Strážkyně pramene

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh dívky jménem Noria, která se v rodné vsi má stát příští “mistryní čaje”. Po velké přírodní katastrofě vládne ve světě přísný vojenský režim a rychle docházejí zásoby vody. Zatajování a skrývání vodních zdrojů je trestným činem. Noria po svém otci převzala roli mistra čaje, který vykonává tradiční čajový obřad. K tomu patří i povinnost střežit pramen čerstvé vody – a takové tajemství nevyhnutelně musí vést k potížím s přáteli i s úřady......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198142/big_strazkyne-pramene-eq3-198142.jpg 4.1214
Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Plus
Originální název:

Teemestarin kirja, 2012


více info...
Nahrávám...

Komentáře (58)

Kniha Strážkyně pramene

Rihatama
24. října

Knižní debut mladé finské spisovatelky pro mladé čtenáře pracuje s klasickými povahovými rysy či spíše nešvary lidské povahy překlopenými do postapokalyptické budoucnosti, kdy přelité mořské vody vedou k zániků pramenů vod sladkých a přemnožení dotěrného hmyzu. A také k překreslení map. Tak se ve Skandinávské unii setkáváme s rodící se mistryní čajového obřadu.

Příběh se odvíjí tempem zurčícího potůčku, který je na své cestě nucen překonat nejrůznější nástrahy. Přes dramatickou zápletku, jakou nedostatek pitné vody představuje, si autorka "vystačí" s jemnou poetikou, a která možná nebezpečí překonává s takřka buddhistickou lehkostí. Takřka. Ani v tomto bildungsrománu není nic zadarmo a samo sebou.

Tento trochu žánrový i kulturní pelmel neopomíná zdůraznit rovnost mužů a žen v nedemokratickém zřízení, morální aspekty pomoci potřebným, a hlavně zvedá výstražný prst a poukazuje na význam klimatických katastrof a jejich dopadů na člověka a životní prostředí. Zajímavé pojetí upozornění na léta vášně budící problém s oteplováním klimatu. Příběh tak přes absenci výraznější akce neztrácí na naléhavosti, aniž by se (moudře) pouštěl do analýzy příčin. Cesta čaje a pramene čisté vody je poutavým YA románem s dívčí hlavní hrdinkou, který nenuceně nabádá k zastavení a zamyšlení.

intelektuálka
16. září

Křehký příběh z daleké budoucnosti - o vodě, o tajemství- ale také o naději ....
napsaný poetickým jazykem ....

" Voda je ze všech živlů nejproměnlivější ....."

" Jsme děti vody a spojencem vody je smrt . Vodu ani smrt od nás nelze oddělt, neboť jsme utvořeni z proměnlivosti vody a blízkosti smrti....
Voda a smrt se vždy vyskytují společně, ve světě i v nás
, a jednoho dne voda, která proudí v naší krvi, vyschne ...."

A proto se kolem vody vytváří tajemství .... ale :

" Jakmile se jednou naruší ticho, obklopující tajemství, už nelze zacelit...."

Tento příběh začíná jako čistý pramen - a rozrůstá se v rozbouřenou řeku ....
Je to vyprávění o čajových obřadech - a také Ztracené zemi - a pátrání po ní ....

Vzhledem k tématu, které je aktuální, kniha zaujme ....


CarolC
19. srpna

Kniha má podle mého opravdu zajímavý námět. Tedy aspoň pro mě, podobný žánr normálně nečtu, ale tady mě něco zaujalo. Líbí se mi vykreslení světa a celého prostředí, ač je depresivní, jak by to jednou mohlo dopadnout a že zvedání hladiny oceánů a vysychání sladkovodních ploch je horké téma. Kniha na mě působila depresivně, ale stejně se mi vyprávění líbilo. Jen mě mrzelo, že spousta věcí nebylo vysvětleno a to mi tam trochu chybělo. Jinak by to bylo asi za pět hvězd.

nervy
02. června

Myslím, že vůbec nepotřebuji vysvětlení, kde a kdy se kniha odehrává - mám o tom svou představu a jestli se shoduje s představou spisovatelky, není pro mě důležité. Navíc jsou tam různé narážky (blízko budou severské státy) a dokážu si představit, že při divoké emigraci za zdroji vody se obyvatelstvo řádně promíchalo a pak mohla
vzniknout různá uskupení, které převážně ovládla armáda... Kniha je úžasně pěkně napsaná (což je jistě i velká zásluha překladatele), má podmanivou atmosféru a téma je velice aktuální (pročpak třeba Česko prodalo mnoho svých zdrojů vody francouzské Veolii?). Knížku si v knihovně určitě ponechám.

Akana
18. března

Vlastně by tenhle román klidně mohl patřit do kategorie young adult. Obsahuje přinejmenším dvě její zásadní ingredience: prostředí dystopického světa a dospívající hrdinku. Jenže oproti všem možným klonům Hunger Games je tu podstatný rozdíl. Úplně chybí nějaký romantický vztah a ani zvlášť akčních momentů se čtenář nedočká. Místo nich tu máme přemýšlivě a zvolna podané vyprávění z tísnivého světa, z něhož mizí voda ale zůstávají čajové obřady, jejichž meditativní povaha dává atmosféru celému poměrně komornímu příběhu. Je na čtenáři, jestli bude mít takovou neokázalost za plus nebo mínus. Já volím určitě první možnost.

petra7309
26.09.2020

Tak jako my se můžeme jen dohadovat, jak vypadal svět před 10 000 lety, tak se Noria snaží ve svém světě a čase poskládat informace a porozumět tomu, co se stalo kdysi a proč se svět tolik změnil.
Tak jako my začínáme nedůvěřovat tomu, co čteme a slyšíme v médiích, tak Noria pátrá po informacích, které se zdají v její realitě nereálné.
Zoufalství, smrt, a přesto ne rezignace.
Kniha popisuje svět, ke kterému dost možná svými činy směřujeme.
Tak, jako Noria nechápe náš letopočet, my nerozumíme tomu jejímu.
Přes skutečně temný a beznadějný děj knihy ve mně nečekaně knížka vzbudila právě naději.
Možná bych se před několika lety také zlobila na autorku, že nepopisuje, proč se kultura čajových obřadů udržela a proč neuvádí letopočet, kterému bychom rozuměli (třeba 2433). A asi bych byla rozhořčená, že se ani neobtěžuje uvést přesnou lokalitu příběhu...
Jenže - ještě před 120 lety žádná Česká republika neexistovala. A co bude na místě Prahy za 300 let, nemáme ani páru.
Knížka je memento, připomínka, že totalita se může opět potichu vplížit do společnosti úplně nepozorovaně.

martin2250
17.09.2020

Zajímavě napsaná kniha, která má promyšlený děj. Nemusíme vždy od autora dostat vše z děje na talíři. Můžeme občas zapojit i svou fantazii. Ano, některé části mohly být dopracovány a vysvětleny. Možná je to takto dobře.

Ellis03
10.09.2020

Kniha mě vážně chytila. Četlo se to Dobre a byla jsem moc zvědavá jak to všechno dopadne. Ale asi tak do poloviny... když byla půlka kniha pryč, nadšeni opadavalo společne s uvedomenim si, ze se tam vlastně nic převratného nestane. Trosku jsem byla zklamaná. Sice byla odhalena spousta věci, ale ve finále to stejně vůbec nic neznamenalo a nic nedokázalo.

1