Jara.v Jara.v komentáře u knih

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Krásný dojemný a velmi poučný příběh. Knihu jsem přečetla zpětně do čtenářské výzvy do roku 2016 a rozhodně jsem tomu ráda. Stařec, který se snaží si znovu vydobýt svou ztracenou úctu a hrdost. Hodně mi to připomíná náboženskou symboliku. Stařec je v podstatě potrestán za to, že překročil jistou hranici. Když drží lano, které se mu zarývá do zad, tak mi to připomíná Ježíše, který táhnul svůj kříž a musel podstoupit bolest. Zároveň i trochu boj Davida s Goliášem. Je v tom však i krásný příklad toho, jak spolu lidé dokáží držet a vzájemně si pomáhat. A také odhodlání starce nevzdát se, a ačkoli je na pokraji sil, stále vidí naději a jakýkoli problém se dá vyřešit. Jen se stačí soustředit a chtít. Nejdůležitější je úcta k vlastnímu životu a úcta k jinému. To vše, ale i víc je v tomto příběhu.

27.07.2021

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

S čím kdo zachází...

25.07.2021 4 z 5

Námluvy s kocourem Námluvy s kocourem Melinda Metz

Oddychovka s humorem. Jako milovnice koček jsem si MacGyvera a jeho lumpárny užívala. Celkově milý příběh na letní čtení nebo na zimní víkend.

11.06.2021 5 z 5

Radovan Lukavský Radovan Lukavský Zuzana Sílová

Velice složitým ale podrobným způsobem napsaná kniha. PAN HEREC měl velice těžký život od dětství, ale jeho nepřekonatelná láska k hraní ho zcela naplňovala. Skvělá kniha o skvělém člověku, jehož hlas dokáže pohladit duši.

02.06.2021 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Ani mrazivé, ani děsivé, ani neodložitelné. Spíš jen šíleně zamotané a čekala jsem více té duchařiny. Kniha mě docela zklamala. Příběh byl zajímavě vystavěný s dobrým napadem, ale chtělo by ho trochu dopilovat a více rozepsat. To, že má kniha velká písmena a širší řádkování je předzvěst, že se jen snažili udělat knihu o více stranách, aby to vypadalo. Přesto na autorku nezanevřu. Snad bude další román lepší.

23.05.2021 2 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Důmyslně vymyšlený příběh, kde pravý vrah umí skvěle skrýt své úmysly. A skvěle popsané chování obětí, které čekají na smrt. Vědět, že určitě zemřete a přitom jasně uvažovat, abyste se to pokusili zvrátit? Mistrovské dílo Agathy Christie. Tuhle knihu si musí přečíst každý milovník dobrých detektivek.

14.03.2021 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Kdyby byla možnost dát víc hvězdiček, tak neváhám. Fantastické, strhující, dech beroucí čtení. Skvěle napsaný příběh o silné vůli a odhodlání, sebezapření, komunikaci mezi lidmi a nehynoucí lásce. Fantasticky popsaný děj bez zdlouhavých pasáží. Na konci jsem i brečela u posledních asi pěti kapitol – dojemné a smutné zároveň. Nechtěla bych to prožít na vlastní kůži, ale pravděpodobně si knihu přečtu za nějaký čas znovu. Zanechala opravdu neuvěřitelný dojem.

11.03.2021 5 z 5

Labyrint Labyrint Kate Mosse

Velice silná kniha, která předznamenávala kvalitní čtení, ale hodně pasáží bylo tak zdlouhavých, že mě kniha začala chvílemi nudit. Nakonec jsem ale dočetla a nelituji.

09.03.2021 3 z 5

Dílo Dílo William Shakespeare

Tohle má 100 procent za mě. Krásně zpracované ve skvělém překladu profesora Hilského. Kniha je sice na čtení dost těžká, ale to se dá přežít, když si přečtete vybrané dílo od Shakespeara. Nádherný design dělá z knihy výstavní kus v knihovně, který jen tak neschováte.

09.03.2021 5 z 5

Tohle čtení mě bavilo, až mě mrzelo, že už kniha končí. Krátká a rychle přečtená s velmi milým i úsměvným vyprávěním.

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Když mi kamarádka půjčila tuhle knihu, že se u ní pobavím na použitými výrazy, netušila jsem, že se mi do ruky dostalo psané historické porno. Velké překvapení, ale přečíst se to dalo. Jednou ale stačilo.

09.03.2021 2 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Oddechová kniha, která se velmi dobře čte. Je tam několik úsměvných scén a to dává knize nějaké ty body navíc.

09.03.2021 4 z 5

Tak tohle bylo docela zklamání. Zkombinovali tam něco, co snad ani do celkového příběhu nezapadá. Sice jsem si ji koupila do série, ale klidně bych se bez ní obešla.

09.03.2021 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Skvělé završení příběhu. Temný a plný smrti, ale ne všechny příběhy musí skončit „Žili šťastně až navěky“. Velice emotivní a poučné. Škoda, že už to končí.

09.03.2021 5 z 5

Tak u téhle knihy jsem málem nedočetla konec, ale byl to dojemný příběh. Sice v celém průběhu trochu slabší než ty předešlé díly, ale za celkový dojem dávám plný počet hvězd.

09.03.2021 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Velice dopodrobna popsaný Fénixův řád dostává Harryho do temnějších časů. Jak Harry stárne, tak už to není tak nevinné čtení pro děti. Ale pořád je to strhující příběh.

09.03.2021 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Začíná přituhovat jak Harry stárne a Rowlingová stále drží laťku vysoko. Český překlad tomu také přikládá tu správnou atmosféru.

09.03.2021 5 z 5

Plných pět hvězdiček za skvělé čtení. Víc k tomu asi nelze dodat.

09.03.2021 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Opět poutavé čtení a k tomu není snad ani co dodat. Druhý díl neztratil nic na kvalitě toho prvního.

09.03.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Vymyslet takto skvělý příběh se všemi detaily to se Rowlingové opravdu povedlo. Skvělá kniha, která musí chytit snad každého. Při čtení mě kniha dostala do jiného světa mimo realitu a bylo to pro mě příjemné zpestření a uvolnění.