Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Callaghanové Callaghanové Gert Fritz Unger

Westernová klasika - zločin versus čest.
Po delší době zase na divokém západě se vší drsností i citem a touhou po spravedlnosti.

Citace:" A tu začal tušit, že se přece nestane partnerem svého bosse.
Pořád doufal, že , navzdory instinktivnímu strachu, že B.F.D...dostojí svému slovu a nezachová se k němu jako lev, který krysu, co se s ním chce rozdělit o kořist, jednoduše jednou ranou prackou rozemele na kaši.
Není dobře, když se krysa jako L.A. pokouší myslet jako člověk. Kdyby totiž uvažoval jako krysa, byl by se teď, i když byl tak nemocný dopravil do bezpečí a poslechl by tak neomylný instinkt krys, které vždycky právě včas opouštějí nebezpečné místo. Ale L. se pokoušel myslet jako člověk. Protože se jednalo o jeho štěstí, věřil slibům a namlouval si, že přece není tak zle."

No nedopadlo to jak si přál.

Sliby se dají nakrmit i masy, ale nezasytí, neboť ztrávit nejdou. (viz současnost)

Dobrodružství od mistra v oboru.
Fajn.

15.09.2023 4 z 5

Nikdo neměl šanci a další kriminální příběhy Nikdo neměl šanci a další kriminální příběhy Milan Dušek

Super - povídky vyzrálých autorských osobností.
Každá povídka vtáhne do děje a nepustí.
Má to šmrnc a grády.
Skvělý výběr na odlehčení ze současného marasmu.

09.09.2023 5 z 5

Císařova perla Císařova perla Robert van Gulik

Audiokniha - stabilní úroveň obdivného zážitku.
Precizní sondy do charakteru osob v dobách omezených bez techniky a moderních vymožeností.
Stačí do společenských vrstev zasít semínka lidských neřestí, vášně, zločinných úmyslů, zrady, závisti, lží a pomluv.
A tak má soudce Ti opět možnost excelentní dedukce a pozorovacího talentu využít k vyřešení složitých zločinů. Jako vždy bravurně.
"Nebesá" - jedinečný styl.
Spokojenost, dušička v peří.

31.08.2023 5 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Superčtivo.

Fandit hrdinovi jenž bláhově riskuje s ideály přežití je to, co prostě nelze jinak.

Citace:"Mít na někoho zlost je jako polknout jed a čekat, že někdo jiný umře."
"Panika je váš nepřítel.
Panika vyhraje, když vám strach odpojí mozek."

Vypadá to sladkobolně, ale čte se to skvěle.

25.08.2023 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Pilíře země - Chrámy víry, takto to budu mít v paměti.
Impozantní stavby, které berou dech jsou symbolem v nichž pohled vzhůru otvírá duši oči.
Pochopit strategii stavby, tak aby účinky světla byly co nejpůsobivější spolu s velkorysostí a vznešeností, tak potom je sakrální architektura úchvatná.
Sága je poutavá. Příběhy plné dramatu a zvratů.
V historii Británie si Jindřichové s církví užili jen což.
Respekt vyžadovaný pro papežskou církev jim byl vždy trnem v oku.

Audiokniha jenž milovníky historie potěší.

23.08.2023

Spálená země: kniha první Spálená země: kniha první Jakub Hoza

Jako vždy, styl s cejchem značky dvou blesků - vysokého napětí.

Zničená, spálená země se mění v životně nebezpečnou zónu.

Citace:" Čert a evoluce vážně nikdy nespí."

Evoluce řádí a změny jsou děsivé.

Citace:" Spoléhání se na OZE- obnovitelné zdroje energie, pochopitelně selhalo. Fyziku neoc.čiješ. Jenže na víru je rozum krátký. Tam, kde víra vládne srdci, mozek umírá."

Možná k doporučení pro VČR.

19.08.2023 4 z 5

Ďábel v Marshalsea Ďábel v Marshalsea Antonia Hodgson

V dnešní době těžko uvěřit.
Ale když věrná detektivka vás takto vyděsí, pak klobouk dolů za tu autentitu kriminálu a doby.
Autorku obdivuji, jaké to je takto psát o děsuplných hrůzách z opravdových archiválií.
Soukromý kriminál, kde musíte za vše platit, to pak dlužník nikdy nevyjde ven.
Zemřít tam je odchod do pokojného nebytí, ale těla vydají jen za úhradu dluhu a nákladů. A tak se vrství než zmizí v jiných útrobách.
No šílenost, zlatá dnešní doba, kriminál je proti tomu nebe.
Čtivé, další si nenechám ujít.

12.08.2023 4 z 5

Kosmický smích Kosmický smích Rudolf Richard Hofmeister

Jako žádná jiná, jen název si pro sebe upravuji na "Nebeský smích".
Pohled na nebeskou říši na její rozmanitost a historii s humorem a poutavým poučením.

Citace:
"Tys to ovšem věděl, suchý vlasatý kaplane v dlouhém, černém, šosatém kabátě, neboť jsme se ti zpovídali ze svých hojných zločinů čtyřikrát do roka, a cítili jsme při tom dobře, že stálé rozmnožování našich hříchů by nerozvázala ani zpověď každodenní.
Vždyť nejmilejší naše hra byla na četníky a loupežníky, a při té by ani andělé nebeští bez hříchu neobstáli!
A potom jsi nás učil všem božím vlastnostem, tak úžasným a nepochopitelným, že jsme je tak přirozeně a samozřejmě hned zase zapomínali, sotva jsi nás z nich vyzkoušel a zapsal nám pěknou jedničku z náboženství do svého posvátného zápisníčku.
Bohužel, nebývala to vždy jen jednička
A všichni svatí a andělíčkové v nebi kormoutili se asi nad námi, ztracenými syny, když jsi tam zasmušile psal jinou číslici a ostré rysy tvé tváře tvrdly jako kámen!
Tenkrát to bylo, ve čtvrté třídě obecné školy, kdy se v mé hlavě zrodila první kacířská myšlenka, že za mé tak hojné, ba nespočetné hříchy měl by vlastně býti potrestán můj andělíček strážný, že na mne nedává větší pozor!
A dokonce mne napadalo, že snad právě on má radost z mých povedených taškařin a kdožví, jestli mi je nakonec sám nevnukává!
Ale chránil jsem se říci to před tebou, velebný pane kaplane starorožmitálský, který jsi tak obětavě chodil do naší obecné školy poučovati tolik nenapravitelných darebů!
Neboť po škodě i hloupý zmoudří, praví staré přísloví, a také já jsem už tehdy dávno zmoudřel z mnohých trpkých zkušeností, které jsem byl pod tvým vedením učinil."

Příjemný zážitek, díky za KZ.

04.08.2023 4 z 5

Kašpar z hor I. Kašpar z hor I. Henri Pourrat

Audiočetba jejíž téma by mělo v dnešní vojenské době usměrňovat odpor vůči válce.
Příběh lidské touhy po klidném štěstí v lůně přírody proti nepřízni osudu a zla.

01.08.2023 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Tak další série v rozjezdu.
Na autora je spolehnutí, že obsah bude o odvaze, věrnosti, nebezpečí a bitkách, o milostných konfliktech a fištrónu se šprťouchlaty.
Dušička v peří, povedlo se.

Jen nevím, proč oslovuje man svého sloužícího " můj pane"? (Asi přebrebt).

Citace:" Kampak, můj pane," oslovil ho zpoza jeho zad Ondřej. "Zdá se, že si potrpíš na nečekané a neohlášené odjezdy. Včera Beroun, dneska ... Kam tentokrát?"
"Končím tady s tebou. Takovému sloužit nebudu."

01.08.2023 5 z 5

Nemáte šanci Nemáte šanci Jack Black

Ze života, který byl jako jízda na tobogánu.
Ze zvědavé naivity pokoušet štěstí se autor dostal do blízkosti krimiživlů, až jej to zlodějské štístko vtáhlo do bludných hlubin pekla zla.
Proto ten název.
Životopis stojí za pozornost, neboť konec je úvaha, kdy pak název knihy korunuje dílo.
Audiočetba v českém rozhlase byla skvělá.

21.07.2023 5 z 5

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

Provětrat vzpomínky se mi podařilo dík tématu tohoto díla.
Autorovou specialitou jsou případy z kriminálně politických afér a dík za zaznamenání do historie zločinu, to aby svědomí mělo obrazotvornost pro budoucnost.

Citace:" To je vtip? zeptal se. ...
Netušil jsem, co se mu honí hlavou, ale tvář měl najednou bez výrazu. Přesto bylo poznat, že v duchu zběsile kalkuluje a promýšlí možnosti. Jak rád bych mu četl myšlenky! Vystudoval bych vysokou zlodějskou během jednoho sezení. "

Život není nic jiného než řetězec promeškaných příležitostí." Athéňan Sokrates

Ačkoliv John Lennon to možná řekl ještě přesněji.
"Život je to, co se s tebou děje, zatímco spřádáš svoje plány."

Spokojenost.
Snad ze zorného pole hledáčku pastvy pro nesmyslně zbytečná dramata, nezmizí ani tato VČR.

15.07.2023 5 z 5

Kožené srdce Kožené srdce Dominik Dán

Vydařené dílko.
Pozdní návrat syna má podezřelé důvody, které nutí ke konspirační sledovačce, z nichž se klube případ s cejchem srdce.
Další případ podivně aranžované mrtvoly s důkazy z nichž nechutnost přímo děsí.
No, zase nálož, jak se patří v důrazu na zvrácenosti společnosti.
Fórky a hecování, bez nich to nemělo značku D.D.
Takže fajn, pocit nutného použití Kinedrilu stál skoro za zvážení.

12.07.2023 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Autorčino hrozné hobby slaví triumf.
Horor ze života v překvapivém zobrazení.
Tak zase v lese, no proč se bát.
Opět stačí úzkost, strach v temném lesním porostu bez navigace, pak rokliny a pasti už vykonají své, psychika dostane co proto a čtenáři - posluchači taktéž.
Vydařená audiokniha.
Trhlina v čase a v chráněné oblasti - parku.

07.07.2023 4 z 5

Krvavá Rose Krvavá Rose Nicholas Eames

Tentokrát mi četba v množstevním počtu tvorů a netvorů nějak nesedla. Jistý chaos a podivnosti mi přišly zbytečné.

Snad příště, Rose.

07.07.2023 3 z 5

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Audiokniha - skvělá.
Poutavost na sebe bere nedostižné jádro pudla, jenž ne a ne se jasně zjevit.
Napínavý děj má množství variant jenž by se hodily, jenže proč se zabývat podivnostmi jenž se jeví jako důvod, když servis konečného rozuzlení si najde docela lidský rozměr.

Zase něco ze zákrut života, fajn.

07.07.2023 5 z 5

Růže a tis Růže a tis Mary Westmacott (p)

Audiokniha
Příběh podivných lásek a ctižádostivosti.
Pózy, drby, předstírání, lži a utajované city v bludišti lásky a zrady.
Nikdo není důvěryhodný a každý má svou stinnou stránku jenž se v ději komplikuje.
Nechválím.

27.06.2023 2 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Audiokniha nevybočující ze zajetých kolejí stylu série.
Jen ta zasolenost je z počátku divná, ale jen do doby, než dojde na zmínku o zázraku z Knihy knih.
Je to tak trochu oškolobrt, ale důvod je patřičně silný.

Citace:" Bylo by třeba udržet ji hlavu pod vodou dřív než zakápne. Říká se zkápne, Asade. " ... zasloužit si svou vlastní špatnost. "

Další varianta pomsty.

25.06.2023 4 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Nadmíru perfektní, až to jaksi škodí.
Zločinec je stratég a scénickými triky svá vražedná poselství uvádí společnost v úžas.

Autor specialista v kouzelnickém umění si dokonale vyhrál s představou soupeřících rivalů na straně zla a spravedlnosti na poli záhadné zločinnosti.

Citace:" Jdeš na smrt." Neříkám ji to z bezcitnosti, ale že soucitu. Tím, co nám drásá duši, je neurčitost věcí příštích. Ona ještě žije v domnění, že je to celé sen, ale v očích jí už svítá. Moje slova se jí vykrádají do zlomené mysli.

Neodložitelné, napínavé superčtivo.

23.06.2023 4 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Brodivá a únavná cesta strachem.
Styl "Trhliny" jímž autor už tak nepřekvapí.
Ani se nedivím, že si autor vybral k takovému příběhu tuto trasu. Vždy mi bylo ouzko při cestě od Mary do B.B. svahy a serpentiny, nečas a rušná doprava dají zabrat i bez přízračných postav.
Hold Slovensko se svými "záhadami".

20.06.2023 3 z 5