Letní host

Anton Pavlovič Čechov a nevidomá lékařka Zina… Příběh o lásce, síle fantazie a ztraceném rukopisu. Během horkého léta 1888 přijíždí rodina Čechovova strávit léto do svěží krajiny východní Ukrajiny. V sídle rodiny Lintvarjovovy se setkává mladý Anton Pavlovič s lékařkou Zinaidou. Ta vinou nemoci nedávno oslepla, přestěhovala se sem a začala si psát deník, aby uchovala vzpomínky na dřívější život. Mezi mladými lidmi začne postupně klíčit mimořádné pouto. O více než sto let později se nečekaný objev onoho deníku stane pro Káťu Kendallovou poslední šancí na záchranu jejího londýnského nakladatelství. Zinaidino líčení nadaného mladíka nabízí hluboký vhled do života literární legendy, jakou Čechov bezesporu je, ale vyvolává i vzrušující otázku: Skutečně napsal Čechov v době jejich přátelství román, který pak zmizel? Odpověď může změnit historii a nalezení rukopisu je výzvou pro Anu Hardingovou, překladatelku Kátina nakladatelství. Ana je stravována touhou najít ztracený román. A jak se noří hlouběji do proudu dohadů, zjišťuje, že rukopis není jediným tajemstvím skrytým na stránkách deníku. Životopisný román Letní host je inspirován skutečným přátelstvím mezi Čechovem a rodinou Lintvarjovovou. Příběh staví most přes dvě staletí, přes životy tří žen spojené objevem jednoho deníku… Zkoumá sílu umění, stejně jako složitost lásky a přátelství, a vdechne život dávno zmizelému světu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/333670/letni-host-XRw-333670.jpg 4.236
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Metafora

The Summer Guest (2016)

Kniha Letní host

soukroma

Docela dobrý nápad i stylistické provedení, nicméně obsah mě moc neoslovil: deník byl vpravdě nudný a ani děj ze současnosti mne ohledně Čechova skoro ničím neobohatil. A to je škoda.

000nugatovej
27.10.2018

Tři ženy spojené s Čechovem. Jejich životy vytvářejí zajímavou mozaiku osudů, v nichž se mísí fikce s popisem skutečnosti, a to nejen v Čechovově době. Vše vplývá do překvapivého závěru.

hajrys
08.10.2018

Knihy z nakladatelství Metafora mě vážně baví. Tato vypráví krásný příběh z Čechovova života. Skvěle zachycuje atmosféru letního období ukrajinského venkova. Text knihy pozvolna plyne, děj není nijak strhující. A přesto jsem se těšila na každou další stránku.

Nočnípták
18.05.2018

Příjemně strávený čas nad knížkou, jejíž děj plyne pomalu, líně. Přesně tak, jak plynul život v době Čechovově. Při čtení se mě stále vybavovaly verše Oldřicha Mikuláška
Zachyť tuto chvíli, pozdrž tuto chvíli,
prodluž tuto chvíli, vyslyš tuto chvíli,
má přítelkyně i příteli můj milý,
odkudsi známá do duše vám zní-li
z básně Na cestu

Čtenářská výzva2018 - 14. Kniha s ročním obdobím v názvu

Vojslava
19.04.2018

Do knihy jsem se začítala asi dva dny, ale nicméně zážitek stál i za to: deník opravdu jak vystřižený z Čechovovy doby, k tomu trochu překladatelského dobrodružství a očekávaná pointa, dokonce se zajímavou motivací. Příjemné počtení; oceňuji zejména, že se konečně kolem jednoho podezřelého rukopisu nehromadí mrtvoly a neodehrávají podivně mysteriózní scény jako u spousty podobných témat. Doufám, že se s autorkou ještě někdy nad nějakou její knížkou potkám.

Imor
06.04.2018

Tři ženy, tři příběhy, Čechovova elegance a čas pozvolna plyne. Tak klidné, tak citlivé, tak smutné, ale krásné.

Toffee
27.02.2018

Dlouhé letní dny na ruském, resp. ukrajinském venkově. Čas plyne pomalu jako voda v blízké řece, na kterou letní host Anton Pavlovič chodí chytat ryby a raky. Vedou se dlouhé hovory o životě, politice, umění i smrti. Je to příjemně ruské.
K tomu dva paralelní příběhy ze současnosti o ruské nakladatele z Londýna, která svým způsobem znovu prožívá obdobné setkání s Čechovem, jako slepá Zinajda. Jediným rušivým prvkem tam byl bez větší logiky zmiňovaný Majdan.
Kdo nemá trpělivost číst pomalé vyprávění, kde se skoro nic neděje, bude s knížkou nespokojený, ale občas není špatné zpomalit.

Pavelina
05.09.2017

Příjemná, čtivá kniha. Kontrast dvou dějových linií, příjemná "čechovovská" ;-) salónní žvatlavost 19. století a pointa očekávaná jen z polovice. Kniha příjemné překvapila, jsem zvědavá i na další autorčin román.