Eliška Přemyslovna

Urozená, půvabná a chytrá Eliška představuje velké nebezpečí pro neschopného Jindřicha Korutanského, který se náhle zmocnil trůnu. Když si mladá Přemyslovna naplno uvědomí, že je její povinností zachránit odkaz svého otce krále Václava II., první útok na její život na sebe nenechá dlouho čekat.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32026/eliska-premyslovna-32026.jpg 4.263
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Alpress

sarkakom

Moc pěkná knížka, nemám sice ráda přeslazenou "červenou knihovnu" ale zato mám ráda knížky Vlastimila Vondrušky a myslím, že se jim tato knížka s přehledem vyrovná. I když jsem od této autorky ještě nic nečetla, tak určitě tato knížka nebude poslední.

xxiixxi

Velká chyba číst tento román do Vondruškově Přemyslovské epopeji! Moje slovní hodnocení bude tímto asi hodně ovlivněno, ale přesto dám knize tři hvězdy, jen k ní člověk musí přistupovat jako k červené knihovně (nemyslím to nijak posměšně).
Jasně, každý z autorů má jiné cíle a jiné způsoby psaní, ale rozdíl byl úplně propastný. Eliška Přemyslovna je opravdu klasická červená knihovna, i když možná i na červenou knihovnu jsou děj i samotné postavy naivní. Jak už bylo zmíněno, jsou tam historické nepřesnosti, ale to autorka ani nijak nezapírá. Děj velice rychle ubíhal a některé důležité události ani nebyly ani řádně popsány, jen že XY zemřel a tečka. Nedokázala jsem se začíst, ačkoliv mi byla hlavní hrdinka vcelku sympatická, ale jde to těžko, když člověk vlastně tuší, jak to dopadne, nebo dokonce ví, jak to bylo. Kladně ale hodnotím historický přehled na konci knihy a uvedení skutečných osudů postav na pravou míru.

Kamila1300
28.03.2017

Abych pravdu řekla, od této knihy jsem toho tolik nečekala a to už jenom proto, že mě celkově historie o těchto královských rodech naprosto nijak nezaujala, abych o ni následovně někdy v budoucnu něco vyhledávala. Ovšem po polovině prečtení této knihy jsem se od toho nedokázala odtrhnout. Podle mého je to velice pěkně napsaná kniha a těším se na další knihy od této autorky a doufám, že mě zaujmou stejně tak, jako tato. :))

alnahu
16.01.2017

Velmi ráda čtu historické knihy od této autorky, v knize nám vypráví příběh Elišky Přemyslovny od jejího dětství ,kdy ji zemře při porodu matka Gutha ,až po její dospělost, kdy je provdána za Jana Lucemburského .Kniha je napsána zábavnou formou , jako oddechová literatura, tak jak to mám ráda. Knihu doporučuji k přečtení.

niki-chan
13.12.2016

Má druhá kniha od této autorky. A co říct, přehlédneme-li odklon od určitých faktů, zůstane docela příjemný příběh na čtení. Styl psaní mi místy moc neseděl, stejně jako popis míst, obojí se opakovalo, ale ráda jsem si přečetla jako oddechovou literaturu , přeci jen román na pozadí historie má vždy své kouzlo, hlavně když se vybere takováto postava.

saxana
09.07.2016

Knihu jsem právě začala číst, asi ji ze zvědavosti dočtu, ale- velké ALE - myslím, že by autoři historické beletrie měli zachovávat alespoň historická fakta. Když jsem si přečetla, že Václav III, narozený v roce 1289, polechtal v roce 1297 Elišku na tváři měkkými vousy, málem to se mnou seklo :-O Nebo snad lidé ve 13. století dospívali o tolik dříve? Ani korunovace Guty neodpovídá realitě - podle pramenů byla v té době Guta v šestinedělí po( snad předčasném) porodu a ne že porodila následkem vypětí během korunovace.. zatím jsem se dál nedostala, tak jsem zvědavá, co si autorka ještě upravila.

R.E.M.
25.03.2016

S lehkou nedůvěrou jsem otvírala další knihu H. Witton, když její kniha s českými trpaslíky na anglické zahrádce mě nezaujala - nedočtenou jsem ji odložila. Rozhodla jsem se dát autorce ještě jednu šanci a teď jsem ráda. Příjemný styl vyprávění o Elišce Přemyslovně mě překvapivě okouzlil. Navzdory přikrášlení vzhledu, vlastností a jednání královské dcery, i některých dalších historických postav. I když kdo ví, jaká ve skutečnosti byla královna Eliška. Kdo ví, jak objektivně psali kronikáři. Nikdy nemáme jistotu, že původní historické prameny jsou pravdivé a nepodléhají autorovým záměrům. Tak je možné, že tato Přemyslovna byla zcela jiná než se traduje. Eliška Přemyslovna je mi prostě sympatická, bez ohledu na kritická slova historiků.
Možná bylo určitým štěstím, že se kniha trefila do mé nálady, potěšila mě a já si ji tak zařadila do pomyslné škatulky "knižní pohlazení".

ritz
22.07.2014

Mám ráda knížky této autorky a historie je moje oblíbené téma, mě se kniha líbila.

Di...
22.07.2014

První kniha, kterou jsem od této autorky četla, a taky poslední. Po přečtení zdejších komentářů jsem se těšila na hezký historický román, a o to horší bylo potom zklamání hned po prvních několika stránkách. Vydržela jsem až do konce, ale bylo to pro mě jedno z nejútrpnějších čtění. Ploché postavy mě neměly čím zaujmout. Nijaký příběh na pozadí historických událostí mi místy připadal až nepatřičný, ale nejvíc jsem se nedokázala srovnat se stylem psaní. Prostě ne. Neustálé opakování vět, frází i myšlenek, seriálovité rozkouskování vyprávění. Vážně si stačilo přečíst jen doslov, který doslovně zopakuje všechno podstatné z knihy a ještě nás ujistí o tom, že se téměř vše zakládá na pravdě. Možná jo, ale pro mě to jako historický román naprosto nefungovalo.

Sarah01
29.05.2014

Tak po první kapitole jsem knížku odložila, to se fakt nedá.....tak bezduché a prázdné dialogy, naprosto černobílé postavy.....vždyť většina z nás zná pověst a povahu Václava II. z jiných zdrojů, tohleto jsou jen několikrát přepsaná stručná data z dějepisu do beletrie. Autorka mě velice zklamala, čekala bych po několika knížkách už nějaký vývoj dopředu, ale je to pořád stejné, psaní bez fantazie, stále se opakující větná spojení v každém románu, už je znám zpaměti.....jsem snad jediná, ostatní to nevidíte?

AndyG
15.12.2013

Nedokázala jsem se od knihy odtrhnout. Nejen si člověk připomene slavné události doby dávno minulé, ale prožije s hlavními hrdiny i dojemný příběh protknutý napětím, zradou, hrdostí ...

modranka
25.11.2013

Myslím, že autorka dôveryhodne spracovala rodinnú a zároveň štátnu históriu posledných Přemyslovcov. Príbeh sa číta dobre, hoci niektoré kapitoly sú zakončené suchým faktorgrafickým jazykom, ale vnímala som to ako doplnenie reálii. Eliška je zmapovaná od svojich 8 rokov až po sobáš a pôrod prvého potomka. Veľké vášne nečakajte, ani dramatické zvraty.
Obálka je volená nádherne, len by som chcela vedieť, kto je autorom obrazu, či je to novodobá tvorba alebo niečo historické a ak historické, kto je na obraze stvárnený.
Príbeh pokojne môžu čítať aj mladšie, ešte neplnoleté ročníky. Je to celkom vhodný doplnok k dejepisu Přemyslovcov.

veruška77
11.05.2013

Tato kniha mě naprosto pohltila. Mám ráda knihy s historickou tématikou a když se ještě hezky čte jako tato tak se od knihy člověk nemůže odtrhnout.

maruna
17.01.2013

Nádherná kniha o matce a královně, dědičky slávy a hrdosti Přemyslovců, matky císaře Karla IV.

Radkab.
20.07.2012

Moje nejoblíbenější knížka od Hany Whitton :)

Kachorra
14.07.2011

Kdybych tuto knihu nedostala, tak by mě ani nenapadlo se o toto téma zajímat podrobněji. Tímto způsobem se člověk snadněji vzdělává. Už jen proto, že je to jaksi zábavnější formou. Takové knihy jsou dle mého názoru nejlepší zdroj informací. Trvá to sice déle, ale pamatuji si to lépe, než kdybych to četla v nějaké encyklopedii.