Strážkyně pramene

Příběh dívky jménem Noria, která se v rodné vsi má stát příští “mistryní čaje”. Po velké přírodní katastrofě vládne ve světě přísný vojenský režim a rychle docházejí zásoby vody. Zatajování a skrývání vodních zdrojů je trestným činem. Noria po svém otci převzala roli mistra čaje, který vykonává tradiční čajový obřad. K tomu patří i povinnost střežit pramen čerstvé vody – a takové tajemství nevyhnutelně musí vést k potížím s přáteli i s úřady......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/198142/strazkyne-pramene-eq3-198142.jpg 4.2156
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Plus

Teemestarin kirja (2012)

Kniha Strážkyně pramene

danazeskolky

U knihy jsem se trochu trápila, ale příběh mě docela zajímal, takže jsem dočetla do konce. Poetický popis byl na mě někdy moc dlouhý, chtěla bych tam víc akce. Trochu mi vadilo, že vztah dvou velkých kamarádek byl popsán ne moc do hloubky. Celkově mi přišlo, že to tak jen lehce klouzalo po povrchu... A konec byl tak stručně popsaný, že se mi ani nestačil dostat do podvědomí. Ano, a vrtulové auto, to mě také trochu zlobilo ;-) Jak to "kudla" fungovalo?! Ale stojí to za přečtení, zvláště v době hrozícího sucha.

jaroiva

Musím souhlasit s Peleusem, že jde o román "pro ženy". Je poznat, že je psaný ženou. A ta asi nemá muže moc ráda, nebo ji prostě zklamali.
Pro mě je ale knížka dobře stravitelná, i když se mi zdá, že téma je rozvedeno jen docela povrchně. A vlastně se nic nevyřeší. Konec mi připadal tak nějak předčasně utnutý, jako by byl splněn počet popsaných stránek, tak to už nějak ukončeme.
I přesto, že může vyznít tento komentář spíš negativně, příběh se mi veskrze líbil, takže si ode mne zaloužil takových skoro 80% .

heliiinka

V něčem byla tahle kniha úplně jiná, než ostatní dystopie. Moc se mi líbilo, že hlavní myšlenkou nebylo svrhnutí špatné vlády, absence lovestory a konec. Je to jiné, vyčnívá z davu a je to vážně dobrá kniha.

imhotepcz

Příběh je takový fádní, popisy všeho až zbytečně detailní. Nevím co autorka myslela vrtulovým kolem a vrtulovým automobilem. Jsem velký fantasta, ale ani při to je největší snaze jsem si nedokázal představit, co pod pojmem vrtulové auto se vlastně má nachází. Podle popisu bylo jasné, že bylo na solární pohon, ovšem mělo i klasické pneumatiky, kde se nacházela ona vrtule netuším. Kniha podle mě má otevřený konec, snad možná aby mohla napsat pokračování.

š.m.i.k

Kniha mě opravdu nadchla neotřelým zajímavým příběhem, rozhodně doporučuji. Poslouchala jsem jako audio a určitě se k ní ještě vrátím, hodně jsem o tématu přemýšlela...

gad

Zajímavý příběh, který by se snadno mohl stát, proto stojí za to se nad ním zamyslet. Lze ho chápat také jako varování. Nedostatek vody by zcela určitě odhalil pravou tvář mnoha lidí a mnozí by udělali to, co by jim za normálních okolností ani na mysl nepřišlo. Zvláště pod tvrdou vojenskou diktaturou. Je to příběh o ušlechtilosti, pevném životním postoji a pokoře. Také o síle nést svůj úděl jedince, vybočujícího z řady až do samého konce a nenechat se zlomit. Pěkné.

Princezna22
08.11.2018

Velice originální zajímavá kniha. :) Četla se mi docela dobře ,jen na pár stránek byla super :-)))

Peleus
13.09.2018

Velmi ženská kniha pro... některé ženy.

A jděte k šípku, pokud v tomhle vyjádření spatříte sexismus, -ismus, -us, a další a další -y!

1. "Historické" zasazení do budoucnosti po jakési globální katastrofě je pojato velmi symbolicky. Bez podrobnějšího vysvětlení, kdy, jak, proč.
2. Až na jednu jedinou, všechny mužské postavy jsou záporné. Jedná se o nositele destrukce, agresivity, zmaru.
3. Možná je to mnou, ale k nalezení je i lehce lesbicky laděná linie mezi hlavní hrdinkou a její přítelkyní (POZOR!,odhalení děje - nejvíc patrná během návštěvy ukrytého jezírka). Což zřejmě také nejvíc pochopí spíš ženská čtenářka.
4. Na konci se zjevuje silná postava matky a její volání po návratu jediné dcery.
5. Pominu slzy, zklamání, citová vzepětí.

Za sebe mohu pouze konstatovat, že jsem sáhl po nevhodné knize. Pokud stejně jako já upřednostňujete epiku před povrchní lyrikou, zřejmě Strážkyně pramene nebude čtením pro vás. Pakliže máte chuť na city a slečny zmítané dojmy z nepoznaných pojmů, dejte knize šanci.

Rozhodně nemám v úmyslu strhávat dílo Emmiy Itäranty. Účelem tohoto příspěvku je varovat čtenáře mé krevní skupiny před možným zklamáním a lítostí nad ztraceným časem.