Jolina Jolina komentáře u knih

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Příběh žen z drsného prostředí, ve kterém jakoby se zastavil čas. Jinde se vše mění - zde zůstává hodně při starém...a co hlavní hrdinka? Má šanci se změnit a tím pozměnit osud všech dalších generací žen, které byly k předurčeny k odevzdání se svému osudu, na který neměly příliš mnoho vlivu? Doporučuji!

02.01.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Dávám 4 hvězdičky, protože na Hanu prostě nemá. Po přečtení to nebylo takové to "jo, to je ono". Kniha má neukončený děj, myslím, že řada věcí měla zůstat nedopovězena, na druhou stranu si myslím, že hlavní myšlenka knihy možná neměla zůstat čtenáři skryta, naopak bych čekala, že se vztah otec - dcera (dcery) nakonec nějak vyvine a posune i po návratu Svatoplukovy dcery Blanky.

25.07.2019 4 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Poutavý příběh, někdo trochu rozvleklý. Zaujal mě střet kultur, různé pojetí života v různých částech světa.

13.06.2019 4 z 5

Velmi silné zážitky ze soužití s vlky v divočině. Autorka porovnává vztahy mezi vlky ke vztahům mezi lidmi, ukazuje na mnoha příkladech, jaká jsou vlci vznešená, chytrá zvířata, mezi kterými fungují vztah na velmi racionální, ale i emotivní úrovni.

05.03.2019 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Detektivky tohoto autora jsou velmi čtivé. Prostředí internátní školy jako téma velmi lákavé. Zabijáci potřebují vzrušení, které jim může přinést jenom lov. Hlavní hrdina Kimmie se snaží skrývat, ale zároveň splatit to, co na ní tehdy spáchali. A oni se nedají. Začíná boj, do kterého vstupuje oddělení Q. Doporučuji jako oddychovku (i když tedy trochu násilnou).

15.08.2018 4 z 5

Nějak to nešlo...když se mě manžel zeptal, jaká ta kniha je, tak jsem to shrnula do několika vět - hlavní autorka stále opravuje motorku, případně jí, nebo je nemocná...možná to bylo tím, že kniha obsahovala cestu napříč Amerikou - možná jsem očekávala hlubší vhled do jednotlivých států. Chápu, i cesta může být cíl...ale to ponoření mi tam prostě chybělo. Nejvíce jsem se vždy z každé země těšila na fotografie:-D Tak snad příště.

05.08.2018 2 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Našla jsem další dobrou autorku českých osudů. Velmi dobré pojetí českých dějin současnosti zobrazené na příbězích hlavních hrdinů. Ač mám problém s množstvím postav, pokud se jich v knížce vyskytne více, tady mi společně tvořily jasný rámec zaštítěný hlavní postavou Václava. Dobrá obálka vše doplňuje. Díky!

01.04.2018 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Drobné a upřímné postřehy v útlé knížce otevřou dveře do světa opatrovníka autistů. Ten svět není jednoduchý, jen občas potřeba upírat své myšlenky do pozitivních cílů a snů - přesto však autor dokázal vystihnout to hlavní: Lidé si myslí, že když se o někoho budou nějakou dobu starat, časem si ho ten dotyčný zamiluje. Jenže svět funguje přesně naopak! Nejdříve se musíte zamilovat, teprve potom se můžete o někoho postarat.

21.03.2018 5 z 5

Papírová srdce Papírová srdce Claire Contreras

Kniha pro letní čtení. Ale pro mě omílání toho samého, vrátit se, nevrátit, zbytečně moc póz a rozhodování...dialogy stále stejné, podobné, že bych si odnesla nějakou hlubokou myšlenku (no, třeba ani ne hlubokou), to tedy ne...

23.07.2017 2 z 5

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

Neuvěřitelně silný příběh, vyprávě upřímně a otevřeně. Člověk se až diví, co vše je možné, přemýšlí, jak důležité musí být přesvědčení rodin k vychovávání a vedení dcer. Většina z nich nemá ani ponětí, že některé věci jako obřízka a omezování osobní svobody jsou nepřirozenou součástí životů žen v jiných částech světa...

09.03.2017 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Detektivka mě příliš nezaujala, zdlouhavé.

01.06.2020 2 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Předvánoční zamyšlení autora. Ale raději Medvědín, prosím... :-D

02.03.2020 2 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Nejprve jsem si říkala, že to bude takový lehčí románek, ale děj mě vtáhl a nakonec - i kvůli zajímavé kompozici - dávám 4 hvězdičky. Odraz a přenos válečné doby do doby dnešní, propojení, dva páry s různými (a nebo v něčem podobnými?) osudy vtáhnout čtenáře do děje.

02.03.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Syrové, velmi. Autorka otevřela téma, které je velmi citlivé. Líbila se mi paralela s vranami, příběh skončil velmi neočekávaně, rychle, řekla bych zničehonic...

21.02.2020 4 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Detektivka, která má spád. Ale podezřelý mi byl vrah již ze samého začátku. Symbolika tetování, lidské kůže a lidského těla dává detektivce nový rozměr. Někdy až příliš surové, ale stále čtivé.

16.09.2019 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Nosné téma. Složité téma. Téma, které bychom v našich podmínkách třeba nebrali jako téma, kterým je třeba se zaobírat - ale zde je ukázano, že rasismus je v každém z nás a že nevíme, co a jak může cítit ten druhý. Téma porodnictví a jinakosti v dnešním světě je nakonec tak silné, že i kniha byla silnou výpovědí těch, kteří hledají v životě svou vlastní cestu, možná i svou vlastní identitu.

16.09.2019 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Kniha byla napínavá, čtivá, často jsem netušila, zda hlavní hrdinka mluví či nemluví pravdu, sympatie se přelévaly z jedné postavy ke druhé, i když bylo vcelku jasné, kdo za čím stojí a že sousedka odvedle nebude jen tak ledajaká sousedka. Příběhy se postupně odkrývaly, aby stejně nakonec zůstaly některé životní události některých z hrdinů skryté pro ty ostatní hrdiny.

23.02.2019 4 z 5

Zakázané ovoce Zakázané ovoce Jojo Moyes

Zprvu jsem se nemohla začíst, ale čím dále jsem četla, tím mě příběh více poutal. Neupoutal docela. Tajemství budovy - domu - kolem kterého se většina příběhu točí, nabízel dle mého názory ještě hlubší možnosti. Chvilku jsem váhala, jestli se hrdinka Lottie ještě v příběhu objeví - a objevila. Ale čekala jsem trochu více.

08.01.2019 3 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Na knihu jsem se velmi těšila - a to z jednoho prostého důvodu - velmi mě zaujal její název. Čekala jsem, že se pointa bude vedena v celé knize a opravdu to tak bylo. Překvapily mě detaily ze života autora, především jeho rodiny. Netušila jsem, jak pestrý i složitý život prožívali jeho předci. Doporučuji i jako sondu do historie naší republiky, se kterou jsou osudy hlavních hrdinů hodně spjaté.

19.11.2018 4 z 5

Neboj se vrátit domů Neboj se vrátit domů Aleš Palán

Kniha je velmi poutavě psaná a paní Svatošová je opravdu "svatá" žena, která dokáže žít život s nadhledem. Bohužel tím, že nejsem věřící (ač věřím v něco nad námi, neumím se zcela oddat víře a s tou procházet životem), jsem některá témata nedokázala pochopit - možná se tedy vžít do jejího názoru. Na druhou stranu i ona se snaží nevěřící chápat a v otázkách života a smrti je velmi otevřená a optimistická.

19.11.2018 4 z 5