Johncze Johncze komentáře u knih

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Moc hezky napsané a milé, ale k závěru čím dál smutnější čtení.

08.04.2024 5 z 5

Dobrá rozvojová kniha, která jede v podobném stylu jako Proč spíme a podobné. Zde je trochu problém, že se dané téma na papíře blbě popisuje a ukazuje. Výhodou je, že je většina věcí pěkně shrnuta na úplném konci i s osobním komentářem autora kdy dané dechy/cvičení on sám používá a plus je v knize odkaz na online zdroje, takže opravdu stačí přečíst jenom závěr, pokud to nechcete mít zabaleno do příběhů.

13.12.2023 4 z 5

Letní bouřka Letní bouřka Pelham Grenville Wodehouse

Zatím nejlepší Wodehouse (ze 2 :)). Skvělé postavy, neuvěřitelné hrátky s jazykem a opět milý humor od začátku do konce. Nemůžu si pomoci, ale úplně to vidím jako divadelní hru.

23.04.2023 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Moje první setkání s veleslavným Nesbem a myslím, že to nedopadlo vůbec špatně. Nečekal jsem, že zrovna první díl severské krimi bude zasazen doslova na druhý konec světa, ale o to to možná bylo zajímavější. Popisy míst a postav jsou poutavé, dobře to odsýpá a stále se něco děje. Harryho postava je celkem fajn. Co to trochu shodilo je zbytečně divoký konec a místy příběh přitažený za vlasy.

21.11.2022 4 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Dostal jsem se k tomu až na druhý pokus a ač nevyhledávám čistě akční záležitosti (k tomu mi obvykle filmy sedí lépe), tak zde mě to hodně bavilo a čekal jsem, co bude dál. Příběh není v rámci literatury nic komplikovaného, ale zde skvěle dělá co má - nabízí spoustu akce v různých koutech světa (celkem hodně prostoru má i naše malá zemička) a vysoké tempo. Určitě zkusím další kousek v sérii.

06.07.2022 5 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Na prvotinu to není vůbec špatné, ač taková lehká naivita z toho znát byla. Grónsko je rozhodně atraktiví prostředí pro tehle typ příběhů a zde toho bylo celkem využito. Bylo to pěkně vystavěné, dobře se to četlo a odsýpalo to. Časem se určitě nebudu bránit dalším pokračováním.

04.05.2022 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Rozhovory běžně nečtu a rozhovory v rozsahu celé knihy už vůbec ne. Ale zde jsem moc rád, že se mi tato kniha do ruky dostala. Spousta neskutečně zajímavých informací, které, věřím, musí být nové i pro fandy létání. Navíc nechá nahlédnout nejen do samotného života lidí z branže, ale i fungování leteckých společností. Určitě doporučuji i pokud jste jen zvědaví, nebudete litovat.

04.03.2022 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Nevím, zda jsem tam nepřehlédl něco hlubokého vepsaného mezi řádky, ale připadalo mi, že kniha přešlapuje na místě. Styl vyprávění je celkem příjemný (i přes jakousi roztěkanost) a je to celé takové milé, ale jinak je chování hlavní postavy někde na úrovni pomocné školy - dle vyprávění Holdena jsou vlastně všichni okolo něho cvoci a podivíni - z toho by měl opravdu jeden deprese. Určitě to nebylo špatné, jen absolutně nevím, co si z toho mám odnést.

06.01.2022 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Dobře odvyprávěno a velice lehce se to čte. Jsem zvědavý, kam se to posune, ze světa toho zatím mnoho odhaleno nebylo, což je plus. Nevadilo by mi ani temnější ladění, teď se motá trochu kolem - dětská hrdinka, která má více štěstí než rozumu a kolem ní umírají hroznou smrtí doslova celé skupiny. Celkově příjemné překvapení z českých luhů a hájů.

15.06.2021 4 z 5

Velice uspokojivé zakončení komplexně vystaveného příběhu a nespočtu zainteresovaných postav. Opět výborně napsáno a často se jde hodně do hloubky (místy až příliš, spousta věcí se opakuje, jak je objevována/vyprávěná různými postavami/skupinami). Závěr v soudní síni byl na mé očekávání a s ohledem na to, jak se to celé budovalo, trochu zkrácený. Ale jinak moc příjemné počtení. Jedna z nejlepších trilogií v tomto žánru.

03.10.2019 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Peter May pokračuje ve své krasojízdě i v jednotlivých knihách a ačkoliv se děj odehrává někde zcela jinde, šikovně využívá předešlích míst, která čtenář už tak dobře zná. Pokud vás bavila série Ostrov Lewis, tady se budete cítit jako doma.

20.09.2017 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Kniha, která se ze začátku tváří úplně jinak než na jejím konci, jelikož si celou dobu chystá vhodnou půdu, aby na vás v závěru hodila celou hromadu emocí. Po celou dobu nás doprovází jemný humor, který je pak kombinován se smutkem, nenaplněnými sny a dalšími strastmi a radostmi lidského života. Rozhodně stojí za přečtení.

25.09.2016 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Nesbo fakt skvěle píše. 500 stránek a ani to nepříjde, ale s čím se pořád nemohu srovnat, a každým dílem mi to přijde více okatější, je ta překombinovanost, hlavně ke konci. Už se jede třetí možnost vyústění, ale Harry to pořád nějak dokáže zázračně rozplést a pospojit úplně šílené kombinace. Jako příběh v knize samozřejmě snese hodně, ale tady mi to už přijde na hraně. Nicméně se to dá ještě odpustit.

11.01.2023 4 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Tak na tohle jsem se těšil a nebyl jsem zklamán. Tentokrát je vyšetřovací linka poměrně krátká a vcelku přímočará, to jí však na zajímavosti neubírá. Jako vždy je to dobře podané a až do samého konce napínavé. Maximální prostor pak dostává linka s vyšetřovateli, kde jsem takovýto závěr opravdu nečekal. Ač se to dostalo už hodně na hranu uvěřitelnosti, pořád to neruší celkové vyznění a beru to. Na úplném konci se pak otevírají staronové příběhy jako pozvánka k pokračování. A tu já s chutí příjmu.

29.05.2022 5 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Pokud si chcete knihu opravdu užít, tak nečtěte posledních 50 stránek - takové podivné zakončení a hlavně zahození všeho, co se od prvních stran poctivě budovalo, jsem už dlouho neviděl. Jak již zde mnozí zmínili, stále je to klasický May, skvěle popsané postavy, prostředí, zvyklosti i výrobní procesy, kde je opravdu cítit, že to sám zná nebo to má řádně zkonzultováno (to je ostatně potvrzeno i v závěrečném poděkování). Nicméně zde opět velice skřípe příběh - některé situace jsou zcela zbytečné, nezapadají do posud podaného a finální tečku tomu dodáva závěr, který je neskutečně odfláknutý, překombinovaný a těžko uvěřitelný, což bohužel hodně kazí celkový dojem.

29.10.2021 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Pokud můžete velmi pomalu, ale pečlivě budované příběhy, směle do toho.

23.05.2021 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Čtenářsky velmi vděčné a atraktivní téma, které zde navíc bylo šikovně uchopeno. Čtenář tápe spolu s hrdinou, což zde velice sedělo. Udržovalo se to rozumně na pomezí mezi hard sci-fi a klasickým románem. A kromě divočejšího závěru k tomu snad nemám výhrady, kniha se četla jedna radost a bavila.

25.03.2021 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Další kniha sešitá z blogových příspěvků, takže očekávejte krátké a samotně stojící kapitoly. Ústřední téma je pouze jedno jedině, ale bohatě stačí a je hodně zajímavé a pro většinu lidí asi těžko představitelné. Brutální přímost autistických dětí dokáže dodat hodně munice na přemýšlení a zároveň vykouzlit úsměv na tváři. Autor dokáže i vážné situace podat s lehkostí a odstupem, bez niž by to asi v této práci nešlo.

04.01.2021 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Povedené zakončení trilogie, díky které vím, po jakém autorovi sáhnout příště. Opět tu máme Fina, kterého opět dostihne minulost a hlavně minulost jeho přátel a dalších postav motajících se kolem něho. Není tedy opět nouze o překvapivé zvraty (i když jako v minulém díle je to místy už trochu moc překombinované, ale budiž), napětí a hlavně dokonalý popis ostrova (a pro jednou dokonce i pevniny) a myšlenek hrdinů. Protože to, jak autor používá jazyk, vypráví děj a barvitě líčí prostředí, které opravdu dokáže čtenáře vtáhnout na dané místo a na danou situaci, je to, co ho odlišuje od plejády ostatních.

20.06.2017 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Pěkná satira popisující nesmyslnosti války. Po čase se však může trochu zajíst, jelikož kostra jednotlivých příběhů se neustále opakuje, ale jejím přečtením určitě chybu neuděláte a navíc se pobavíte.

07.11.2015 4 z 5