kamibe kamibe komentáře u knih

Daleká cesta Daleká cesta Alison Pick

Myslela jsem, že už knihy s válečnou tematikou číst nebudu, zdálo se mi, že jsem jich přečetla dost a dost, ale přiznávám, že Zloděj kufrů mě dostal a právě tak je – zase jinak – krásná tato kniha.
Pomalounku, jako v dobré detektivce se z drobných střípků můžeš domýšlet, kdo je vlastně ten, kdo mezi jednotlivými kapitolami v krátkých vstupech píše v ich formě. Párkrát si tipneš, a nakonec jsi stejně překvapen!
Příběh nabízí úvahy na mnoha rovinách, jedna z nejpůsobivějších pro mne byla ta, jak se Marta vyrovnává s vinou.
A naprosto souhlasím s Newtem - Marta není zápornou postavou. To bychom museli být zápornými postavami opravdu snad všichni, co žijeme nebo jsme kdy žili.

02.01.2013 5 z 5

O chlapci, který spadl z nebe O chlapci, který spadl z nebe Petra Braunová

Výborný příběh před Vánoci, k Vánocům i po nich.
Kniha příjemná jednak krásným provedením a opravdu hezkými ilustracemi, jednak - a to hlavně - také tím, jak se dotýká bolavých míst života.
Kde se to v tom krásném dítěti vezme, že tolik zlobí?
To se mi na knihách paní Braunové líbí - jak dokáže vykřesat z pohádkové situace něco hlubšího, co nás zasahuje na emocionální úrovni. Kéž bychom i my měli v našich pozemských školách a městech podobnou možnost, jak poskytnout zlobivcům nápravné cvičení v jiném světě. A jak je vidět, k tomu, aby člověk zpokorněl, stačí opravdu málo: být dost daleko od maminky a tak trochu si namočit křídla!

02.01.2013 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Laura L. Black

Knížka je napsána původně v angličtině a poprvé vydána v r. 2004 vydavatelstvím Doe Publishing Co.
Do češtiny přeložil David Laňka.
V tenkém pejprbeku jsem našla docela krátké kapitoly. Deníkové zápisky v Ich formě (popisují přítomnost) se pravidelně střídají s líčením ve třetí osobě (minulost). Malý formát, krásně se mi nosila v kabelce.
Ach, co všechno musí někdo prožít, aby našel sám sebe! A jak neprorazitelné je obecné mínění (hlavně to maloměstské), ať už je skutečnost taková nebo úplně jiná!
Cituji ze s. 71:
Láska je vlastně jen určitá forma slabosti. ... Uvědomte si, co děláte, když lásku ztrácíte. Jste natolik pohlceni svými city, že přestanete vnímat svou důstojnost. Plazíte se před tím druhým, prosíte ho, aby si to všechno rozmyslel, prostě ponižujete se. Kdybyste viděli takhle se plazit někoho neznámého, zvedne se vám z toho žaludek, ale když to děláte sami, přijde vám to normální. Ale je to normální? Říká se tomu, že člověk bojuje o lásku, ale přitom jen prohrává boj, který se vede o jeho čest.

10.10.2012 4 z 5

Půlnoční dobrodružství Půlnoční dobrodružství Thomas Brezina

To jsem hledala další knihy do školní knihovny. Tuhle jsem našla mezi zlevněnými, dovolili mi ji odnést a prolistovat. Nakonec jsem ji přečetla.
Připadá mi na ní několik věcí docela příjemných (výtek mám vskutku pomálu):
~ Má obrázky, a to docela hezké obrázky. (Vím, že děti mají raději knížky s obrázky. A tady jsem v obrázcích našla jen jednu chybičku – rámy nejsou plné vyřezávaných ropuch.)
~ Je tam šifrované písmo (To mají děti taky rády. Oceňuji to, protože to probouzí a rozvíjí logické myšlení.)
~ V textu jsem nenašla žádné pravopisné ani jiné chyby.
~ Vedlejší zápletky jsou stejně překvapivé jako ta hlavní, dokonce jsem si až do poslední chvíle myslela, že autor i tu hlavní nakonec vysvětlí nějak „vědecky“, takže nakonec pro mne byl konec také překvapením.
~ Moralizováním se nepodbízí (jen jakoby pod hladinou se tam dotýká toho, jak je dobré nějakým způsobem cvičit, nebo jak je důležité vědomí vlastní hodnoty, na druhou stranu hlavní hrdinky samozřejmě s oblibou pijí kolu a jedí čipsy)

Alžběta a Babeta Alžběta a Babeta László Hárs

Jedna z knih, co mi lidi donesli do školní knihovny a o které jsem nevěděla, zda ji tam nechat nebo ne, a proto ji nejdřív přečtu.
Je to docela pěkně napsaný příběh s dobrou zápletkou a maličko napínavým vyústěním, ale je to fakticky staromódní – nejmodernější slovo je tam bigbít a natupírované vlasy a tak podobně. Nemůže s tím nic udělat ani docela svižný autorův styl (přiznávám, že jsem docela často přeskakovala, ale nebylo to proto, že bych se nudila, ale chtěla jsem to mít rychle přečteno). A pak – je tam tolik narážek na maďarské reálie, maďarskou historii a literaturu, že to naše mládež asi nepojme. Knihomola by dost možná zaujal spisovatel Jókai a jeho sto svazků dobrodružných románů (odkud si také hlavní postava Bety vypůjčila ten nápad s dvojčetem, který pak skvěle sehrála). Je příjemné, že na konci člověk najde seznam maďarských jmen a jejich výslovnost (není však seřazena podle abecedy), ale když není čtenář z těch, kdo si nejdřív knihu důkladně prolistujou, než se dají do čtení, tak mu to není k ničemu, protože na to narazí, až když dočte!

15.08.2012 4 z 5

Hektorova cesta aneb hledání štěstí Hektorova cesta aneb hledání štěstí Francois Lelord

Podobně až naivně hravá knížka, kde namísto květinek o lásce sbírá Hektor tentokrát ponaučení o štěstí. Posbírá jich 23. Například:
Ponaučení č.1: Dobrý způsob, jak si pokazit štěstí, je porovnávat.
Ponaučení č.2: Štěstí jde často ruku v ruce s překvapením.
Ponaučení č.3: Hodně lidí vidí své štěstí jen v budoucnosti.
Ponaučení č.19: Slunce a moře je štěstí pro všechny lidi.
Ponaučení č.20: Štěstí je způsob, jak na věci nahlížíme.
Ponaučení č.21: Velký jed na štěstí je soupeření.

V knize mne upoutaly některé věty:
~ Je velký omyl myslet si, že štěstí je cíl.
~ Tohle potřebují vědět všechny děti, jež chtějí přežít: my dospělí jsme hodnější na dítě, které se usmívá.
~ Když na něco často myslíte, o to méně se toho bojíte.
~ Kdekdo se zajímá o znečištění ovzduší, ale vůbec ne o duševní znečištění dětí.
~ Existuje vazba mezi upřímností a intenzitou úsměvu ve 20 letech a štěstím ve 40 !

15.08.2012 3 z 5

Hektor a tajemství lásky Hektor a tajemství lásky Francois Lelord

Taková milá hravá četba. Nenáročná, příjemná. Své poznatky o lásce označuje Hektor kytičkami. Posbírá jich celkem 27.
Zde je příklad několika květinek:
Květinka č.8: Sexuální touha je v lásce nezbytná.
Květinka č.9: Ale ne napořád.
Květinka č.10: Mužská sexuální touha může způsobit opravdové peklo.
Květinka č.11: Žárlivost je od lásky neoddělitelná.
Květinka č.12: Vášnivá láska uhasíná mezi osmnáctým a třicátým šestým měsícem společného života.
Květinka č.13: Vášnivá láska je často strašně nespravedlivá.

15.08.2012 2 z 5

Nenechte sebou manipulovat Nenechte sebou manipulovat Isabelle Nazare-Aga

O lidské komunikaci jsem přečetla už dost knih. Protože se manipulace v komunikaci vyskytuje docela často, zajímá mě i ona. A musím dát za pravdu své kolegyni, která mi knihu doporučila - zde je vskutku toto téma pojato nejuceleněji a nejpřehledněji.
Bílou vránou by byl ten z nás, kdo by se ve svém životě nesetkal s nějakým manipulátorem. Ale pozor! Všichni se někdy dopouštíme manipulativního jednání. Ale abych si o sobě nemusela honem myslet, že jsem taky manipulátor, stačí, když se zahloubám do třiceti znaků, a pokud z nich u sebe najdu méně než deset, mohu zůstat v klidu. No, ještě bych se mohla nechat otestovat někým, kdo mě dobře zná :-)

Jak se Vojta ztratil Jak se Vojta ztratil Petra Braunová

To je další moc pěkná knížka pro malé děti. Líbil se mi nápad s barevně odlišenými větami.

Barvy života Barvy života Petra Braunová

Je vždycky zajímavé číst o někom, koho třeba jen trochu znám, o jeho životě, názorech, příhodách. V knize jsou však i lidé, které nijak moc neznám. Někdy se mi rozhovor líbil, jindy moc ne. Myslím si, že paní Braunová napsala povedenější knihy, než je tato.

15.08.2012 1 z 5

Prázdniny za všechny prachy Prázdniny za všechny prachy Petra Braunová

Ano, je to velmi dobře napsaný příběh s velmi dobrými psychologickými vhledy.

Ema a kouzelná kniha Ema a kouzelná kniha Petra Braunová

Souhlasím. Z těch dětských knih paní Braunové se mi zatím líbila úplně nejvíc.

15.08.2012 5 z 5

Česká služka aneb Byla jsem au-pair Česká služka aneb Byla jsem au-pair Petra Braunová

Já s Berankou (nebo s Berankem?) její (jeho?) názor nesdílím. Uznávám, že se každému nemusejí líbit autobiografické příběhy. Na rozdíl od Beranky (Beranka?) si však nemyslím, že si touhle knížkou autorka zvedala sebevědomí. Prostě sepsala příhody ze života, podobně jako sepisují cestovatelé své příhody z cest. Je tam humor i vážnost a není to žádná těžkopádná četba. Ano, knížky jsou pro lidi, ale jako si na sebe nevzmeme každé šaty, právě tak nemusíme číst každou knihu. To je právě bezva, že je na světě taková pestrost - mají tu místo všelijaké šaty, všelijaké knihy i všelijací lidé :-)

15.08.2012 4 z 5

Neuvěřitelné září - Tajný deník Tomáše S. Neuvěřitelné září - Tajný deník Tomáše S. Petra Braunová

Když jsem byla malá, hodně mě poutaly fantastické příběhy. S chutí jsem se do těch dob vrátila a nechala se unášet svižným dějem téhle knížky.

Kuba nechce číst Kuba nechce číst Petra Braunová

Petra Braunová má široký záběr. Píše poutavě pro děti i pro dospělé. Tahle knížka je milá a velmi prospěšná, vím totiž, že děti baví.

Pozorovatelka Pozorovatelka Petra Braunová

Tak tohle se mi od paní Braunové líbilo asi opravdu ze všeho nejvíc.

Ztraceni v čase Ztraceni v čase Petra Braunová

Pro desetileté děti je to poutavé čtení. Kdo ví, jak to vlastně s časem je!

Klub radostí dnešního dne Klub radostí dnešního dne Petra Braunová

Tak tohle jsem nečetla moc pozorně. Pořád mi tam něco vadilo. A tak si to za čas přečtu ještě jednou, pozorněji.

15.08.2012

Kalvárie Kalvárie Petra Braunová

Zatím v knihovnách zas až tak moc knížek s podobnou tematikou není. A tahle má spád, rozhodně jsem se nenudila.

Princové nemyjou záchody Princové nemyjou záchody Petra Braunová

Příběh o Tereze pokačuje. Opět volně. Nevadí, když neznáte Borůvkové léto nebo Terezománii. I tak si počtou hlavně zase teenageři.