jeho kniha, kterou čtu, a vidím, jak docela tvrdá dystopie to je. Velmi mě zaujala, jen na konci jsem vnímala, že může být leckterý čtenář poněkud zmaten, tak velmi se tam prolínají myšlenky různého druhu, že je těžké se v nich orientovat. Nicméně jsem se rozhodla přečíst ještě i některé další autorovy knihy.

30.06.2023 4 z 5

Já, chobotnice Já, chobotnice Magdalena Rutová

Tušila jsem, že tahle knížka bude pěkná. Jenže byla přepěkná!
Líbila se mi MOC. Vtipný text plný laskavosti, ale i upozorňování na lidské nešvary. A ty obrázky! Opravdu jsem si čtení a prohlížení krásně užila. Děkuji. Budu ji doporučovat všem přátelům s dětmi. Ona ale není jen pro děti!

02.06.2023 5 z 5

Do Nepaměti Do Nepaměti Tomáš S. Končinský

Pro mne bylo zajímavé téma, neboť podívat se důkladně na vlastní vzpomínky - takového něco jsem v knihách pro děti snad ještě nenašla. Líbilo se mi členění textu; i když kniha vypadá tlustá a obsažná, je přečtená docela rychle. Pomaleji je třeba prohlížet obrázky, a to ještě možná s doporučením činit tak jen po chvilkách. Citlivé oči z nich mohou mít vzápětí mžitky. Jejich chaotičnost docela odpovídá chaotičnosti mnohých našich vzpomínek. Podle mého je to chytře napsaná kniha, která v nás může vybuzovat dost věcí k promýšlení. Oceňuji vtip s příjmeními na konci. Výhradu mám pouze k značné pravopisné chybě o "vysuté" terase, kdy opravdu nevím, zda míní terasu vysunutou (a je užito chybné slovo), nebo terasu visutou, tedy visící (a je užito chybné ypsilon).

08.05.2023 4 z 5

Sokrates Sokrates Dan Millman

Po třinácti letech jsem velmi ráda přečetla tuto knihu znovu, když kamarádka chtěla poslouchat namísto naučného textu konečně taky něco romantického. Je to jeden z mála příběhů, u kterých si pamatuji dost podrobností, přesto bylo pro mne opravdu hodně příjemné projít ho znovu. Tato kniha patří mezi ty, kterých se neumím vzdát.

07.04.2023 5 z 5

Dámy a pánové Dámy a pánové Terry Pratchett

S chutí jsme si s přáteli četli nahlas další knihu tohoto mimořádného autora. Rádi jsme se opět setkali s Bábi Zlopočasnou, stařenkou Oggovou a Magrátou Česnekovou, kterou jsme opustili v předchozím čtení ve chvíli, kdy vlastně ona sama přitáhla šaška na pódium, aby se ukázalo, kdo vlastně doopravdy má být dalším králem v Lancre. Elfové byla zvláštní sorta, to teda jo. Jsme rádi, že jsme se seznámili s dalším dílem, i když nám v některých místech připadal někdy až příliš zamotaný. A u mnohých výroků některých postav jsme se dobře pobavili. Děkujeme.

05.04.2023 4 z 5

Příběh Ellie Příběh Ellie W. Bruce Cameron

Pro děti je určitě výborné, když čtou příběh jakoby očima zvířete. Některé pohledy byly úsměvné, jinde jsem přemýšlela, zda není toho psího "chápavého cítění" příliš. Ale protože zkušenosti se psy nemám, klidně se mohu mýlit. Líbilo se mi, že na konci je dost námětů, jak příběh co nejvíce "vytěžit". Může to být dobrá pomůcka jak pro rodiče, tak pro případné použití některými učiteli v jejich třídách. Korektor, pokud vůbec nějaký byl, se patrně musel do příběhu natolik začíst, že mu hlavně v závěru unikaly správné slovesné koncovky pro rod mužský a ženský. Ani to však nebere knize nic z celkového velmi dobrého působení na čtenáře.

08.03.2023

Smějící se slzy - aneb soukromý život Jana Wericha Smějící se slzy - aneb soukromý život Jana Wericha František Cinger

To se tedy sousedovi Karlovi opravdu povedlo! Daroval mi k Vánocům knížku, kterou jsem si skutečně užila. Sice se mi zpočátku docela obtížně vpravovalo do spisovatelova stylu, musela jsem být hodně pozorná a někdy raději dopředu lovit, koho řeč teď vlastně cituje, přesto jsem si kapitolu po kapitole všechny informace ráda četla, buď osvěžila nebo nově získala. A těch nových je tu opravdu dostatek. Bylo znát, že autor pátral v širokých kruzích, získal vyjádření, která jsem jinde nečetla. A hlavně mě ta kniha přiměla, abych se znovu podívala na některé filmy nebo přečetla další knížky. Celkově musím říci, že takto pojatý "životopis" mně milých lidí je mi velmi příjemný. Možná mě zláká i jiný titul z tohoto nakladatelství.

08.03.2023 5 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Po několika letech jsme se k této knize vrátili a četli ji ve skupině pěti přátel a opět jsme se královsky bavili. Je to vzpruha - číst něco takového, humorného, a přesto moudrého a ještě k tomu velmi vědoucího. Pratchett musel mít nesmírný rozhled v mnoha oblastech lidského činění. Má náš neutuchající obdiv.
Mnohým narážkám ani neumím porozumět, protože ty věci zkrátka neznám. Ale ve skupině posluchačů je jeden inženýr, který nám ledacos dokáže dovysvětlit.
Hned se dívám, kterou z jeho knih budeme číst příště.

07.03.2023

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Váhala jsem s výběrem další knížky pro čtení s kamarádkou, která si přála něco jako o Malidomovi. Po počátečních třech kapitolách to už kamarádka chtěla vzdát, ale ještě že jsem ji přemluvila, abychom to zkusily ještě kousek. A bylo to dobře, nakonec jsme obě nadmíru spokojené. Z mnoha počátečních postav se nakonec vyvrbilo jen několik a sledovat střídání dějů bylo stále snazší. Souvislosti si čtenář docela sám může najít všelijaké. Jako překvapivé může působit fakt, že takovéhle "zázraky" se dějí v podstatě přímo za našeho života. Takže kdo vlastně opravdu ví, čeho všeho jsme schopni v dobrém slova smyslu, jaké nesmírné schopnosti v nás dřímou, ale my je neumíme rozpoznat, zlepšovat a ani využívat?!
Jako bonus vnímám přeživší zápisky, které Oge schoval ve srubu a které Kuktyče podle jeho popisu našel.
Pavlína Brzáková má náš velký obdiv. Jsme obě vděčné, že ze svých cest nechala vzniknout této knize, a jsme rády, že je to Češka.

07.03.2023 5 z 5

Vědomí pokory Vědomí pokory Marie Mihulová

Útlá knížečka tak akorát do kabely a čtení na cestu, při které vás nikdo nebude rušit.
Vhledy do jiné než zcela vědecké oblasti uvažování Alberta Einsteina. Autoři seřadili myšlenky a otázky fiktivního mladého učitele s myšlenkami a odpověďmi tohoto génia v pomyslném rozhovoru a my čtenáři se můžeme vnořit do hlubokých úvah o světě, náboženství, kosmu a o sobě samých. Jako červená nit se tu vine myšlenka pokory, kdo jak ji může chápat a jak ji pojímá AE.
Úsměvná mi připadá jeho věta o tom, co je vlastně věda: S trochou nadsázky můžeme říci, že věda je snaha po stvoření něčeho, co již existuje.

24.02.2023 5 z 5