Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Temnota Temnota David Lagercrantz

Dalo to zabrat, mix Talibánu, Ruska, Švédska, fotbalu, hudby a dedukční logiky byla síla.
V pokonfliktní době přichází čas pomsty.
Ponaučení pro bdělé.
Audiokniha s Temnou stránkou osudu.

19.06.2023 4 z 5

Temnota Temnota David Lagercrantz

Snad užitečný citát ze vzpomínek generace květinové mládeže - hippies " NEVÁLČI ALE MILUJ ".

18.06.2023 4 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Až příliš geniální konstrukce.
Jako Bondovka v kyberprostoru.

Citace:" Tohle je jedna z věcí, která spojuje esa zpravodajského světa. Studují se navzájem jako šachisté. Ideálem je, aby jeden druhého předčil v chytrosti, nikoli ve střelbě. Střílení je pro muže v maskáčích. Šachmat je uspokojivější."

Fajn, až na zaujatost.

18.06.2023 4 z 5

Tisíc ďáblů Tisíc ďáblů Frank Goldammer

Tisíc ďáblů je masa hladových, zubožených, bezprizorních a naštvaných z bezvýchodných stavů ve zničených Drážďanech, jenž se musí učit žít v poválečné situaci s deziluzemi a smířit se s nastoleným vojenským sovětským režimem.
Fašismus není jednoduché z mysli některým němcům vyhladit, vždyť v něm byl řád a privilegium na vše. Takže nový režim, nové politické strany a staré pořádky jsou chaosu. Vyšetřování krutých zločinů je nutné koordinovat s velitelstvím sovětských vojsk, neboť k nim vedou stopy.

( Jaksi se mé čtenářské duše nelibě dotkly použité vulgární nadávky - z mého posouzení - ze soudobé romské mluvy.)

Tím se kniha jeví i přes náhled složitosti dané dobou, jako vyřizování si účtů s daným stavem věcí.

12.06.2023 3 z 5

Geniální přítelkyně (komplet) Geniální přítelkyně (komplet) Elena Ferrante

Úžasná audiokniha - sága Geniální přítelkyně excelentně načtená Taťánou Medveckou.

Přátele jsou ti, koho si na rozdíl od rodiny vybíráme sami a ani lásky je nenahradí.
Jde o pochopení, porozumění a potřebu sdílení v časech dobrých i jiných.

Nadmíru skvělá paměť a luxusní styl stvořily úctyhodné veledílo.
Bravo.

10.06.2023 5 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Když Dokonalost tak spolehlivost je v autorčině sérii.
Lítost je zde zobrazena jako nechtěný důsledek necitlivosti k nepravostem, z nějž je krůček ke krevnímu masakru.

Citace:"Zírala do tváře největšího zabijáka, kterého kdy Edinburgh zažil, a nedokázala v jeho očích najít zlo, podobně jako ve svém srdci zášť vůči jeho osobě. Bylo -snažší, když se případy držely morálky Divokého západu - na jedné straně dobro, na druhé straně zlo a člověk přesně věděl na čí straně bojuje."

Opět zobrazený problém společnosti zdrátovaný paragrafy, nařízeními a směrnicemi.

Z bolesti lítosti se duše hojí přetěžko.

01.06.2023 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Autorce se opět zdařilo vykřesat z minulosti na světlo boží dost pravděpodobný příběh o důsledcích válečných pohrom na charaktery poražených i vítězů.
Msta byla, je a bude vždy silným motivem k účtování.

Citace:"Ovládal své řemeslo dokonale, věděl přesně, kde zatlačit a kde ubrat, jak vyvolat kýžené emoce. Ženy budou při čtení plakat, muži vrtět hlavami, šéfredaktoři uslyší šustění bankovek. Ian se zadíval na výsledný text a pomyslel si: dynamit v inkoustu."

S povzdechem kvituji - zdařilé dílo.

26.05.2023 4 z 5

Doteky hříchu Doteky hříchu Roman Cílek

Audiokniha - zdařilé povídky.
Neotřelý pohled a originální zápletky.
Autor umí překvapit, a to je to kouzlo co čtivost jeho povídek zaručuje.
Ne všechny, ale většina byla super.

22.05.2023 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Audiokniha působivě načtená.

Kukaččí výměna - ano nebo ne?
Jsou situace jenž rvou srdce.
Život s psychopatií je kolotoč v nebezpečí pro všechny.
Citace:" Někdy není až tak důležité co se stalo, ale důvod, proč.

Dobře zpracovaný námět, jen jaksi chybí ta sobeckost pro krevní pouto rodu.

19.05.2023 4 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

H.H. je ve výsostném postavení - závisle nezávislý s pofidérním výkonným týmem v roli jaksi nechtěného zachránce pověsti kriminálního oddělení.
Jeho mecenáš je v tomto případě prvním podezřelým z násilných činů a jeho prestiž je to, co si cení nade vše.
Biohobby je mocnou silou a zbraní v rukách pomstychtivého zla.

Citace:" Když držíte v ruce kladivo, jeví se vám každý problém jako hřebík.
Krása je to, co se pozitivně vymyká. "

Autor je mistr v oboru a zde zvedá laťku o další příčku výš.

Pozoruhodný námět jistojistě zaujme.

17.05.2023 4 z 5

Gentlemani i podfukáři Gentlemani i podfukáři O. Henry (p)

Radost číst.
Už z životopisu autora se pozná z čeho bral témata pro své veleúžasné povídky.
Paráda.
Proč se neživit podvody, když fištrón má tolik nápadů na obluzení lidstva.
Je to tak jednoduché, jen to chce komplice v opačném postoji a jistota úspěchu je zaručena. (Jako v "Podrazu")
Skvělý šmrnc má prim.

12.05.2023 5 z 5

Kočičí stopa Kočičí stopa Dominik Dán

Zdařilé dílko.
V Našem Městě není o překvapení ze zlovolnosti nouze.
Když se zmagoří společnost ve zvláštních libůstkách, pak se dějí věci, až hanba přemýšlet.

Citace:" Kraus beze slova zalistoval v pracovním sešitu, nalistoval stranu, kde měl napsaných devět Kukiho bodů.
"Podám ti ten seznam," nabídl se prcek.
"Nech si ho, mám je opsaný v sešitě."
"A to se může? Nenáleží mi nějaká finanční odměna? Jak tomu říkají umělci? Tantamy?"
"Tantiémy, vole! A dostaneš leda prd, nejsi umělec!"
"Ale mám nějaký práva, ne? Sem autor, kurva!" Zlostí praštil pěstí do stolu.
"A máš autorskou smlouvu?" skočil jim do hádky Chosé.
"A to je k čemu?"
"Aby tě neošulili takoví společníci, jako seděj naproti tobě."
Kukimu bylo jasné, že k samostudiu angličtiny si bude muset v dohledné době přibrat studium autorského práva.

Autor je jako svědomí co morálku dnešní doby vehnal na paškál.
Tradičně - spokojenost.

11.05.2023 4 z 5

Paní Říma Paní Říma Kate Quinn

Bezvadnost.
Opět se propadnout do římských dějin s dalším krutovládcem Dominitianem je četbou lehce fascinující.

Citace:" Hostina jako každá jiná. Zvonivý smích, hodovníci ověšení šperky, tekutá réva ve stříbrných pohárech, hroznové víno na zlatých mísách, lehátka obložená polštáři s třásňovým lemováním, hudebníci rozeznívající lyry do hebce líbezného šepotu.
"Plány dalšího přístavu?" zajímala jsem se. "Nebo oblouku?" Zadával nové stavby po celém impériu- vítězné oblouky, přístaviště, silnice, akvadukty nebo třeba chrámy. Vše k větší slávě flaviovské dynastie. "

S Googlem je obraz příběhu živě pestrý.
Skvělý výběr dalšího historického imperátora s pozoruhodným osudem.
Bravo.

08.05.2023 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Trudno až to bolí.
Šťastných chvilek jen v pocitech zamilovanosti.

I hořký život musí mít berličku - touhu, naději, vizi.

Audiokniha osudová.

08.05.2023 3 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Zpracovaná minulost do působivého obrazu.
Památeční zápisy, dopisy, protokoly a rozsudky mají silnou vypovídající hodnotu o době z první světové války, kde se proti okupaci Francie němci do zpravodajských služeb s nadšením a odvahou dostávaly mladinké dívky, jenž svou vizáží a naivním půvabem dovedly oklamat pro špionáž kolaboranty i nepřítele, za cenu sebeobětování.

Citace :" Ten člověk byl tak zatraceně ušlechtilý, že nemohl chápat touhu po pomstě. Jak se člověk v noci budí a třese se nenávistí, jaké to je, když máte pocit, že jedině pokud ochutnáte jeho krev, p-p-p přestanou se vám konečně zdát ty sny. "

"Květy zla" - Charles Baudelaire - sbírka básní coby fetiš zla je zde extrémně působivá.
Citace :" Poezie je jako vášeň - neměla by být pouze hezká, měla by ovládnout a zraňovat."

28.04.2023 5 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Četba napínavá, nadšení se brzy vytratilo a tak pohádková scéna plná zběsilosti a krve se jeví jako choroba mozku a ani konec to nevyladí.

Citace:" Mohu vám dát lekci z práva? Pravdivé není to, co se stalo, ale to, co můžete dokázat."

Po "Mindhunterovi" je vše ostatní bez profišmrncu.

15.04.2023 4 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Případ komplikovaný s historickými artefakty, jenž bůhvíproč mají podivný souborný název "Chlap".
Opět archeologické prostředí, kde o poklady, loupeže a vraždy není nouze. Kapitán Exner je svůj se vším co mu autor nadělil - bystrý úsudek, charisma a šmrnc.

Česká klasika. Audiokniha poutavá.

11.04.2023 4 z 5

Ve snu ve snu snil jsem sen Ve snu ve snu snil jsem sen Lawrence Ferlinghetti (p)

Moderní poezie je próza.

Citace:
"Ve snu, ve snu snil jsem sen
o realitě existence
uvnitř hlavního počítače
kterýmž je vesmír
v němž Šíp Času
letí oběma směry
zakřiveným prostorem...

"Báseň musí zpívat a vzlétat s tebou, jinak je mrtvým holubem s prozaickou duší."
Buď okem mezi slepými.
Přiměj svou mysl kroužit kolem srdce vlastní cestou.
Je-li třeba báseň vysvětlit, jedná se o chybu v komunikaci.
Nebuď otevřený tak, abys ztratil mozek.
Hledej trvalé v pomíjivém a prchavém.
Vymačkej nové víno z hroznů hněvu.
Nenič svět, nemáš-li něco lepšího, čím bys ho nahradil. "

Hm, zajímavé.

11.04.2023

Nečekané dědictví Nečekané dědictví Pelham Grenville Wodehouse

Příjemná četba v anglickém stylu před sto lety.
Nečekané dědictví je zkouškou charakteru, a zde si autor ve snobské společnosti vyhrál dost.

Citace:" Správně se říká, že na světě není nikdy klid. Ještě před chvílí byla lady Wetherbyová zcela spokojená a nikde na obzoru se nerýsoval ani mráček. Bylo od ní pošetilé očekávat, že takový stav věcí vydrží, neboť život je jen řada ostrých nepřehledných zatáček a za každou z nich číhá Osud s přichystaným průšvihem. Něco ve sluhově chování, jaksi škodolibé chmury, které z něj vyzařovaly, ji prozradilo, že právě dospěla k jedné z těch zatáček."

Zdařilé dílko.

11.04.2023 4 z 5

Mindhunter - Lovci myšlenek Mindhunter - Lovci myšlenek John Edward Douglas

Superčtivo.
Profesní životopis v boji se zločinem - lovec (zločinných) myšlenek.

Za krutost jen ortel smrti.
Citace:"Je-li zvolený spoušťový stresor legitimní, logickým důvodem ke znepokojení, bude velmi pravděpodobné, že zapůsobí."
"...získáte jednoznačnou odpověď, že dát někomu jenom pětadvacet let za ukrácení života dvěma dětem je už samo o sobě pořádně nemravné. Ale za druhé, k tomu, abyste propustili tohoto chlapa dřív, byste museli podle mého názoru přijmout jednu ze dvou těchto premis :
Premisa číslo jedna: Přesto, že tento muž má špatné mravní základy, přes jeho disfunkční rodinu, údajné zneužívání, nedostatek dobré výchovy, násilnou minulost i všechno ostatní, byl pro něho život ve vězení tak nádhernou, ducha povznášející, oči otevírající a rehabilitující zkušeností, že S. spatřil světlo světa, uvědomil si své chyby a v důsledku veškerého dobrého vlivu vězení se rozhodl od tohoto okamžiku obrátit list a nadále být spořádaným, zákony ctícím občanem.
Dobrá, pokud neakceptuje tuto, co byste řekli premise číslo dvě? Život ve vězení byl každý den tak hrozný, tak nepříjemný a traumatizující a tak celkově v každém směru trestající, že přes svou špatnou minulost a pokračující touhu po znásilňování a vraždění dětí se již nikdy nechtěl do vězení vrátit, a tak se rozhodl proto, že udělá všechno , aby se tomu vyhnul.
Souhlasím, že i tato premisa není pravděpodobná. Ale pokud nepřijmete ani jednu z těchto dvou možností, jak potom, k čertu, můžete propustit někoho takového na svobodu, aniž vezmete v úvahu velkou pravděpodobnost, že bude vraždit znovu?"

Skvělý počin, super.

07.04.2023 5 z 5