Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Nejraději se nechám unášet na zvukových vlnách četby do světa hororu.
Tak i v této knize jsou povídky již načtené do formátu audioknihy. Takže paráda.
Autor umí fobií zastrašit, až si čtenář uvědomí, že v podvědomí si na to dal zákaz, to aby nejitřil zbytečně myšlenky, jenž dnešní rozhořčení ze stavu doby ještě víc komplikuje mysl.
Ale výzva je výzvou pro odvaz i do kategorie tohoto odloženého tématu.
Příjemný poslech povídek na YouTube mi pestřil samotu. Fajn.

03.12.2023 4 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Dílo jenž působí jaksi nepatřičně.
Není tu přirozený vývoj, abyste mohli spolu nacházet nitky a tipovat na pachatele, tak to už vůbec ne.
Dojem situačního kopírování A.Ch. se nasnadě. Jenže zde si hlavní hrdinka uzurpuje právo na talent a bystrou mysl, jenž se ale v banalitách utápí.
Podceňování čtenářů v logice a dále chyby a zbytečné podrobnosti mě deprimovaly. (( ...v přesličkách poletovalo čmeláci... ( asi jen ve Švédsku mají mají na přesličkách květy) ... po velkém vyčerpání se zplotila... ... omluvila se za zašpiněné záchodové prkénko...))

Konec tu genialitu talentu konečně odhalil, protože až do té chvíle po ní nebylo vidu ani slechu.
Začátkem je třeba se protrpět, aby konec ohromil.
Jako všechny knihy od autora, každá má hlavní postavu nějakým způsobem potrefenou. Zdeť není vyjímka.

01.12.2023 2 z 5

Petrohradské povídky Petrohradské povídky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Autor obdivuhodně ztvárnil v povídkách ne nezajímavý život tehdejší společnosti.
Ne nadarmo byl autorem oblíbeným a právem patří mezi klasiky.
Citace: "Zkrátka jeho život se už dostal do let, kdy všechno, co dýchá vznětem, v člověku vysychá, kdy mocná hudba poezie už jen slabě rozechvívá duši a neproniká hluboko k srdci, kdy setkání s krásou už nemění svěží síly v oheň a plamen, ale kdy všechny vyhaslé city se stávají přístupnější zvuku zlata, zaposlouchávají se pozorněji do jeho lákavé hudby a zvolna, nepozorovaně se jí nechávají zcela uspávat. Sláva nemůže dát radost tomu, kdo ji ukradl a nezasloužil si ji; trvale rozechvívá jen toho, kdo je jí hoden. A proto se všechny jeho city a vzněty obrátily k zlatu. Zlato se stalo jeho vášní, ideálem, postrachem, požitkem i cílem."

Požitkem je i četba, paráda.

01.12.2023 5 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Audiokniha - skvělá.
Tak, až tato se povedla.
Na scéně rozporuplné ženské postavy z nichž každá má tolik svých problémů, že si z pachatelek nelze jednoznačně vybrat, neboť předpoklady plní skoro dokonale všechny. Po poodkrývání niterné zášti se drama větví a vstupuje na scénu minulost. Ta dává dává ději další citový rozměr, jenž je lidsky nebývale náročný.

Poutavý příběh v poutavém přednesu plný emočních pohledů na život.
Povedlo se, bravo.

26.11.2023 5 z 5

Morový testament Morový testament Vlastimil Vondruška

Osudový výběr.
Pro zklidnění životních útrap mi byla tato audiokniha dárkem zhůry seslaná.
Testament - končící kapitola kusu života.

Kniha jako všechny jenž mám ve své " VONDRUŽKIÁDĚ" jsou psané tak, aby něco z historie uvízlo v paměti a pro pohodu a ostrovtip potěšily oddané čtenáře tohoto autora.

Chytře vymyšlená lest za účelem zisku ale není dokonalá. Chyby jsou spolu s hamižností důsledkem nezdaru, jenž ale tvrdě odolává vyšetřovací královské trojici. Kde jinde než v šenku a u milostných avantýr se dají získat informace k mordu a podivným skutkům, jenž vedou velkému podvodu.

Příjemný poslech i zážitek. Díky.

22.11.2023 5 z 5

Na válečné stezce Na válečné stezce Louis L'Amour

Audiokniha - poutavý poslech.
Do peřin, zavřít oči a už jen popustit představám uzdu a už jsme na místech, kam se jinak nedostaneme.
Hrdina má ideu a štěstí, přes protivenství a zranění mu to v lásce vychází.

15.11.2023 4 z 5

Kateřina Aragonská - Pravá královna Kateřina Aragonská - Pravá královna Alison Weir

Audiokniha skvělá.
Pohledem ženy žena královna, která hrdost povýšila na ctnost.
Podrobněji sestavený životopisný obraz role politicky a strategicky naplánovanému sňatku pro udržení smíru a možné válečné pomoci mezi Španělskem a Anglií.
Povinnost porodit králi syna - dědice byl životní úkol všech královen. A tak tyto nesplnitelné úkoly měly v tomto případě za následky změnu církevního řádu a neblahé osudy královen, z nichž se zrodil i verdikt o dědictví království ve prospěch dcer.
Osud k ní byl o něco laskavější než k ostatním ženám krále Jindřicha VIII.
Zachovala si důstojnost a věrnost katolické církvi do konce svých dnů.
Příjemný poslech mi podrobněji odkryl po seriálu Tudorovci obraz první manželky neslavně proslulého krále.

14.11.2023 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Autor si vybral odvážně, nezvykle složité téma.
Oživení minulosti společnosti z tak rozličných ras, rodových tradic a politických postojů prolínající se dějem, pro vnitrozemce se jeví jak pohraniční místo pro nejkonfliktnější hrozbu.
Češi, Němci, Židé, Cikáni žijící v Sudetech - jeden velký kotel v němž se rodí nová doba - demokracie.

Citace:"To s čím se potýkáme je strach z budoucnosti. Socialismus sliboval jistoty, které ale byly minimem toho, co nám nabízí demokracie a tržní hospodářství. Jdeme správnou cestou..." (projev Alexandra Vondry)

(Čas demonstruje pravdu.)

Příběh s pravdivými, jistými skutečnostmi má přesah, jenž se do naši historie tiskne s odkazem.
Zdařilé.

14.11.2023 5 z 5

Vychytralý plán Vychytralý plán Susanna Craig

Mé očekávání autorka přelstila převážně formou tématu, jenž nevyhledávám. A tak proto to zklamání.
Moc našmajchlované. Vymyslet přezdívku, a tu pak zosobněně zrealizovat spolu s milostnými zdráhavými svody bylo k titulu asi dobrý tah, ale uspokojení bylo jak z knihovničky pro nevyléčitelné romantické naivky.

Realita života zde neměla šanci.

28.10.2023 3 z 5

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Mám pocit, že takovou pohodu už Francie nezažívá.
Z deštivé Anglie do vyhřáté Francie plnou gurmánských specialit s vinařskými degustacemi, kdo by odolal, zvlášť když jde o dědictví.
Víno dělá z Francie v podání autora kout světa, kde se snoubí smysly v akord požitku.

Citace:"Každý vinař vám řekne, že vinice musí trpět, ani plevelu se tam nedaří."
"Nejvíc se jim v zahradě líbila černá rajčata a lanýžový bukový hájek."

Pohodová audiokniha vyvolá nostalgii vzpomínek.

20.10.2023 4 z 5

Ocelové srdce Ocelové srdce Albert Čuba

Zdařilé dílo.
Pozvolna se rozvíjející se případ vnucuje předvídat myšlenku dalšího kroku, a ono ejhle se to děje. Takže si říkám, že to autor nepřepískl a nechal působit selský rozum, jak přímočaře řešit problém jenž se zločinem obaluje.
Takže zvolna si říkám, že to není zrovna to nejpeprnější, jak jsem od názvu čekala.
Děj se vyhrocuje, napětí stoupá a překvápko nakonec dotáhlo případ do konce - UFF. Chtěla bych říct " Smekám" , ale nejsem muž, tak tedy BRAVO !!!!!

16.10.2023 5 z 5

Na temných stezkách Na temných stezkách Louis L'Amour

Audiokniha, opět svérázný přednes, který profil hrdiny dobře vybarvil.
Tam dalekém západě si se spravedlností hlavu nelámali, zákon silnějšího byl v té době ten nejpřednější. Takže potomci to mají v krvi dodnes.
Poutavý příběh rančerky a její rodinného klanu proti urputným vetřelcům.
Prima poslech.

12.10.2023 5 z 5

Muž na mustangu Muž na mustangu Louis L'Amour

Audiokniha svérázně, poutavě vyprávěná.
Superčtivo.
Chtělo by se říct - poctivě drsné, pocitové vnímání doby zlatokopecké horečky na americkém západě.
Příběh v pusté prérii s vidinou ukrytého zlatého pokladu o němž se ví , že stačí jen sledovat toho kdo zná toto tajemství.
Klasika pro filmové westerny.

09.10.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Audiokniha.
Příběh jako od U.I.
Složitý případ postupně otevírá možnosti, logicky vyplývající ze skutečnosti. Jenže odhalovat roušky tajemství dá vyšetřovatelům zabrat.
Suverénní manipulátor je psychopat a dokáže dát na odiv i cituplnou tvář.
Zdařilé dílo, jen ten šmrnc elegantního humoru chybí.

06.10.2023 4 z 5

Tanec papírových draků 2: Hon Tanec papírových draků 2: Hon Petr Brožovský

Hláškově perfektní, děj - explozivní ohňostroj, čtivost zaručena, pro fandy extrasorty.

Citace:"
Hele, já už toho mám dost,“ dopálil jsem se. „V těch přezdívkách je bordel. Kdysi, když se řeklo Doktor, každej věděl, že mám na mysli zpruzenýho dědka s motýlkem, a tak to taky zůstane. Desátník Jan Töfl je tímto degradován z hodnosti Doktora. Ode dneška se ti bude říkat Posera. Já na tom hajzlu po tobě byl a nic jinýho si nezasloužíš.“

Posera na mě zíral a Kristýna se uchechtla.

„Takže zatímco Posera zamořoval základnu, aby nemohla padnout do nepřátelských rukou,“ pokračoval jsem, „zavolala mi Doktorova vnučka a varovala mě. Nevím, jestli to znamená, že Doktor přežil a po očku na nás dohlíží odněkud ze stínu, nebo jestli je ta Lucinka, nebo jak se jmenuje, po dědečkovi a dělá pro tajný, ale je dobře, že někde ve struktuře ozbrojených složek máme někoho, kdo na nás myslí. Každopádně jsme bez základny, a co hůř, bez peněz.“

Poučný citát:"Pokud se bude váš druh dál nekontrolovaně množit, vyčerpáte energetickou síť Země!“

06.10.2023 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Audiokniha, dá se.
Devět podezřelých podezřívá ostatní.
Varianty množící se množinami lží.
Podezřelým ze zločinu je lhaní povoleno, to se pak může vyšetřovatel domáhat pravdy jen s velikým štěstím. Tresty za lhaní nelze aplikovat.
Bez morálky je příběh podivně nedůvěryhodný.
Kam vede lhaní v životě? K nedůvěře. A pak z toho nemá mít čtenář (i volič) rozhozené životní a zásadní priority.

Poutavě vyprávěný příběh závislé rodiny na mamonu.

29.09.2023 4 z 5

Břemeno minulosti Břemeno minulosti Dominik Dán

Dánovka jak se patří, s podrobnými služebními postupy, s nezbytným humorem, s pohledem do minulosti, a napětím jenž má gradaci.
Další zdroj společenské infekce, nákazy v kruzích VŠ, které se vysokoškolačkám odolává nesnadno.

Citace:" V pořádku, všechny stopy analyzujeme, nechápu proč voláš."
"Protože tahle stopa nebude zapsaná v žádance."
"Aha a sme doma! Zařídit kamarádovi povýšení, to ne, ale otravovat s hovadinama , na to ho užije!"
"Je to důležitá stopa, a ne hovadina!"
"Tak proč není řádně zapsaná v seznamu?"
"Protože pracuju v utajení, donáším pro FBI."
"A já mám kvůli FBI riskovat kariéru?"
"Chceš toho kapitána, nebo ne? Amíci zaříděj všechno, teď sou na naší straně. Nečteš noviny?"
..Zavolám do Washingtonu, že u nás pracuje nějakej nedoceněnej pan Novotný..."
...Máš to u mě, pane budoucí generále. Ahoj."
... Aspoň zavolej na to FBI, nenech mě ztvrdnout v týhle díře."
"Víš co, toho generála ti zařídím."
" Vyřízeno, příští tejden nastupuješ ve Washingtonu."
"A žena?"
" Maj svoje, jednu ti tam daj."

Bezva.

28.09.2023 4 z 5

S malou pomocí přátel S malou pomocí přátel Jan Švancara

Miluju ty čisté duše v rouše detektivní eufórie.
Fajnůstka.
Citace:"Potřeboval jsem důkaz, že ti vážně šlo o život a že tady tvůj kamarád," podíval se na Igora, " jednal ve stavu krajní nouze. Za to jak jim tam ten kumbál vymaloval odstínem AB negativní, by totiž taky mohl mít na krku těžké ublížení na zdraví. Jeden z těch H... ranařů je ještě ve špitále. Drátují mu čelist."

Svěží dílko.

Doufám v pokračování.

20.09.2023 5 z 5

Ptačí vodopády Ptačí vodopády Wilbur Smith

Audiokniha skvělá.
Autor s láskou k Africe má tendenci prozíravě nastínit kouzlo tohoto kontinentu tak, aby čtenáře nadchl a bohulibému uskutečněnému snu o rezervaci přes velmi poutavý příběh fandil.

Bezvadnost, bravo.

20.09.2023 5 z 5

Tanec papírových draků Tanec papírových draků Petr Brožovský

Superčetba.
Kurikulum o knize je excelentním magnetem, a ta poslední věta je přímo mistrovská ekvilibristika. Bravo.

Pro pochopení je třeba mít zálibu, přijít věci na kloub, a nevzdat to při prvním chaotičnu.
Takže dechové cvičení pomůže a bizarnosti přijmete, pak už se vezete na vlně obdivu k autorově fantazii.

Co říct, jen to, že další díl mám rozečtený.

15.09.2023 4 z 5