Kalvárie

Maturantka Jana pochází z malé pohraniční vesnice v horách. Vyrůstala jen s matkou, která se po smrti otce stará o malé hospodářství a veškerou zbývající energii věnuje tomu, aby se z jedináčka Jany stala „paní doktorka“ a nemusela dřít na statku jako ona. Jana je uzavřená, hodná a velmi hezká. Děj se rozvíjí ve chvíli, kdy Jana s třemi spolužáky – Erikem, Honzou a Karolínou – přijíždí na matčin statek strávit svatý týden před maturitou. Jana je lesbicky orientovaná a je zamilovaná do spolužačky Karolíny. Ta to ovšem neví. Příjezdem na statek se odstartuje drama, které ovlivní život všech zúčastněných, a budoucnost Jany se zhroutí jako domeček z karet. Paralelně se odvíjí příběh dvaačtyřicetileté Pavly, líčený od jejího dětství po současnost a ústící v překvapivý závěr....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27155/kalvarie-27155.jpg 3.870
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Albatros

faraonka

Dost dobrá kniha .Četla jsem ji jedním dechem.Vubec není odpuzující.Konec je smutný.

Milena1967

Tahle tématika se mi dostala do rukou poprvé. Kniha na mně působí depresivně, ale čte se jedním dechem. Velmi čtivě napsané.

Ali71
22.06.2017

Kniha se mi moc líbila. Mám Braunovské období, čtu od paní Petry vše. Dětem působivé příběhy předškoláků a prvňáčků, a sobě to ostatní. Spisovatelka píše pro široký rozsah čtenářů a mě svými postřehy umí zaujmout.

Bar16
27.02.2016

Knihu jsem četla převážně kvůli čtenářské výzvě, ale na druhou stranu mě zajímalo, jak může být napsaná kniha z homosexuálního pohledu. Příběh zajímavý, ale pro mě zklamání. Připadalo mi, že čtu milostný příběh od Lenky Lanczové...

Aneleh
21.11.2015

Zajímají mě témata o lidech, kteří určitým způsobem vybočují z "řady". Příběh ukazuje, že každá láska je silná a žádná by se nikdy neměla odsuzovat. Obě hrdinky prožívají čistý cit a musí se smiřovat samy se sebou. Postavy a jejich psychika jsou vykresleny s mimořádným mistrovstvím. Oceňuji působivý román o tématu, kterému se naše literatura spíše vyhýbá.

sporran
23.04.2015

Téma homosexuality jsem četla v literatuře zpracované poprvé. Bylo to zvláštně pojaté, takové vygradované. Opravdu si neumím představit, že by holka pár měsíců žila uzavřená v bytě a její tak trochu kámoš jí odrodil bez problémů mimčo. Nicméně příběhy se tak v první polovině až třech čtvrtinách knihy odvíjely zajímavě, takže si člověk říkal, jak to bude vrcholit. Konce obou příběhů se mi zdály až příliš rychlé, razantní. Prostě takový sek, najednou... Dokázala bych si představit, že by byla kniha rozpracovaná do scénáře filmu.
Každopádně několik docela zásadních životních událostí se mi zdá na takou knihu moc. Možná bych ze dvou příběhů udělala dvě knihy. Osobně bych ještě pobrala více stránek o osudech Pavly a Jany. Na začátku jsem si říkala, proč je druhá kapitola o jiné holce. No a pak jsem v průběhu bádala, jak se životy těchto dvou žen prolnou. A ta linka mezi nimi mně, až tak úplně neuspokojila. .-)
Petru Braunovou už jse četla a byla jsem na besedě s ní pro školy a musím říci, že je moc milá, dobře píše a je skutečně mezigenerační.

dark.ma93
23.06.2014

Luxusní, dokonalé, krásné.... Stálo za přečtení a děkuju, za napsání knihy s touhle tématikou. Moc jich opravdu není. Přitažené za vlasy? To si nemyslím, jak je výše popsané, děti se rodí i za horších podmínek, rodilo se i historii podobným způsobem. Fyziologicky to možné je, i když rizikové. Příběh s rakovinou a láskou dvou žen mi taky přijde přirozený. Obě byly citově zničené a opuštěné a na sebe se upnuly, jako na jediný smysl života. Kniha má styl, nutí číst a naprosto pravdivě popisuje popisu problémy této menšiny. Já jsem nadšená a víc knih, s podobným tématem.

koprifka
29.03.2014

Že z obsahu čiší prvoplánovitost, někdy dost krkolomně vykonstruované příběhy? No a co, přečetla jsem jedním dechem a bavila se. Petra Braunová se i díky skvělým dětským knihám stává mou oblíbenou autorkou:-)

Lidka
03.07.2013

O tom, že láska lesbická dovede být stejně silná jako každá jiná. Pro člověka s klasickou orientací potvrzující zjištění.
Jinak i mě to přišlo hodně schématické.

TerJac
26.06.2013

Petra Braunová - skvělá autorka. Příběh netradičním způsobem ukazuje jaký běh mohou události někdy mít.

babyboar
22.06.2013

Tahle kniha se čte sama. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Tohle téma mě velmi zajímá a ráda čtu jeho literární podoby. Často se objevují názory, že příběh je dost přitažený za vlasy. Já bych to až tolik netvrdila. Dětí porozených i za horších podmínek se objevuje v médiích čím dál tim víc (matky rodíci na toaletě samy, bez asistence). A rakovina i touha po lásce a něze, nefunkční vztahy, to je vše pouze důsledkem uspěchané doby a překotného životního stylu. Protože autorka prožila podobný životní příběh (ačkoli snad bez oné velmi drsné události, která se v knize stala na statku a ovlivnila hlavní hrdinku), nemám důvod jí nevěřit.

ka-tka
16.04.2013

čtivý... jen mi zklamal nešťasný konec u obou hrdinek...

Adriana.82
20.10.2012

Hodně přitažený za vlasy :/

kamibe
15.08.2012

Zatím v knihovnách zas až tak moc knížek s podobnou tematikou není. A tahle má spád, rozhodně jsem se nenudila.

jullien
24.06.2012

Dobrý námět, dobře se to čte, akorát pár věcí mi tam hodně vadilo, myslím, že konec u obou hlavních hrdinek je až zbytečně moc negativní. Přemýšlela jsem kolik dám hvězdiček, čtivost, námět, forma za pět, obsah za tři, v průměru to dělá za čtyři, ale tomu se taky nějak bráním, zatím nechám bez hodnocení, třeba časem až mi to dozraje v hlavě, ohodnotím. Jinak koho tohle téma zajímá, tomu určitě doporučuji přečíst.

skulenka
25.03.2012

Dobrý příběh, oddechová četba, jednoduchý, ale čtivý styl.

RADOST
08.03.2012

Příběhy žen hledajících svou sexuální orientaci, mnohdy s překvapivým výústěním. Dobrý námět, ale určitá křečovitost a zjednodušení při zpracování. Vzhledem k námětu doporučuji k přečtení.

pajunček
14.02.2012

Čtivá, ale dost mi vadily klišé typu - statek na samotě, hrbatý vesnický mládenec...

bookcase
26.08.2011

Výborné a šokující, neodložíte, dokud nedorazíte na poslední stránku.