Strážkyně pramene

Příběh dívky jménem Noria, která se v rodné vsi má stát příští “mistryní čaje”. Po velké přírodní katastrofě vládne ve světě přísný vojenský režim a rychle docházejí zásoby vody. Zatajování a skrývání vodních zdrojů je trestným činem. Noria po svém otci převzala roli mistra čaje, který vykonává tradiční čajový obřad. K tomu patří i povinnost střežit pramen čerstvé vody – a takové tajemství nevyhnutelně musí vést k potížím s přáteli i s úřady......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198142/strazkyne-pramene-eq3-198142.jpg 4.1189
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Plus

Teemestarin kirja, 2012

Kniha Strážkyně pramene

petra7309

Tak jako my se můžeme jen dohadovat, jak vypadal svět před 10 000 lety, tak se Noria snaží ve svém světě a čase poskládat informace a porozumět tomu, co se stalo kdysi a proč se svět tolik změnil.
Tak jako my začínáme nedůvěřovat tomu, co čteme a slyšíme v médiích, tak Noria pátrá po informacích, které se zdají v její realitě nereálné.
Zoufalství, smrt, a přesto ne rezignace.
Kniha popisuje svět, ke kterému dost možná svými činy směřujeme.
Tak, jako Noria nechápe náš letopočet, my nerozumíme tomu jejímu.
Přes skutečně temný a beznadějný děj knihy ve mně nečekaně knížka vzbudila právě naději.
Možná bych se před několika lety také zlobila na autorku, že nepopisuje, proč se kultura čajových obřadů udržela a proč neuvádí letopočet, kterému bychom rozuměli (třeba 2433). A asi bych byla rozhořčená, že se ani neobtěžuje uvést přesnou lokalitu příběhu...
Jenže - ještě před 120 lety žádná Česká republika neexistovala. A co bude na místě Prahy za 300 let, nemáme ani páru.
Knížka je memento, připomínka, že totalita se může opět potichu vplížit do společnosti vlastně nepozorovaně. A že věřit Číně a spoléhat na její zdroje (a myslet si, že s Čínou se dá obchodovat) je zcestné.

martin2250

Zajímavě napsaná kniha, která má promyšlený děj. Nemusíme vždy od autora dostat vše z děje na talíři. Můžeme občas zapojit i svou fantazii. Ano, některé části mohly být dopracovány a vysvětleny. Možná je to takto dobře.

Ellis03

Kniha mě vážně chytila. Četlo se to Dobre a byla jsem moc zvědavá jak to všechno dopadne. Ale asi tak do poloviny... když byla půlka kniha pryč, nadšeni opadavalo společne s uvedomenim si, ze se tam vlastně nic převratného nestane. Trosku jsem byla zklamaná. Sice byla odhalena spousta věci, ale ve finále to stejně vůbec nic neznamenalo a nic nedokázalo.

alibaba72

Kniha se mně vlastně líbila moc, ale neustále jsem měl pocit, že něco chybí. Myslím si, že by si Strážkyně pramene zasloužila trochu víc rozvést, propracovat.

Shmajdalf

Nejsem si jistá co si o knize myslet. Na jednu stranu je tu naprosto dokonalá čeština prostupující celým příběhem. Knihu jsem navíc poslouchala jako audio a autoři úžasně zvládli dokreslit celou atmosféru. Svět až na malé otazníky také působí propracovaně a autorka očividně věděla co se děje a proč. Bohužel tady má chvála končí. Má fascinace jazykem a prostředím se velice záhy vytratila a já jsem lačnila alespoň po nějakých odpovědích. Jediná odpověď, které se mi za celou dobu dostalo, byla kde se příběh odehrává. Dokonce jsem se ani nedozvěděla něco o povolání hlavní hrdinky. Kde se vzali čajoví mistři? Proč stále fungují? Má to něco společného s náboženstvím, nebo to je vlivem toho, že děj je zasazen do země, jejíž název je nápadně podobný Číně? Věřím, že autorka psala v podobně propracovaném prostředí jako například Tolkien. Věřím proto, že odpovědi na tyto, ale i další otázky existují. Jen bych si přála abych alespoň část z nich znala, protože příběh nemá tolik dějových odboček a slepých uliček, aby mi to stačilo ke spokojenosti.

hanavka

Originální myšlenka, originální zpracování, překrásný jazyk, ale velmi povrchní líčení. Vše, co by bylo na příběhu opravdu velmi zajímavé a každá neotřelá zápletka vyjdou do ztracena. Forma převyšuje obsah.

Dáma s hrnstjm

Kniha je rozporuplná - na jedné straně nese vážné ekologické poselství, na druhé nás vrhá do chaotického a poněkud nelogického světa. Kdyby se tak autorka věnovala méně čajovým obřadům a více chronologii a topografii... protože vlastně nevíme, kde jsme a kdy jsme. Příběh sám o sobě není dostatečně silný na to, aby se nedostatek informací dal odpustit. Škoda, vidím tu nevyužitý potenciál. Nejvíc se mi líbily pasáže o skládkách. V závěru si autorka našlápla na případné pokračování, tak jsem zvědavá, jestli se někdy dočkáme.

ZuzaP

meh.
Poměrně zajímavý dystopický svět zabitý po povrchu klouzajícím nepropracovaným příběhem. Ocitáme se ve světě, ve kterém se rozpustily ledovce a všechen sníh, voda je na příděl, za nelegální potrubí vás může popravit vodní stráž... takže bych tak nějak čekala/doufala, že se dozvíme, jak se to stalo. Ale nic. Což vlastně vystihuje celou knížku - pořád čekáte nějaký drama, že se dozvíte něco hlubšího... ale nic.
Kromě nepropracovaně působícího příběhu dojem kazí i jisté nelogičnosti. Například totiž lidé v knize používají komunikátory na solární energii, ale na svícení si do luceren musí nachytat světlušky. Vesničané umírají proto, že si nemůžou léky rozmíchat ve vodě, ale nikomu není divné, že hlavní hrdinka normálně pěstuje ovoce a zeleninu. (view spoiler)
Zajímavej je navíc postřeh, že až na otce hlavní hrdinky jsou zde všichni muži popsáni záporně, jakožto nositelé destrukce a zmaru.

Snažila se autorka tak moc o vznosný a poetický jazyk, že jí nelogičnosti byly ukradený? Nebo si snad ani nevšimla?

Souboj
Souboj