janasim janasim komentáře u knih

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Ačkoli byla kniha určena převážně mladým, podle mého názoru ani ti starší nebudou zklamaní. Příběh, který se dozvídáme prostřednictvím čtyř postav nám přibližuje část dějin, o které se podle mého moc často nepíše. Knihy, které jsem o 2. světové válce doposud četla, se odehrávaly v době uprostřed války a většinou v místě koncentračních táborů. V tom je tato kniha jiná a zajímavá je i hlavními postavami, které se spolu střetnou (Polka, Litevka, Prušák a Němec), charakterově jsou velmi odlišné, každý si prožil své. Vzhledem k tomu, že je kniha členěna do krátkých kapitol, se velmi svižně čte a i přestože se nejedná o vyprávění hezkých zážitků, nebudete ochuzeni o lehce romantickou linku. Takže určitě doporučuji.

26.04.2021 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

A máme tu další román z pera autorky, která snad píše pro mě. Přestože se jedná o ženský román, od kterého nemůžeme čekat děj plný zvratů, nepředvídatelností a hlubokých myšlenek, je tak krásně uklidňující, romanticky laděný, poklidný a beze sporu lákající k poznávání Japonska. Opět mi byly všechny postavy sympatické a opět jsem si čtení vychutnala a jsem natěšena na další autorčinu knihu.

23.04.2021 5 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

Opět jsem dojatá, opět přemýšlím nad tím starouškem, kterého mám u rodičů a který mě doprovázel v době mého dospívání. Příběh je velmi čtivý, plný zajímavých myšlenek, lásky, smutku, bolesti, odvahy, přátelství a věrnosti. Tato kniha by měla být čtena.

19.03.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Každý kraj má svou náturu a každá doba své trable a i radosti a na to bychom neměli zapomínat. Lidé žijící v tomto kraji a v době, kdy se příběh odehrává, se mohou zdáti být povahou zhrublí, tvrdou prací zocelení, ale v duši laskaví. Tak to alespoň na mě v knize působilo. Kromě příběhu, který stojí za to si přečíst, jsem získala i zajímavé historické informace, mnoho jsem nevěděla. Postavy jsou tak živě charakterizovány, že máte pocit, jako byste je znali, jako by to byly vaši sousedé. Jejich osudy vám stoprocentně nezůstanou lhostejné. Budete jim chtít pomoct, dozvědět se více, číst další díl.

16.03.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Pana Ebena mám velmi ráda. Od předloňským Vánoc je pro mě milým rytířem Valeriánem a stejně tak jako v pohádce mě jeho role potěšila, tak i tyto fejetony jsou velmi laskavé. Už i úvod je mile vtipný. Nenajdete zde prvoplánový humor, nebudete se za břicho popadat, ale budete se cítit dobře a pak si někdy řeknete: ,,A sakra, ten Eben měl fakt pravdu." Jako já včera, když jsme se s manželem dívali na film.

08.03.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Příběh je ukázkou toho kam až ambice a touha po dokonalosti může člověka zavést a bohužel nejen jeho stáhnout ke dnu. V tomto příběhu chybí projevená láska k dítěti (možná i nejen k němu). Julie vidí Agnes jako svůj projekt, výzvu a ve snaze ochránit ji před předsudky ostatních se uchyluje ke lži. Bohužel je však patrné, že tato lež nevznikla na ochranu dívenky, ale matky, která je též v zajetí předsudků. Toto je velmi smutný příběh, který ale stojí za přečtení.

02.03.2021 5 z 5

Je pravda, že pár kapitol mi v této knize také chybělo. Například, jak se autorka seznámila se svým manželem, proč zménila rodinu, ve které pracovala jako au paire, jak ji přijala rodina manžela,...Část svého života autorka přeskočila, ale i tak jsem se místy pobavila, mnoho dozvěděla.

28.02.2021 4 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Pro mě se tento román stal skvostem. O ženách pilotkách působících za války jsem nic nevěděla, takže téma mě velmi zajímalo. Příběh jehož děj obsahuje několik desítek let je něco pro mě a toto bylo skutečně nádherné, emotivní, dechberoucí. Všechny hlavní postavy jsem si oblíbila a vše jsem s nimi prožívala a jen nerada knihu zaklapla a přestala číst. Nemyslím si, že by zde byla hluchá místa, vše pěkně sedělo, vše se spojilo, žádná vycpávka. Za takové čtení musím jen poděkovat. Doporučuji.

27.02.2021 5 z 5

Stále přemýšlím nad tím, jak knihu ohodnit. Textově mě bavila. Téma je bezpochyby zajímavé, ale podle mého se vše odehrálo strašně moc rychle, což je dáno určitě i rozsahem. Klidně by mohla být delší.
A pak je tu ta věc s obálkou. Naladí vás na idylický příběh uprostřed Paříže, ale o tom to ani trochu není. Z textu jsem pochopila, že Diane je blondýnka, ale na přebálce je tmavovláska. Tak nevím... Tři a půl hvězdičky?

12.02.2021 3 z 5

Advokátova dcera Advokátova dcera Anthony Franze

Přes lehce kostrbatý začátek bych řekla, že se kniha rozvinula v celkem slušné rodinné drama. Závěr byl překvapivý, během čtení jsem měla mnoho typů, ale toto jsem nečekala.

11.02.2021 4 z 5

Sestra bouře Sestra bouře Lucinda Riley

Já nemám slov, bože, to bylo překrásné. Jako bych byla součástí příběhu. Každá kniha Lucindy Riley je tak poutavá, dechberoucí, živá,... Opět pro mě bylo záhadou do poslední chvíle, jak autorka propojí obě dějové linky. Norsko, jachting, hudba,...prostě krása. Skladby zmíněné v knize jsem si musela poslechnout. Ani nemusím psát, jak moc jsem natěšená na třetí díl této série. Z celého srdce doporučuji.

08.02.2021 5 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Karlíka jsem si moc přála přečíst. Ačkoli je to kniha určená především dětem, bála jsem se jí s dcerou číst, protože filmové zpracování je sice krásné, ale poněkud temné, podle mě pro dítě místy děsivé. S dcerou jsem ale nakonec četla a Karlíka si moc oblíbila.

07.02.2021 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Podle mého je tento díl určitě lepší, než díl druhý, první u mě stále vede. V některých momentech jsem se opravdu od srdce zasmála.

07.02.2021 4 z 5

Butik Astor Place Butik Astor Place Stephanie Lehmann

Velmi pěkná knížka. Obě dějové linky jsou velmi čtivé. Prostředí obchodního domu lákavé. Zajímavý pohled na počátek líčení a šaty žen. Co knihu ještě více vyzdvihuje jsou dobové fotografie.

30.01.2021 5 z 5

Bokovka Bokovka Barbora Vajsejtlová

Při čtení této knihy jsem často myslela na slova mého manžela, že ženský a mužský svět je strašně odlišný, že mnohé vnímáme jinak a ženy do všeho tahají city. Výborná knížka, velmi mě bavila i pobavila. Závěr byl sice extrémní a přesto, že podle mého byl dobře zakončen, ráda bych ve čtení ještě pokračovala. Velmi doporučuji.

30.01.2021 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Knihu tohoto formátu jsem potřebovala, po těžkém tématu mi velmi sedla. Oddechovka, u které se zasmějete. Je ale pravda, že první díl mě bavil více. Tady mi už některé vtípky přišly zbytečné, prvoplánové, už toho prostě bylo moc, ale i tak je kniha fajn.

23.01.2021 4 z 5

Životní příběhy těchto skutečných žen jsou velmi inspirativní. Je hezké tímto způsobem ukázat dětem, že i přes nesnáze a za vynaložení úsilí mohou mnohdy dokázat i nemožné. V knize jsou příběhy žen známých i méně známých. Osobně bych jejich osudy rozpracovala alespoň do dvou stránek, takto je to velmi stručné. Ilustrace jsou skutečně velmi povedené. Neuvěřitelné pro mě bylo, že jsem se při čtení někdy ptala, v jakém století se mohl k této ženě někdo takto chovat a pak jsem se dočetla, že její třeba jen o deset let víc než mně nebo je i mladší. Neuvěřitelné, co některé z nás dokážou i přes to, jak moc jim život hází pod nohy klacky.

23.01.2021 4 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Dlouho jsem sbírala odvahu tuto knihu si koupit a přečíst, ale protože pojednává o tématu, o kterém je třeba psát, přemýšlet, diskutovat,..., četla jsem a bolelo to. Kniha je skutečně výborně napsaná, čtivě, srozumitelně, emotivně. Zároveň ji nemůžete rychle přelouskat (alespoň já jsem to tak měla), protože musíte přemýšlet, ptát se, odpočinout si. Uvědomujete si, jak je takový patnáctiletý teenager pod slupkou drsoně, co má všechno na háku, ještě nedozrálé lehce zmanipulovatelné dítě a jak je důležité koho v životě potká a kdo se podílí na jeho životě a jak ho může ovlivnit i v době, kdy už s ním nebude. Tuto knihu budu doporučovat, nechám si ji v mé knihovně, ale číst znovu už ji nesvedu...

21.01.2021 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Přestože mám psy velmi ráda (samozřejmě hlavně toho mého), čtení této knihy jsem odkládala, protože mazlit se s nimi a číst o nich je něco úplně jiného. Myslela jsem si, že se budu nudit. Teď toho lituji. Toto je jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Málo kde dostanete tolik laskovosti, lásky, něhy, odvahy, ale i smutku a to bez přehnaného patosu. Tuto knihu potřebuju mít v knihovně, potřebuji si jí znovu přečíst a opět přemýšlet o zajímavé myšlence, kterou nám autor tak bravurně podal.

13.01.2021

Vánoční pohlednice Vánoční pohlednice Dilly Court

Ačkoli jsem si knihu moc ráda přečetla a bavila mě, závěr mě zklamal. Hlavní hrdinka mi v určitých chvílích neseděla, především, jak jednala s muži. Rozuzlení, mi přišlo příliš uspěchané a ani malilinķo věrohodné.
A co se týče vánočních pohlednic, domnívala jsem se, že příběh na ně bude více zaměřen.

13.01.2021 3 z 5