Dech: Nové poznatky o ztraceném umění

Nádech, výdech a znovu. Zapomněli jsme tu nejpřirozenější věc na světě? Minimálně v posledních letech se zdá, že lidé jsou čím dál posedlejší zdravým životním stylem. Více sportujeme, zajímáme se o správné stravovací návyky, studujeme spánek, otužujeme se, každou tělesnou funkci digitálně zaznamenáváme. Je tu však jeden proces, k němuž obracíme pozornost až ve chvíli potíží: dýchání. Novinář James Nestor si prošel podobnou zkušeností. Jeho dlouhodobé zdravotní problémy se vyřešily až díky dechovým cvičením, k nimž se zpočátku stavěl nedůvěřivě. Poté co se Nestor znovu naučil dýchat, vyrazil na cesty, aby našel odpověď na otázku: Zapomíná lidstvo tu zdánlivě nejjednodušší věc na světě? Autor nehledá jen v plicních laboratořích, ale rovněž u pěveckých sborů, na starověkých pohřebištích, sovětských výzkumných základnách nebo v ulicích Săo Paula. Porovnává vědecké poznatky z oblasti fyziologie, biochemie či psychologie s jogínskými a dalšími tradicemi a ukazuje, že dýchání je naprostý základ našeho bytí. Jen možná trochu jinak, než by se dalo čekat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476770/big_dech-nove-poznatky-o-ztracenem-umen-n5V-476770.jpg 4.393
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Zdraví

Vydáno: , Host

Breath: The New Science of a Lost Art

Kniha Dech: Nové poznatky o ztraceném umění

Alma5
předevčírem

Zajímavé informace, nejen o dýchání. Pokud by měl někdo náhodou pocit, že dýchání ústy je neškodné tak po přečtení knihy mít určitě nebude...

mnohoknih

Spousta příběhů, sem tam nějaký fakt. Četlo se to docela dobře, ale je to opravdu hodně, hodně nafouknuté a obalené balastem.

ZuzanaK.

Přečíst a dýchat. Obé povinně*, vědomě.
* Ale jo, jasně, že to (skoro) všechno už dávno víte a už jste to někde slyšeli a/nebo četli, na druhou stranu, když se to takhle shrne dohromady (tím nemyslím četbu a dýchýní), má to svůj přínos.

hu_87
30.12.2022

(+ SPOILER) Populárně naučná knížka pojednávající o dýchání: něčem, co bereme jako samozřejmost, zapomínáme na dýchání nosem a na fakt, že se nám v důsledku měkké stravy zakrněly čelisti, což vedlo např. ke zmenšení prostoru pro zuby. Myslíte si, že pacienti s panickou poruchou by měli zhluboka dýchat? Možná omyl, protože se ukazuje, že by měli dech spíše zadržet.

Osobně by se mi líbilo mnohem více faktických informací, na druhou stranu, u těchto knížek je zvykem přidávat ještě více té "omáčky okolo" (což neznamená, že by se mi nelíbilo, kdyby jí bylo méně).

deathmen
22.12.2022

tuto knihu nenapisal vedec ale fanusik a tak je treba k nej aj pristupovat. Paci sa mi ze James sa na odbornika nehra a ani nestanovuje zavery ale nadsene prezentuje svoje dlhorocne skusenosti. Nemusite s nim vo vsetkom suhlasit ale jedno sa upriet neda dychanie je obrovska zlozka zivota kazdeho z nas a len malokto sa nan sustredi. Milujem knihy ktore ma bavia a aj mi zlepsia zivot. Tato k nim urcite patri. Odporucam kazdemu.

bosorka78
03.12.2022

Pro mě je kniha tak jak je napsána dokonalá. Libilo se mi na ní vše, právě ty přiklady jsou velmi zajímavé a kdo cítí,že potřebuje nějakou pomoc ,ale přesně neví co mu je,je velkým přínosem. Mluvím za sebe, která celý život dýchám pusou. Celou dobu co jsem četla knihu jsem přešla na dýchání nosem. Ze začátku mě teda asi tři dny bolely dutiny,ale pak se to nějak vypilovalo a přešlo to. Hlavně musím říct, že jsem bývala daleko unavenější než ostatní a nechápala proč. Potřebovala jsem si to vyřešit a do toho přišla tahle kniha a únava je skoro pryč. Statisticky v naší rodině opravdu sedí,že kdo dýchá nosem má křivé zuby, zahleněný nos. Je to fakt zajímavý pohled na některé neduhy v našem tělem. Spíše je asi těžké přijmout,že by takhle jednoduchá věc vám nějak změnila život.

Clea3112
19.11.2022

Kniha psaná americkým stylem - osobní příběh autora, rozhodnutí změnit svůj "osud", vydání se na cestu za odborníky, vyzkoušení všech možných metod, technik a cest vedoucích ke zlomu, zázračné uzdravení .... Chápu, že je tento styl asi komerčně nejzajímavější a nejlépe prodejný, ale pro mě je to spousta omáčky s malými kousky kvalitního masa . Pokud tedy nutně nepotřebujete "příběhy", aby se vám lépe četlo a zajímají vás více fakta, techniky, něco, co vás obohatí a co budete moct sami vyzkoušet, úplně stačí přečíst si poslední kapitolu, která je pěkným souhrnem všeho podstatného. Tu doporučuji.

juliesze
02.11.2022

Moc pěkně popsáno, i kdy mi trochu tyhle friendly familiérní knihy psané pro Američany trochu vadí. Hlavně aby všechno bylo popsaný strašně napohodu a odlehčeně. Nicméně samotné poznatky jsou skvělé, neuškodilo by knize trochu hlubšího rozpisu, dechové techniky na konci jsou výborné pro jejich trénink.