Kačka_h Kačka_h komentáře u knih

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Kniha je výjimečná už jen v tom, že protagonista trpí achondroplázií a pro čtenáře tím pádem může být o to těžší se do něj vžít a sympatizovat s ním. V této chvíli by ovšem bylo dobré se zamyslet, zda je to nedostatek na straně postavy, či nedostatek v hlavě čtenáře a v jeho způsobu vnímání, empatii, soudnosti. Či obojí?
Simon Mawer si jak je mu zvykem naprosto nestydatě zahrává s city čtenářů. Během méně než 300 stránek dokáže vzbudit tak rozmanité emoce, kterým bychom v porovnání s vlastním životem čelili zřejmě jen v málokterých situacích, případně minimálně ne v tak blízkém, rychle za sebou jdoucím sledu událostí. Jednu chvíli se člověk nedokáže rozhodnout, zda sympatizuje s postavami a když už si je oblíbí, autor mu zasadí nečekanou ránu, a potom mu v příslibu šťastného rozuzlení poskytne plamínek naděje, a to jen proto, aby jej následně s přílivem dalších slov nekompromisně sfoukl. Čtenář na posledních stránkách absolutně netuší, jak to celé dopadne a na co se má připravit. Po dočtení mu v duši zůstane jen prázdná díra, paradoxně skrz naskrz protkaná shlukem rozporuplných emocí, které se dají jen těžko popsat či definovat. Mawer nás nechá napospas svým vlastním emocím, pocitům a dojmům, jako by nám absencí slov sděloval, ať se s tím vyrovnáme sami.
A přesně tohle přesně tyto zdrcující nečekané situace, zlomená srdce, neuzavřené konce a osudové události mezi řádky, které čtenář musí vyčíst jen s opravdovou vnímavostí a pochopením kontextu, ze Simona Mawera dělají tak výjimečného autora.

12.04.2023 5 z 5

Píseň zimy Píseň zimy S. Jae-Jones

Já třeba vůbec nechápu, co se na tom tolika lidem nelíbí. Vždyť to bylo úplně úžasné! Konečně nějaká kniha, kde hlavní postava nebyla super hezká holka, kterou mají všichni rádi, ale někdo, kdo se nevyzná sám v sobě a vede ve své hlavě spory.
Miluju tu neobvyklost knihy. Král duchů, skřeti, podzemí, proměnčata, hudba...A ta myšlenka, že milovat někoho se musí všemi smysly a nejenom srdcem! Tak krásné.
Člověk Píseň zimy musí brát s nadhledem. Ve skutečnosti je to moc pěkná knížka. Prosím, nenechte se odradit. Chápu, že se ne každému zamlouvá, ale názor na ni má každý svůj :)

16.11.2019 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Hodí se pro holky i pro kluky, děj Vás zanese do kouzelné země plné zvratů, lásky a napětí a přísahám, že jakmile Vás kniha pohltí, už se jí jen tak nezbavíte :)

Tahle knížka?
Tak to bylo něco naprosto úžasného! Nevím, jestli se to zdá jenom mně nebo ne, ale přišlo mi, že námět byl sice takový už trochu ohraný, ale Sarah Maas umí z knihy udělat takový zážitek, že vám těch 700 stránek uteče jako voda!

Postavy si člověk prostě zamiluje! Spousta lidí sice tvrdí, že Tamlina nesnáší, ovšem já osobně se pořád nemůžu nějak přenést přes to, že z něj autorka udělala takového hajzla, a věřím, že je to někde v hloubi duše pořád ten stejný Tamlina jako v prvním díle. Myslím si, že se Sarah potřebovala Tamlina nějak "zbavit", a tak z něj udělala záporáka, aby dala prostor Rhysovi. Rhysand, no to je kapitola sama o sobě :D

Tuhle sérii knížek jsem si natolik zamilovala, že mě dokonce pronásleduje i ve snech. Ale kdo by se tomu bránil? Něco tak kouzelného za přečtení prostě stojí! :)

06.08.2019 5 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Tak tohle se mi fakt nelíbilo. Námět? Originální. Podání? Příšerné. Knihu jsem četla déle než jiné knihy, a upřímně jsem si oddechla, když jsem ji zaklapla a vložila zpátky do poličky. Nápad autorky byl fakt skvělý a celé se to jevilo jako fakt dobře vypadající kniha. Omyl. Na prvních stránkách byl neskutečný zmatek. A celé mi to přišlo takové... opakující se. Přemisťování se z jednoho vesmíru do druhého. A potom jsem vlastně přestala chápat proč.

16.11.2019 1 z 5

Polibek v New Yorku Polibek v New Yorku Catherine Rider

Na tuhle knihu jsem se těšila a vlastně mě vůbec nezklamala. Téma je možná trochu klišé, celou knihou mě ovšem doprovázela krásná vánoční atmosféra. Bylo to moc hezké zimní čtení :)

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Jednu hvězdičku strhávám za docela odfláknutý závěrečný boj, ke kterému se schylovalo už od první knihy. Tohle je ovšem jediná věc k vytknutí, protože jinak celá kniha byla naprosto dokonalá a pečlivě promyšlená❤

16.11.2019 4 z 5

Milion světů s tebou Milion světů s tebou Claudia Gray (p)

Fantastický nápad s těmi klony.
Překvapení na každé stránce.
Oproti slabému startu v první knize to skončilo fakt napínavě a já jsem Milion světů s tebou dočítala s dobrým pocitem v duši, že jsem časem neplýtvala na zbytečnou trilogii :)

16.11.2019 4 z 5

Deset tisíc nebí nad tebou Deset tisíc nebí nad tebou Claudia Gray (p)

Oproti prvnímu dílu mě tohle moc mile překvapilo a musím říct, že jsem to nečekala. Do knihy jsem se začetla hned už od první stránky a do konce mě to nepustilo. Moc jsem se těšila na další díl :)

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Možná je to tím, že se také jmenuji Kateřina nebo tím, že jsem od téhle knihy moc nečekala, ale mile mě překvapila a přečetla bych si ji klidně znovu :)

Papírová města Papírová města John Green

Asi nejhorší kniha, kterou jsem kdy od Johna Greena četla. Abych byla upřímná - vlastně jsem ji ani nedočetla. Skončila jsem někde v půlce a na zbytek jsem se dokoukala ve filmu. A i ten byl nic moc.

16.11.2019 odpad!

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Tuhle knížku fakt miluju! Hodně silná konkurence pro "Hvězdy nám nepřály"❤

16.11.2019 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Na tuto knihu se snesla kritika od spousty lidí, ovšem hrdě můžu říct, že já mezi ně nepatřím. Možná to byl tak trochu nadbytečný díl, ale pro ty, které zajímá, jak to bylo s Feyre, Rhysem a jejími přáteli dál, je to ideál.
Knížka byla taková nenáročná, psaná z mnoha pohledů, a i když se může zdát, že se v ní nic moc nedělo, není tomu tak. Bylo v ní spoustu zápletek a některé zůstaly dokonce nevysvětlitelné, což mě přivedlo k myšlence, že tato série možná bude mít ještě další pokračování...a nebo to tak Sarah Maas prostě zamýšlela :)

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Je to příšerně zdlouhavá kniha, která by se dala zkrátit aspoň o 100 stran. Abych pravdu řekla, příběh jako sám o sobě mě bavil vlastně jen na začátku a poté až těsně před koncem.
Četla jsem to spíš kvůli těm postavám, než kvůli ději, protože v jejich přítomnosti mi bylo opravdu dobře. Ráda jsem poslouchala jejich vyprávění a četla jejich příběhy. Děj samotný je totiž až tak trochu klišé, sice s mnoha zvraty, ale klišé.
Ale i přesto tato kniha stojí za přečtení. Hodně se u ní nasmějete, jen to člověk musí brát trochu s nadhledem. Je to pěkná knížka. Nenechte si ujít třetí díl :)

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Fantasy svět plný magie, nadpřirozených bytostí a nemilosrdných stvůr. O lásku a napětí je postaráno :)
Můžu jedině doporučit, protože i když se to možná nezdá, kniha Vás opravdu mile překvapí.

První půlka knihy je zkrátka o ničem. Ze začátku je tak jediný zvrat akorát ten, kdy zvíře unese Feyre.
Ale pozor! I když je to do poloviny děsná nuda, nenechte se odradit! Protože zhruba ve ¾ knihy se všechno úplně zvrtne a Vám zůstane pusa dokořán z toho, jak je to všechno báječně promyšlené.

A hvězdy mi daly tebe A hvězdy mi daly tebe Karen McQuestion

Tohle bylo špatný. Fakt špatný. Knihu jsem stěží překousala až do konce a při první příležitosti jsem se jí zbavila. I když některé části byly čtivé, celý příběh mi přišel absurdní a znova bych si jej už nepřečetla.

16.11.2019 1 z 5

Tragická historie nás dvou Tragická historie nás dvou Jess Rothenberg

Ta knížka nebyla špatná...vlastně byla neskutečně originální. Ale po celou dobu (a ještě několik týdnů po té) mě doprovázely nevyzpytatelné myšlenky na smrt a co bude po ní. Byla jsem z knížky smutná a brečela jsem u ní v jednom kuse (ale to bylo asi tím, že jsem docela bábovka).
Teď, dva roky od doby, co jsem knihu četla, se ale pořád neumím rozhodnout, zda skončila dobře nebo špatně. Myslím si, že to musí každý říct sám za sebe, jak to vnímá.

16.11.2019 3 z 5

Polibek v Paříži Polibek v Paříži Catherine Rider

Uhh, tak takhle kniha byla po prvním díle docela velkým zklamáním. Děj byl v podstatě o ničem, kniha se nikam neposouvala a hlavní postavy mi byly docela nesympatické. Nehledě na ty příšerné překlepy ve větách!!
Co mě ale mile překvapilo, byl krásný popis Paříže. Cítila jsem se, jako bych po jejích ulicích chodila já sama.

16.11.2019 2 z 5