Petrohradské povídky

kniha od:

Petrohradské povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60215/bmid_petrohradske-povidky-yDq-60215.jpg 4 161

Cyklus šesti povídek (Něvská třída, Nos, Portrét, Plášť, Kočár, Bláznovy zápisky), jež si přes časový odstup – poprvé vyšly r. 1842 – uchovávají zajímavost humorným i realistickým vylíčením ruského způsobu života a charakteristických postav. Svědčí o tom jejich uplatnění i v jiných uměleckých tvarech (opera D. Šostakoviče na námět Nosu, zfilmování Pláště a Portrétu, dramatizace Bláznových zápisků).... celý text

Žánr:
Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Lidové nakladatelství
Originální název:

Петербургские повести / Peterburgskije povesti , 1842


více info...

Komentáře (20)

Komentáře 20 Recenze 0

Jaruš7
Jaruš7
01.12.2023 5 z 5

Autor obdivuhodně ztvárnil v povídkách ne nezajímavý život tehdejší společnosti.
Ne nadarmo byl autorem oblíbeným a právem patří mezi klasiky.
Citace: "Zkrátka jeho život se už dostal do let, kdy všechno, co dýchá vznětem, v člověku vysychá, kdy mocná hudba poezie už jen slabě rozechvívá duši a neproniká hluboko k srdci, kdy setkání s krásou už nemění svěží síly v oheň a plamen, ale kdy všechny vyhaslé city se stávají přístupnější zvuku zlata, zaposlouchávají se pozorněji do jeho lákavé hudby a zvolna, nepozorovaně se jí nechávají zcela uspávat. Sláva nemůže dát radost tomu, kdo ji ukradl a nezasloužil si ji; trvale rozechvívá jen toho, kdo je jí hoden. A proto se všechny jeho city a vzněty obrátily k zlatu. Zlato se stalo jeho vášní, ideálem, postrachem, požitkem i cílem."

Požitkem je i četba, paráda.

douchova11
douchova11
26.11.2023 4 z 5

Vybrala jsem si knihu díky čtenářské výzvě a musím říct, že jsem byla mile překvapená . Čekala jsem kostrbaté a zbytečně rozvláčné čtení, ale ejhle - povídky se četly samy. Leckde se mi během čtení objevil i úsměv na rtech. To jsem vážně nečekala... Vřele doporučuji jako oddychové čtení a ke všemu ještě ve skvělém překladu


Atanone
Atanone
26.04.2023 4 z 5

Až na Bláznovy zápisky jsem si tohoto klasika velmi užila. Moje nejoblíbenější povídka je Portrét, který jsem znala už z dřívějška a hned za ním Něvská třída a Plášť.
Moje paní profesorka literatury by se královsky bavila, že mě konečně někdo dotlačil k tomu, abych četla autory, které jsme měli v povinné četbě. No jo, karma je zdarma a v tomto případě jsem na tom jen vydělala

jan7113
jan7113
05.02.2023 4 z 5

Tak tohle je pro mě příjemné překvapení. Některé povídky úsměvné, některé k zamyšlení, některé ujeté. Ale všechny se příjemně čtou. Čtenářská výzva zase jednou splnila svůj účel - dostal jsem se ke knize, kterou bych jinak ignoroval, a to by asi byla škoda.

katka134
katka134
17.01.2023 3 z 5

Zajímavé čtení. Povídky jsou smutné i k pousmání , a některé poněkud zvláštní.

Hani77
Hani77
07.01.2023 3 z 5

Nejvíc se mi líbila povídka Něvská třída. Všechny povídky měly něco do sebe, ale nečetly se zrovna lehce.

Inutihar
Inutihar
08.12.2022 4 z 5

Petrohradský magický realismus? Ale i tak je tam vidět ten nekonečný ruský marast.

Alto98
Alto98
13.10.2022 4 z 5

Příjemné překvapení! Nejvíce se mi líbila první povídka, Něvská třída.

igor6114
igor6114
02.08.2022 5 z 5

Gogolov štýl písania mi proste sedí...príjemné čítanie, najviac pobavila poviedka kde Akakij Akakijevič vysvetluje že potrebuje opravit deravý plášt :D

Katania
Katania
06.04.2022 5 z 5

Milé překvapení. Humorné povídky jsou opravdu zábavné a moc pěkně se čtou.

boticelli
boticelli
11.03.2021 5 z 5

Nevěřil jsem svým očím, co to čtu za podivuhodné, svým kouzelným způsobem šílené a vtipné příběhy! Povídka Nos mě semlela na cimpr campr, Portrét a jeho ďábelský pohled jsem si živě dovedl představit, Bláznovy zápisky rozpláčí vtipem i smutkem. I ostatní tři dílka stojí jednoznačně za další přečtení. A to vše sepsáno v roce 1842. No prosím!

Kerolka_P.
Kerolka_P.
25.06.2020 5 z 5

Velmi milé počteníčko. Z Gogolových počinů je pro mě tento nejmilejší; objevila jsem ho cca v sedmnácti a ráda se k němu vracím, v létě obzvlášť!

OdvaznyMladyMuz
OdvaznyMladyMuz
21.04.2020 2 z 5

Mé první setkání s Gogolem. Poněkud rozpačité setkání. Způsob jakým jsou povídky vedeny mi příliš neseděl, prazvláštní chování postav už vůbec. Vlastně nedokážu ani napsat, která povídka mě bavila. Zábavné mi připadaly určité pasáže, které pak autor doslova zabil nebo proměnil v něco banálního. Nakonec jsem ale Petrohradské povídky přece jen dočetl, v tom shledávám jistou naději, že by mě snad Gogol uměl přesvědčit v některém svém delším díle, kde dá příběhu větší prostor. Tyhle povídky totiž pro mě úplně nebyly.

Hyaenodon
Hyaenodon
11.11.2019 3 z 5

Čekal jsem nějakou nezakrytou kritiku petrohradské společnosti a dostal jsem místy až magické příběhy, které by se mohly odehrávat i jinde než v Petrohradě. Nos a Portrét u mě vedou, Plášť a Něvská třída - lepší průměr, Kočár a Bláznovy zápisky byly slabší. Ale i tak jsem si knížku velmi užil.

los
los
14.05.2018 4 z 5

Nos je nejlepší

Lora.Greenova
Lora.Greenova
19.11.2017 3 z 5

Nadšená jsem byla z jeho Mrtvých duší. Petrohradské povídky byly slabší, možná, že Gogolovi sedí víc delší útvary, kde lépe vyzní jeho styl.
Skvělá povídka byl Portrét, konkrétně popis obrazu toho mladého umělce, proces vnímání jeho obrazu. To bylo něco úžasného, takhle bych ráda vnímala výtvarné umění já.
Ostatní povídky byly celkem dobré, ale zas nijak skvělé. I tak celkem doporučuji, zklamaní nijak zvlášť nebudete a dozvědět se reálie je taky celkem zajímavé.

parxel
parxel
29.07.2015 3 z 5

Gogol je mím oblíbeným autorem od doby co jsem četl Mrtvé duše. Tehdy jsem se královsky bavil. U Petrohradských povídek, už tolik ne. Někeré z povídek mne zaujaly více jiné měně. V každém případě tři hvězdy.

Angel_Castiel
Angel_Castiel
17.01.2015 5 z 5

Knihu máme v domácí knihovničce. Pročítám ji od dětství, pravděpodobně to bylo moje první setkání s ruskou literaturou. Někdy se musím podívat do Petrohradu.

Pink Martini
Pink Martini
10.12.2013 5 z 5

(Uwaga spoilery!) Petrohradské povídky jsou svébytným kouskem ruské literatury a jednou z prvních přihlášek k manifestu revolučních demokratů, kteří chtěli, aby ruská literatura jednou provždy opustila Maškarádu a začala být reálná.

Gogola vytáhl do přízně kritiky i čtenářů Vissarion Petrovič Bělinskij, který v něm viděl ideálního spisovatele, jakého nastínil ve svých statích. Petrohradské povídky můžou zdatně konkurovat i mnohem tlustším Mrtvým duším. Není divu, že je miloval i Dostojevskij a značně se v nich inspiroval. Dá se říct, že kdyby nebylo Gogolových povídek, nemusela by vzniknout veledíla velkého Fjodora Michailoviče. Tam, kde Gogol při líčení šílenství a ztrácení rozumu ještě potřebuje dvě osoby a další pomůcky, Dostojevskij tento proces už dokáže ztvárnit uvnitř hlavy jediného člověka. Výsledky práce s podvědomím pak udivují v Dvojníkovi nebo Běsech. Ale na počátku byl Gogol.

A teď si představte, že název, jaký dnes kniha má, jí nedal sám autor, ale získala ho až mnohem později při snaze uspořádat Gogolovy spisy. A dokonce tyto povídky nikdy nevyšly jako celek, ale vstupovaly mezi čtenáře jednotlivě a nezávisle na sobě. Že by jedno z prvních tajemství a vtipů ukrajinského mistra?

Povídky nejsou jen ikonický Plášť, který je snad ve všech čítankách, ale i fantastický Nos, Bláznovy zápisky (údajně Dostojevského osobní favorit), Podobizna o životě dvou malířů, Kočár a Něvský prospekt, legendární místo, jež nemůže chybět v žádném popisu Pitěru. Kór ne, když Něva zamrzá a nábřeží se ztrácí ve studené mlze.

V Petrohradských povídkách mohl Gogol naplno zužitkovat zkušenosti s úřednickou prací, jíž se krátce živil, ale nedařila se mu. Jako všechna ostatní zaměstnání. Prodává dokonalou znalost města v detailních popisech a přiřazuje společenským vrstvám odpovídající jazyk. Věc nevídaná. S hurónským smíchem nastavuje ruské společnosti zrcadlo, aby viděla všechno své chvastounství, zaslepenost a neochotu pomáhat. Rozhodně kniha, která stojí za přečtení. 5/5

PS: "Na zrcadlo se zlobí ten, kdo má křivou hubu."

zipporah
zipporah
20.12.2011 5 z 5

Na stránke našej košickej knižnice patrí zbierka Petrohradských poviedok medzi prvými. Je to tak vzácna zmes dokonalých poviedok, že ľudia si vymýšľajú, klamú a kradnú, aby získali tento cenný výtlačok:D Nos, "very famous" Plášť, Portrét, Bláznove zápisky, to sa vám zaryje do pamäti dosť ľahko. Miestami spirituálne (Plášť), niekde absurdné (Nos), vášnivé a živé (N-ý. prospekt)... óóó, koľko ruských autorov planulo vášňou v slovách:) Budú vám oči jasať nad opisom života na slávnom moste...