julythreemosen julythreemosen komentáře u knih

Star Wars - Ztracené hvězdy Star Wars - Ztracené hvězdy Claudia Gray (p)

Tak tohle byla neskutečná jízda! Přiznám se, na filmy jsem začala koukat až minulý rok a dost mě zajímala jedna z nejvychvalovanějších knih v SW světě. A páááni, tohle jsem opravdu nečekala. Bylo to totiž tak strašně DOBRÉ... Čtenář se v knize dostává za oponu imperiálních vojáků, do myslí lidí oddaných myšlenkám Impéria, tak dokonale je tam vyobrazeno, že lidi nemusí být nutně zlí, aby sloužili Impériu, že je to vlastně všechno jen vážně dokonalé divadlo a i slušní a hodní lidi tomu můžou věřit. Dvě hlavní postavy mě vážně nestkutečně bavily, něco jako Romeo a Julie - na opačných stranách barikády, a i tak se jim podařlo na sebe neustále narážet. Nechci moc zabíhat do detailů, já jsem knihu četla s minimální znalostí děje a právě tak jsem si ji neskutečně užila. I kdybych o Star Wars nic nevěděla, tuto knížku si užiju jako to nepáradnější sci-fi vůbec... Claudii Gray mám v hledáčku již nějaký ten pátek a je jasné, že po této knize se urychleně podívám i na ty další.

28.01.2020 5 z 5

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Na závěr roku jsem si vzala knihu, kterou jsem původně ani neplánovala číst...Ale stalo se a já jsem za to velmi ráda, jelikož ji okamžitě řadím mezi to nejlepší, co jsem letos přečetla... Z anotace jsem byla docela zmatená a moc jsem si neuměla představit, o čem kniha vlastně je... Po dočtení bych shrnula děj asi takto: jedná se o setkání s neznámou entitou a o tom, jak se k tomu jako lidstvo postavíme, o tlaku sociálních médií, o proměně člověka, který se zachytí do "internetových sítí", o tom, jaké neblahé účinky na člověka má sláva a to vše je velmi bravurně zaobaleno do psychologické omáčky, která mi moc sedla - díky ní jsem pochopila i zdánlivě nepochopitelná jednání hlavní hrdinky, a to tak, že jsem s ní dokázala sympatizovat a soucítit i přes mnohá špatná rozhodnutí... Na knize skutečně není vůbec nic, co bych vytkla. Téměř až detektivní linka se mi moc líbila, dokonce jsem jí byla malinko posedlá, a s koncem jsem velice spokojená. Moc, moc povedená kniha.

31.12.2019 5 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Po dlouhé době jsem opět sáhla po retellingu, konkrétně na pohádku o Popelce, a bylo to boží... Zlé nevlastní sestry mi sice nepřišly až tak zlé, ale jinak bylo vše v pořádku. Velmi mi vyhovovaly krátké kapitoly, děj ubíhal plynule. Moc se mi líbily mnohé myšlenky v knize zabývající se postavením dívky ve společnosti, pohádkovost se knize také zapřít nedá a taky mi dost sedla. Sečteno a podtrženo, jedná se o velmi milé čtení a já ho všem fanouškům retellingů i původních pohádek můžu jen doporučit.

04.11.2019 4 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Po velmi dlouhé odmlce jsem se dostala k třetímu a závěrečnému dílu trilogie Havraní kruhy. Trošičku to samozřejmě uškodilo čtenářskému zážitku, jelikož mytologie a svět je v této sérii bohatě propracován, děje je hodně a postupem času se mi detaily vykouřily z hlavy... Co je ale jasné, že jsem si tento díl užila mnohem víc, než ten druhý, ve kterém mi vážně nesedělo zasazení světa, v Síle se však opět setkáváme se světem zcela novým, fascinujícím, i s již důvěrně známou Ymslandou. Myslím, že autorce spíše sedí hrát si se svou fantazií než s tím, co je okolo nás a je skutečné (nebo jsou postavy z tohoto světa pro náš svět moc velké:) )... Závěrečný díl mi dal úplně vše, co jsem chtěla, a ještě spoustu věcí navíc. Se závěrem jsem spokojená, dokonce bych si dala ještě další sérii, která by nám poodhalila, jak je to s našimi oblíbenými postavami dál? Tato severská fantasy si mě určitě získala a já už se těším, až si k ní někdy v zimě s šálkem horkého čaje sednu znovu.

07.10.2019 5 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Co se dá očekávat od téhle suprové série, než úplně libové zakončení? Achjo, tahle série je tak návyková... Jak mám teď žít s tím, že už není další díl?? Achjo.... No, určitě se k sérii někdy vrátím... Mezitím na mě čeká ještě Aurora cycle a Nikdynoc. Jupí!

19.07.2019 5 z 5

Zloději dýmu Zloději dýmu Sally Green

Skvělé fantasy! Dlouho, předlouho jsem nečetla žádné, které by mě takto chytlo - dějem, postavami, psaním, detaily. Všechno bylo dokonalé. Dokonce mi po dlouhé době nelezla na nervy romance, ta tam sice byla, ale nebylo jí tam moc a rozhodně nevládla celému příběhu, vlastně se tam děla jakoby náhodou a to bylo super. Všechny postavy jsem si svým způsobem oblíbila (některé přímo zamilovala) a rychle jsem si zvykla na střídání postav, do světa jsem se taky dostala docela rychle a zkrátka mě to celé strašně bavilo. Děj jsem téměř nedokázala předvídat a to jsem hodně ocenila. Plus ten konec? No uau, za mě tisíckrát ano, když se konečně všechny linky propojily ve velkém finále, velká paráda...
*SPOILERY!*
Opravdu jsem byla (mile) překvapená, že se autorka nebojí dokonce postavy zabíjet (naštěstí se zatím? vyhnula mým oblíbeným). Ale Hollywell mě tedy strašně překvapil! Vždyť aspiroval na skvělého záporáka, a myslela jsem si, že tam bude nějaká super linka, nakonec se to ale Marchovi docela ulehčilo, že. No jo, tak mi Boris musí stačit, pfff. Jo a Zayn je miláček, rozhodně mi sedí víc, než Ambrose. A Tash je boží a smrt Gravella jsem fakt obrečela...

14.04.2019 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Začátek mne neuvěřitelně rychle vtáhnul do děje, akce střídala akci a to se mi moc líbilo. Bohužel střed byl docela hluchý, o všem se jen mluvilo, což chápu, přeci jen je to druhý, takzvaně "vycpávkový" díl. Čím jsem se ale blížila ke konci, opět se začalo schylovat k velkému finále a to opravdu stálo za to. Byla jsem překvapená vývojem a jsem dost zvědavá, jak si Bardugo poradí s dílem třetím. Ale pořád zastávám názor, že na Šest vran série Griša stále nemá.

28.10.2018 4 z 5

Návrat Kouzelnice Návrat Kouzelnice Chris Colfer

Po roce jsem s k této pohádkové sérii opět dostala, a jsem opět nadšená. Možná po tom, co jsem pochopila koncept knihy a zvykla si na styl psaní, mohla jsem si druhý díl užít ještě víc než první. Setkáváme se tu opět se všemi známými pohádkovými postavami, které jsou již okořeněné vlastním osudem, který jim přiřkl Colfer. Docela dlouho trvalo, než jsme se opět ponořili do pohádkového světa, tam bylo ale dobrodružství víc než dost, jedno střídalo druhé, vše bylo moc pěkně napsáno - příběh je opravdu nádherným doplněním pro větí děti, které už znají všechny klasiky nazpaměť, stejně tak pro větší čtenáře, kteří jsou pořád nakloněni pohádkám. Je to prostě sladá jízda, která si může potřást rukou se starými klasikami, okořeněná skvěle padnoucími hláškami a vtipy, které na této knize ze srdce zbožňuji. Klasické schéma se v tomto díle sice opakovalo více, než by mi bylo milé, přeci jen jsem si knihu náramně užila a konec mě (stejně jako v prvním díle) překvapil, trošku rozesmutnil, a především navnadil na pokračování - a tak to má být... Jinak, hlavní protagonisty jem si stačila už vskutku zamilovat, nejvíce ze všech ale asi zbožňuju Karkulku - kdo tuto knihu četl, určitě mi dá za pravdu, že Červenou Karkulku musíte v této sérii buď nesnášet nebo zbožňovat nade vše, a já se hrdě hlásím k druhé skupině lidí (bytostí....).

20.08.2018 4 z 5

Přiznám se, začíst se do této knihy mi trvalo déle, než jsem předpokládala a déle, než bych chtěla, nakonec mě ale přeci jen do svého dění vtrhla - no a pak už nepustila až do konce. Má vysoká očekávání samozřejmě plynula z neustálého přirovnávání Nikdyuše k Harry Potterovi a upřímně jsem si myslela, že pokud na tom něco bude, že mi to bude lézt na nervy, protože HP je jen jeden a nic jej nenahradí. Tato myšlenka se nade mnou vznášela vlastně po celou dobu čtení, protože jakási základní linie a myšlenka Nikdyuše opravdu jaksi kopíruje Kámen mudrců (nebo jsem si to vsugerovala, co já vím), faktem ale zůstává, že kniha je napsaná absolutně kouzelně, opět se setkáváme s nově vystavěným kouzelným světem, bohatými postavami, které si zamilujete, a děj plný akce. Každá stránka vás něčím překvapí a pořád je něco, kvůli čemu obracíte stránku za stránkou, až jste úplně na konci, kde pláčete, že nemáte po ruce další díl. Věřte mi, je to tak. Takže k této knize by mělo být přiložené varování: Je silně návyková! ... Jo a jen tak na závěr, miluju Fen a Howthorna - a kdo taky ne, že?

16.08.2018 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Nejlepší jsou snad ty knihy, které objevíte náhodou... Nějak jsem jela na vlně detektivek a v knihkupectví na mne vykoukla ve slevě tato kráska - a tak proč taky ne, o Deaverovi jsem slyšela jen to dobré. A právem! Tato starší detektivka se mezi průtrží severské krimi opravdu nemusí stydět. Hlavní aktéři Rhyme a Sachsová si mě dokonale získali. Rhyme - protiva s brutálními způsoby, nevybíravým chováním a postřehem Sherlocka; Sachsová - běžná pochůzkářka, ve které se nakonec ale skrývá mnohem víc, a její odvahu musím opravdu obdivovat. A byť se ti dva k sobě zdánlivě vůbec nehodí, tvoří opravdu skvělý pár - a to nemyslím v romantickém slova smyslu. Narazit na takový klenot roky a roky po vydání má své plusy - neovlivňuje vás žádný současný názor většiny, jelikož o knize se už nemluví, a v tom nejlepším případě na vás čeká spousta dalších dílů - a na ty se už moc těším.

24.07.2018 5 z 5

Oheň a plamen Oheň a plamen Jenny Han

Teda - pořád tuhle nálož vůbec nedokážu zpracovat... Pro první díl téhle série jsem sáhla vlastně jen náhodou, bez jakýchkoliv očekávání, či vůbec základní znalosti, o čem kniha je. Obálka i anotace mi podsunovaly dojem, že se bude jednat o nějaký přihlouplý dívčí román - a vlastně z velké části tato série ani ničím jiným není. Nevím přesně čím to je, ale zatím mně oba díly neuvěřitelně lehce vtáhly do děje, tři čtvrtiny knížky čtu o intrikách a naivních a někdy připitomnělých středoškolačkách, o pomstě a kamarádství a všechno je to moc dobré, nenáročné. A pak přijde konec a stejně jako u prvního dílu jsem se nestačila divit, až na to že druhý díl vyeskaloval mnohem rychleji a události posledních stran mi ještě teď víří v hlavě a bradu mám až ke kolenům. Určitý prvek nadpřirozena se vine tak potichoučku již od prvního dílu, a pak začnete tušit, o co se jedná, a nakonec je vám to vpáleno do obličeje a všechno se tak neuvěřitelně pokazí no a pak - pak je konec... A další díl není po ruce...

Některé knihy jsou pro člověka záhadou, dokud se do nich nepustí, a pak kniha nepustí je - a přesně to se mi stalo u Oko za oko stejně jako zde, pro mně jsou tyto knížky ohromným překvapením. Oheň a plamen se mi líbil o něco víc, postavy už známe, děj je propracovanější a rozhodně nenudí. Akorát se šíleně bojím, co na mně čeká v závěrečném díle...

Ale každopádně tuhle knihu můžu doporučit všem holkám (i klukům), kteří se nebojí ještě příběhu z života středoškoláků plného pomsty, dospívání a intrik - určitě vás překvapí (a to já u knih cením vždycky).

11.03.2018 5 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Většinou jsou ty dodatkové povídkové knížky o ničem, autoři se snaží z úspěšné série vykřesat ještě poslední jiskřičky života, ale já mám zkušenost, že to většinou za moc nestojí. No, u této knihy bych se nemohla více mýlit. Jak je u Maasové zvykem, byla neskutečně čtivě napsaná, byla akční, všechny příběhy měly hlavu a patu a konečně jsme se dostaly do středu dění událostí, které byly v prvních dílech série Skleněný trůn pouze naznačeny - a že to byla jízda. Mám sto chutí si celý trůn přečíst znovu, jen abych to četla už se znalostí této historie. Ale jen se nenechte zmást, rozhodně bych nedoporučovala touto knihou začíst celou sérii číst, právě naopak. Byla nádherným doplněním postavy Caleany, jak ji známe z hlavní série, ne začátkem jejího poznávání. Strašně jsem si užila tu mladou, ještě docela nevycválanou Caleanu ještě s hlavou plnou mladistvých ideálů a přesto už tak obroušenou tvrdým životem nájemných vrahů. Nakonec bych chtěla ještě říct, že kdybych to bývala věděla, přečetla bych si tu knížku před Říší bouří, podle mě je to ideální čas, kdy sáhnout po této knize. Říše bouří bude totiž o to více zajímavá - nechci spoilerovat, ale věřím, že ti, co četli obě knihy, by mi dali za pravdu. Takhle jsem si skládačku spojovala jakoby zpětně a byť to bylo úchvatné, efekt by byl o to lepší, kdybych zkrátka sáhla po knihách v opačném pořadí (tedy nejprve přečetla Krvavé ostří a potom Říši bouří). To je ale jen na okraj a na závěr prostě znovu musím vychválit mistrovský um spisovatelky, která se opět předvedla a napsala dechberoucí knihu, kterou nechcete odložit.

04.03.2018 5 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Potřebovala jsem pro změnu nějakou oddechovku a přesně to splnila Dcera, přímo na jedničku. Jako vždy kniha neskutečně rychle ubíhala a psaní spisovatelky, které mi u předchozích dílů místy vadilo, se znatelně polepšilo (nebo jsem byla předtím více kritická?). Každopádně jsem si knížku moc užila, dostala jsem vše, co jsem chtěla - romantiku, pěkné šaty, pěkné kluky, trochu akce a - Selekci. Když kniha sedne do vašeho momentálního rozpoložení, není co řešit. Tak, kde je Koruna?

27.12.2017 5 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

No, byla to pěkná pohádka. Čekala jsem teda mnohem víc akce, které se mi dostalo až k závěru. Knížka se četla moc pěkně a už se těším na další díl.

01.11.2017 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tahle byla dokonalá! Skvěle vystavěné charaktery postav jsem si do jednoho zamilovala a děj byl akční a nutil mě číst dál a dál. Vránám jsem moc fandila a konec mě neskutečně navnadil na další díl, ale to si budu muset asi dlouho počkat. Nevadí, moc ráda se zase setkám s touto skvělou šesticí. Nehledě na to, že si mohu čekání zpříjemnit přečtením Griši. Hurá! Velikánské plus je za krásné mapy a ilustrace na začátcích kapitol. Opravdu velice povedená kniha po všech stránkách a já jí dávám zasloužených 5*.

27.09.2017 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Tak, kde začít? Na tuto knihu jsem se těšila tak dlouho (asi tak, jako jsem ji odkládala), že jsem si na ni vytvořila asi přílišná očekávání. Knihomolové mají převážně od Maasové radši tuto sérii (aspoň tak mi to přijde), kdežto já první četla Trůn a asi jsem jím hodně ovlivněná...
Spoilery!
Začátek byl hodně dobrý, Feyre mi připomínala Katniss, což mi nevadilo, těšila jsem se, co přijde dál, děj pěkně odsýpal. Do Tamlina a Luciena jsem se zamilovala okamžitě... Děj na Jarním dvoře byl milý, místy prodchnutý záhadou, co je to vlastně ta nemoc, která všechny sužuje? Akorát Feyre mi začala lézt pěkně na nervy, byla samý bol a přehnaná odvaha, nepochopitelné jednání s vílama. Pravý mordor začal na Nočním dvoře, měla jsem pocit, že jsem se dostala do úplně jiné knihy. Zčásti mi to přišlo jako přes kopírák Skleněný trůn a ten konec jako vystřižený ze Stmívání. Tamlin mě štval, jak pořád seděl na trůnu a čučel, Feyre byla uplakaná troska, Rhysand se tvářil jako badass, ale přitom všichni víme, že je to klaďas, nebo ne? Ale Feyre pro něj neměla jinou odpověď, než "Vypadni!" - nedostatečná představivost autorky, nebo Feyre? Všemu nasadilo korunu věčné popisování okolí a přirovnávání jej ke všem krkolomným barvám... Touhu pustit se do druhého dílu zachránil Rhysand - co ho proboha ne Feyre tak vyděsilo, kromě její úplné nemožnosti??
Tato recenze se zdá být ze všech stran kritická, jak jen může, tak proč ty 4 hvězdičky? Spíš 3,5, ale je to Maasová, srdcovka, a nechci jí kazit reputaci. Faktem je, že kniha se jako klasicky četla sama od sebe a mnohé části se mi opravdu líbily. Já jsem jen rozmazlená Trůnem, a zklamaná, že Dvůr nepředčil má očekávání.
Kdybych to měla shrnout, první díl této série má z mého hlediska mnoho much, za přečtení ale stoprocentně stojí! A pokud má Dvůr taky vzestupnou tendenci co do kvality děje, určitě se mám na co těšit.
Aspoň na kousavé Lucienovy poznámky!

15.09.2017 4 z 5

Mechanický princ Mechanický princ Cassandra Clare (p)

Trvalo mi moc dlouho se zacist. Nejak jsem se najednou neumela odpoutat od Nastroju smrti, ktere jsem porad poklada za lepsi. Najednou se to ale zmenilo, dej nabral prijemne tempo a konec jsem nakonec zhltla jako malinu. Tesim se tedy na posledni dil, jsem moc zvedava, jak se vse nakonec rozlouskne.

10.11.2016 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Tak úžasná, jak jsem čekala. :)

05.09.2016 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

To byla jízda! Boží.

10.07.2016 5 z 5

Město nebeského ohně Město nebeského ohně Cassandra Clare (p)

Úžasné zakončení série. Bylo tam všechno, co tam být mělo, co jsem tam mít chtěla i to, o čem jsem netušila, že tam chci mít. Poslední díl Nástrojů smrti byl velmi čtivý, velmi dobře zakončený a po dočtení jsem si jen posteskla, že není další díl. No, s oblíbenými dvojicemi se už asi nesetkáme, ale už se neskutečně těším, až zabřednu do historie a životů vedlejších postav, které mě taky strašně uchvátily.Cítila jsem, že je skoro až nutné, aby osudy některých postav byly vysvětleny, nastíněny zkrátka povyprávěny stejně jako příběh Clary a dalších. A některých příběhů jsem se již skutečně dočkala. Těším se moc. (Taky na zápisky Magnuse!) Tuto sérii můžu jen doporučit Je to opravdu jedna ze srdcovek.

29.03.2016 5 z 5