Jana283 Jana283 komentáře u knih

Vybíjená Vybíjená Michal Viewegh

Jeden z lepších autorových počinů. Asi by se takový příběh dal napsat o každé třídě. Kdo by se v tom nenašel...

28.06.2017 3 z 5

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

Slabší než Biomanželka, která mne místy i pobavila, protože všechny ty přemoudřelé bio-matky z nudy fakt nakt nemusím. Tohle byl jen nedochucený vývar o autorově neveselém životě.

28.06.2017 2 z 5

Augustin Zimmermann Augustin Zimmermann Zuzana Kultánová

Jedna z nejdepresivnějších knih, jaké jsem četla. Musela jsem ji na několik dní odložit než jsem sebrala sílu ji dočíst. Syrově posaný totální rozpad osobnosti alkoholika i jeho rodiny, který táhne na samé dno všechny kolem sebe. Absolutní beznaděj. Napsáno velmi pěknou češtinou.

25.06.2017 4 z 5

Letní host Letní host Alison Anderson

Další zajímavá kniha z mé oblíbené edice o ženských osudech. Příběh tří silných žen - nakladatelky, překladatelky a lékařky se z minulosti prolínají do současnosti a vygradují v nečekanou zápletku i rozuzlení. Krásně vystižená atmosféra pozvolna plynoucího času na ruském venkově 19. století i velmi působivý a bolestný popis současné Ukrajiny. Při čtení jsem vnímala atmosféru míst a cítila se být čtvrtou aktérkou knihy.

20.06.2017 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Tak zase nevím... Knihkupectví jsou plná detektivek. Teď "frčí" ty temné severské, tak jsem zkusila "ochutnat" a znovu jsem nepochopila, co všichni oceňují na těch příbězích plných psychopatů a překombinovaných zápletek. Nějak mi to připadá všechno přes kopírák.

08.06.2017 2 z 5

Habermannův mlýn Habermannův mlýn Josef Urban

Pan Urban si vybírá velmi silná témata, bohužel jejich literární zpracování velmi pokulhává za hodnotou námětu.

08.06.2017 2 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Příliš velká koncentrace psychicky vyšinutých jedinců na metr čtvereční. Navzdory tomu (a stejně jak Do tmy) se čte jedním dechem a člověk chytá slůvka a náznaky jak všem těm skutečně nevšedním postavám porozumět

05.06.2017 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Krásně a citlivě napsaný příběh. V dětství jsem si představovala šťastné návraty, lásku a štěstí těch, kteří přežili. Nyní i díky četbě knih pamětníků holacaustu vím, že utrpení a bolest těch, kterým bylo dáno přežít nikdy neskončily. Co víc, svůj otisk si nesou i další generace. I proto jsou tak důležité knihy jako Hana.

30.05.2017 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Dobře mi tak. "Pokračování" bylo ještě hloupější klišé než první díl. Fakt jsem ráda, že jsem nemusela řešit smrt nikoho blízkého, ale jsem přesvědčena o tom, že takhle mýdlově to opravdu probíhat nemůže. O tom mě nepřesvědčí ani rozložitá mužná hruď záchranáře Sama. Takže podruhé a naposledy. Dost bylo Moyesové.

29.05.2017 1 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Klasická červená knihovna. Ona chudá, on bohatý, on nemocný, odkázaný na její láskyplnou péči. Ona ho miluje, on by ji taky miloval, ale zodpovědně si to nepovolí...
A aby to nebylo, tak cukrkandlové, tak jí říká příjmením...

24.05.2017 1 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Ženy jsou jako řeky. Muži se občas snaží usměrnit jejich proud, ale síla voda nakonec vždy zvítězí a prosadí svůj směr.
Doporučuji všem, kteří hledají silné příběhy zasazené do historických kulis, neboť jak řekla jedna z hrdinek: Historie je stále s námi.

09.05.2017 4 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Co všechno musí člověk podniknout, aby unikl od uzurpátorské manželky?
Můžete v domově pro přestárlé a dementní seniory potkat válečného zločicence či první lásku?
Mohl vlámského spisovatele i inspirovat bohumil Hrabal? Tohle všechno a ještě víc se dozvíte z útlé novely. A možná také něco o sobě... Doporučuji!

27.04.2017 4 z 5

Muž, který přežil Lidice Muž, který přežil Lidice Zdeněk Mahler

Četla jsem dlouho před natočením skvělého filmu a kniha pro mne byla velkým překvapením - osud Lidic z té druhé stránky. Pan Mahler je velmi delikátní člověk a historii umí podat krásným čtivým způsobem, jen tak trochu bez barvy, vůně a chuti. Poválečná historie tohoto městečka byla plná kvasu - nenávist k rodinám letců, kteří se nesměli vrátit, zdaleka ne idylické vztahy mezi lidickými ženami i navrátivšími se dětmi, osud pomníku i existence neznámého popraveného muže... To je na velký historický román a emocí bych se vůbec nebála.

14.04.2017 4 z 5

Ano, Masaryk Ano, Masaryk Zdeněk Mahler

Dobře napsané a čtivé, nicméně mnoho informací pro mne ne zcela akceptovatelných. Prostě si myslím, že to nebyl tolik "tatíček" a že politika, novináři a tzv. veřejné mínění bylo úplně stejné svinstvo (ne-li horší) jako dnes.

14.04.2017 3 z 5

Péra a perutě Péra a perutě Iva Pekárková

Tahle kniha byla v 90.letech jako zjevení. Teď jsem se k ní znovu vrátila a zjistila jsem, že už jsem úplně jinde. A autorka zřejmě též - třeba Pečená zebra baví a rezonují. Nicméně knihu bych určitě doporučila těm, kteří nezažili a chtějí vědět o čem byla normalizace.

14.04.2017 3 z 5

Nejtemnější hodina Nejtemnější hodina Barbara Erskine

Jako historická kniha fajn. Věděla jsem, co od Erskinové čekat, takže tou ( pro mne vlastně zbytečnou duchařskou linkou ) jsem si četbu nenechala zkazit a užila si hezký a silný příběh.

12.04.2017 3 z 5

Einstein & Einstein Einstein & Einstein Marie Benedict (p)

Kolik lásky a obětování může člověk nabídnout druhému, aby neztratil sám sebe?
Je genialita omluvou za sobectví a citovou prázdnotu?
Další velmi inspirativní kniha o ženách, které stojí za to poznat.

11.04.2017 4 z 5

Paní Hemingwayová Paní Hemingwayová Naomi Wood

Knihy E.H. jsem v mládí hltala a měla je moc ráda. Tak bylo zajímavé podívat se trochu i do jeho duše a milostného života. No nevyšel z toho úplně bez ztráty kytičky, zvláště co se týče vztahu k jeho čtyřem manželkám. A jako často i zde se za velikým dílem ukrývala veliká bolest duše.

11.04.2017 4 z 5

Řvoucí čtyřicítky Řvoucí čtyřicítky Regina Andrásová

Tak jsem asi žila v jiné době...

30.03.2017 2 z 5

Oprátka za osm mrtvých Oprátka za osm mrtvých Roman Cílek

Mentalitu Olgy nelze jednoznačně odsoudit. Zcela jistě měla skončit v psychiatrické léčebně. Její rodina snad byla trochu citově chladná, ale určitě ne taková, aby mohla z psychicky zdravého člověka vzejít vrah.

13.03.2017 3 z 5