Pozorovatelka

Román, inspirovaný autentickým příběhem vážně tělesně postižené středoškolské studentky, poukazuje z pohledu šestnáctileté ochrnuté dívky a její rodiny na situace, kterým musí handicapovaní lidé a jejich okolí v každodenním životě čelit. Hrdinka, která se narodila jako oběť dětské mozkové mrtvice, žije se dvěma sourozenci jen s matkou, protože otec se nedokázal vyrovnat s jejím postižením a od rodiny odešel. Fyzicky je čtyřiadvacet hodin denně odkázaná na cizí pomoc, s okolím komunikuje přes počítač, živě a s osobitým humorem sleduje veškeré dění, ale u cizích lidí budí dojem, že je postižená i mentálně. Dívka je ale nadprůměrně inteligentní a touží studovat, proto se rodina stěhuje do města, kde existuje integrovaná škola a ona si musí zvykat na nové prostředí a její spolužáci na ni. Na svou situaci pohlíží bez sentimentality, velice všímavě zaznamenává rozpačité reakce zdravých lidí kolem sebe a snaží se jim pomoci překonat nemístný ostych a rozpaky. Ve druhém plánu svého příběhu se autorka soustředila i na rodinu své hrdinky, na fyzickou i psychickou zátěž, kterou taková ustavičná péče pro všechny znamená, kterou ale zcela kompenzuje vzájemné porozumění, láska a soudržnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14660/pozorovatelka-14660.jpg 4.278
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Pozorovatelka

zupri

Také se bohužel musím přidat k pochybovačům. S lidmi s postižením pracuji a pocity Natálky mě nepřesvědčily. Super mi přišlo vyjádření bráchy.

Véča
24.10.2018

Dlouho jsem chodila kolem této knihy v knihovně a stále jsem si říkala "přečtu si ji později." Ale teď jsem si ji konečně půjčila a po pár prvních stránkách, kdy jsem se potřebovala začíst, mě bavila a hlavně mile překvapila! Doporučuji všem, co chtějí pohlédnout na život jinýma očima.

Aleh
25.06.2016

Tento příběh mě velmi zaujal. Byla to velmi zajímavá sonda do života handicapované dívky a její rodiny. Z velké části je vyprávěn samotnou postiženou 16letou Natálií. Natálka, i když je uvězněna ve svém těle a pohybuje se na invalidním vozíku, je šťastná. Dává nám možnost nahlédnout do jejího vnitřního světa. Svůj úděl nese statečně. To, co ji velmi trápí, je, že její nemohoucnost omezuje všechny členy její rodiny. Nepostradatelnou pro ni je její maminka a také sourozenci, jen o několik let starší bratr a malá šestiletá sestřička. Každý z nich se s postižením Natálky vyrovnává po svém. Zajímavé bylo také setkání Natálie s Leilou, která uvažovala o tom, že se stane asistentkou postižené dívky.Vyprávění mělo spád, žádná hluchá místa. Bylo to jen letmé setkání, ale zase jsem měla možnost uvědomit si, že zdraví je to nejcennější, co máme.

moore.allonsy
20.06.2016

Celkově se mi kniha líbila a zamlouvala se mi i letmá proniknutí do myšlenek jednotlivých hrdinů, kde bylo čtenářům představeno, jak to vnímá ten konkrétní člověk v té situaci, a nejenom z vnější strany, jak to na první pohled vypadá. Autorka upozorňuje na pohled společnosti na handicapované, který není správný. Mnozí se k nim chovají odtažitě, aniž by vnímali, jak to chápou právě ti postižení. Bezvadná knížka, která může změnit úhel pohledu na tohle téma.

IvanaB
14.05.2016

Knížka mi byla doporučena na besedu pro děti o hendikepech. Když jsem se zorientovala v postavách, četla se mi dobře. Ale hrdinka mi nějak nesedla, na těch šestnáct mi prostě nepřišla, nemůžu si pomoct, ale to její "smíření s osudem" mi nepřišlo upřímné. Moc se mi ale líbilo, jak byly popsané pocity sourozenců a matky, spousta lidí vidí jen postižené lidi, ale málokdo si uvědomí, co prožívá rodina.

Briv
04.02.2016

Bohužel po přečtení dobrý dojem z knihy nemám. S hrdinkou jsem se neztotožnila, celé mi to přišlo takové, no nereálné, hlavně za to můžou vztahy popsáné v knize. Prostě to na mě "nezafungovalo". Přečteno rychle, ale nenadchla mě.

Marčullkas
03.04.2014

Byla jsem na autorském čtení a odnesla jsem si neskutečný zážitek a knížku přečetla během dne! Velmi vydařená kniha!

iva23
14.03.2014

Kniha dobrá, dobře se četla. Určitě mi pomohla se na postižené podívat trochu jinak. S hrdinkou jsem se ale neztotožnila, trochu mě štvala. Nemám osobní zkušenost s postiženými, proto bych taky (jako její spolužáci nebo učitelka) nevěděla, co přesně v konkrétních situacích udělat. Utřít pusu, otočit vozík.. s něčím chce pomoct, s něčím nechce pomoct.. jak to máme my "cizí" vědět? Myslím, že její matka měla předstoupit před třídu a seznámit všechny s tím, co pro dívku mohou udělat. Ta by se potom ve svých myšlenkách nemusela urážet a opovrhovat druhými.

tělesné postižení rodina

Autoři knihy