Joges Joges komentáře u knih

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Závěr je vskutku famózní, už jen kvůli němu stojí za to knihu číst. Ale popravdě, než jsem se do konečného finále (asi poslední třetiny knihy) prokousal, několikrát jsem knihu odložil. Na to, že Sněhulák doskákal do 100 NEJ knih v žebříčku, jsem od něj očekával víc. Navíc mi přišel v mnohém srovnatelný např. s velmi dobrým Dominikem Dánem. Za mně jen 80%.

29.12.2017 4 z 5

Až moc blízko Až moc blízko Eleanor Moran

Snažil jsem se začíst, ale vůbec mě to nebavilo. Už dlouho se mi nestalo, abych přeskakoval celé kapitoly. Thriller? Detektivka? Ani náhodou. Knihu bych spíš označil jako román pro ženy s trochou napětí v závěru. Na začátku je záhadná smrt, ale potom se dlouho nic neděje. Hlavní hrdinka vede časté monology, ráda vysedává v kavárnách, obklopuje se spoustou přátel, vnáší do děje pohodu a optimismus, občas sklouzne k poetickým motivům, ale s vyšetřováním či strachem (kapitola 19: ...všudypřítomný strach, který ve vesnici vládne) nemá nic společného. Teprve až v závěrečných kapitolách se autorka snaží všechno vysvětlit nebo protlačit do děje zmiňovaný thriller.

22.12.2017 2 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Autorka píše stále skvěle, oplývá intelektem, experimentuje, rozkládá text do častějších frakcí a opět, jak je jí to blízké, naplňuje postavy přemírou pocitů a dojmů. Prostě její styl. Během četby mi poskytla něco zábavy, něco napětí, ale po ukončeném námětu a závěrečné pointě mám chuť říct: „No a co.“ Námět byl sice nadějný, zajímavý, ale zase tolik neohromil. Závěrem: Postavy jsou napsané velmi dobře a střídání jejich nástupů v častém sledu vůbec nevadil, jen závěr mi přišel takový banální, rychlý a useknutý.

18.12.2017 4 z 5

Honicí psi Honicí psi Jørn Lier Horst

Zpočátku na mě kniha zapůsobila chladem a prázdností. Naštěstí pak se příběh rozjel, pozvolna gradoval, napínal, hlavní postavy jsem si celkem oblíbil, takže se to všechno docela dobře četlo. Závěr mě ovšem nijak neohromil a nepřekvapil, dal se prostě očekávat. Možná je dobré i dodat, že je lepší kriminálku přečíst na jeden zátah, abyste se v opačném případě neztráceli v množství severských jmen a nepřetrhávali tak pozvolný tok příběhu, podobně jako já.

24.11.2017 4 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Zprvu se mi do ní nechtělo, první kapitoly bez souvislostí totiž nebudily žádné nadšení. Pak se ale děj rozjel natolik, že jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Dávky krimi, dobrodružství a především thrilleru se pravidelně střídaly a nenechaly vydechnout. Prostředí i postavy jsou rovněž velkými lákadly. Místy je příběh sice krutý, sugestivní, ale v závěrečném celku vyzní. Občasné nevěrohodnosti a překombinovanosti autorovi odpouštím. Po dočtení ve mně La Loba zanechala stopy, takže se k ní někdy rád vrátím, ...už kvůli hlavní hrdince. Škoda jen toho překombinovaného konce.

07.11.2017 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Zcela chápu poselství knihy. Autor chtěl tohle nevšední téma sdělit široké veřejnosti, tak knihu s dopomocí jiných napsal. První reálnou část jsem přelouskal na posezení a v druhé filozofující části se mi dokonce zalíbila většina myšlenek. Se vším ale nesouhlasím. Nejspíš to bude tím, že nejsem ta pravá cílová skupina.

22.10.2017 4 z 5

Na zabití Na zabití Peter Swanson

Detektivka je napínavá, nápaditá, členění kapitol a postav je dobře zvolené, autorský styl je na úrovni a závěr je pozoruhodný. Přesto jsem při sondách do historie nebo opakování informací zažíval chvíle nudy. Takže žádná pecka, za mně jen zdařilý nadprůměr.

20.10.2017 4 z 5

Karibu Keňa: láska v ohrožení voodoo Karibu Keňa: láska v ohrožení voodoo Hana Hindráková

Četl jsem sice jen delší ukázku z knihy, ale i tak, na základě prvního dojmu mohu poznamenat, že se mi docela líbila.

17.09.2017 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Četba na jeden zátah, napětí, zvraty, zápletky, odbočky i ucelenost s překvapením na konci. Harry Hole na svém lepším tažení s přáteli i protivníky, tentokrát bez větší dávky alkoholu. Nedokážu posoudit, zda byla lepší například Červenka nebo Nemesis, Nesbø píše samé kvalitní kriminálky, jen jsem se mi ještě stále nedostaly pod kůži jako například knihy T. R. Smitha, S. Bjørka nebo L. Keplera.

02.07.2017

Červenka Červenka Jo Nesbø

O dost lepší než pochmurní Švábi. Nesbo pracuje s několika novými prvky, dovedně propojuje současnost s historií, experimentuje s dějovou linkou, vkládá zajímavé reálie, uplatňuje veškeré znalosti, baví i napíná. Červenka mě tentokrát zaujala svým nápadem, nikoli však rozsahem.

26.06.2017 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Chytrá, nápaditá i docela napínavá Nesbovka. Humor z prvního dílu se ovšem vytratil, přibylo i vážnosti a vysvětlování. Jinak klasická, dobrá detektivka, jak má být. Některé pasáže jsou vynikající, jiné popisy zase nicneříkající. Napětí, či spíše mírné vzrušení, se dostavilo až v závěru. Podobných knih jsem ale četl už spoustu, takže ještě stále čekám, že mě Nesbo překvapí.

15.05.2017 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Velmi dobré počtení. Oceňuji autorův smysl pro humor, bohatou fantazii, bravurní řemeslo spisovatele a skladbu detektivního příběhu, ... i když některé vsuvky občas zaváněly nudou, to musím dodat (prostě znatelná prvotina). Podle reakcí uživatelů i hodnocení však soudím, že lepší knihy Jo Nesba mě teprve čekají, takže vyšší hodnocení si ještě šetřím.

06.05.2017 4 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Nová kniha Ivony Březinové je jiná, lepší a propracovanější. Autorka si nebere servítky, postavám staví do cesty časté překážky a neustále překvapuje. A je v tom dobrá. Navíc vám přibližuje autismus v podobě sugestivního příběhu z města, takže se nenudíte a jen čtete a čtete. Popravdě, některé předchozí, ojedinělé knihy autorky mi přišly občas úsměvné, ale tohle je konečně trefa do černého, takže veškeré uznání a nešetřím chválou.

04.05.2017 5 z 5

Držkou na rohožce Držkou na rohožce Ivona Březinová

Dobře napsaná, zajímavá a gradující kniha. Autorka úspěšně pronikla do světa dětí z děcáku, vyhnula se nepodstatným věcem a dovedně kladla Tonymu do cesty jednu překážku za druhou. Jediné co mi nesedlo, bylo, že hlavní postava má osmnáct, přitom jednání se hodí tak na kluka o dva roky mladšího. Teprve v závěru, kdy autorka přitvrdila, jsou události postavě adekvátní.

27.04.2017 4 z 5

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

Vzdáleně se podobá knihám Jeanne DuPrau. Tento sci-fi a fantasy příběh je však více poetický, vyspělý a také smutný. Jde prostě o takové dívčí psaní a rozjímání. V knize je například hezký vztah k vodě, líbil se mi i nález deníku, ale zdlouhavé popisy a zadumané myšlenky z budoucnosti mě příliš nenadchly. Ale je to jen můj dojem, spoustě lidí se Strážkyně pramene může líbit.

23.04.2017 3 z 5

Jak napsal uživatel Gagarin, sbírka povídek je skutečně nevyrovnaná. Rovněž mi to tak během čtení připadalo. O jednotlivých zklamáních psát nebudu, rozhodně však chválím a oceňuju Michaelu Klevisovou, Petru Soukupovou, Kateřinu Tučkovou, Petra Stančíka, Ondřeje Nefa a Michala Sýkoru (snad ještě i Procházku a Cigana). Suma sumárum převážná polovina povídek mě zaujala, proto na vrub knihy Praha NOIR připisuju zasloužených 80%.

23.04.2017 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Dobře napsaný thriller. Jednotná dějová linka, přímé vyprávění bez zbytečných odboček, vzrůstající napětí a samozřejmě časté zvraty. Autorka si s dějem pohrává a vy se nestačíte divit, kam až zajde. Přiznám se ale, že mě příběh rodiny v nesnázích zase až tolik neohromil, kolik podobných námětů tu už bylo. Nebudu ale knihu shazovat či snižovat, uznání si jistě zaslouží.

17.04.2017 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Poslouchal jsem ji jako audioknihu a nestačil jsem se divit, jak mi vyprávění sedlo. Tentokrát detektivka ustoupila do pozadí, vnímal jsem jen dobře napsané postavy. Každá byla úplně jiná a mezi většinou z nich to pěkně skřípalo. A to všechno během dvanácti hodin (v knize 350 stran). Je to neustalý tok myšlenek, monologů i dialogů, a vážně dobrých. I když detektivka neskončila podle mých představ, jsem rád, že jsem objevil českou autorku, jejíž knihy budu už navždy číst a sledovat.

17.04.2017 5 z 5

Vídeňské bratrstvo Vídeňské bratrstvo Ingar Johnsrud

Klasický, severský krimithriller, tvrdý, nekompromisní, propletený historií a politikou, tak trochu podobný Keplerovi. Také mnohovrstevnatý, se spoustou hlavních a vedlejších postav. I když některé pasáže jsou méně uvěřitelné a závěr není nijak mimořádný, rozčarování s některými zklamanými čtenáři nesdílím. Právě mix gradující krimi, politiky a historie mě bavil a napínal do poslední chvíle, proto se na druhý díl Kalypso docela těším.

12.04.2017 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

S tímto titulem jsem se dříve nesetkal. Schválně jsem se vyhýbal filmovým zpracováním, abych si knihu vychutnal. Nelituji! Deset malých černoušků v knižní podobě je geniální, důmyslné dílko, dějově bohaté a propletené, které graduje a neustále napíná. Závěrečný a podstatný Rukopisný dokument pak všechno vysvětluje, spokojil bych se však i s Epilogem. Ale mlčím, celkově je to mimořádná detektivka, která právem sídlí v čele žebříčků.

01.04.2017 5 z 5