Jiitush Jiitush komentáře u knih

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Konečně nějaká detektivka, která působí reálně, není přitažená za vlasy a vygradovaná do fantaskního konce.

17.05.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

(SPOILER) Moc nechápu zdejší hodnocení, devadesát procent mi přijde dost přehnané. Na jednu stranu chápu, proč má kniha úspěch, má všechny prvku světových thrillerů, nechybí tam napětí, masový vrah, automobilové honičky i hlavní vyšetřovatelka v ohrožení, na druhou stranu ale mě osobně už tohle leze trochu na nervy. Proč vždycky Erika musí být na konci knihy v ohrožení života? Motiv vraha taky na konce není pořádně popsán, jak to vlastně všechno zvládl a co ty jeho předchozí útoky? To, aby si čtenář domyslel.

26.02.2023 3 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Tento díl romantických útěků byl podle mě ten nejpovedenější! Útulné prostředí, téměř hmatatelná atmosféra Irska, skvělé jídlo, sympatické postavy a děj, co odsýpal. Za mě totální spokojenost, knížku si v knihovničce nechám a určitě se k ní ještě někdy vrátím. A už hledám letenky do Irska :D

26.02.2023

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Přemýšlím mezi třema a čtyřma hvězdičkama. Nakonec dám čtyři za to, že jsem tuhle knihu neodložila (jako Zmizelou) a nutila mě číst do konce (i když už jsem potom popisné pasáže přeskakovala a chtěla se jen dozvědět kdo je vrah a jaký měl motiv).

Není to úplně detektivka, policisté stojí v příběhu hodně v pozadí a vlastně ani moc nepátrají. V knize se spíše rozkrývají charaktery a příběhy postav, z nich většina je hodně nesympatická. Vadí mi, že v knize není žádní pořádná silná ženská hrdinka, všechny jsou lehce manipulovatelné muži a jako by se jim ani nedokázaly postavit.

Vraha jsem teda neodhadla, ale dokázala jsem odhadnout, kdo bude druhá oběť, protože autorka tam nastražila motiv od tolika lidí, že vrahem vlastně mohl být téměř kdokoli. V jednom rozhovoru s Klevisovou jsem četla, že když píše detektivku, nejdřív popíše prostředí, načrtne charaktery, popíše vraždu a až pak se teprve rozhodne, kdo bude vrah. Myslím, že to jde z knihy hodně cítit, je psaná tak, že vrahem vlastně může být kdokoli a to mi vlastně po celou dobu asi vadilo.

Prostě to není detektivka, spíš románek o ženách a jejich strastech (způsobených především muži).

17.09.2019 4 z 5

Dámy z Grand Avenue Dámy z Grand Avenue Joy Fielding

Dá se říct, že kniha celkem předběhla svou dobu. Na to, že vyšla téměř před dvaceti lety, tak obsahuje všechny témata, které by z ní dnes udělaly bestseller. Nechybí domácí násilí, sexuální zneužívaní, stárnutí, potíže v manželství, nevěra, rozvod, vzpurné děti ani trocha toho lesbení.

Příběh je čtivý, snaží se čtenáře pořád něčím šokovat a možná právě to mu ubírá na autentičnosti. Hlavní problém jsem asi měla s tím, že mi žádná ze čtyř hrdinek nepřišla sympatická, a tím pádem jsem pořád měla pocit, že čtu jen smyšlený, fiktivní příběh nějakých nesympatických matek, co se označují za přítelkyně, ale vlastně přítelkyněmi nikdy nebyly (řekla bych, že se vlastně ani pořádně neznaly, a když měla některá nějaký problém, nechávala si ho většinou pro sebe a nedokázala se svěřit ostatním).

03.08.2019 3 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Za zavřenými dveřmi se mi tedy líbilo víc. A možná taky proto, že jsem četla Za zavřenými dveřmi, mi bylo jasné, co se hlavní hrdince děje ... První dvě třetiny knihy zbytečně natahované, pasáže se klidně dají přeskakovat a vy i tak víte, co se děje... Závěr překvapil i nepřekvapil, něco mi bylo podezřelé už od první kapitoly a pak se to jen potvrdilo.

24.07.2019 3 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

Mám z knihy rozporuplné pocity. Kvůli reklamě jsem od toho očekávala něco jiného, myslela jsem, že to bude příběh o manželství a jeho vývoji, ale ten tam podle mě nějak chyběl.
Na začátku Osudů jsem se do toho zběsile začetla, postupně však moje nadšení opadávalo a já se těšila na část Běsy, která měla být podle místních komentářů slibnější. Tak jsem teda Osudy rychle popřeskakovala a na Běsy se těšila, hlavně na to, že mi kniha teda konečně ukáže, v čem je tak výjimečná.
Běsy mě ale taky bavily jen chvíli, pak už jsem četla spíš ze setrvačnosti, čekala jsem na konec a pořád se snažila objevit onu výjimečnost nejlepší knihy roku 2015. Bohužel jsem ji nenašla. Možná je to tím, že nemám vlastní zkušenosti s manželstvím, možná mi postavy přišly odcizené a nesympatické (vyjma Rachel a Sallie) a jejich osudy mnou vůbec nepohnuly, možná v té knize žádná výjimečnost není a je to další kniha, která prorazila díky skvěle nafouknuté reklamní bublině.

03.01.2017 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nejdřív to vypadalo jako zajímavý historický román, pak se z toho však vyklubal spíš román pro ženy plný nevěr a těžko neuvěřitelných "náhodných setkání".

05.09.2016 2 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Boží, boží, boží!!!!! Už dlouho mě žádná kniha takhle nenadchla! Hltala jsem doslova každou stránku a byla jsem pořád napnutá, i přestože jsem věděla, jak to skončí. Skvělé téma zpracované tak, že musí zaujmout i toho, kdo se o historii vůbec nezajímá. Už se těším na další knihy od autora!

07.07.2014 5 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Já vám nevím, mě to nějak neoslovilo. Přišlo mi to nějak nereálné, Holder až moc dokonalý a celý příběh vyzníval tak, aby se snažil za každou cenu dojmout a šokovat. Bylo to napsané svižně, vtipně a někdy jsem se i od srdce zasmála, ale i přesto z toho mám takové smíšené pocity.

22.04.2014 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Málokdy se stane, že seriál je lepší než kniha, ale tady je to bohužel tak. Kniha mě zklamala svou rozvláčností, neustálým přeskakováním z jedné časové roviny do druhé, zdlouhavým popisem, irelevantními vzpomínkami a rušilo mě i neoznačení přímé řeči. Autorka vytvořila do detailu promyšlený, dystopický svět, což nebylo nic lehkého, proto mě mrzí i neukončení příběhu. Proč si má všechno domýšlet čtenář?

06.12.2023 3 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Jako vždy skvělý Goff. Příběh, který nám zde předkládá, není nijak dlouhý ani složitý, je zajímavý a dobře vygradovaný. A dá přečíst za den, což je další plus.

11.06.2023 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

(SPOILER) Kniha je čtivá, krátké kapitoly vás nakopávají k tomu, že chcete číst dál a dál. Příběh mě zprvu bavil, ale později mě začala iritovat neomylnost, úžasnost a téměř nadpřirozené schopnosti hlavního pana vyšetřovatele. První polovinu knihy se honí za uteklou holkou, ale čtenář stejně tak nějak cítí, že ona to asi neudělala, protože to přece nejde, abychom u pětisetstránkové knihy hned na začátku věděli, kdo to udělal. A tak jsem si tipla, kdo by asi mohl být vrahem, a skutečně jsem se trefila.
Kromě hlavního vyšetřovatele mě na knize štvalo i to, jak se snažila být za každou cenu akční, rozuzlení příběhu bylo nereálné a přitažené za vlasy, bylo v něm až moc pokusů o vraždu, pádů z výšky, střelných zbraní a samozapálení.
Na druhou stranu se mi líbilo rozuzlení příběhu Flory, média, která mluvila s mrtvou dívkou, to bylo vskutku originální.

19.08.2021 3 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

(SPOILER) Knihu jsem si chtěla přečíst poté, co jsem zhltla seriál, a to byl zřejmě ten problém. Jelikož jsem věděla, co se stane, děj knihy mě nebavil. Mám ráda knihy, kde se děj posouvá dopředu díky přímé řeči, tady jí však bylo až až a rozhovory docela o ničem.
Taky mi nepřijde úplně v pohodě, aby manželka zneužila manžela. Kdyby to bylo obráceně, byl by oheň na střeše, ale tady se z toho on rychle oklepe a vše je evidentně ok. Zvláštní.

18.03.2021 2 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

(SPOILER) Další detektivně-psychologický román z pera MK. Všechny její romány kopírují stejné schéma, hlavně, co se rozuzlení příběhu týče.

Výhodou knih Klevisové je sympatické prostředí, do kterého příběh zasadí. Taky jde cítit, že už se vypsala, v porovnání s některými z předchozích knih, je tady mnohem méně kostrbatých souvětí, příběh se čte plynule.

Nevýhodou je až velká rozbředlost příběhu. Po zkušenosti s Klevisovou jsem už věděla, že odhadnout vraha nemá absolutně žádný smysl, že to opět bude postava, ke které nevedou žádné stopy a kterou bychom vůbec nepodezřívali - a bum, opět nezklamala. Nechybělo ani napínavé finále, kdy je v ohrožení života hlavní hrdinka z anotace (opět stejné, proč vždy musí Bergman ve finále zachránit další nevinnou oběť?). Práce kriminalistů mi přijde docela úsměvná, chodí od svědka ke svědku a nechávají si nabulíkovat různé lži.

Sedmý díl ze série mi přijde prozatím nejlepší, který Klevisová vytvořila, stále mi tam ale chybí nějaký ten wow efekt, překvapivé finále, něco originálního, co by mě třeba i donutilo se ke knize někdy vrátit.

03.01.2021 3 z 5

Dohoda s láskou Dohoda s láskou R. L. Mathewson

(SPOILER) Už dlouho jsem nečetla knihu, kterou bych měla problém dočíst. Ano, je to červená knihovna, takže děj se odehrává podle předem jasného scénáře, ale aspoň špetka originality by tam být mohla. Tlusťoška (jak moc vlastně byla Zoe tlustá?) a hezoun spolu začnou spát a mají samozřejmě famózní sex se stoprocentní úspěšnosti oboustranného uspokojení. No a mezitím se do sebe zamilují, jenže si tu lásku nemůžou vyznat jako normální lidi, ale musí se chovat jako naprostí kreténi a nevyspělé děcka.

Styl psaní není bůh ví jaká pecka, stejně tak mi vadila spousta věcí přitažených za vlasy (čtení knihy přes zeď, posedlost jídlem, to, že si chodili z bytu do bytu jako by se nechumelilo atd.) a POZOR SPOILER největším bizárem bylo to, měli dvoje jednovaječná dvojčata a to jen rok po sobě? Takže Zoe porodila dvojčata a za rok porodila další dvojčata? To je přece moc velké sousto i na červenou knihovnu...

Poslední poznámka na závěr: Americká literatura musí hodně upadat, pokud je tohle bestseller New York Times ...

01.12.2020 1 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

(SPOILER) Pokud se jako detektivka odznačuje kniha, kde se stanou dvě vraždy, ale řeší se jen psychologie bandy ostatních postav, jejich touhy, pohnutky, charaktery a minulé přešlapy, tak budiž. Já bych ji ale zařadila spíš do kategorie psychologického/historického románu. Vyšetřování vražd ani pořádně neprobíhá a když už, tak tím stylem, že se jen ověřují alibi lidí, kdo kde byl/nebyl, žádné jiné stopy k vrahovi nevedou, první případ dokonce zůstává neobjasněn.
Upřímně mě kniha zklamala, nemám ráda detektivní romány, ve kterých k vrahovi nevedou žádné pořádné důkazy, vše se pořád točí v kruhu domněnek a nakonec se vrahem stává postava, již čtenář vůbec netipoval a již vlastně ani nemá ani pořádný motiv k vraždě (ale čtenář samozřejmě zažije ten "aha, tak tohohle vraha jsem vůbec nečekal" moment). I v tomto románu je splněn současný trend super akčních a napínavých konců, jako by detektivka nešla zakončit i jinak, bez absurdních a těžko uvěřitelných akčních konců.
Jediné, co se mi na příběhu líbilo, byla popisovaná minulost a příběh v souboru "Zapomenuté dítě". Tento silný příběh by klidně mohl být dějovou linkou samotného románu, kdyby ho autorka víc rozepsala, mohla mít hned peckovní historický román, místo toho se bohužel rozhodla napsat naprosto tuctovou a ničím nezajímavou detektivku. Za mě už ne.

26.07.2020 2 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Kniha má silný příběh, líbí se mi, že postavy nejsou černobílé, na každé se dá najít něco pozitivního a negativního, s každou můžeme soucítit, ale taky ji nenávidět. Nadčasový příběh plný existenciálních otázek.
Nebýt nudných pasáží (korespondence, popis přírody atd.), bylo by rovných pět hvězd.

01.07.2020 4 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Knížka vhodná pro vaše nadržené nálady, ale jinak nic. Děj předvídatelný, hlavní postavy neskutečně dokonalé, krásné a bohaté, až vás to rozčiluje. A samozřejmě mají úžasný, orgasmický sex, což vás rozčiluje taky, protože vy nikdy nic takového nezažijete :D

Český překlad bohužel není moc povedený. Musí být těžké přeložit do češtiny takovou erotickou prózu, ale překladatel by prostě neměl vše překládat úplně doslova. Největší perla jsou: Vyšukaný vlasy. Co to jako je? :D Buď bych použila slovo šukézní nebo prostě jiné synonymum: parádní, nádherný atd.

16.01.2020 2 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Po dlouhé době zase kniha, která dávám plný počet.
Sice už jsem dřív viděla seriál, ale to vůbec nic neměnilo na tom, že jsem si chtěla přečíst i knihu, i přesto, že prostředí, postavy i ty zvrácená tajemství jsem už znala.
Kniha se mi líbila mnohem víc než seriál, protože byla lépe ukončená a postavy byly sympatičtější (Madeline např. neměla milence).
Určitě doporučuji, oddechovka nejen na léto, která však zároveň reflektuje závažné problémy současnosti.

15.07.2019 5 z 5