Dech: Nové poznatky o ztraceném umění

Dech: Nové poznatky o ztraceném umění https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476770/bmid_dech-nove-poznatky-o-ztracenem-umen-n5V-476770.jpg 4 198 46

Nádech, výdech a znovu. Zapomněli jsme tu nejpřirozenější věc na světě? Minimálně v posledních letech se zdá, že lidé jsou čím dál posedlejší zdravým životním stylem. Více sportujeme, zajímáme se o správné stravovací návyky, studujeme spánek, otužujeme se, každou tělesnou funkci digitálně zaznamenáváme. Je tu však jeden proces, k němuž obracíme pozornost až ve chvíli potíží: dýchání. Novinář James Nestor si prošel podobnou zkušeností. Jeho dlouhodobé zdravotní problémy se vyřešily až díky dechovým cvičením, k nimž se zpočátku stavěl nedůvěřivě. Poté co se Nestor znovu naučil dýchat, vyrazil na cesty, aby našel odpověď na otázku: Zapomíná lidstvo tu zdánlivě nejjednodušší věc na světě? Autor nehledá jen v plicních laboratořích, ale rovněž u pěveckých sborů, na starověkých pohřebištích, sovětských výzkumných základnách nebo v ulicích Săo Paula. Porovnává vědecké poznatky z oblasti fyziologie, biochemie či psychologie s jogínskými a dalšími tradicemi a ukazuje, že dýchání je naprostý základ našeho bytí. Jen možná trochu jinak, než by se dalo čekat.... celý text

Literatura naučná , Osobní rozvoj a styl , Zdraví

Vydáno: , Host

Breath: The New Science of a Lost Art

Martin466
Martin466
22.01.2024 2 z 5

Další kniha, která objevuje dávno zapomenuté znalosti našich předků, které nám současný vědecký svět tají. Za mně je to takové podivné čtení. Čerpáte informace z článků na internetu, mluvíte s Béčkovými vědci a za nedostatek kvalitních studií a zdorjů může "zubařský establishment" (to jako fakt) potažno farma lobby. Sem tam hodíte nějaké velké číslo jakože pak je ta informace víc wow.

Nejlepší mi přišel závěr knihy, kdy se člověk konečně dočte, že dýchání opravdu nevyléčí rakovinu ani zlámanou nohu. V průběhu čtení knihy jsem měl opravdu pocit, že se mi to autor snaží podstrčit. Dýchat je fajn, zkuste třeba jógu nebo meditaci cokoliv co vám sedne, ničemu tím neubílžíte.

Johncze
Johncze
13.12.2023 4 z 5

Dobrá rozvojová kniha, která jede v podobném stylu jako Proč spíme a podobné. Zde je trochu problém, že se dané téma na papíře blbě popisuje a ukazuje. Výhodou je, že je většina věcí pěkně shrnuta na úplném konci i s osobním komentářem autora kdy dané dechy/cvičení on sám používá a plus je v knize odkaz na online zdroje, takže opravdu stačí přečíst jenom závěr, pokud to nechcete mít zabaleno do příběhů.

Zidanek
Zidanek
25.10.2023 5 z 5

Velmi oceňuji autora za to, že propůjčil své tělo k pokusům s dýcháním a investoval 10 let života vzdělávání a výzkumu ač to vlastně vůbec nebyl jeho obor.
Samozřejmě, že jsem vyzkoušel některé techniky dechu a zejména jednu
z nich, koherentní dýchání, která se ujala v mém všedním životě.
Kniha ukazuje jak je dýchání důležité a že to není pouze autonomní funkce žití ale i skvělý prostředek jak žít zdravě. Všichni dýcháme ale jen málokdo z nás správně...

maca_t
maca_t
13.08.2023 5 z 5

Kniha stojí za přečtení. Je dobře napsaná a autor má můj obdiv, že vše vyzkoušel na vlastní "dech".

Jihočech427
Jihočech427
02.08.2023 5 z 5

Výborná kniha, která uceleně vysvětluje zásadní důležitost správného dýchaní, to, že jsme na něj díky způsobu stravování a života zapomněli, a jaké dopady to má na naše zdraví. Poslouchal jsem audioformu se Zbyškem Horákem a bylo to výborné. Inspirovalo mě to k některým změnám, které může udělat každý a funguje to!

Meg1
Meg1
20.07.2023 4 z 5

Kniha začíná zdánlivě bláznivým experimentem kdy si autor nechal zacpat nosní dírky a pod lékařským dozorem dýchá několik dní pouze pusou. Výsledky byly překvapivé.
V knize jsou následně popsány různé metody dechu od Wim Hofovi metody, Tummo přes dýchání oxidu uhličitého až po Holotropní dýchání. metody jsou zde popsány včetně jejich účinků na naše zdraví. Velmi se mi líbil závěr, ve kterém jsou shrnuty základní zásady dýchání. Není to nic těžkého a zvládne je každý. Doporučuji přečíst každému, kdo se stará o sebe a o své zdraví a chce se cítit dobře. Dýchání nám ovlivňuje jak tělesné tak duševní zdraví a je to další nástroj s jehož pomocí se můžeme cítit dobře. Jak zde bylo už řečeno v předchozích komentářích, některé kapitoly jsou možná trochu odborné, ale získané informace velmi cenné.

bucherwurmchen
bucherwurmchen
05.07.2023 4 z 5

Populárně naučná kniha. Nevím, jestli se nechal unést překladatel, ale prostě musím vypíchnout autorovu potřebu detailního líčení a popisu pocitů, prostorů a osob na začátku každé kapitoly. :) Trošku slaďárna, odborník by to takto prostě nepodal.
Líbí se mi moc Nestorův postoj k dechu, jakožto k esenciálnímu zdroji našeho života, od něhož se odvíjí zdravotní stav, ale který je mnohými považován za banální lidský úkon. On především poukázal na to, jak moc je opomíjen. Čtenář se dozvídá, jak moc naše dýchací ústrojí zdegenerovalo a samotná schopnost dýchat též.
Místy mne jisté pasáže unavovaly. To šlo možná o moc odborných termínů, které, troufám si říct, běžný uživatel takovéto knihy, přeskáče očima.
Pokud se těšíte na konkrétní dechová cvičení, Vaše očekávání nebude naplněno. Přesto knihu vřele doporučuji! Je napsána velmi dobře.
Zajímáte-li se, proč v noci Váš manžel chrápe, co vše obnáší správný dech, proč je "špatné" dýchat ústy, jak souvisí duševní problémy s těmi respiračními atd. rozhodně po knize sáhněte!

+ Vlastenecky se mi líbila zmínka o Zátopkovi. :)

citronekodvedle
citronekodvedle
16.06.2023

Skvělá kniha. Jsem moc ráda za spoustu pro mě nových informací, určitě si přečtu i další zmíněné knihy. A opět, proč se to nikde neučí a neví. Och to naše zdravotnictví a školství a celkově naše povědomí o životě. Ale já věřím že nastal čas kdy se to všechno začíná měnit. Původně jsem myslela že kniha půjde třeba historií dechu, vysvětlení různých technik. Ale tím, že sám autor měl s dechem problém a sám zkoumal co za tím stojí, se nakonec ke všemu prokousal až do minulosti a přidal toho ještě víc. Na konci knihy najdete jednotlivá cvičení shrnuta i s odkazy kde se na ně můžete podívat na netu. Už jen qr kódy jako třešnička na dortu a bylo by to jako v pohádce. Berte s nadsázkou. Čeká mě teď plno práce s cvičením, plno těch technik znám a ovládám, ale některé jsou pro mne scela nové. Jako vždy mou cestu za zdravím najdete na IG: citronekodvedle. A další skvělé knihy navazující jsou cirkadiánní kód a super byla vnitřní svět vítězů nebo přirozená mesitace. Jazyk lásky popisuje autora s problémem erekce a rozebírá naší sexualitu a je to také úžasná kniha.

Kackac77
Kackac77
24.05.2023 5 z 5

Hodně zajímavá knihy, hodně důležitých informací pro mě a taky hodně pochopení a AHA momentů. Snažím se to brát s rezervou, ze začátku jsem z knihy měla pocit, že dýchání je jediná věc, která rozhoduje jestli budete zdraví nebo nemocní. Výživoví poradci by zase řekli že je to strava, někdo jiný, že je to genetika, atd, atd. Ale autor ve své knize sám říká, že je to jeden (I když velmi důležitý) pilíř. Líbí se mi, jak to dává do souvislostí, uvádí vědecké výzkumy, jména, odkazy.. S nějakými metodami už jsem se setkala, na mé cestě za zdravím. Např. Wim Hof, jóga, pranajama, .. Pro mne to bylo velmi užitečné čtení. Zároveň to bylo napsáno velmi čtivě a je to pochopitelné i pro laiky.

LubosHacala
LubosHacala
30.04.2023 5 z 5

Skvělá knížka!!! Hodně člověku otevře oči

Manifest blech
Manifest blech
30.04.2023 4 z 5

Vážně výborná, hodně mi toho dala, nejen k zamyšlení, i k vyzkoušení. Záruka čtivosti je i to, že je to vyšlo v Hostu. :-)

AnnaWhite
AnnaWhite
25.04.2023 5 z 5

Jedna z nejčtivějších seberozvojovek, na které jsem doposud narazila ;) Vřele doporučuji ;)

roso.mak
roso.mak
23.04.2023 4 z 5

Patero faktů nacpane do příběhové knihy. Většinou to nefunguje, ale tohle se velmi dobre cetlo. Takova beletrie s poucenim. Za mě, velmi prijemne strávené odpoledne.

Tamirai
Tamirai
15.04.2023 4 z 5

Je dobré si knihu prečítať a je dobré dýchať nosom.
Okrem mnoho iných vecí, samozrejme.

painthers
painthers
06.04.2023 3 z 5

Čekala jsem něco převratnýho, při tom, jakej byl okolo té knihy hype, ale zas tak mě nenadchla. Je poutavá, čtivá, člověka neuspí a o tématu dechu a možnosti si vyřešit všelijaké fyzické a psychické obtíže se vždycky hezky čte. :-) Trochu mě ale obtěžovalo (vzhledem k tomu, že jsem od lékařského fochu), jak neobratně zachází s termíny. Jednou tam padlo přirovnání, že oxid uhličitý je hormon, podruhé, že amygdala je po stranách hlavy. Chápu, že autor není lékař, ale nepůsobí to pak celé věrohodně. Nemám ani moc extra očekávání od těch studií, na které odkazuje (a o kterých místy i připouští, že nebyly dvakrát přijaty).

Pindrushee
Pindrushee
14.03.2023 3 z 5

Kniha napsána tak, aby se prodávala. Hodně omáčky, méně faktů. Zpočátku jsem byla spíše skeptická, ale nakonec mě kniha přece jen bavila a vzala jsem si z ni hodně.

Kryštofka
Kryštofka
06.03.2023 4 z 5

Příliš mnoho slov, ale z hlediska tématu dech inspirativní. Příjemný vzhled knihy.

Deia
Deia
12.02.2023 4 z 5

V prvom rade som nemala v pláne túto knihu vôbec čítať, ale kolegyňa rozhodla, že budem :D. A za to jej ďakujem, je to naozaj zaujímavé čítanie. V prvom rade ma zarazilo, že koľko ľudí má problém s dýchaním a koľko ľudí si myslí, že dýchanie ústami je normálne a že to nevadí (myslela som si, že to, že dýchanie ústami nie je ideálne patrí medzi základné vedomosti). Na základe toho mi aj prvá časť prišla taká rozťahaná, keďže sa mi zdalo, že sa tam toho o dýchaní nosom opakuje priveľa. Ale ináč ma kniha vážne bavila. Dozvedela som sa kopu nových vecí nie len o dýchaní, ale aj o tom, ako evolúcia ovplyvnila naše dutiny a tak nejak celkovo o dýchacej sústave. Čo všetko dýchanie v našom tele ovplyvňuje. Alebo že aj množstvo oxidu uhličitého je dôležité. Že dýchame priveľa. A aj keď je to v podstate náučná kniha, tak je napísaná tak, že sa číta veľmi ľahko. Takisto obsahuje dosť príbehov rôznych ľudí (aj autora) o tom, ako im zmena dýchania zmenila život a tie príbehy sa mi páčili. Aj keď z dýchacích techník som trochu rozpačitá a neviem teda, že či dýchame priveľa a máme dýchať menej alebo naopak, máme dýchať viac a zhlboka... Aj keď základ je teda dýchať nosom :D. Musím povedať, že po dočítaní som bola nadšená, ale teraz to nadšenie už trochu odpadlo. Ale určite kniha stojí za prečítanie.

Alma5
Alma5
03.02.2023 5 z 5

Zajímavé informace, nejen o dýchání. Pokud by měl někdo náhodou pocit, že dýchání ústy je neškodné tak po přečtení knihy mít určitě nebude...

mnohoknih
mnohoknih
15.01.2023 3 z 5

Spousta příběhů, sem tam nějaký fakt. Četlo se to docela dobře, ale je to opravdu hodně, hodně nafouknuté a obalené balastem.

Štítky knihy

jóga psychologie biochemie fyziologie dýchání

Autorovy knížky

James Nestor