Kašpar z hor I.

Kašpar z hor I. https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96369/mid_kaspar-z-hor-i-rHD-96369.jpg 4 27 5

Dvoudílný román plný poetického kouzla auvergneské horské přírody i dramatického děje, odehrávajícího se v době napoleonských válek a pádu císařství. Odehrává se v době napoleonských válek a pádu císařství, avšak tyto vzrušené události se jen vzdáleně dotýkají prostých obyvatel malých městeček a statků uprostřed polí a lesů, kteří věří v Boha stajně jako v nadpřirozené bytosti, ovládající kouzla a čáry. Kašpar z hor - legendární postava, planá tělesné síly a odvahy, ale vynikající i bytostí, je nerozlučně spjat s tragickým osudem rodiny své sestřenice, kterou se marně snaží ochránit před nenávistnou zlobou dobrodruhů, vyděračů a zločinců, jimž se tento nepřístupný kraj stal domovem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vyšehrad

Vaillances, farces et gentillesses de Gaspard des Montagnes

Legens
29.10.2023 5 z 5

Tuto vynikající knihu bych nejlépe charakterizoval takto: Představte si, že příběh analogický Erbenově baladě zbavíte nadpřirozených bytostí, ale ponecháte mu všechny lidské vlastnosti a vášně, od těch nejlepších po ty nejhorší, na rozdíl od Erbena ho občas okořeníte trochou humoru (pozor, opravdu je trochou), převedete ho do prózy a velmi poutavým způsobem ho rozepíšete na nějakých +-760 stran. Kromě skvělého čtení je to navíc i poučné stran dobra a zla, ale blíže to prozrazovat nebudu. Čtenář, který si to poučení najde sám na tom bude podstatně lépe než kdokoliv, kdo by se zde mými názory nechal předem ovlivňovat.

Jaruš7
01.08.2023 4 z 5

Audiočetba jejíž téma by mělo v dnešní vojenské době usměrňovat odpor vůči válce.
Příběh lidské touhy po klidném štěstí v lůně přírody proti nepřízni osudu a zla.

Badger
30.07.2019 4 z 5

Pořídil jsem si verzi rozdělenou do dvou dílu, proto komentuji první část právě po jejím dočtení.
Dílo je to velkolepé a dle mého i nedoceněné, jakož to zasazení děje do období válek napoleonských a době po Waterloo, by to určitě právě čtenáře zajímající se dobou touto nadchlo.
Román se však týká lidí zapadlých v horských vsích a to v nádherně popsaných lesích.
Lidé v horách tu silně věří jak v boha tak na spousty děsivých bytostí žijících v koutech této krásné divočiny.
Příběhy a legendy jsou skvěle provázány s příběhy lidí v tomto kraji.
Do jejich životů zasahují jak podlý loupežníci tak zuřící válka do které musí hoši odejít pomoci císaři Napoleonovi.
Nedá mi to, abych nevypíchl parádní souboj kašpara s kozáky, nebo souboj s loupežníky v hospodě.
KNIHU URČITĚ DOPORUČUJI TOMU KDO LESY MÁ RÁD, a již se těším na její druhou část.

blackholesun32
18.06.2015 5 z 5

Přesně ten typ knihy, u které po dočtení litujete, že jste již dočetli. Silný příběh a veliký apel na něj, do detailu prokreslené postavy, uvěřitelné, realistické a do toho velká pocta kraji, ve kterém se celý příběh odehrává. A jeden minipříběh z knihy mě ukázal jinou podobu křesťanství než jak bývá tradičně prezentováno - tak jako lidsky.

ELKA.
09.10.2011 5 z 5

Kniha mi přišla místy zdlouhavá, ale ve finále jsem zjistila, že musí být tak, jak je, aby tak silný příběh byl celistvý! Obdivuji statečnost, dobrotu a sílu vůle Anny-Marie... Rozhodně knihu doporučuji k přečtení!

Henri Pourrat
francouzská, 1887 - 1959