Einstein & Einstein

O Albertu Einsteinovi víme téměř vše. Nyní však přišel čas odhalit příběh nevšední ženy, která žila a pracovala po boku jednoho z největších fyziků historie. V roce 1896 přišla Mileva Marićová zvaná Mitza do Curychu. Jednadvacetiletá dívka z malého srbského městečka se zapsala ke studiu fyziky na prestižní Polytechnice v době, kdy vzdělávání žen bylo ještě naprostou výjimkou. Dívky se měly učit vést domácnost a nepronikat do hájemství mužů. A tak nebylo divu, že se Mitza na každém kroku setkávala s opovržením, ponižováním a nepřátelstvím. Všichni ale takoví nebyli. Jednoho ze spolužáků zaujala natolik, že se jí začal dokonce i dvořit. Jmenoval se Albert Einstein a nakonec ji přesvědčil, aby se stala jeho ženou. Tohle ale víme už z oficiálních životopisů. Dočteme se tam, že byla Einsteinovi oddanou ženou a příkladnou matkou tří dětí. Jakou roli sehrála Mitza v Einsteinově průkopnické práci, včetně slavné teorie relativity? Byla to snad dokonce ona, kdo položil matematický základ objevu? Celý vědecký svět už bezmála století vede na toto téma vášnivé debaty. Přímé důkazy neexistují, ale určitou indicií zůstává, že Einstein své první ženě věnoval celou finanční odměnu po převzetí Nobelovy ceny. Popusťme uzdu fantazii a objevme nečekaná zákoutí jejich vzájemného soužití. Začtěte se do příběhu ve stylu Pařížské manželky či Mrs. Poe o fascinující inteligentní ženě, nadané matematičce a fyzičce, kterou beznadějně zastínila oslnivá záře Einsteinova génia....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322065/big_einstein-einstein-vFo-322065.jpg 4.260
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Metafora

The Other Einstein, 2016

Kniha Einstein & Einstein

karin4338
19.08.2021

Milevu som si velmi oblubila ked som videla serial o Einsteinovi.Velka skoda,ze sa nenarodila o par desiatok rokov neskor.Dnes by mozno pracovala v CERNe a spokojne by vychovala svoje 3 deti. Bravurny pribeh,a ked sa to naozaj tak stalo,tak klobuk dole.

alibaba72
04.08.2021

Ale to byla velmi zajímavá kniha, dobře se četla. No až jsem byl překvapený jaký byl asi Einstein člověk!

JeKa
19.11.2019

Kniha o jednom manželství, o ambicích, zklamáních, bolestech a touhách. Krásný vhled do života inteligentní ženy svázané předsudky a konvencemi, která se na své cestě životem srazila s géniem a bohužel i bytostným sobcem. Byť je příběh pro nedostatek dokladů z části fiktivní, rozhodně stojí za přečtení.

Le Chat
30.10.2019

Kniha se mi opravdu líbila, doporučuji!!! A budu se muset konečně podívat na seriál Einstein...

Ivanule
29.07.2019

Krásný příběh o matematice a fyzice v podání Milevy a Alberta Einsteinových,o jejich mládí nebo spíše o mládí Mitzy,jejím přicestování do Švýcarska,ve kterém ji doma hlavně podporoval její tatínek,který v ní našel nadšení pro počty a také fyziku,Je zde ukázáno,jak bylo pro vyrůstající dívku těžké,najít si místo zrovna na škole,protože dříve přece ženy patřily jen do domácnosti,k výchově dětí,starání se o domácnost a manžela.Setkání těchto dvou mladých lidí na škole,jejich začátky lásky,úskalí a konečné manželství,které ale nebylo bohužel jedno z nejlepších,upřímně já bych s takovýmto chlapem nebyla....Stojí rozhodně za přečtení!

Vojslava
15.06.2019

Je to romantické čtení a vlastně není. Nejvíc jsem se bála toho, že si budu muset zopakovat nějakou tu fyziku :-) , ale na to nedošlo - a sledovat psychologický vývoj této vědecké dvojice bylo zajímavé. A nejvíc jsem byla ráda, že se na konci hlavní hrdinka zase "našla" a začala vychovávat své následnice. Silná linka pro mne byla ta, že opravdové přátelství nakonec podrží v krizi každého!

PohlcenaKnihou
21.11.2018

Silný příběh životem těžce zkoušené ženy... k prozkoumání života Milevy mě přivedl dokument BBC Génius Einstein. Seriál a ještě více kniha na mě silně zapůsobily, s Milevou jsem její břímě dost prožívala. Jedná se o biografický román, takže stále lavírujete, co je realita, co fikce. Na konci knihy autorka jasně sděluje, kde čerpala a co dokreslila nebo musela z nedostatku zdrojů. Můj zájem o Milevu, Alberta a jejich práci vzrostl ještě více, musím se dopátrat pokud možno objektivní pravdy :D Mimo jiné autorka odkazuje na jejich zveřejněné dopisy. Jdu na to... Ale i tak, chtě nechtě má u mě Albert extra velký černý puntík :( :-D

esma
30.04.2018

Mileva Maricová se narodila v nesprávnou dobu, dnes by již mohla svou situaci zvládnout bez větších problémů. Není těžké si představit, že pravidla té doby nebyly pro nás holky nastaveny rovnoprávně, takže ani její nadání a talent, které očividně Alberta Einsteina okouzlily nejvíc, nezabránil rozpadu jejich manželství. Skloubit vědu, děti, domácnost a svého v jiných sférách se pohybujícího manžela bylo nad její síly, on dokonalý asi nebyl, pokud si přečteme i jiné zdroje. Dnes můžeme pouze konstatovat : vše odvál čas, jenom jeho časoprostor zůstává.