Jana K Jana K komentáře u knih

☰ menu

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Moc smutný příběh.

24.05.2024 5 z 5


Símka Símka Lucie Hušková

Moc smutné čtení, taková jednohubka na dva večery k zamyšlení. Trochu mě mrzí ten otevřený konec, kniha by si snad i zasloužila pokračování, abychom se dozvěděli, jak to bylo se Símkou dál. To ale byl zřejmě autorčin záměr, aby si každý domyslel, jakou cestou se Símka vydala.
Kniha se čte velmi příjemně, díky krátkým kapitolám rychle ubývá. Určitě si přečtu i další knihu autorky.

10.05.2024 5 z 5


Titanic - plavba do záhuby Titanic - plavba do záhuby John P. Eaton

Pěkná kniha.

30.04.2024 4 z 5


Sestry z Titaniku Sestry z Titaniku Patricia Falvey

Neurazí - nenadchne.

24.04.2024 3 z 5


Titanic - Poslední tajemství lodi snů Titanic - Poslední tajemství lodi snů Bradford Matsen

Celkem povedená kniha spíše pro ty, co už mají o Titanicu něco načteno. V knize se prolíná jak aktuální příběh dvou zmíněných výzkumníků, kteří se k vraku Titanicu několikrát potopili, tak pochopitelně i příběh z dob dávno minulých, kdy se v irské loděnici Harland & Wolff stavěla svého času největší loď světa. Právě stavbě Titanicu i jeho sesterské lodi Olympicu je v knize věnován velký prostor, dozvíme se hodně podrobností, které myslím v jiných knihách nenajdeme. Čtení mě opravdu bavilo, snad nejvíce mě zaujal popis stavby lodí a různé zajímavosti z loděnice např. že v době, kdy se tyto lodě prakticky současně stavěly, činil počet pracovníků v loděnici patnáct tisíc a jedné směně trvalo půl hodiny, než v určitém pořadí prošla na pracoviště, nebo že skupina čtyř nýtařů dokázala za osmihodinovou směnu přidělat 200 nýtů. Pousmání nebo zděšení také vzbudí další zajímavá informace z belfastké loděnice - společnost zaručovala každému zaměstnanci celkem sedm minut na toeletě za den (!!!) Po uplynutí oněch sedmi minut se sníží mzda a zaměstnanec se už bude vyprazdňovat bez nároku na ni (!!!) Opravdu nepředstavitelné.
Takových drobných zajímavostí je v knize plno, hodně prostoru taky dostanou lidé s Titanicem neodmyslitelně spjatí - ředitel loděnice lord William Pirrie, prezident společnosti White Star Line, jež Titanic provozovala, Bruce Ismay, nebo hlavní konstruktér Titaniku Thomas Andrews.
Velmi zajímavá je také kapitola zabývající se poslední lodí z tohoto tria sester - Britannicem, jehož vrak spočívá u řeckého ostrova Kea v hloubce 120 metrů a ke kterému se výzkumníci také potopili a zkoumali, zda se stavitelé tragédií Titanicu poučili či nikoliv.

22.04.2024 4 z 5


Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Wau, tak tohle je hodně dobré. Dokonce vynikající. Přečetla jsem za dva večery a kdybych měla více času, dá se úplně s přehledem přečíst za den, spíše za pár hodin. Tak dobré čtení to je, napsané tak, že vás to doslova nutí obracet další a další stránku a říkat si jo, ještě jednu kapitolu a už půjdu něco dělat (nebo spát) ale ono to prostě nejde a čte se dál a dál :-) Moc mě taky bavily dvě dějové linky vyprávění: minulost a současnost. Závěrečné rozuzlení sice poněkud uspěchané a za vlasy přitažené ale opravdu nečekané - se svým tipem kdo je vrahem jsem samozřejmě byla úplně vedle.

18.04.2024 5 z 5


Gump: Jsme dvojka Gump: Jsme dvojka Filip Rožek

První Gumpův příběh jsem četla již před více než dvěma lety a moc se mi líbil. Teď jsem sáhla po tomto druhém pokračování a zjistila, že Gumpovo kouzlo se někde ztratilo, zmizelo v éteru. Bohužel obrovský propad oproti prvnímu dílu. Strašně kratičký příběh je prakticky bez kloudného děje a skončí v podstatě dřív než začne, přečtený max. do dvou hodin.
Z celého tohoto druhého příběhu/nepříběhu mám pocit, že byl napsán velmi horkou jehlou, jen aby honem rychle vzniklo pokračování, tak jak je nyní moderní, neboť co nemá druhý díl jako by nebylo. Pokud ale kniha prospěla dobré věci budiž. Líbí se mi, že autor do příběhu zakomponovává skutečné příběhy zvířat, která jsou nám i s fotografiemi představena na konci knihy. Také je třeba ocenit opravdu nádherné kresby v celé knize a spoustu velkých pravd a citátů, za všechny zde uvedu alespoň jeden:
„Vy psi máte jednu obrovskou nevýhodu, ten váš život je tak strašně krátkej. A když se člověk do vás zamiluje, když zjistí, že jste vlastně nejlepší člověk, kterýho poznal, tak mu strašně brzo odcházíte, ale to je naštěstí to jediný, co je na vás nedokonalý.“

24.03.2024 2 z 5


Služka Služka Hana Lasicová

Takřka na den přesně před rokem jsem shlédla v kině filmové zpracování Služky, které se mi opravdu velmi líbilo. Po knize jsem tedy sáhla až po roce a těšila se, jak si film znovu připomenu. Nestačila jsem se divit. Kdyby na obálce nebyl záběr z filmu, který nás utvrzuje, že se skutečně jedná o knižní předlohu k filmu, domnívala bych se, že se jedná o úplně jiné dílo, jež nemá s filmem nic společné. Opravdu tak rozdílné příběhy film a kniha nabízí.
Zatímco ve filmu odchází mladičká Anka sloužit do Prahy, v knize se naopak vydává do služby do panského domu ve vídeňském Hietzingu. To je jen první z celé řady věcí, v čem se filmové a knižní zpracování rozchází, těch věcí je mnohem víc, spíš by se dalo říct, že jsou to dva rozdílné příběhy. Filmaři se knižní předlohy drželi jen velmi sporadicky, spíše vůbec ne.
Příběh jako takový má obrovský potenciál, zajímavé, poutavé a silné, emocionální téma. Bohužel to, jakým stylem je nám prostřednictvím paní Lasicové předložen, ho degraduje na strašně nízkou, troufám si říci až mizernou úroveň.
Snad to byl záměr autorky, kniha je koncipována jako retrospektivní, strašně chaotické vyprávění staré Anky, vracející se během jediné noci myšlenkami na svou službu ve Vídni, ve které strávila bezmála třicet let. Příběh je nám podán nesmírně únavnou, chaotickou formou, kdy o sobě Anka mluví hned v první osobě a v zápětí ve třetí, neustálé opakování již podaných informací, přeskakování v čase ve vyprávění příběhu i vracení se do aktuální přítomnosti. Celý příběh nás donekonečna provází věty typu „A ještě si vzpomínám,“ „A ještě jsem zapomněla říct,“ „A ještě říkal,“ „A jednou,“ a další, neustále se opakující věty. Opravdu úmorné čtení. Pokud to byl záměr, nejsem si jista, zda se podařil a příběhu prospěl, řekla bych že spíše nikoli.
„Dnes je poslední noc. Klopačka bude odteď odbíjet každé čtyři hodiny, až do rána.“

20.03.2024 2 z 5


Záliby císařovny Sisi Záliby císařovny Sisi Dagmar Beňaková

Čtvrtá kniha autorky v krátké době zabývající se nějakým způsobem osobou císařovny Alžběty. Můžeme jen obdivovat a žasnout, jaké cenné informace a drobnosti, v jiných pramenech dosud nepublikované, se jí stále daří objevovat.

08.03.2024 5 z 5


Dopisy od Sisi – Dosud nezveřejněná korespondence císařovny Dopisy od Sisi – Dosud nezveřejněná korespondence císařovny Alžběta Bavorská

„Moje písmo je jako já, nedá se spoutat.“ Tímto citátem císařovny Alžběty je uvedena tato úplně nová kniha, ve které se můžeme přesvědčit, že citát je to opravdu pravdivý. Poprvé máme možnost nahlédnout skutečně až do samého nitra císařovny a udělat si o ní úsudek zase z jiné strany, než nám nabízejí dosud vydané publikace o císařovně (a že jich není právě málo).
Tenká knížka na jeden večer obsahuje doslova poklad pro každého příznivce této neobyčejné ženy - 24 doposud nepublikovaných, vlastnoručně psaných dopisů císařovny. Jedná se o dopisy zejména jejím příbuzným z Bavorska z let 1847 – 1872, ze kterých se můžeme přesvědčit, že i když se stala rakouskou císařovnou a žila na vídeňském královském dvoře, i nadále se živě zajímala o dění v Bavorsku i v milovaném zámečku Possenhofen u Starnberského jezera a korespondovala se svou bavorskou rodinou.
Kniha obsahuje jeden dopis matce Ludovice (ten je psaný devítiletou Alžbětou ještě latinkou a navíc ve francoužštině), nejvíc, celkem jedenácti dopisů je adresátkou Augusta Ferdinanda (manželka pozdějšího prince regenta Luitpolda Bavorského a zároveň matka prince Leopolda, s nímž později domluvila sňatek se svou dcerou Giselou, čehož už se Augusta bohužel nedožila), následuje jeden dopis bratranci a zároveň bavorskému králi Maxmilianovi II., dále dva dopisy sestřenici Adelgundě Bavorské (dceři krále Ludvíka I. Bavorského), šest dopisů je pro pohádkového krále a jejího obdivovatele a přítele Ludvíka II. Bavorského a jako úplně poslední jsou zařazeny tři dopisy z února 1872 adresované Leopoldovi Bavorskému, jehož císažovna zvala do Uher na lov sluk, ale ve skutečnosti s ním domlouvala zásnuby a následný sňatek se svou patnáctiletou dcerou Giselou.
Několik originálů dopisů je v knize i přetištěno, tak se můžeme sami přesvědčit, jakou opravdu mravenčí práci si paní Beňaková dala, aby nám tyto dopisy blíže představila. Císařovnino písmo je opravdu všechno jiné, jen ne čitelné, kurent v kombinaci s latinkou a některá písmena psala dokonce svým vlastním, specifickým způsobem. Mnohdy také vynechávala mezery i interpunkci a velmi úsměvné je to, že když jí došel papír, klidně pokračovala v dalším psaní přes řádky psané horizontálně dalším textem vertikálně.
Paní Beňaková zaslouží opravdu velkou pochvalu za rozluštění a pečlivé přeložení těchto špatně čitelných dopisů tak, aby byla co nejvíce zachována jejich původní poselství.
Škoda, že dopisů není víc, ale příznivci císařovny Alžběty dobře vědí, že dopisy psala nerada, v pozdějším věku už se s nimi neobtěžovala vůbec a jejich psaním pověřovala své dvorní dámy. I tyto dopisy uveřejněné v knize jsou v porovnání např. s dopisy její tchyně, arcivévodkyně Sophie, mnohdy ledabylé, krátké a jaksi by se chtělo říct napsány jen "aby se neřeklo." Přesto poskytují cenná svědectví o životě císařského páru, o jejich radostech i velkých tragédiích, např. zde najdeme i dopisy napsané zlomenou císařovnou po smrti své prvorozené dcerky Sophie.
Jednotlivé dopisy jsou vždy autorkou patřičně okomentovány a doplněny o jednotlivé souvislosti, jako např. v jakém rozpoložení je císařovna zřejmě napsala, co se právě na císařském dvoře dělo a kdo přesně jsou lidé, keří jsou v císařovniných dopisech zmiňováni.
Kdo toho zatím nemá tolik o císařovně načteno, bude se možná hůře orientovat v četných císařovniných příbuzných v Bavorsku i na vídeňském dvoře, tomu se ale autorka snaží předejít a jednotlivé příbuzenské vazby se snaží dopodrobna vysvětlit právě v průvodním textu mezi dopisy a na konci knihy navíc najdeme rodokmen, který nám orientaci v těchto mnohdy komplikovaných a spletitých rodinných vztazích značně usnadní.

06.03.2024 5 z 5


Za sluncem po stopách císařovny Sisi Za sluncem po stopách císařovny Sisi Dagmar Beňaková

„Jsem racek a nemám žádnou zem, žádný břeh nezvu domovem. Jsem chvíli tu a chvíli tam, od vlny k vlně přelétám...“
Tyto verše, kterých je sama autorkou, vystihují více než cokoli jiného osobu císařovny Alžběty. Zejména v posledních letech svého života křižovala moře na jachtě Miramare a procestovala spoustu krásných míst světa, ale klid a pokoj nenalezla nikde.
Kniha je pokračováním knihy Toulky po stopách císařovny Sisi, které byly vesměs zaměřeny na místa monarchie a na císařovnino rodné Bavorsko. Tato kniha představuje exotičtější destinace, jež císařovna během svých cest navštívila, některé z nich i opakovaně. O císařovnu se zajímám už spoustu let, dvanáct let jsem o ní psala blog, kde jsem také měla rubriku „Místa spjatá s císařovnou,“ tudíž spousta míst a pobytů císařovny popsaných v této knize pro mě rozhodně není neznámou. Cesty z let 1894 - 1898 jsou zase dopodrobna zmapované v knize Poslední léta císařovny - Vzpomínky dvorní dámy, které napsala císařovnina poslední průvodkyně, hraběnka Irma Sztáray.
I přes to, že toho mám o císařovně načteno mnoho, prakticky vše, co u nás dosud vyšlo, jsem našla v knize spoustu drobností a perliček, které Alžbětini životopisci úmyslně/neúmyslně přehlédli a nepublikovali. V tomto má paní Beňaková ode mne obrovskou pochvalu, co včechno se jí k jednotlivým cestovatelským cílům císařovny Alžběty podařilo shromáždit. Kniha také obsahuje mnoho krásných dobových i aktuálních vyobrazení těchto míst. Zajímavé a pro knihu jistě přínosné by bylo připojit i nějakou pěkně zpracovanou mapku, kde by byly vyobrazeny jednotlivá místa o nichž je v knize řeč, nebo i jednotlivé císařovniny plavby. Ne každý si hned dovede vybavit, kde se tyto exotické země nachází.
A na závěr si opět neodpustím jeden úvodní verš z další z mnoha básní císařovny, které císařovna za svůj život napsala a jež se také velmi hodí k této témetice:
„Postavím si loď, loď krásnou!
Všichni nad ní budou žasnout,
až ji spatří v moři plout.
„Volnost“ na stožár jí stoupá,
„Volnost“ na přídi se houpá,
svobodně se noří v proud.“

04.03.2024 5 z 5


Titanic: Velká kniha Titanic: Velká kniha kolektiv autorů

Titanic nepřestává fascinovat i přesto, že již 112 let spočívá čtyři kilometry pod hladinou severního Atlantiku. Mnoho a mnoho knih bylo napsáno, řada filmů i dokumentů natočeno a přes to všechno se stále vedou spekulace, co bylo hlavní příčinou jeho tragického konce a zda se dalo či nedalo této asi nejznámější námořní katastrofě zabránit.
Já sama se o Titanic zajímám už několik let, stejně jako mnozí další, od doby uvedení Cameronova kasovního trháku z roku 1997.
Tato kniha je spíš větším časopisem tzv. Bookazin o 162 barevných stranách. Jejím největším přínosem jsou krásné, velké, mnohdy i celostránkové fotografie a mnohé další autentické dokumenty ilustrující krátký život tohoto zaoceánského parníku. Kniha nás provede Titanicem od luxusních kajut apartmánů první třídy, jejichž cestující se mohli stravovat ve své době v nejrozsáhlejší jídelně na lodi všech dob s kapacitou 550 lidí, až po kapitánský můstek, strojovnu a kotelny. Nechybí různá svědectví přeživších, představení slavných prominentů, kteří se nacházeli na největší lodi při její první a zároveň poslední plavbě a z nichž valná většina nepřežila, nebo třeba informace o následném vyšetřování tragédie a objevení vraku roku 1985.
O Titanicu mám přečteno již několik podrobnějších knih, které obsahují mnohem více informací než tato, i tak ale hodnotím tuto sešitovou publikaci velmi kladně. Zprvu jsem se domnívala, že se bude jednat spíše o knihu vhodnou pro ty, kdo toho o Titanicu tolik nevědí, ale i já jsem se dočetla o spoustě zajímavostí a drobností, které pro mě byly nové nebo nejsou tolik známé. Ale jak jsem psala výše, největší devízou jsou fotografie a vyobrazení z nichž mnohá jsem viděla poprvé. Kniha by skoro zasloužila plný počet hodnocení, jednu hvězdu jsem bohužel nucena sebrat za příliš mnoho překlepů (jeden z nešvarů je neustálé zaměňování jména Titanic/Titanik) a taky mnohdy za nepřesné informace.

29.02.2024 4 z 5


Titanic: Deník dívky z roku 1912 Titanic: Deník dívky z roku 1912 Ellen Emerson White

Jednoduchá knížka přečtená za pár hodin. Kniha je psaná formou deníku třináctileté dívky z londýnského sirotčince, která se dílem náhody ocitne coby společnice bohaté Američanky na palubě největší a nejluxusnější lodi na světě.
Příběh je vypravován jednoduchou formou, vhodný spíše pro mladší čtenáře.
Na konci knihy najdeme i krátké shrnutí historických souvislostí, jednoduchou časovou osu tragédie a úplně na konci i fotografickou přílohu.
“Nejvíc ze všeho doufám, že si dokážu odpustit. Zůstala jsem naživu, zatímco tolik jiných zahynulo.”

27.02.2024 3 z 5


Šofér, který změnil dějiny Šofér, který změnil dějiny Jiří Skoupý

O osobu následníka trůnu Františka Ferdinanda se zajímám už léta, vlastním o něm mnoho knih a spoustu z nich mám už přečtených. K této jsem se dostala teprve teď a musím říci, že se rozhodně jedná o knihu velmi zajímavou a plnou nových, nikde dosud nepublikovaných informací. Věnuje se zejména osobě hraběte Františka Harracha, v jehož automobilu Gräf & Stift Double Phaeton byl v Sarajevu následnický pár zastřelen. Další, neméně zajímavou osobou je Harrachův osobní řidič Leopold Lojka, který byl v osudnou chvíli za volantem vozu a o němž se často s jistou dávkou nadsázky tvrdí, že jeho špatné odbočení při slavnostním průjezdu Sarajevem změnilo zcela běh dějin.
Jen jednu drobnou chybu v knize najdeme na straně 61: 28. červen 1914 je zde autorem označen jako den 14. výročí svatby Františka Ferdinanda a Žofie Chotkové. Není tomu tak, 28. června 1900 proběhla v Hofburgu tzv. renunciace, při které se František Ferdinand musel vzdát veškerých nároků na trůn a tituly pro svou nastávající ženu a potomky. Žofie se tak nikdy nemohla stát císařovnou a potomci z tohoto manželství pozbyli dědická práva a nemohli nosit jméno Habsburk. Svatba se konala až po tomto aktu, 1. července 1900 na zámku v Zákupech.
A na závěr si dovolím citát, jehož autorem je britský ministr zahraničních věcí sir Edward Grey, muž, jenž v noci na 4. srpna 1914 vypověděl Německu válku:
„Svět se pravděpodobně nikdy nedozví všechno o pozadí vraždy arciknížete Franze Ferdinanda. Podle všeho neexistuje a ani nikdy neexistoval někdo, kdo by věděl vše, co by se o tom dalo vědět.“
Je to stále ještě pravda.

26.02.2024 4 z 5


Českomoravský belgický kůň - Chov na Moravě a v hřebčinci Tlumačov Českomoravský belgický kůň - Chov na Moravě a v hřebčinci Tlumačov Dalibor Gregor

Malinká knížečka do kapsy nás blíže seznámí s tímto plemenem.

23.02.2024 3 z 5


Plemeníci Hřebčína Napajedla Plemeníci Hřebčína Napajedla Dalibor Gregor

Útlá knížečka vydaná ke 130. výročí hřebčína Napajedla. 140. ani další výročí už bohužel hřebčín neoslaví, jelikož loňského roku prakticky ze dne na den zanikl. Pořídila jsem si tedy tuto knihu jako památku a vzpomínku na legendární plemeníky, kteří v tamním chovu působili a které jsem tak ráda jezdila do hřebčína obdivovat. Kniha má očekávání splnila jen částečně. Malý podlouhlý formát je poněkud nepraktický, tím pádem se špatně čte a některé fotky plemeníků již byly publikovány v předchozí autorově knize Anglický plnokrevník. Grafická stránka knihy mě taky moc nenadchla, informace o plemenících moc přehledností neoplývají, všechny údaje ať už o původu, dostihové kariéře a potomstvu jsou v jednom chaotickém textu.
Dozvíme se nejen o těch aktuálních hřebcích, jež stáli v hřebčíně v onom výročním roce 2016 (Egerton, Stormy Jail, Blue Coral, Pouvoir Absolu, The Bogberry), ale i o legendárních tamějších plemenících let dávno minulých jako byli např. Wiesenklee, Waidwerk, Masis, Behistoun, Lincoln, Amyndas, Sharp End, Dara Monarch, Mill Pond, Arcane, House Rules, Beccari, Rainbows For Life, Security Risk a Look Honey.
Na konci knihy je ještě přehled všech napajedelských plemeníků, kteří v hřebčíně působili v letech 1977 - 2016.

22.02.2024 3 z 5


Anglický plnokrevník Anglický plnokrevník Dalibor Gregor

Jsem milovníkem koní a zejména dostihů a tím pádem je anglický plnokrevník jedním z mých nejoblíbenějších plemen. Tuto už několik let starou publikaci jsem si pořídila teprve loni jako památku - památku na něco, co tu dlouhá léta bylo a přežilo všechny vlády a režimy... dokud nepřišel únor 2023. Ano je tomu takřka přesně rok, co byli ze slavného hřebčína Napajedla odvezeni poslední koně, co v něm ještě přebývali a tento slavný chov doslova ze dne na den a bez varování zanikl.
Kniha vyšla už roku 2010, kdy bylo v hřebčíně ještě vše v pořádku - v úvodu knihy pan hejtman Mišák nezapomene poděkovat chovatelům hřebčína Napajedla za to, že právě díky nim se hřebčín těší obrovskému renomé a tradici. Dalšímu poděkování majitelům (manželům Sieklíkovým) se dostane od autorů publikace v závěru knihy - jak směšně to zní dnes, po bezmála čtrnácti letech, kdy se situace naprosto obrátila a hřebčín Napajedla prakticky přestal existovat. Je mi z toho opravdu velmi smutno.
K samotné knize - ta má být jakousi oslavou tohoto plemene a najdeme v ní spoustu nádherných fotografií renomovaného, zejména koňského fotografa Dalibora Gregora. Nicméně celá kniha na mě působí dojmem menšího chaosu - různě velké fotky, mezi kerými pobíhají útržky textu pana Hlačíka. Ocenila bych, kdyby u fotografií byly popisky, alespoň o jakého koně se jedná a kdy byla fotografie pořízena. Úplně na konci knihy sice najdeme alespoň čísla stran se jmény konkrétních hřebců, ale takové stálé přelistovávání a hledání, o kterého hřebce jde je poněkud únavné a hlavně nepraktické. Popisy měly být přímo u fotografií. Text pana Hlačíka je pěkný, leč také se mi zdá poněkud chaotický, od každého trochu a vlastně nic pořádně do hloubky rozebráno. Ale to asi není cílem této knihy, ta je hlavně o fotografiích pana Gregora a text je jen na doplnění. Nevyhne se ale přehmatu, při líčení historických poměrů je zmíněna sebevražda následníka trůnu, korunního prince Rudolfa a její neblahý vliv na rodinu zakladatele hřebčína Aristida Baltazziho. Rudolfova milenka Mary Vetsera, která zemřela na zámku Mayerling spolu s ním, byla dcerou sestry Aristide Baltazziho, jejíž jméno bylo Helene a nikoli Marie, jak je v knize chybně uvedeno.
Takže celkově shrnuto se jedná o pěknou publikaci, s krásnými fotografiemi pro potěšení oka, ale já jsem čekala něco o malinko lepšího, alespoň po grafické stránce. Do mé knihovničky ale pěkná vzpomínka na doby, kdy bylo ještě vše v pořádku a já každý rok jezdila do hřebčína na chovatelské dny kochat se těmi nádhernými koňmi, kteří se na našich dostihových drahách rozhodně neztratili. Příkladem největším budiž hnědák Sacamiro (Camill - Sara po Dara Monarch), loňský vítěz legendární Velké pardubické.

21.02.2024 3 z 5


S kouzelnickou hůlkou: Magické dospívání filmového čaroděje S kouzelnickou hůlkou: Magické dospívání filmového čaroděje Tom Felton

Tak tohle je naprostá bomba. A to doslova. S Harrym jsem vyrůstala, jsme dokonce s Tomem stejný ročník, takže patřím k těm, kdo s napětím čekal na každý další díl, ať už ten knižní nebo filmový. Draca Malfoye s jeho věčnými nohsledy Crabbem a Goylem jsem v knihách a ještě více ve filmech už od samého začátku nemohla vystát. Malfoy a jeho představitel Tom Felton byl pro mě slizoun první třídy. Teď během dvou dní jsem přečetla jeho knihu a nemohla se od ní odtrhnout. Jednoduché, úderné, bezprostřední, prošpikované pikantními historkami z natáčení všech filmů o Harrym Potterovi,... Tom se nám tu odhaluje jako sympatický, pokorný mladý kluk, jehož dětství a potažmo dospívání bylo všechno jiné, jen ne fádní a "normální." Se slávou, kterou tak díky roli Draca Malfoye obrovsky rychle nabyl, jde bohužel ruku v ruce i následný pád na dno. Po dotočení harrypotterovské ságy odjel v touze začít nový, dospělácký život, do místa hercům zaslíbeného - do samotného Hollywoodu, kde poznal nejen filmové ateliéry.
Opravdu silný příběh podaný čtivým a pro čtenáře srozumitelným způsobem, se kterým se mnozí můžeme ztotožnit.
Myslím, že pro každého fanouška Harryho Pottera je povinnost tuhle knihu přečíst, i když není jako já příznivcem postavy Draca Malfoye. Mě si Draco-Tom po přečtení této knihy naprosto získal.

20.02.2024 5 z 5


Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

Jsem velký fanoušek celé ságy Harryho Pottera a raději mám knihy nežli filmové zpracování. Na Almanach jsem se velmi těšila a nadělila si ho k Vánocům do svojí knihovny, která už obsahuje spoustu a spoustu doplňkových knih s harrypoterovským tématem. Možná právě proto mě tato kniha trochu zklamala, čekala jsem rozhodně více. Kdyby něco takového vyšlo před patnácti lety asi bych to ocenila mnohem víc než teď, když už má člověk v knihovně všechny ty nádherné doplňkové knížky zabývající se zejména filmy. Tím ale nechci říct že Almanach je špatný, to není ani náhodou. Už jen ty nádherné ilustrace, na nichž se podílelo sedm opravdu velmi talentovaných ilustrátororů, kteří jsou nám představeni hned v úvodu knihy. Celá kniha je opravdu velkým uměleckým dílem s nádhernými kresbami snad všeho, co patří do kouzelnického světa. Prostřednictvím ilustrací se dostaneme nejen do Bradavic, ale i na všechna známá místa jako jsou Zapovězený les, Prasinky, Příčná ulice, Doupě, Grimmauldovo náměstí 12, Ministerstvo kouzel, Nemocnice svatého Munga pro kouzelnické choroby a úrazy, Azkaban a mnohá další. Nechybí kapitola věnující se kouzlům a zaklínadlům, kouzelným tvorům či sportům. Hned první kapitola je věnována kouzelníkům a čarodějkám, kteří se v této sáze objevili, ale už u této první kapitoly zůstal potenciál zcela nevyužit. Žádné nové informace, jen plno citací z knih vytržených z kontextu a mnohdy nedávající smysl. Hlavní postavy dostanou prostor na dvojstranu, ty vedlejší na jednu stranu ale spousta zajímavých postav zůstala zcela opomenuta třeba Remus Lupin, Horácio Křiklan, Dolores Umbridgeová i mnozí další. Na knihu, nazývající se Almanach je to prostě málo. Celkově je v knize minimum textu a připadá mi, že prostě co se textů týče jen vaří z vody.
Tři hvězdy dávám jen za opravdu nádherné ilustrace, jinak Almanach jako takový je myslím dosti přeceňovanou a také finančně velmi nadhodnocenou publikací.

18.02.2024 3 z 5


Vinen či nevinen Vinen či nevinen Felix Francis

Trochu jiná Francisovka, ale dobrá.

16.02.2024 5 z 5