Strašidýlko Stráša

Představte si malé strašidlo. A teď si představte, že tohle malé strašidlo se všeho bojí. Tmy, zvuků, zkrátka všeho. A tak mu nikdo neřekne jinak než Stráša. O tom, jak se malý Stráša skamarádí s klukem Matějem, a o tom, co všechno spolu zažijí, vypráví nová kniha oblíbené spisovatelky Aleny Mornštajnové s báječnými ilustracemi Galiny Miklínové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/373973/strasidylko-strasa-2DH-373973.jpg 4.475
Literatura česká, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Strašidýlko Stráša

Karimah

Knihu jsem vybrala, protože miluji autorčiny knihy pro dospělé, ale bylo to zklamání. O ničem. Vadilo mi i písmo. Líbily se mi pouze ilustrace.

parley3

Syn nejdřív nechtěl, abych mu četla. První kapitoly jsou zbytečně pomalé a popisné, ale nakonec mě syn přemlouval, abych před spaním četla další a další kapitoly, jak ho příběh zaujal (4r). Příběh je nakonec moc milý.

allebra

Knížku jsem koupila vnučce za vysvědčení. A protože mě zajímalo, jak píše paní Mornštajnová pro děti, hned jsem si ji přečetla a moc se mi líbila. Je to takový milý příběh o jednom lekavém strašidýlku a jeho kamarádech. Velmi povedené byly také ilustrace Galiny Miklínové. Myslím, že se bude Strašidýlko Stráša líbit i vnučce.

JarmilaNovotna

Něžná dětská kniha, kterou naše děti milují.

JessieEx

3,5*
Příběh mi připadal strašlivánsky neoriginální, takový by dokazal napsat kdekdo. Na druhou stranu, napsat ho tak skvěle jako paní Mornštajnová, to už by jen tak někdo nedokázal. Moc se mi líbila i poučná stránka příběhu a nádherná grafika! Myslím, že děti knížečku určitě ocení!

simona5r

Ač už dávno nejsem dítě, tak mě tato kniha zahřála na duši a vykouzlila nejeden úsměv na rtech. Už se těším, až dcerka povyroste a budeme si ji číst společně.

Greena

Stráša je malé strašidýlko, které žije na hradě se svojí maminkou Bílou paní a tatínkem Bezhlavým rytířem.
Ve skutečnosti se jmenuje Bubu, ale vždycky se svého jména tak poleká, že mu všichni říkají Stráša.
Stráša se kamarádí s klukem Matějem, synem kastelána a s kočkou Luisou.
Moc by si přál mít kamarádů víc, ale strašidla prý nechodí do školy.
Co se stane, když se ztratí kočka Luisa si přečtěte v krásné a vtipné knize od autorky Aleny Mornštajnové, kterou můžou znát dospělí čtenáři jejích úžasných knih.
Tato dětská kniha je navíc překrásně ilustrovaná Galinou Miklínovou.
Taky se něčeho bojíte…

Litocha
24.12.2018

Hezký, jednoduchý příběh s neotřelými ilustracemi, oceňuji i hru s jazykem, se rčeními. Námět - strašidlo, které se bojí - je výborný, ale určitě by se dal vytěžit ještě líp. Líbil se mi pěkně promyšlený svět strašidel. Ocenila bych ale trochu košatější příběh, místy to bylo až zkratkovité a vlastně se tam toho moc neděje. Celkově je to ale milý, místy vtipný příběh, který za přečtení stojí.

Lucissia
21.12.2018

Přečteno, dětem se čtení líbilo. Musím ale popravdě říct, že jsem četla o malinko lepší knížky, nicméně Stráša za přečtení stojí, proto pět hvězd. Knižku provázely výborné ilustrace. :-)

banánovépyré
16.12.2018

Milé. Fajn. Krásné ilustrace. Super čtení pro děti, ale myslím, že hodně zaměnitelné s jinými knihami. Alenu Mornštajnovou mám radši jako autorku knih pro dospělé. Galina Miklínová je prostě boží :)

PetraBery
01.12.2018

Pohádkový příběh o malém strašidlu jménem Bubu, přezdívaným Stráša. Pěkné ilustrace a pohádka s poučením se líbila nejen mně, ale hlavně šestiletému synovi, kterému jsem knihu četla před spaním. Opět jsem se přesvědčila, že s touto autorkou prostě vedle nesáhnu.

carcassonna
12.11.2018

Synov komentár, keď sme to dočítali: "Mama, to bolo
o ničom. Šak sa tam nič nedialo." Mal pravdu. Čítala som práce tretiakov, ktorí mali vymyslieť príbehy na vyjmenovaná slova a niektré z nich by pani spisovateľku "strčili do vačku". Ilustrácie v knihe sú tiež, akoby ich robilo decko zo základky - hlavne tá mačka.

ještěrka38
30.10.2018

Moc pěkný příběh.

PaniWiga
18.10.2018

Knihu jsem četla s dcerkami. Moc se nám líbila. A to i té starší, už 9-ti leté. Kapitoly jsou krátké, příběh hezký, ilustrace povedené a celá knížka je tak nějak hezky do ruky.

Petass
05.10.2018

Milý příběh o ustrašeném strašidýlku. Trošku dětská detektivka, trošku poučení. Krásně čtivě napsáno, hezky nakresleno. Přinesla jsem ji dětem z knihovny a hned ji přečetla. Kapitoly jsou krátké, na čtení před spaním akorát. Celý příběh mohl být delší, rozvinutější,... to je jediné, co bych vytkla. Moje děti (2 a 4 roky) ji asi ještě neocení, příběhy "na pokračování" je nebaví. Čteme pohádky, kde je jedna kapitola uceleným příběhem, jinak je to nebaví... Do budoucna si ji určitě zařadíme :)

Lotka
25.09.2018

Krásné hraní si s jazykem, příběh poutavý pro dítě i dospělého...paní spisovatelka Mornštajnová opravdu umí!

agatha2
23.09.2018

Mám moc ráda knihy paní Mornštajnové, v mé knihovně mají své čestné místo, a když jsem zjistila, že napsala knihu pro děti, musela jsem si ji také přečíst. A mohu říci jediné - i kniha pro dětského čtenáře se jí moc povedla. Přečetly jsme ji s dcerkou jedním dechem.

Efča59
12.09.2018

Knihu jsme četly s rok a půl starou dcerou a jí se moc líbila. Strašidýlku říkala od začátku BUBU a knihu si stále prohlíží . Za mě trochu jednodušší, ale roztomilý a srozumitelný příběh.

HDosoudilová
12.09.2018

Od této autorky už jsem jednu knihu četla a moc mě zajímalo, jaká bude její kniha pro děti a nezklamala. Ba naopak. S chutí jsem si zase po dlouhé době přečetla pohádku a bavila mě. Je to veselý příběh vhodný i pro dospělé. Kapitoly jsou krátké a ilustrace jsou také moc zajímavé.

Květi62
02.09.2018

nemůžu jinak než 5*. Knihu jsem četla o dovolené svým 4 malým vnoučatům /ve věku 3 - 6,5 let/. Knihu jsme si všichni hodně užili. Starší vnuci příběh velmi prožívali a hodně jim dal. I mladší vnučky vydržely poslouchat a nerušit. A já jsem musela konstatovat, že Alena Mornštajnová umí psát nejen pro dospělé, ale i pro děti. Skvělé.

efka.saf
02.09.2018

Moc hezký příběh pro děti s detektivní zápletkou! Alena Mornštajnová očividně umí zaujmout nejen dospělé, ale i děti. Ačkoliv příběh sám o sobě extrémně originální není, je napsán s citem a porozuměním pro dětskou duši. Je napínavý i vtipný, plný statečných kamarádů z řad dětí a zvířat. A co se jazykového pojetí týče, dokonale to přede mnou vyjádřil uživatel triatlet.
Určitě doporučuji všem maminkám malých dětí i nám starším, kteří se chceme nad půvabným příběhem vrátit aspoň na chvíli zpět do dětství.

triatlet
01.09.2018

Nápaditý příběh. Úsměvné dobrodružství Stráši doplňují výstižné ilustrace (zeď na každé stránce čtenáře přenese do místa děje).
Autorka mistrně pracuje s jazykem. To dokazují uvozovací slovesa (hudroval, utěšoval, povzdechla si ...). Líbila se mi forma zákazů v kapitole Nejlepší kamarád Martin. Jazykové hrátky vyniknou při "akci kominík" - první rozhovor Stráši s Ládinem Houbelíkem.

certik003
27.08.2018

Knížku jsem přečetla ze zvědavostti, jak moje oblíbená autorka píše pro děti. A moc jsem si to užila, pohádky mám ráda a tahle se povedla. Takže už si nemyslím, že by se neměla zdržovat psaním pro děti a psát jenom pro dospělé osoby. Ráda si od ní přečtu knížku určenou jakékoli generaci.

mekkejla
09.08.2018

Moc povedené. Synovi se tak líbila, že ji musel vzít na čtení i do školky, aby si ji mohli poslechnout i jeho kamarádi. ☺️ Doufám, že paní Mornštajnová napíše pro děti i něco dalšího.

Chytuš
05.08.2018

Co byste udělali, kdyby vám váš třeťáček řekl: "Mami, to si musíš přečíst!"? Takže jsem musela :-) Ale vůbec žádná namáhavá povinnost to nebyla, naopak! Krásná a milá pohádka o malém strašidýlku, o důležitosti pravého kamarádství, okořeněno detektivním pátráním po kočce Luise.

Překrásná hra s češtinou, tu jsem si užívala nejvíc:
"Proč by strkal nos ze dveří?" zeptal se Stráša a zatahal se za nos. Držel pevně. "A jak se to vůbec dělá?"
"To se jenom tak říká," vysvětlila mu Helenka. "Znamená to, že nemohl vytáhnout paty z domu."
"Jenom paty?" podivil se Stráša. "Proč by někdo vytahoval z domu jenom paty?"
Matěj se chytil za hlavu, ale Helenka trpělivě vysvětlovala dál. "Bál se vyjít z domu na ulici."
"Aha," řekl Stráša a pomyslel si, že to Helenka mohla říct rovnou.

Třešničkou na dortu jsou povedené ilustrace Galiny Miklíkové. Dohromady s vypravěčským uměním Aleny Mornštajnové, která prostě s každou knížkou dokazuje, že je PANÍ SPISOVATELKA, vznikla neodolatelná čtenářská lahůdka pro nejmenší!

Tereziee
20.07.2018

Tak tohle bylo super! Alena Mornštajnová je skvělá vypravěčka a i jako dospělou mě zajímalo, jak vypadá její první knížka pro děti. Bylo to super. Stráša je hrozně milá postava a celý příběh je pochopitelný i pro nejmenší děti.

Už se těším až jednou nějaké děti budu mít a přečtu si společně s nimi opět tuhle hezkou pohádku.

Pavlína79
19.07.2018

Vyprávění o tom, že všechno nemusí být takové, jak se na první pohled zdá. Příběh je výborně napsaný tak, že 9letá dcera pochopila nejen příběh, ale i poučení, které z něho plyne.

Maky141
04.07.2018

To bylo tak sladoucke a kouzelne. Sice je to pro deti, ale moc se mi to libilo. Hned bych to precetla nejakemu diteti.

Lidka
26.06.2018

Kouzelná knížka s kouzelnými obrázky Galiny Miklíkové pro děti , ale i pro dospělé. Je to nejen hezký příběh o kamarádství , ale je také poučný . Já jí půjčila vnoučatům, ale s velkou chutí jsem si jí také přečetla a jediné čeho lituji, že jsem ji nečetla společně s nimi.
P.S. Doporučuji. A máte-li děti či vnoučata doporučuji číst společně s nimi , zážitek určitě jistě ještě umocníte.

cérka
25.06.2018

Na tuto knihu jsem byla velmi zvědavá. Nemám malé děti a zatím ani vnoučátka, ale paní Morštajnová mě zatím nadchla všemi svými knihami pro dospělé a nezklamala ani nyní. Srašidýlko Stráša si naprosto získalo mé srdíčko. Nádherně ilustrovaný příběh pro kluky i holky, a jak už tady někdo psal, ideální na prázdniny a začínající turistickou sezónu :-)

Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová