Nemáte šanci

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběhy z amerického podsvětí

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183921/nemate-sanci-183921.jpg 4.411
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Pulchra
Orig. název

You Can´t Win, 1926

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Nemáte šanci

Přidat komentář
OPAT223
25.06.2018

Paráda, pěkně napsané. Něco jako Démon alkohol.

Inozuka
02.01.2015

Jack Black byl lump, který převážnou část života strávil jako dobrodruh, tulák, podvodník, zloděj a závislák na opiu. Zároveň, ale byl člověkem ctícím svá vlastní vnitřní pravidla a ač byl na válečné stezce se společností, nedá se mu upřít jistá charakternost. Ostatně o tom svědčí i fakt, že na sklonku života, ve svých cca padesáti letech, když dostal šanci změnit dosavadní život, této možnosti využil a začal žít spořádaným životem. Právě v této době také napsal svůj jediný, autobiografický román Nemáte šanci. V něm líčí americké podsvětí přelomu 19. a 20. století, morálku tehdejší společnosti i vězeňský systém. Kniha je napsaná jednoduchým čtivým stylem, který vás ale pohltí a nejlákavější na Nemáte šanci je bezesporu fakt, že většina těch historek bude zřejmě i pravda. Black věrně popisuje celou škálu různých podvodníků, překupníku, zlodějů a zločinců. Zachycuje atmosféru opiových doupat, barů, zastaváren a vykřičených domů, stejně jako soudů, městských vězení i vězeňských komplexů jako San Quentin nebo Folsom. Poměrně detailně popisuje i své zlodějské metody a fígle a filozoficky se zamýšlí nad svým postavením ve společnosti i společností samotnou. Hodně zajímavé jsou jeho úvahy nad postatou vězeňského systému, který shledává jako naprosto špatný, utvrzující svými metodami (bičování, mučení, odpírání jídla a spánku) zločince spíš na jejich cestě, než aby je nějak napravoval. "Jediné, co mohu s jistotou říci, je, že laskavost plodí laskavost a krutost plodí krutost. Můžete si vybrat a sklidíte, co jste zaseli."
Osud Jacka Blacka není úplně jasný. Po napsání knihy se pokoušel prorazit v Holywoodu, ale nakonec skončil v chudobě, nicméně se ale pravděpodobně snažil dostát svému slibu, že již nebude krást. Předpokládá se, že v roce 1932 spáchal sebevraždu skokem do řeky Hudson.


davidus
26.03.2014

,,Poprvé jsem Nemáte šanci četl v roce 1926 ve vydání v červená kartonové vazbě. Otupělý a svázaný středostavovskými mravy panujícími v St. Louis jsem s úžasem nahlížel tímto okénkem do podsvětí plném zchátralých penzionů, kulečníkových heren, hampejzů a opiových doupat, lapáků, domovních zlodějů a tuláckých džunglí. Dozvěděl jsem se o rodině charakterních tulák a zlodějů - rodině Johnsonových, s etickým kodexem, který mi dával větší smysl než svévolná, pokrytecká pravidla, jež přijímali jako samozřejmě ,,správná´´ moji vrstevníci.´´ To je úvod z předmluvy W. S. Burroughse a já myslím, že to dobře vystihuje celou knihu. Lidi, kteří mají rádi knihy od Jacka Londona a Jacka Kerouaca, by si jí rozhodně neměli nechat ujít. Pokud jde o mě, dávám jí s klidným srdcem 5 hvězdiček.

Doporučujeme

Divočina
Divočina
Vlastní životopis
Vlastní životopis
Suši v duši
Suši v duši
My děti ze stanice ZOO
My děti ze stanice ZOO

Autor knihy

Jack Black
americká, 1871 - 1932

Kniha Nemáte šanci je v

Právě čtených2x
Přečtených13x
Doporučených2x
Knihotéce7x
Chystám se číst14x
Chci si koupit2x