Blanka z Valois – Levandulová princezna

Blanka z Valois – Levandulová princezna https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513901/bmid_blanka-z-valois-levandulova-princez-Onw-513901.jpg 4 83 24

Mladičká Blanka z Valois, sestřenice francouzského krále, se nebrání diplomaticky sjednanému sňatku s českým kralevicem Václavem, budoucím králem Karlem IV., neboť ví, že ji jako urozenou dívku čeká dohodnuté, politicky výhodné manželství. S českým princem se navíc zná od královského dvora. Okolnosti však mladé manžele na dlouho rozdělí. A když se pak Blanka konečně může vydat za manželem do Českého království, uvědomí si, že ji čeká setkání s mužem, kterého vlastně nezná.... celý text

Jaruš7
11.02.2024 4 z 5

Audiokniha.
Příjemný dojem z poslechu.
Pohádkově laděný dějepis.
První silná oboustranná láska na první pohled, která dala Václavu - Karlovi ve francouzském zázemí, ideu, splnit si sen o jejich království.
Za to, že se to stalo jistou skutečností, měl vliv žen.
Mateřský - Elišky Přemyslovny - s výchovou a rodovým poutem.
Láskou zasažený - Blanka z Valois - pro první lásku vše.
Idea mu zůstala v srdci po celý život a činy hovoří za vše.

Nuttelka
28.01.2024 4 z 5

Trošku jsem se bála, zda mě kniha zaujme, jelikož já a dějepis nikdy nešlo dohromady :-) Zvolila jsem audio formu, neboť ji načetl můj velký oblíbenec Jakub Saic, a voalá! Mně se to líbilo! Krásně zpracované a vesměs to na mě působilo jako historická romance.. která se tedy týká našich dějin.. Určitě časem zkusím i další knihy, když už vím, že se nemám čeho bát :-)

Květi62
27.10.2023 5 z 5

Hezké romantické čtení o mládí Karla IV a jeho první ženy Blanky z Valois.

kudrdlinka
22.09.2023 4 z 5

Lehké, stručné a nenáročné nahlédnutí do historie a mladí Karla IV. Je to sice spíš jako romantický příběh, ale i tak si něco z dějepisu připomeneme. Poslouchala jsem jako audio.

Havrnka
14.09.2023 5 z 5

Je hezké, když můžeme nahlédnout do naší minulosti.

lenyleny
21.07.2023 4 z 5

Malinko zklamala, čekala jsem více o životě Blanky z Valois . A tak trochu nemá kniha konec.

alnahu
09.07.2023 5 z 5

Tuto knihu o Markétě z Valois-zvané Blance,jsem si opět s chutí přečetla. Nalákala mi k přečtení pěkná obálka. Pěkný příběh Blanky z Valois,která byla sestřenicí francouzského krále Karla IV.Sličného a sestrou francouzského krále Filipa VI.,která byla velmi mladá provdána za KarlaIV.,I když
byl jejich sňatek sjednán s politických důvodů-stala se Blanka jeho jedinou životní láskou a po jejím náhlém úmrtí na ni nikdy nezapomněl.
Knihy tohoto žánru nikdy nezevšední.

Naďa2411
29.06.2023 5 z 5

U této knihy stupnice hvězdiček je velmi krátká. S autorkou jsem si připomněla historii mého oblíbeného vladaře Karla IV. Jeho první manželka Blanka z Valois mi v knize byla velmi sympatická a věřím, že taková byla i ve své době. Mám levandule velmi ráda, a možná proto jsem při četbě cítila jejich vůní. Je pro mě pochopitelné, že Blanku krásně jmenovali - Levandová princezna. Škoda jen, že zemřela v mladém věku a neužila si moc své první vytoužené lásky. Kniha má i velmi krásnou obálku, čte se jedním dechem, vychází ze skutečných událostí.

Le Chat
19.05.2023 4 z 5

Romantika v historickém hávu, které s čistým svědomím uděluji 4 hvězdičky. Hana Whitton ale rozhodně napsala i lepší knihy.

Parwana
17.11.2020 3 z 5

Příjemná historická limonáda na proválený den.

Leonor
02.01.2020 4 z 5

Moje první kniha od autorky a tehdy jsem byla nadšená, možná kvůli mé slabosti pro Blanku z Valois. Zpětně ji vnímám jako o trochu horší než jinou autorčina knihu - Karel IV. Hodnotím mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami.

Kerberos
11.05.2019 4 z 5

Pěkný román,ale zdá se mi,že to autorka vzala trochu stručně co se historických událostí týká.

MosKat
20.02.2018 5 z 5

Dobrá kniha.

alva1
22.09.2017 3 z 5

Příjemné odpočinkové čtení o lásce Blanky z Valois a Karla IV. Nechybí samozřejmě ani překážky kladené jim Janem Lucemburským a tehdejší dobou.

niknikita
01.06.2017 5 z 5

Příběhy o Karlu IV. mi nikdy nezevšední a tak nepátrám, nakolik jsou odlišné od reality. Tento se opravdu povedl.

Jarča64
11.04.2017 5 z 5

Ráda čtu historické romány od této autorky, stejně jako její knihy z anglického prostředí.

Ivana11
15.06.2015 5 z 5

Pěkně psaný příběh o Karlu IV. a jeho lásce. Romantika v historické době. Na knize se mi líbí, že na konci má autorka uvedeno, co byla skutečnost, skutečné historické postavy a co bylo vymyšleno.

Ereniss
17.02.2015 3 z 5

Takový průměrný, lehce psaný příběh, založený na skutečných historických událostech.

alnahu
11.09.2014 5 z 5

Příběh o levandulové princezně-jak nazýval Karel IV.-svou manželku Blanku z Valois ,byl průměrný, ale dal se číst. Měla jsem pocit, že se v knize víc popisují avantýry Jana Lucemburského - otce Karla IV.

Sarah01
28.05.2013 2 z 5

Jediná knížka od Hany Whitton, kterou jsem zvládla přečíst, protože jsem ji četla jako první....sloh hrozný, postavy jednoduché, stále se opakující slovná spojení, například: zrnka prachu se vířila, přitiskl si ruku na hruď ve dvorném gestu, kočár se drkocal...jedním slovem strašné.