Oprátka za osm mrtvých

Případ Olgy Hepnarové - dívky, která zabíjela, protože neuměla žít Pokus o sondu do duše dívky, která v r. 1973 v Praze na Letné úmyslně zabila nákladním autem osm lidí. V úterý 10.července 1973 dvaadvacetiletá Olga Hepnarová nasedla do nákladního auta a v Praze na Letné vjela do lidí čekajících na tramvaj. Zůstalo za ní 8 mrtvých a řada raněných. Tím se, podle svého prohlášení, pomstila lidem za své neradostné dětství a celkově nešťastný život. Roman Cílek se ve své knize pokouší zmapovat Olžin životní příběh, pochopit její uvažování a odkrýt pozadí a motiv jejího činu. Předkládá čtenářům její vlastní výpovědi z průběhu soudního procesu a konfrontuje je s pohledy rodičů, sestry, přítele, spolupracovníků i náhodných známých. Kniha obsahuje i posudky psychologů a psychiatrů, kteří se dívčinou osobností zabývali. Připojeny jsou také názory sociálního pracovníka, grafologa, numerologa i astrologa....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13758/opratka-za-osm-mrtvych-13758.jpg 4.5207
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Rodiče

Kniha Oprátka za osm mrtvých

n.ezn.amy

Velmi dobře napsaná kniha o Olze Hepnarové, poslední popravené ženě v Československu. Líbilo se mi, že nebyla napsaná nijak tendenčně, ale pouze fakta ze soudního přelíčení. To že Olga zavraždila osm lidí je bezesporu odsouzeníhodný a neoddiskutovatelný fakt, přesto ten život jako outsider neměla jednoduchý, snažila se vyhledat pomoc ve svém psychickém stavu a prostě lidem, kteří jsou šikanováni, jednou dojde trpělivost, což pro její čin není omluva.

Bonda

Autor má velkou zásluhu, že dal knihu dohromady a pomohl tak mimo jiné i pozitivnímu záměru Olgy Hepnarové: dát vědět světu o utrpení otloukánků a o tom, že když se ze zoufalství rozhodnou pro pomstu, nejsou bezmocní. V pohledu na Hepnarovou jsem se nejvíc ztotožnila s postojem jejího jediného přítele. Zejména s tím, že příliš trpěla.

zuzka894

Pro mě byla kniha nudná, nezáživná. Není to psáno formou životopisného románu, jen fakta, výpovědi lidí, kteří přišli do styku s Olgou, psychiatrické posudky.

Zoja706

Tak tohle byla dokonalost sama.opravdu smekám před autorem! Bylo to tak moc děsivé. I zajímavé. Hepnarova je jeden z nejtěžších případů na posouzení psychického stavu. Typická ukázka opravdové tikající bomby.

pixiepickpocket
09.10.2018

Olga nenávidí lidi, protože předpokladá, že oni nenávidí ji.

Olga touží po výjimečnosti. Chce poutat pozornost a vyčnívat z davu. Považuje se za normální, "fyzicky zdravou", racionální, logicky uvažující bytost v jinak iracionální společnosti, která ji chce způsobovat pouze bolest a příkoří.

Olga je chladná, přecitlivělá, paranoidní, ukřivděná, kalkulující, pomstychtivá a chladnokrevná.

Olga nenahlíží lidi jako jednotlivce, ale jako celek. Celek, který je vinen jejím utrpením. Za toto utrpení si Olga žádá spravedlnost. Spravedlnost, jíž chce být sama vykonavatelkou. Snášela všechna příkoří až příliš dlouho.

Olga je tikající bomba. Výjimečná svou odlišností. Vyvolený terč nenávisti všech lidí. Otloukánek.

Přišel ale okamžik, kdy jí došly její "nadlidské síly". Pohár, do kterého stačilo přilít jen jednu jedinou kapku, přetekl.

Olga se bude mstít.

Co si Olga zvolila jako východisko své "bezvýchodné" situace? Rozhodla se, že nespáchá sebevraždu. Na tu, podle mne, neměla dostatek odvahy, ač se jako odvážná a statečná snažila navenek působit. Namísto toho si zvolila masovou vraždu anonymních lidí. Byla přesvědčená, že na tento zločin měla právo, které jí udělila sama společnost svým krutým chováním. Společnost se k ní obrátila zády a ti, kteří jí měli pomoci, pochybili a nepodali jí pomocnou ruku. To byl pro Olgu signál, že už neexistuje jiná cesta a že může konat. Rozhodla se, že uplatní zákon odplaty - oko za oko, zub za zub.

Přestože tolik zdůrazňovala kolektivní vinu celé společnosti, vyjádřila Olga myšlenku, že kdyby si mohla vybrat, chtěla by, aby v davu, do kterého najela "erenou", byli její trýznitelé - rodina a lékaři, kteří jí nepomohli. Konkrétní osoby. Emoční vázanost na "blízké" ale v konečném důsledku opět povyšuje na vinu kolektivní. Proč? Chtěla se přecijenom pomstít smrtí konkrétním osobám, ale nepřišla na způsob, jak to udělat? Nebo chtěla být prostě jenom "vidět"?

Byla Olga narušená? Téměř jistě. Jen podle psychologických a psychiatrických měřítek, nebyla dostatečně "konzistentní" - "jedná tak, jak by to psychopat nikdy neučinil".

Bylo mi jí líto až do bodu, než zavraždila nevinné lidi.

Brilantně zpracované faktické dílo p. Cílka. Je nesmírná škoda, že se v textu vyskytuje tolik překlepů a chybějících písmenek, které kazí celkový dojem z jinak skvěle zpracovaného materiálu.

Radka1911
06.09.2018

Dle mého názoru je to nejobsáhlejší dokumentace případu Olgy Hepnarové jaká kdy byla zpracována, kniha obsahuje autentické výpovědi z vyšetřování případu, nedá se odložit aniž by byla dočtena a napsána je velice čtivou formou. Vzhledem k tomu, že se událost stala když mi bylo 5 let, v těsné blízkosti mého bydliště a na zastávce tramvaje ze které jsem pravidelně jezdila s babičkou, i proto, že moji rodinu v té době velice citlivě zasáhla, jsem se snažila o motivu tak brutálního činu dozvědět co nejvíc. Pro mne je to příběh nešťastné a psychicky nemocné ženy na který dlouho nezapomenu.

p.pavlina
18.07.2018

Kniha byla velmi hezky napsaná. I když je to téma opravdu velmi těžké až depresivní, četlo se to svižně a dokázala jsem si živě představit tu atmosféru.

MouBanjerri
09.07.2018

Neuvěřitelná kniha popisující příběh dívky zklamané lidmi a životem. Objektivně napsána, plná autentických výpovědí. Velmi poutavá, jen s těží jsem jí dokázala odložit. Roman Cílek rozhodně nezklamal, kniha je neuvěřitelně dobře propracovaná. Nutí k zamyšlení, jak vlatně ungovala, či stále unguje společnost, jak se chová k lidem, kteří jsou její součástí. Jak by Olga Hepnarová dopadla v dnešní době? Uznali by lékaři že je nemocná, nebo by se i dnes musela uchýlit k činu vraždy? Strhující kniha, rozhodně doporučuji.