Dech: Nové poznatky o ztraceném umění

Dech: Nové poznatky o ztraceném umění https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476770/bmid_dech-nove-poznatky-o-ztracenem-umen-n5V-476770.jpg 4 218 49

Nádech, výdech a znovu. Zapomněli jsme tu nejpřirozenější věc na světě? Minimálně v posledních letech se zdá, že lidé jsou čím dál posedlejší zdravým životním stylem. Více sportujeme, zajímáme se o správné stravovací návyky, studujeme spánek, otužujeme se, každou tělesnou funkci digitálně zaznamenáváme. Je tu však jeden proces, k němuž obracíme pozornost až ve chvíli potíží: dýchání. Novinář James Nestor si prošel podobnou zkušeností. Jeho dlouhodobé zdravotní problémy se vyřešily až díky dechovým cvičením, k nimž se zpočátku stavěl nedůvěřivě. Poté co se Nestor znovu naučil dýchat, vyrazil na cesty, aby našel odpověď na otázku: Zapomíná lidstvo tu zdánlivě nejjednodušší věc na světě? Autor nehledá jen v plicních laboratořích, ale rovněž u pěveckých sborů, na starověkých pohřebištích, sovětských výzkumných základnách nebo v ulicích Săo Paula. Porovnává vědecké poznatky z oblasti fyziologie, biochemie či psychologie s jogínskými a dalšími tradicemi a ukazuje, že dýchání je naprostý základ našeho bytí. Jen možná trochu jinak, než by se dalo čekat.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Zdraví
Vydáno: , Host

Breath: The New Science of a Lost Art

ondrishbooks
11.04.2022 4 z 5

Veľmi zaujímavé čítanie.

MarkCarter
02.04.2022 5 z 5

Po prečítaní tejto knihy už nikdy nebudete dýchať ústami. Hovoríte si, čo je to za blbosť, veď to je jedno, ktorým otvorom a ako dýcham. No, zjavne nie. K téme dychu som sa dostal po prečítaní knihy od Wima Hofa, ktorý túto problematiku spopularizoval. Teraz by som bol radšej, keby som najskôr čítal túto knihu pred tou Wimovou, aj keď obe môžem odporúčiť. V tejto knihe sa ide viacej do šírky, veď má 300 strán. Ale nemusíte sa báť, veď 10 strán tvorí register, ďalších 12 strán je venovaných dýchacím metódam a neuveriteľných 50 strán má poznámkový aparát! Pri jej čítaní som tak stále listoval na koniec (niektoré poznámky sú zaujímavé) a zároveň aplikoval popisované dýchacie metódy. Je to populárno náučná literatúra, takže aj tie fakty, ktoré sa dozvedáme sú formou príbehu. Odporúčam pre všetkých dýchajúcich čitateľov.

DreamerX9
17.02.2022 4 z 5

Dech - neodmyslitelna součást života a přesto mu nevěnujeme až takovou pozornost. Říkala jsem si jestli kniha nebude až příliš odborná a ona vlastně prostým zpusobem vysvetluje dech sám o sobě a vše s ním spojené. Libil se mi příklad z praxe a obsah mnoha zajímostí o kterych jsem ani netušila. Pravdou ale je že vše je spojené se vším a je hloupé domnívat se že problémy s dýcháním nejsou spojené i s něčím dalším. Kniha se skvěle četla a rozhodně stojí za zamyšlení.

heavy66
12.02.2022 5 z 5

Nádech-výdech, vrozený, spontánní úkon, první, kterým člověk pozdraví svůj příchod na svět a poslední, kterým se se světem rozloučí. Protože jich udělám i dvacet tisíc denně, považoval jsem se za profíka, až mi James Nestor začal tvrdit, že dýchat neumím! Tu informaci jsem tak dlouho rozdýchával, až jsem byl téměř u konce s dechem. Potkat ho, povím mu z plných plic, co si o tom myslím! Pak mě napadlo, že pýcha peklem dýchá, a zkusil jeho dechová cvičení v praxi. Je to účinné a efektivní, svoje chrápání u televize jsem povýšil na vědeckou úroveň!

Kuzzie
03.01.2022 5 z 5

Letos první přečtená kniha a hned bych ji pro sebe označila jako knihu roku. Možná je to tím,že detektivky už mě omrzely a že jsem pacient jako vystřižený z návodu: Jak dýchat špatně, ale tolik zajímavých a pro mě nových poznatků,praktických návodů, nečekaných závěrů-tajil se mi dech. (Možná za mé potíže s dýcháním můžou napínavé knihy).O technikách, které jsem znala jsem se dozvěděla historii jejich vzniku, nějaké experimenty vysvětlily proč se děje,co se zdá nemožné,všechno tak krásně odsejpá a člověk hltá stránku za stránkou a klade si na srdce,že od teď bude dělat všechno jinak. Shrnuto podtrženo,pokud hledáte ucelený soubor nejen dechových technik,chcete zlepšit svůj život levným a všem dostupným způsobem a pokud tak jako já milujete knížky tohoto typu,pak by vás tohle dílo nemělo minout!

lenka2557
25.12.2021 2 z 5

Knihu jsem si koupila v angličtině, problematika dechu mě obecně docela zajímá, věnuji se józe a jde to tedy trošku ruku v ruce. Bohužel jsem ji prozatím odložila, připadá mi dost nezáživná. Krom toho mi některé informace a postřehy připadají dost ezonesmyslné. Nu, uvidíme, zatím nelámu hůl, jen asi musím být v jiném rozpoložení na takový typ četby.

begonie226
11.11.2021 4 z 5

Krásně napsaná kniha o neprobádaném umění dechu. Je vidět, že autor se věnoval problematice dýchání několik let na různých kontinentech. Překvapil mě význam oxidu uhličitého pro organismus a jeho blahodárné účinky. Mám-li srovnat toto dílo a knihu od Wima Hofa Ledový muž, určitě u mě boduje James Nestor. Nepůsobí tak ,,zázračně" a neopakuje svoje poznatky stále dokola. Jen se snaží představit různé techniky posbírané po celém světě.

honzahamouz
02.11.2021 5 z 5

Skvělé a fascinující. Opět jsem se dozvěděl jednu věc: víme vše, totiž že nevíme nic… Tuhle knížku dát dohromady muselo dát strašnou práci a přesto, že autor občas trochu nesouvisle skáče od jednoho k druhému, čte se to výborně a člověku nezbývá než zírat se zavřenými (!) ústy, s čím vším dech souvisí. Rozhodně doporučuji.

Ďumbierka
16.04.2021 5 z 5

“Dýchanie je omnoho viac ako len prijímanie kyslíka, vylučovanie oxidu uhličitého a ovládanie nervovej sústavy.
Dych obsahuje ďalšiu neviditeľnú energiu, mocnejšiu a účinnejšiu ako hociktorá molekula známa západnej vede.”

Vynikajúce čítanie.

Vynikajúca kniha.
Môžem odporučiť každému - aj nečitateľovi.

Plná zaujímavých informácií. Napísaná jasne, stručne a nenudí.

Môžete ju samozrejme zhltnúť na jedno posedenie, ale ja osobne som si ju dávkovala pomaly, počas čítania iných kníh.

Skúšala aj dychové cvičenia k daným kapitolám. Aktivovala si opäť - dlhé mesice vypnutú - aplikaciu dýchanie na mojich hodinkách.

A aj keď žijeme v rýchlej a splašenej dobe, tých pár nádychov v pokoji, rada svojmu telu venujem.

Rozhodne je toto jedna z tých kníh, ktorou nič nepokazíte, ak ju venujete kamarátkam, kamarátom, rodine alebo aj niekomu, koho ste videli párkrát a namiesto fľaše vína či niekoľkých čokolád, mu darujete túto knihu.

A po prečítaní tejto knihy, si rozhodne dáte pozor na to, aby ste mali ZATVORENÉ ÚSTA, DÝCHALI ste NOSOM, poriadne VYDYCHOVALI, PREŽÚVALI dlhšie a poctivo a hlavne si vybrali aj tvrdšiu stravu.

Z času na čas DÝCHALI VIAC, občas aj ZADRŽALI DYCH, budete mať radi aj OXID UHLIČITÝ.
A hlavne si našli ČAS a zistili to, že ZÁLEŽÍ NA TOM, AKO DÝCHATE.

jóga psychologie biochemie fyziologie dýchání

Autorovy knížky

James Nestor