Nenechte sebou manipulovat

Jak rozpoznat manipulaci a jak se jí ubránit. Zajímavé téma je u nás v knižní podobě zpracováno poprvé, ačkoliv do kontaktu s lidmi, kteří námi manipulují, se dostáváme nezřídka. Nemusí to být jen v obchodě, v reklamě či v politice. Manipulace nachází živnou půdu i v prostředí rodinném, pracovním, či v partnerských vztazích. Pro objekt manipulace je nejen nepříjemná, ale může mít i sociální a psychické důsledky. Kniha chce pomoci, jak se před manipulátory, někdy sympatickými a kultivovanými, jindy tyranskými, chránit. Popisuje způsoby chování a vlastnosti více než třiceti typů manipulátorů (jak manipulátor komunikuje, navozuje pocit viny, svaluje zodpovědnost na druhé, zasívá svár, jedná s despektem, staví se sám do role oběti, mění své postoje, jak je lhostejný k potřebám druhých), uvádí konkrétní životní příběhy i příklady....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/75_/75463/nenechte-sebou-manipulovat-75463.jpg 4.344
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Portál

Kniha Nenechte sebou manipulovat

hu_87

Autorka se sice věnuje možným obranám, které spíše připomínají takový trénink slovní sebeobrany, ale stále si kladu otázku, k čemu tolik zbytečných stránek předtím?
Nebo třeba, kdo kdy pochyboval o tom, že obětmi manipulátora se nejčastěji stávají lidé, kteří moc sebevědomím neoplývají, anebo lidé, kteří spíše myslí na druhé, než na sebe?

Ne, kniha mi nepomohla. Protože je spíše teoreticky, než prakticky zaměřená. Myslím, že vůči manipulaci se lépe ubráníte tím, když si spíše koupíte nějakou knihu o asertivitě (to spíš) nebo o tom, jak si zvýšit sebevědomí a když se lépe naučíte číst jak verbální, tak neverbální znaky těla druhých. Na tohle vám spíše doporučím knihy, které více využijete v praxi, než takovéto vyčerpávající příručky.

Autorka má vůči čtenáři jistou dávku empatického přístupu. Ale to mi na kvalitní a užitečnou knížku prostě nestačí.

Inika
11.10.2018

Slušně a většinou srozumitelně napsané. Dobře je vystižené i to, jaký typ osob se stává obětí manipulativního chování a jaké postupy (vědomě nebo ne) manipulátoři používají.
Příkladů je sice podaných hodně, ale po chvíli působí všechny podobně, protože jsou pojaté hodně zkratkovitě. Každý z nich má sice vystihnout určitou situaci a pojmout tak co nejširší záběr, ale bohužel nejsou rozepsané (a případně i rozebrané) natolik, abych si z toho dokázal vzít víc. Trochu škoda.

evelýny
19.10.2017

Manipulaci nesnáším. Po přečtení této knihy jsem byla překvapena, kolikrát i já manipuluji, aniž bych chtěla :-).
Nevím, zda se dá proti manipulaci bránit naučenými frázemi - kniha je jich plná. Mně se to zatím nepovedlo, ale pracuji na tom i díky této knize. Rozhodně si dávám pozor na manipulaci z mojí strany, byť je činěna v dobrém slova smyslu.
Bohužel mistři světa v manipulaci tuto knihu asi číst nebudou, takže nám ostatním nezbývá nic jiného, než BOJOVAT!

kapr
04.09.2017

Zdá se mi, že je to dobrá kniha, chci se k ní vrátit, a možná i vracet. Zatím jí dávám průměrné hodnocení, které chci do budoucna ještě upravit. Četlo se mi to dost obtížně.
Stručně, nepomohlo mi to.
(s odstupem - 2018 10 11)

Kamienkova33
19.04.2017

Oceňujem na knihe najmä to, že je písaná naozaj ,,ľudskou" rečou a každý, koho sa táto téma aspoň okrajovo týka, si v nej nájde svoje

hellena1523
16.04.2017

Spousty příkladů, dobře popsané typy manipulátorů, docela slušně vykreslené dialogy "jak si poradit s manipulátorem". Ale po všech těch ovacích v komentářích jsem asi čekala trochu víc. Přečtení nelituji, ale zase až tak uchvácená nejsem.

vit7993
08.07.2016

Je to dobrá kniha. Jsou tam popsány i různé druhy manipulátorů a také docela dost příkladů odpovědí (asi 3 strany A5) jak odpovědět manipulátorovi a jak s ním jednat. Dělal jsem si výpisky a chci se k tomu vracet. Uvědomil jsem si, že jsem obětí manipulace a díky tomuto mi to bude méně znepříjemňovat život. Také mám sám sklony k drobné manipulaci tak si na to dám pozor.

Pietradi
03.03.2016

Tahle knížka patří mezi ty, které mi zatím nejvíce pomohly. Nejen, že mi otevřela oči, ale také mi pomohla pochopit některé události v mém životě.

psychologie manipulace mezilidské vztahy

Isabelle Nazare-Aga