Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Blanka z Valois – Levandulová princezna Blanka z Valois – Levandulová princezna Hana Parkánová-Whitton

Audiokniha.
Příjemný dojem z poslechu.
Pohádkově laděný dějepis.
První silná oboustranná láska na první pohled, která dala Václavu - Karlovi ve francouzském zázemí, ideu, splnit si sen o jejich království.
Za to, že se to stalo jistou skutečností, měl vliv žen.
Mateřský - Elišky Přemyslovny - s výchovou a rodovým poutem.
Láskou zasažený - Blanka z Valois - pro první lásku vše.
Idea mu zůstala v srdci po celý život a činy hovoří za vše.

11.02.2024 4 z 5

Neposlušná dcera Neposlušná dcera Cynthia Harrod-Eagles

Hezký poslech z audioknihy.
Autorka má unikátně dokonalý styl zobrazit dobu v níž své knihy otvírá čtenářům.
Dobu Napolenových válek v tomto díle zobrazuje z pohledu anglické šlechty, jenž má své obavy a zájmy udržet úroveň rodu na vrcholu žebříčku společnosti.
Mladičká Fany je univerzální dědičkou velikého majetku a panství ve kterém spolu s ní žije nespočetný počet příbuzných. Vědět o takové roli v životě dopředu je krutě zavazující pro dítě, a tak postupem doby se její vlastnosti tímto ortelem vyhrocují do krajnosti. Její tvrdohlavost a neústupnost nesou ovoce pro celou rodinu velmi hořké, a obavy o budoucnost existence je na pováženou.
Sňatkem se zatvrdí i ti co jí mají v oblibě.

Možnost stát se pozorovatelem života šlechtické smetánky je příjemná změna v dnešní době.
Pocit, že je to deník z tehdejší doby je silný, jinak snad má autorka k takovým společnostem velmi blízko. Ale je to vystudovaná specialistka v oboru, a tak je tomto ohledu jedinečná.
Poutavé a skvělé.

08.02.2024 5 z 5

Deskový statek Deskový statek Václav Štech

Už jméno autora mi bylo magnetem, ale ten jaksi slavnější byl syn, jehož moudra jsme slýchali z tv v časech zlých.
Divadelní hra vydaná v roce 1921 je doslova návodem, jak na volební manipulaci již v prvních letech naší republiky. Jakoby by si mustr - vzor doslova osvojili i dnešní političtí neumětelové.

V jednom městečku se mají konat volby. Strany jenž chtějí vládnout si sichrují voličské hlasy tím že posty a vlivy zaručují i nemožnými sliby.
Do čela se staví akčně odhodlaný majitel realitní kanceláře jenž zde pod značkou "Deskový statek" koná rejdy - voličský biznis, v němž si utvrzuje pro volební výsledek vítězství i za ceny ztráty toho nejcennějšího co může položit na oltář - své svobody.
Citace:
NĚMEČEK: Ti si toho asi nadiktovali.
FISTR: Já jednal s jejich vůdci.
Dr. NEKVINDA: Každý učitel je zároveň vůdcem.
FISTR: Slíbil jsem jim, že žádného z venkova nepřijmeme do města – kdo už tu je, že se mu léta na venkovských školách nebudou při postupu počítat – dívčí školy budou řídit mužští.
ŠOREL: To ztratíme učitelky.
FISTR: Těm jsem to slíbil naopak, ale zavázal je k mlčení. Dále jsem slíbil učitelstvu zvýšení příbytečného –
NĚMEČEK: Copak krademe? To by se musely zvýšit přirážky.
FISTR: Jenom jsem to slíbil. Až se o tom bude napřesrok jednat, někoho navedeme, aby to při rozpočtu zabil. Nepřidáme nic.
NĚMEČEK: Proto!

NĚMEČEK: Ještě si dovolím upozornit, že bychom do přípravného komitétu měli přibrat frizéra Hodače. On dělal, pánové, při posledních volbách falešným voličům fousy, líčil je a páni klubisti mu to ani nezaplatili. Šel by tedy s námi – rád by šel, a budeme ho potřebovat. Třetí sbor je mrška. Tam musí vyrukovat mrtví voliči.
TURECKÝ: Já volil jednou za dědka, který už byl třicet let v zemi.
NĚMEČEK: Hodač posílal i třikrát lidi k osudí. A nikdo je nepoznal. Tak je nalíčil. On je náramný mistr v tom. A charakter je, pánové. Která strana mu zaplatí – té věrně slouží."

I přes bezpočet postav je hra svěží a plná neotřelých nápadů.
Překvapivé, jak se po stu letech dá v politice sáhnout do historie pro nápad jak na voliče.

04.02.2024 4 z 5

Transatlantik Transatlantik Volker Kutscher

Opět bez vady, super.
Doba se posouvá, tvrdě organizovaná příprava na letecké nálety nepřítele.
Rozkolísanost osobních přesvědčení na politický vývoj je v podezření z falešné loajality, jenž se projeví jako podivná zrada. Židé a narkomafie, politický a kriminální exodus, to vše si chce ještě užít starý klidný čas, ale hajlování a dunivý pochod za novými rasově zářnými zítřky chce změnu, změnu formou násilí a vlny strachu.

Na rozdíl od televizního seriálu se mi knižní série líbí daleko víc.

02.02.2024 5 z 5

Síla okolností a jiné povídky Síla okolností a jiné povídky William Somerset Maugham

Povídka Nádoba hříchu - audiočetba, skvělá.
Ženská když chce dokáže manipulaci dotáhnout k nevídané změně chlapa - ochlastu a sukničkáře obrátit na pokorného ženicha.
Je to prostředím, neboť kde jinde než na ostrově a v krizi pandemické nemoci si jsou lidé k sobě vstřícní.
Hezký poslech od Viktora Preisse dá povídce punc výjimečnosti.

24.01.2024 5 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Dost zapeklitá zápletka.
Audiokniha v super kondici.
Autorka si dala záležet, aby vyšetřování zločinu ještě navíc lehce rozhodila nesouladem ve vztahu amorem zasažené detektivní dvojice.
(Asi bych ho nechala, i když dnes extrémně frčí omluvy, tak asi ...)
Případ z hlediska podivného zvyku zakopávat růžence má tedy nitku.
A tak dochází na minulost, a to ze stáří na dospělost i na dětství. (Ergo další zářez ve Čtenářské výzvě.)
Konec velké drámo, ale dobrý.

23.01.2024 4 z 5

Výstřely u Cyrana / Muž, který měl rád psy Výstřely u Cyrana / Muž, který měl rád psy Raymond Chandler

Výstřely u Cyrana - rodokaps v audio formě.
Šarmantní muž pomáhá z problémů krasavici - "andílkovi", jenž prahne po zapovězené náruči movitého otce, jehož přízeň by byla zabezpečením pro nechtěnou dceru. Jenže dojde na střelbu a na facky, kdo zvítězí?

Citace:" Drsná plavovláska zazpívala drsnou píseň hlasem, kterým by se dalo štípat dříví."

Hold, styl již překonaný, ale v porovnání s dnešním, zásadově slušný.

23.01.2024 3 z 5

Po nás ať přijde potopa Po nás ať přijde potopa František Gellner

Je dobré vědět - v Kristových letech umírá v nemoci na bojišti I. světové války.
Jeho verše zrcadlí dobu a nespokojenost v životním chaosu.

Citace:" Epilog
Ne, tohle není život, o němž pěly
ideje v představ žhavé orgii.
Čekal jsem vášně, kéž by sopkou vřely
vysílení, která zabíjí.

Mdlobu a hnus mně láska vstříkla do žil,
lítost, již marně ironizuju.
Svatebních nocí, jež jsem kdysi prožil
svých předrážděných snech, teď lituju.

Ze srdce závoj nekles pod mou rukou,
jen sarkasmy se v slovech zablýskly,
Duše jak psi, jež pro zábavu tlukou,
před cynismem se do tmy přitiskly.

Namísto vzdoru ohněm planoucího
i zvonů v bázni hřmících na poplach
viděl jsem skleslost davu stupidního,
žvýkajícího novinářský tlach.

Z divadel dvorních nuda vyhnala mne,
z promenád žebrající mrzáci .
Z chansonet laxních bída řvala na mne,
a z grymas duše, která krvácí.

Doufal jsem v lásku, jež by sopkou vřela
a něžnou přízeň duší citlivých.
Čekal jsem vzpurná vzdorovitá čela
a bujných retů rozpustilý smích.

Naděje lhavé duši otrávily
a zoufalství se vrhlo na sousto.
Jsem z těch, kterým svět podlamuje síly
a již se zříci ho přece nejsou s to.

Mé srdce divě životu se rouhá,
mé srdce divě život miluje.
Přes mrtvoly snů bolestná má touha
za novou fikcí v běh mne bičuje.

Jak asi bylo tak citlivé duši odcházet ze světa na bojišti uprostřed života.
Válka je zrůdnost.

19.01.2024 4 z 5

Ztracené stříbro Ztracené stříbro Lindsey Davis

Tím, že jsem si k četbě vybrala audioknihu jsem si udělala umocněné potěšení.
Příběh vyprávěný hejskem ze Starého Říma brilantně namluvený Martinou Hudečkovou od autorky, která mužské figuře dá ty svůdně poťouchlé manýry v příběhu romanticko-detektivním, kde každá maličkost ladí představivost barvitěji pro zážitek, jenž je fajnový.
Určitě výběr MP3 je super.
Pečlivě nastudovaná doba římského císaře Vespasiana je bonusem.

Vybělené tógy senátorů měly bělidlo z darovaný tělesných tekutin, jenž jako úlitbu byli hosté nuceni darovat.

Citace:" Politik si asi snadno zvykne na to, že ho lidí nazývají lhářem."

Pro další zážitek si přeci jen počkám na další díl od Martinky Hudečkové, je uchulahodící, prostě excelentní.

15.01.2024 5 z 5

Černý kaplan Černý kaplan Zdeněk Vojtěch Peukert

Někdy je třeba si připomenout, proč je tak důležité postavit se zlu.
Černý kaplan umí nejen kázat, ale i neváhá porušit desatero.
A tak i v přesile zavilého protivníka musí být argumenty na odboj silnější než vidiny zášti a mamonu.
Alespoň v knihách se logický správný pohled dovede vypořádát s nespravedlnosti a zlovůlí.
Fajn četba.

15.01.2024 4 z 5

Planá růže, vonný květ Planá růže, vonný květ Josef Václav Sládek

Někdy její velmi třeba, je nedílnou částí osobnosti a pro zkrášlení života je jedinečná.
Citace : Poezii
Ohněm i mrazem, jasem i tmou
vcházelas, vešlas v duši mou,
ať letělas nebem, ať snesla se v zem,
já držel se za tvé řízy lem
ve hvězdných výšinách, v propasti hlubinách,
ať srdce pokrýval mi zlatý pel, či prach.

Ohněm i mrazem, jasem i tmou
já prošel životem pod perutí tvou -
i ať to bylo už tak neb tak,
ať úsměv mám na rtech, neb zakrývám zrak,
v tom běhu šerých let, kde vše utuhne v led,
ty zbyla jsi mi v srdci co perla naposled.

Je to teď stárnoucí, skloněný strom,
leč zbylo dost květů na stromě tom -
ať z mízy je stvořil, neb z jíní tvůj dech,
cítím přec v kořenech, ve větvích všech
to tvoje dýchání, to slunné usmání,
jež, i když vrhá stín - stesk žití zaclání.

Potěšení .

12.01.2024 4 z 5

Den v Kocourkově Den v Kocourkově Josef Jaroslav Langer

Květnatost slov působící libě a myšlenky jsouce hlubokomyslné mající za úkol i v nesmyslnosti najít záludný smysl.
Citace:
"Povedu vás po niti ku klubíčku, totiž ku Pravdě v lživém oděvu. Ač vám odpírati nechci, přece vyznati se vám musím, že si nezakládám mnoho na takovém převlékání a přestrojování. Když spisovatel strojí svou bohyni, totiž Pravdu, za maškaru do bálu, snaží se, aby tak snadno od zvědavých hostů poznána nebyla; nebo čím déle je neznámá všem a čím méně há-dání hostů k uhodnutí se blíží, tím více potom jsouc poznána, po-těšení způsobí. Ale jak těžko jest přistrojiti Pravdu tak! Obyčejně stává se, že ji obleknem – až k nepoznání. Pravda se jako maškara vyskytne, a jako maškara z bálu odejde.“ „Ovšem,“ řekl jsem já, „nevábí-li pozornost hostů na sebe tím, což ji vyznamenává. Maškary sobě málokdo povšimne, nevidí-li anebo nedomnívá-li se v ní něčeho lepšího než pouhé maškary.
Pěkně-li ale tancuje, vtipně-li zvědavým panáčkům odpovídá, ne-spustí jí nikdo z očí a rád se dá za nos voditi. On hádá a rád hádá, kdo by to asi byl, i těší ho takováto hra, aniž lituje času, kterýžto strávil hádáním, kdyby i neuhodl. "

Pro milovníky stylu a jazyka českého z dob rakousko-uherského mocnářství.

10.01.2024 4 z 5

Muž v hnědém obleku Muž v hnědém obleku Agatha Christie

Audiokniha.
Je to první kniha od autorky, co byla kdysi uvedena u nás na knižní trh.
Touha mládí je silná a dobrodružství láká, to pro zvídavou dívku v osidlech špionážních a polických svodů je natolik přitažlivé, takže neodolá.
Nadšení, elán a akceschopnost je zezrcadlením autorky do role hrdinky.
Něčeho bylo až moc, snad chaos a neukotvení, anebo ten romantický konec.Značku AG jsem doposud měla v jiné kategorii, takže to malé mínus.
Talentovaná pí. Agáta v rozjezdu.

07.01.2024 3 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Audiokniha skvělá.
Zápleka je plná překvapení, takže nelze věřit jen slabě důvěřovat, ale stejně se nakonec překvapení koná.
Celkem dobrý, jen by si snad autor mohl přehodnotit vztah k hlavní hrdince a nenechal ji až tak znetvořit vizáž. Na chlapi má jiný metr. To pak je obraz o něm docela čitelný.
Poutavé, pro fandy k doporučení.

07.01.2024 5 z 5

Sám mezi ženami - Kohoutí zápas Sám mezi ženami - Kohoutí zápas Aleš Vogel

Šmrncovno.
Zdařilé pokračování.
Mistrně vylíčené trable, jak se ve slušnosti těžko odolává osudově množstevní převaze žen.
Dopady profesního - kantorského znechucení jsou pro budoucnost národa zneklidňující, neboť změnou na posty zodpovědnějši jsou na řadě chyby, jejiž náprava je nákladná,(jak nám skutečnost předvádí), a tak je jistější zkusit vysněnou profesi z dětství.

Není nad pohled z jiného úhlu na současnou společnost.

03.01.2024 5 z 5

Spálená země: kniha druhá Spálená země: kniha druhá Jakub Hoza

Výstižně završený osudový rok.
Čtivé technicky propracované pokračování.
Představy mutací a možnosti ekoataku jsou bezbřehé a jen tak nezmizí, neboť příroda je mocná čarodějka a stále podceňujeme její moc.
Spálenou zemi snad nechce nikdo lidsky normální.
Tak bacha na ty mišuge.

31.12.2023 4 z 5

Pro hrst dukátů Pro hrst dukátů Juraj Červenák

Kremnica - kraj jako stvořený pro lidské záludnosti.
Zabrousit do časů, kdy bylo vábivé jen pomyslit na obohacení se z mincovních císařských zdrojů do vlastní kapsy. Ale tak hrozivé tresty nebyly ani za vraždu.
Chudina kontra vrchnost. Jen jeden odvážlivec dělá chudým radost.
Mord jednoho ze strážců klíčů a pečeti od mincovního
pokladu rozpoutá vyšetřování po celé Kremnici.

Sice špetka humoru by neškodila, ale to by asi naši hrdinové nemohli být tak zdeptaní na duchu i na těle.
Rčení o čertím separátu byla ekvilibristika.
Fajn.

21.12.2023 5 z 5

Ženy na lovu Ženy na lovu May Cobb

Prvodílo mladé autorky s ambicemi za každou cenu se předvést drsným motivem znuděných bohatých paniček, jimiž péče o rodinu není to, co by mělo být IN.
Nechat se lákavě vtáhnout touhou do lovu na ... co, či koho asi ... jenž se zvrhne, a pak se ze zapřisáhlých kámošek na život a na smrt stanou trosky, podezřelé a pachatelky.

Chce to přehodnotit životní priority.

12.12.2023 3 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Audiokniha poutavá.
Provětrat vzpomínky v rodinném tabu je odvaha za níž mohou být srdcebolná zklamání.
Dostat se k tajemství je zneklidňující a provokativní pocit odhalit zločin, a nebo žít s pocitem nedokonalé spravedlnosti a nechat plynout čas do zapomnění, což každý nedovede.
Příběh ve formě klasiky.
Doporučení pro polickou garnituru coby POVINNOU ČETBU. Zdá se, že neznalost válečných pohrom a jejich souvislostí je a mohou být pro politická rozhodnutí vlastizrádná.
Život s válečnými jizvami na duši není ten, po kterém lidstvo touží.
Smutné a úzkostné čtivo.

11.12.2023 4 z 5

Kosmické grotesky Kosmické grotesky Ladislav Szalai

Neskutečný gejzírový úlet fantazie.
Stačí načíst první dvě ukázky a v šuplíku oblíbených mám dalšího adepta na humor.
Proč si neosvojit místo dítěte, ze kterého se může vyklubat po předcích spratek, naprogramovaného androida. To pak jsou konce úplně jiné než kriminál.
Další nápad na bádání v kosmu je poslat tam do nekonečna "umělou inteligenci v hlavě". No nápad jako od ní.
Bezvadnost.

03.12.2023 5 z 5