JanuldaN JanuldaN komentáře u knih

Jako ve filmu Jako ve filmu Kelly Oram

Pravá romance - 2x podtržená. Oceňuji, že vypravěčem je mužská postava. Autorka do příběhu dostala střípky z jejích dřívějších knih (zmínky o postavách Cindera a Ellemary). Kniha vás nezklame, ale ani nenadchne.

08.03.2021 3 z 5

Chci tě Chci tě Jen Frederick

Jsem hodně v rozpacích, jak knihu ohodnotit. Za mne totiž měla jak řadu plusů, tak i řadu mínusů, tudíž nevím, jestli se přiklonit ke kladnému, nebo zápornému proudu.

PLUSY: opravdu čtivá (zvládla jsem ji za jedno odpoledne); autorka umí psát; skvěle vystavěné napětí a poutávý děj (kvůli tomu knihu nešlo odložit; pořád jsem potřebovala vědět, co se odehraje dál); autorka ve mne při čtení probudila řadu emocí; dobře vykreslené pouto, které se mezi hlavními postavami za ta léta vytvořilo; překvapivě se mi líbil epilog z pohledu jiné postavy

MÍNUSY (SPOILERY): příběh opravdu přitažen za vlasy (falešná identita; dvanáctiletý kluk se stane vrahem a rozhodne se starat o holčičku, i když má co dělat, aby se vůbec postaral sám o sebe), myšlení a chování postav opravdu neodpovídalo věku hlavních hrdinů (krásný a drsný Leka žije celý život v prostředí gangu, přesto nikdy nesklouzne k drogám, nikdy nemá sex - podle mne by jeho psychiku podlomila řada mrtvol, které za svůj život nejenom vidí...); neuvěřitelný závěr (opravdu není možné, aby hlavní postava po tak odporném mučení - kdy mu uříznou část malíčku, dva prsty rozdrtí, polámají mu žebra a já nevím co ještě - vyvraždil sám skoro celý gang; tomu opravdu nelze uvěřit); ploché postavy (jaká je vlastně Bitsy? jaká byla v dětství a jaká je vlastně v dospělosti? a proč se chová, tak jak se chová? nic víc, že miluje Leku a v dětsví žila s odpornou matkou o ní vlastně nevíme)

Jestliže bych se povznesla nad všechny mínusy hodnotila bych román opravdu vysoko - oddechové čtení, nad kterým nemůžete/spíše rovnou nesmíte přemýšlet. Akorát v tomto případě toho "povznesení" asi nejsem doopravdy schopna, proto hvězdami nehodnotím.

06.03.2021

Když jsme se poznali Když jsme se poznali Sarina Bowen

Od autorky miluju série Him a WAGs, také knihu Přísně tajné - vše napsala ve spolupráci s Elle Kennedy, jejíž romány řadím v rámci žánru k těm nejlepším. A tak jsem se rozhodla, že se začtu i do tohoto nově vyšlého titulu. Chybu jsem neudělala. Milé, oddechové, čtivé. Problematikou vztahu s handicapovanou osobou hodně brnkala na emoce - trošičku povrchní, ale od tohoto žánru nic jiného nečekám. Těším se na další díly!

04.03.2021 4 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Do třetice všeho nejlepšího. Mrazivé, napínavé, kruté! Téma šikany vhodně zvolené. Při líčení pocitů a emocí šikanovaných dětí mi bylo opravdu špatně. A ten konec!
Opět u mne vyhrála audiokniha skvěle namluvená Klárou Cibulkovou. Nemohla jsem přestat poslouchat. Vřele doporučuju! Těším se na další díl, který snad vyjde už na konci března.

02.03.2021 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

I tento díl super! Řemeslně dobře napsaná detektivka se "sympatickým" vyšetřovatelem, úžasnou dětskou psycholožkou a napínavým případem. Opět jsem poslouchala. Rovnou se pouštím do dalšího dílu. Doufám, že se ústřední pár konečně více sblíží :-D
Za sebe - četla jsem už lepší detektivky, ale i tato rozhodně stojí za to! Minus - občas jsem se ztrácela v množství postav.

01.03.2021 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Po dlouhé době jsem se opět pustila do detektivky. Za mne paráda. Freyja a Huldar - sympatická dvojice. Doufám, že se v dalších dílech více sblíží :-) Příběh nádherně spletený z různých pramenů. Až do samotného konce jsem nevěděla, kdo je vrah - a takovéto rozuzlení by mne ani ve 3/4 knihy nenapadlo. Přesto zcela logické vyústění. Poslouchala jsem audioknihu namluvenou Klárou Cibulkovou. Tleskám! Opravdu skvěle načtená, interpretovaná, celkově zpracovaná.

27.02.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Moje první Soukupová. Realistický příběh o obyčejném životě dvou lidí, kteří spolu neměli být, ale přesto jsou - mají dům, chalupu, dvě děti, ale nemají sami sebe. Místo žití, přežívání. Kniha se mi četla dobře, ale není to ten typ textu, u kterého musím číst dál a dál, protože to je úžasně napsané, nebo potřebuji vědět, jaký bude konec. Proto 4,5*
Za mne opravdu nesympatické postavy, na konci vyvolávaly smutek. Alespoň se mi před očima rozblikal pořádný červený vykříčník - nebuď nikdy taková!
Oceňuji, že zde autorka otvírá řadu vztahových témat - sobeckost, komunikace, stereotyp, schopnost porozumění...

23.02.2021 5 z 5

Do Eugenie jsem se pustila skoro ihned po dočtení Podbrdský žen. Tentokrát jsem však sáhla po audio verzi namluvené Jitkou Ježkovou. Příběh hoteliérky Eugenie Egertové Janečkové byl rozhodně zajímavý. Oceňuji, že si autorka vybrala k zpracování osudy skutečně žijící ženy. Za mne však děj trošičku rozvleklý - možná bych knihu v některých momentech zkrátila, v závěru více rozepsala.
Každopádně jsem ráda, že Jana Poncarová ukázala, jak si za války žila i "vyšší třída". Moc se mi líbí srovnání s Podbrdskými ženami - dopady historických událostí na hlavní hrdiny - jak moc nás ovlivňuje, kde a komu se narodíme, za koho se provdáme, kde žijeme... Stejný rok, totožná země, ale jiné město a docela odlišné postavení - jak žila Eugénie a jak Emílie - je v tom pěkný rozdíl.
3,5*

16.02.2021 4 z 5

Přísně tajné Přísně tajné Elle Kennedy

Příjemné čtení s rozkošným ústředním párem. Pořád jsem se uculovala. Dostala jsem přesně to, co jsem od těchto dvou autorek očekávala.

16.02.2021 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Bála jsem se rozsahu knihy - přece jen 536 stran je docela dost :-) Překvapilo mne ale, jak jednoduše a rychle se kniha četla. Zvládla jsem ji za dva dny.
Opravdu oceňuji, že autorka zasadila děj do Španělska za vlády Franca. Musím říct, že jsem o tomto období znala jen základní informace, tudíž jsem byla skutečně ráda, že jsem se dozvěděla něco nového a opět se poučila. Z tohoto úhlu pohledu si díla vážím.
Co se týče příběhu, ten mne také zaujal, ale... Milostná linka je upozaděna, do popředí se dostává problematika krádeže dětí. To by mi až tak nevadilo, jsem za to ráda, ovšem i tak bych ocenila, kdyby si autorka s ústředním zamilovaným párem více vyhrála. Posun o osmnáct let jsem nečekala... Atmosféra slunného Madridu je kouzelně popsána. Jako čtenář jsem se do jeho ulic ráda vracela a mám chuť Madrid skutečně navštívit.

11.02.2021 4 z 5

Šance Šance Katy Evans

Uf... Dočetla jsem, ale teda, málem jsem to nedala. Knihu jsem chtěla minimálně 5x odložit! Děj skoro žádný, scény se často opakovaly, neustálé vyznávání citů hlavně ze strany Brooke, měla jsem pocit, že autorka už neví, co dalšího by tam napsala... Ústřední pár zaslepený svojí láskou - opravdu jsou jeden na druhém nezdravě závislí - to už není láska, ale posedlost. První díl byl v pohodě, ale pokračování nedoporučuji. Původně jsem chtěla číst i další díly série, ale teď nevím... Musím si to rozmyslet. Nerada totiž nechávám knihy nedočtené.

08.02.2021 1 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Krev není voda. 4,5* Na plný počet to nebylo, přestože jsem si do půlky knihy myslela, že pět hvězd dám. Ovšem, jak se mi líbil příběh Emílie, Jana a Johana mne trochu zklamaly. Nebylo to samotnými postavami, ale především tím, že jim autorka nevěnovala tolik pozornosti. Vím, že kniha byla co se týče stran rozsáhla, ale myslím si, že kdyby byla ještě delší - případně by vyšlo více dílů, příběh by byl dotažen k dokonalosti. Opravdu by mne zajímalo, jak se vyvíjel vztah Jany a Ivana (ne jen zběžně), jak Jana přišla na jeho nevěru, vydržel jejich vztah i potom, co jejich dcera odjela do zahraničí, proč měla Jana k Johance až tak chladný vztah, jak se postavy dívaly na zvraty v devadesátých letech, kde a jak Johana potkala svého přítele... No zkrátka toto mne trochu mrzí.

Závěr se mi líbil, přestože si myslím, že Johana svým jednáním nic nevyřešila - utekla, ale i toto považuji za dobré vyústění.
Všech postav mi bylo svým způsobem líto, i těch mužských. Je ale pravda, že s ženami jsem soucítila víc a na muže s nimi nejednou nadávala.

Za mne DOPORUČUJU! Román ve mně vzbudil velké emoce a probudil kapku feminismu. :-) Určitě si od Jany Poncarové ještě nějakou knihu přečtu a to velmi ráda.

06.02.2021 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Oceňuji jak je kniha napsaná - hovorová čeština mladých lidí (anglicismy, současný slang)... Super! Knihu jsem ale poslouchala, nevím, zda bych při jejím čtení neměla právě se stylem psaní problém... Každopádně audioverze je skvělá. Kristýna Podzimková knihu namluvila brilantně. Oceňuji, že se autor zabývá silnými tématy jako je stalking, násilí, sexuální obtěžování, znásilnění atd. K dokonalosti mi tam ale něco chybělo...

01.02.2021 4 z 5

Milá Bridget, chci tě Milá Bridget, chci tě Vi Keeland

Nedokázala jsem se začíst. Normálně takovou knihu přečtu za odpoledne, max dva dny. Tady jsem se do čtení musela nutit. Snažila jsem se přijít na to, čím to bylo? Žádná pořádná zápletka? Nic, co by mne chytlo za srdce? Velká klišé? Asi jsem se jednoduše nevcítila do hlavních postav...

30.01.2021 2 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho (cca dva roky), ale teprve teď jsem se k ní dostala - a nakonec to vyhrála audioverze namluvená Petrou Špalkovou. V první části jsem se smála, u druhé mi bylo smutno. V příběhu nechybí sarkasmus, ironie a černý humor. To vše v kombinaci s nelehkým životem ústřední postavy. Jak už padlo ve starších komentářích - v něčem mi Eleanor připomínala Sheldona Coopera z Teorie velkého třesku :-) Její problémy však vycházely hlavně z rodiny, výchovy a nedostatku lásky. Měla jsem Eleanor ráda a stejně tak i Raymonda. Kniha je především o síle přátelství, vyrovnávání se s traumaty, ale i o tom, a jak je důležité nechat si pomoct! Úplný závěr mne překvapil.
4,5*

26.01.2021 4 z 5

Hříšné dopisy Hříšné dopisy Vi Keeland

Opět oddechová, milá, zamilovaná kniha na jedno odpoledne... Druhá polovina knihy trošičku rozvleklejší. POZN.: Autorky si evidentně libují v neobvyklých domácích mazlíčcích - v Drzém bastardovi koza, tady prase :-D

25.01.2021 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Miluju! Druhý díl se mi líbil dokonce víc než první - historie, láska, zklamání, utrpení, odevzdanost, boj, strach, chudoba, politický rozkol, nádherný jazyk, řekla bych i dynamičtější výprávění... Zkrátka příběh plný emocí, který se lehce čte. Nechtěla jsem, aby knížka končila! Velice oceňuji, že každá z postav má pro své jednání/chování odůvodnění. Tudíž ikdyž někteří jednají tak, že se nám to nemusí líbí, dokážeme je pochopit. Zamilovala jsem si hlavně ženské hrdinky - Ženku, Anušku a v závěru knihy i Halku. Jsem zvědavá, jak to s nimi bude dál. Oceňuji také obrazovou přílohu, která se váže k ději.

24.01.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Poslouchala jsem. Vilma Cibulková skvělá. První a druhý díl - Barbora a Ludwik, jsem probrečela. Kniha ukazuje nelehký život obyčejných lidí žijící v pohraničí v průběhu několika let. Pravdivé, surové, drsné vyprávění. Autorka nic nezlehčuje, ale ani nezhoršuje. Zkrátka to tak bylo. Za zvláštní zmínku stojí jazyk - archaismy, regionalismy, slang. Vše vloženo tak, aby každý čtenář porozuměl. Doporučuji, už čtu druhý díl.

20.01.2021 5 z 5

Krásná katastrofa Krásná katastrofa Jamie McGuire

Oddechové čtení... Charismatický ústřední pár. Travis někdy moc majetnický, Abby jsem si oblíbila až ve třetině knihy. Četla jsem i druhý díl z pohledu mužské postavy - oba mají něco do sebe, ačkoliv jsou si podobné. Dohromady ale vytváří jeden celek. Za mínus považuji velké množství dějových zvratů a přehršel citových výbuchů. Třetí díl Nádherná svatba je už navíc, řekla bych pro potěchu čtenáře, který si předešlé knihy oblíbil, mohl být zapracován do předchozích knih.

18.01.2021 3 z 5

Drzý bastard Drzý bastard Vi Keeland

Opět jsem potřebovala oddychovou literaturu... Sice se mi text četl dobře, ale tentokrát to nebylo úplně ono. Za mne první polovina zrychlená, druhá natahovaná. A taky docela nesympatické postavy - hlavně v druhé části tak na mne působily... Velké plus dávám za Pixy (Sněhovou vločku) :-)

15.01.2021 2 z 5