Vídeňské bratrstvo

První díl série o Fredriku Beierovi Když je vyšetřovatel Fredrik Beier přivolán k masové vraždě na předměstí Osla, vše vypadá na případ náboženské msty. Oběti totiž patří k podivné sektě Boží světlo, která se připravuje na soudný den. Fredrik a jeho nová kolegyně Kafa však mají své pochybnosti a brzy objeví podezřelé souvislosti, které vedou až k hrůzným vědeckým experimentům z dob druhé světové války. Fredrik a Kafa se musí ponořit do temné minulosti členů sekty a to, co na začátku vypadalo jako tragický, ale jasný případ, se náhle mění v dramatický hon na brutálního zabijáka. Prvotina Ingara Johnsruda Vídeňské bratrstvo ohlašuje příchod smělého a nápaditého nového hlasu skandinávské krimi. Johnsrud ukazuje své schopnosti mistrovského vypravěče v důmyslně utkaném a akčním thrilleru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278453/videnske-bratrstvo-9C9-278453.jpg 3.6120

Fredrik Beier 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Host

Wienerbrorskapet, 2015

Kniha Vídeňské bratrstvo

Vojslava

Nepochybně solidně sestavený příběh... ale i přes veškerou hrůznost použitých motivů mi připadal poněkud bezkrevný, i když napínavý. Nebyla jsem napnutá, nebyla jsem znechucená ani strach, který asi přijít měl, nepřišel. :-) Uvidím, jestli se ještě k autorovi vrátím.

konicekbily
27.10.2020

Stálo mne to mnoho sil a úsilí, abych se prokousal tímto příběhem plným různorodých postav a přílišnými podrobnostmi. Není mi jasné, co přesně chtěl "básník" říci, ale nezavrhuji ho, další díl si přečtu. K tomuto dílu asi toto: méně by bylo více! Snad další kniha bude lepší!

NoraHudecová
24.09.2020

Viedenské bratstvo je síce severská detektívka, ale autor sa postaral o to, že vybočuje z dlhého radu severských krimi, je jednoducho iná. Okrem dejovej línie z obdobia druhej svetovej vojny autor úspešne otvára aj súčasné témy napr. islamizáciu, rasizmu alebo homosexualitu. Myslím si, že sú to veľmi aktuálne témy a oceňujem, že sa autor rozhodol upriamiť pozornosť verejnosti na túto problematiku. Určite nebolo jednoduché tému spracovať.
Knihu odporúčam najmä náročnejším čitateľom aj vzhľadom na prelínanie minulosti so súčasnosťou, viaceré dejové línie a vysoký počet postáv. Ale hlavne kvôli samotnej téme, ktorá rozhodne nebude pre každého.
Mne sa osvedčilo čítať knihu plynule a nie na etapy. Čím dlhšie som čítala bez prestávky, tým lepšie som sa orientovala nie len v postavách, ale aj v príbehu.
V úvode knihy verejne známa nórska politička nahlási zmiznutie svojej dcéry, s ktorou už dlhšiu dobu neudržiava pravidelný kontakt. Nemá ani tušenie akú lavínu udalostí tým spustí. Jej dcéra pred časom vstúpila do sekty "Svetlo Božie". Náboženský spolok je uzavreté spoločenstvo, jeho členovia sú izolovaní od rodín. Bojujú proti údajnému rozkladu nórskej spoločnosti. Na ich sídlo "Sorlo" zaútočí neznámy páchateľ, nedá sa to nazvať inak ako masakrom. Niektorí členovia sú mŕtvi, zvyšok osadenstva však zmizol bez stopy. Vyšetrovanie zavedie Fredrika Beiera a jeho kolegyňu Kafu Iqbalovú až do obdobia druhej svetovej vojny. Pri pátraní po masovom vrahovi odhaľujú vyšetrovatelia aj skupinu "Viedenské bratstvo". Členovia tejto skupiny pravdepodobne počas druhej svetovej vojny experimentovali s rasovou čistotou. Spolupracovali s nacistami a absolútne prekročili všetky morálne a etické hranice.
Záver knihy nám ponúkne rozuzlenie ktoré, ale ani zďaleka nestačí. Keďže ide o trilógiu, tak dúfam, že bude všetko objasnené v ďalších knihách. Už teraz sa teším na druhý diel "Kalypso".

astroweb
17.08.2020

Skvělý námět, jazykové literární zpracování na vysoké úrovni, jenom jsem se někdy ztrácel v cizích jménech, ale určitě se pustím do dalšího dílu trilogie.

Vesmich
15.08.2020

Bylo to napínavé a pěkně se to četlo, akorát mi nějak uniklo, a to i při zvýšeném úsilí, o čem že to vlastně bylo...proč se to stalo a co to jako mělo být...?

TeaPeter
06.06.2020

Velmi dobrá kniha. A nebýt toho divného závěru, tak bych dal i plný počet hvězdiček.

trudoš
26.07.2019

Ačkoli Ingar Johnsrud pracuje s poutavými motivy, než se dostane k něčemu podstatnému, trvá mu to málem věčnost. O to víc mě mrzí, že Vídeňské bratrstvo končí lehce rozpačitě, kdy se dopředu počítá s pokračováním, takže je případ naoko uzavřen, ale většina otázek zůstane bez odpovědí. Problém je, že mě ty odpovědi už vlastně ani moc nezajímají. Ledaže by další kniha byla minimálně o polovinu kratší.
Stylistika těžkopádná, některá souvětí zbytečně kostrbatá a naturalismus v intimních scénách je spíš na škodu, než k něčemu dobrému. Docela zajímavé je, že i když se autor snaží umocnit gradaci krátkými kapitolami, příliš mu to nefunguje, protože je za tím znát neumělý amatérismus - rozsekat tímto způsobem hned několik dialogů si totiž jinak vysvětlit nedokážu. A tradičně negativně jsem pak vnímal vhledy do osobních životů jednotlivých protagonistů, které nemají jiného opodstatnění, než vytlačit pár slziček z modrého oka čtenářova. Pořád se však nemohu zbavit dojmu, že něco na tom románu je.

midloch
31.05.2019

Jednoznačně velmi dobrý počin z žánru Scandi-krimi. Koukám, že čtenáři tomu vyčítají nepřehledné postavy. Inu, postav je tam opravdu víc než na orloji a když se jedna jmenuje Per Olsen a jiná Per Olav, pak chápu, že to může někomu vadit. Naštěstí já s tím problém neměl a co víc, v Oslo jsem skoro rok žil, takže jsem i dost míst, která jsou v knize popsaná znal z osobní návštěvy. Kniha se mi tedy četla dobře, v postavách se mi žádný velký nepořádek neudělal (jednou jsem se vrátil o pár stran zpět, abych si ujasnil o kom je zrovna řeč) a příběh utíká velmi svižně. Konec asi nesedí každému - pro mě není důležité, zda je konec otevřený (pokud je otevřený šikovně) a třeba bude větší rozuzlení v dalším dílu.

Jediné co bych knize vytknul jsou překlady místopisných názvů (ulic apod.). Myslím, že to je naprostá zbytečnost. Navíc překladatelka není ani konzistentní - buď měla přeložit všechno (pak bych teda asi prskal ještě víc) nebo nic (to bych byl spokojený). Nevím proč by se měl název Sorgenfrigata přeložit jako Veselá ulice apod.