Jana K - Příspěvky

Češi 1948 - Jak se KSČ chopila mociČeši 1948 - Jak se KSČ chopila mociP. Kosatík

"Pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal." Touto památnou větou, jež už navždy zůstane součástí té temnější stránky našich dějin se uzavírá ponurý komiks, jemuž předcházel úspěšný televizní cyklus České století. A je to určitě povedený komiks, byť pojednávající o neblahé kapitole naší historie. Rozhodně mohu doporučit.

12. dubna


Sex a jiné citySex a jiné cityE. Urbaníková

Taková jednohubka vhodná pro přerušované čtení :-) Za mě ale velmi slabé, čtení mě prostě nebavilo. Nic pro mě.

17. ledna


36. týden36. týdenS. Sarenbrant

Průměr. Neurazí - nenadchne.

28.12.2017


Retro ČSRetro ČSM. Petrov

Opravdu krásná barevná publikace plná dobových lahůdek. Klobouk dolů před panem autorem, to muselo dát opravdu práci sesbírat tolik socialistických perliček.
Nejsem sice pamětníkem, ale s chutí jsem si celou knihu prolistovala a přečetla. Je zaměřená na socialistický, zejména potravinový trh a je to opravdu více než zajímavá sonda do historie. Určitě hned sáhnu i po dalších dílech.

20.12.2017


Ve službách Konopišťského pána: zaměstnancem nejen na zámku Konopiště v ČecháchVe službách Konopišťského pána: zaměstnancem nejen na zámku Konopiště v ČecháchL. Pavlík

Krásná publikace na křídovém papíře s mnoha dosud nezveřejněnými fotografiemi a především zajímavými vzpomínkami osob, které byly s Konopišťským pánem v každodenním styku a mohou tak vyvrátit a přehodnotit zažité a nepravdivé teze o osobě následníka trůnu, jež byly ve velkém šířeny zejména po rozpadu monarchie. Více v mé recenzi.

15.12.2017


Deníček moderního fotraDeníček moderního fotraD. Landsman

Děs běs a už nikdy více! Hloupé, vulgární, těžko uvěřitelné a silně přehnané. Po pár stránkách se navíc začne vše opakovat, takže kniha začíná nudit.

11.12.2017


Václav Vorlíček - Pane, vy jste režisér!Václav Vorlíček - Pane, vy jste režisér!P. Macek

Tak režisér Vorlíček to není jen legendární pohádka Tři oříšky pro Popelku, ale i spousta jiných nadčasových filmů a seriálů. V této knize zavzpomíná na natáčení svých nejznámějších projektů a na různé příběhy s nimi spojené.
Jen mi přijde, že o některých se toho moc nedozvíme, například Princ a Večernice, Kouzelný měšec a ty novější věci moc prostoru nedostaly.

09.12.2017


ZlínZlínL. Sváček

Pěkná fotografická publikace nám představí ty nejzajímavější budovy a zákoutí Zlína.

02.12.2017


Panský důmPanský důmA. Jacobs

Pěkná, odpočinková kniha, ve které prostě děj jen tak nějak poklidně plyne, aniž by se něco zásadního dělo.
Poměry tehdejší doby jsou ale vylíčeny hezky poutavě, takže si můžeme udělat představu o životě v takovém domě vyšší společenské vrstvy těsně před první světovou válkou.
Ráda si přečtu i pokračování, abych se dozvěděla, jak se budou osudy hrdinů vyvíjet dále.

30.11.2017


Za fackuZa fackuE. Urbaníková

Od této knihy jsem rozhodně čekala víc. Určitě stále aktuální téma, na něž byla napsána již řada příběhů.
Ale tohle mi přišlo takové nijaké, nedotažené a nezáživné, příběh prostě uplynul a nedokázal mě zaujmout.
První kniha od této autorky, ale jestli bude následovat další nevím, zatím mě vůbec nepřesvědčila. Uvidím, možná jí dám ještě jednu šanci :-)

19.11.2017


TrojkorunaTrojkorunaF. Francis

Jeff Hinkley je zpět a tentokrát se ponoří do spletitého zákulisí amerického turfu, kde s ním absolvujeme ne nic menšího než americkou Trojkorunu.
Za velkou louží přijde ke slovu opět jeho mistrná taktika převleků - aby se dostal přímo ke zdroji nepravostí neváhá se dokonce nechat zaměstnat coby stájník přímo u trenéra, v jehož péči je právě největší adept na zisk Trojkoruny. Z Jeffa se tak ze dne na den stane irský občan Patrick "Paddy" Sean Murphy, který rozjíždí pátrání během prestižních dostihů Kentucky Derby, Preakness Stakes a Belmont Stakes.
Ze všech tří knih s Jeffem se mi tato líbila nejvíc, Jeff v roli stájníka mě prostě bavil a já doufám, že jsme se s ním nesetkali naposledy.

14.11.2017


Živá investiceŽivá investiceD. Francis

Opět naprosto vynikající Francisovka. Ze začátku jsem měla trochu strach z pro mě nudného a nezáživného prostředí banky a hlavního hrdiny bankéře. Nakonec mi to ale vůbec nevadilo, neboť sympatický Tim Ekaterin stráví většinu svého času právě řešením tohoto zapeklitého případu přímo u zdroje - v hřebčíně s majitelem chovného hřebce Sandcastlea, který je onou "Živou investicí," na niž si právě na doporučení Tima půjčil obrovskou částku.
Detailně se tak seznámíme nejen se zákulisím chodu banky, ale především se zajímavým prostředím hřebčína, který odchovává budoucí hrdiny dostihových drah. Dostaneme se ale i jinam - byznys léčení koňských pacientů tajemným koňským léčitelem-šarlatánem versus seriózním veterinářem.
Opravdu velmi povedená kniha; samozřejmě nechybí milostná zápletka hlavního hrdiny, na kterou jsem tentokrát byla zvědavá takřka stejně jako na celou detektivní zápletku a s napětím čekala na rozuzlení. Jednoznačně za pět hvězd, i za ten krásný hořkosladký konec.

30.10.2017


MaličkýmMaličkýmB. Němcová

Po mnoha a mnoha letech znovu z nostalgie přečteno i v rámci čtenářské výzvy. Ponuré, dalo by se říci že i velmi strašidelné a drsné pohádky nikdy nepatřily k těm mým nejoblíbenějším. V knížce jsou ale opravdu pěkné jak barevné, tak i černobílé obrázky.

15.10.2017


Vysoké sázkyVysoké sázkyD. Francis

Přečteno jedním dechem. Hlavním hrdinou tentokrát sympatický "hračkář" a majitel několika dostihových koní. Jelikož se v tomto prostředí pohybuje teprve krátce je stále koňský laik, který ve všem důvěřivě spoléhá na svého jediného trenéra Jodyho Leedse a teprve postupně přichází na jeho četné větší i menší podvody na něž ve velkém doplácí. Ovšem záměna jeho nejlepšího koně Energise za jeho slabšího dvojníka je už trochu moc...
Příběh má spád i napětí, velmi mě bavila rychlá záměna tří koní během dopravní kontroly; poutavá scéna, i když těžko uvěřitelná. Nechybí milostný příběh; za svou vyvolenou tentokrát hlavní hrdina letí až do Miami, na chvíli tedy změníme prostředí a z chladné lednové Anglie se dostaneme na slunečnou Floridu, kde absolvujeme jak místní dostihy, tak i dražbu koní, což je myslím příjemná změna.

14.10.2017


Terapie v nociTerapie v nociI. Frühlingová

Ivu Frühlingovou mám velmi ráda coby zpívající modelku, mám všechna její vydaná alba a moc mě baví její francouzsky zpívané písně. I ty české jsou pěkné. Ovšem tohle... Tohle opravdu ne...
Ať radši zpívá a psaní přenechá jiným. Možná kdyby to byla zpověď ve formě klasické prózy tak snad, ale ty básně jsou opravdu dost strašlivé.

08.10.2017


Drahý časDrahý časD. Francis

Hlavní hrdina této Francisovky tentokrát není koňák, ale pilot malého letadla. Pro mě prostředí naprosto cizí, uvítala bych raději to koňské, ale v knize mi to vůbec nevadilo, ba naopak.
Navíc o dostihy nepřijdeme, Matt Shore totiž létá po závodištích a vozí trenéry, majitele i žokeje a tak se seznámíme zase s jiným prostředím. Za mě moc povedené, včetně zápletky i nezbytné lovestory.

06.10.2017


Smrt favoritaSmrt favoritaD. Francis

Krásná a pravá "stará" anglická detektivka, které nechybí vůbec nic, co má správná detektivka mít. Klobouk dolů vzhledem k tomu, že se jedná o autorovu prvotinu. Určitě bych ji zařadila mezi jeho top díla.
Ačkoli jsem velice záhy spolu s hlavním hrdinou odhalila, komu patří tajemný šeptavý hlas údajného pana "Clauda Thiveridge" vůbec nic mi to na čtenářském zážitku neubralo. Kniha udrží napětí po celou dobu, a zejména posledních pár stránek jsem doslova hltala. Velmi se mi líbila jedna ze závěrečných scén a to konkrétně útěk hlavního hrdiny přímo z dostihového závodiště na koni (se kterým mimochodem před pár okamžiky lehce vyhrál dostih) přes pole, louky a lesy před hordou ozbrojených taxikářů domlouvajících se vysílačkami, které řídil onen tajemný šeptavý hlas. Nepříliš uvěřitelné, ale rozhodně bavilo. Jednu hvězdu z hodnocení beru za těžko uvěřitelný vztah hlavního hrdiny ke Kate - takové rychlé zásnuby po tom všem?

25.09.2017


ŽihadloŽihadloD. Francis

Druhou Francisovku s Kitem Fieldingem jsem původně chtěla hodnotit stejně jako tu předchozí, ale jak jsem postupně četla, musela jsem názor přehodnotit. Zbraně (a byznys s nimi) sice nejsou zrovna mé hobby, ale kniha se přece jen více zabývá dostihovým prostředím, zde konkrétně překážkovými dostihy, které Kit jezdí.
Jednu hvězdu přidávám za naprosto nečekané rozuzlení, se kterým jsem opravdu nepočítala a taky za šťastný konec týkající se Kitova osobního života.

21.07.2017


ŽralokŽralokD. Francis

Pěkná Francisovka, ale moje úplně top to není. Příběh je fajn, hlavní hrdina sympaťák, stejně jako princezna, pro kterou jezdí, ale něco mi tam prostě chybělo. Možná trochu víc akce, těžko říct. Taky mi moc nesedlo novinářské prostředí a intriky v něm.

22.06.2017


Předčasná úmrtí zapsaná do dějinPředčasná úmrtí zapsaná do dějinT. Čechtický

Opět jedna velmi nekvalitní, rychle šitá novinářská publikace. Více v mé recenzi.

10.06.2017


Dát sbohem Studené LhotěDát sbohem Studené LhotěB. Robošová

Kniha jako taková není špatná, určitě lepší než dvě předchozí knihy autorky, které jsem přečetla. Mám ale jiný problém. Příběh sledujeme očima hlavní hrdinky, ale nevím, jestli se mi to zdá, ale mám pocit, že vše je líčeno poněkud stroze a jednoduše, jakoby hlavní hrdinka stála kdesi mimo a nic se jí netýkalo. Prostě celý příběh plyne jednotvárně velmi úsporným způsobem takřka bez emocí. Dějová linka je zajímavá, i když průhledná, takže mi od začátku bylo jasné, kdo je oním "dcitelem."

06.06.2017


ŽárlivkaŽárlivkaB. Robošová

Stejně jako předchozí autorčina kniha se stejnou hrdinkou velmi slabé. Ale pobavila mě představa sledování potenciálního nevěrníka v muslimském oděvu speciálně za tím účelem objednaného přes internet :-)

29.05.2017


Na stejné lodiNa stejné lodiB. Robošová

Kdybych si v anotaci nepřečetla, že je hlavní hrdince téměř třicet let, myslela bych si podle jejího chování že se jedná o čtrnáctiletou dívčinu. Neskutečně naivní. A divit se praktikám v supermarketech? I když jestli tam nikdy dřív nepracovala, tak snad...

22.05.2017


Sisi - Osamělá císařovnaSisi - Osamělá císařovnaA. Pataki

Po přečtení první knihy o císařovně Alžbětě této americké autorky jsem byla doslova znechucená. To jsem ještě netušila, že celý tento skvost bude mít bohužel pokračování a paní Pataki mě bude znovu týrat svou naprostou neznalostí života této pozoruhodné ženy. Předchozí díl skončil uherskou korunovací a já si nesmírně oddechla, že mám četbu konečně za sebou. Rok se však s rokem sešel a já musela absolvovat četbu dalších neuvěřitelných a nesmyslných kapitol z císařovnina života, tentokrát od konce šedesátých let až po její tragickou smrt.
Ať se snažím, jak se snažím, žádná pozitiva na knize nemohu najít. Ani historická fakta, ani literární kvalita, ani čtivost, prostě nic. Velice nerada dávám knihám nulové hodnocení, ale tady v tomto případě opravdu nemohu jinak. Můžeme jen doufat, že příště si paní autorka vybere jiné, jí bližší téma, které bude schopná zpracovat, když jí evidentně poměry na císařském dvoře 19. století nic neříkají. Více v mé recenzi.

18.05.2017odpad!


DražbyDražbyD. Francis

Opět velmi povedená Francisovka, navíc z velmi zajímavého a atraktivního prostředí koňských dražeb, o jejichž zákulisí i nekalých praktikách obchodníků s koňmi se prostřednictvím hlavního hrdiny Jonase Derehama dozvíme spoustu podrobností. Velmi jednoduchý, čtivý děj: "Prostý, základní souboj dobra a zla," jak zmiňuje sám autor v doslovu ke knize.
Původně jsem chtěla hodnotit za čtyři hvězdičky, ale tu pátou jsem nakonec musela přidat za vedlejší dějovou linku s bratrem alkoholikem a za (alespoň pro mě) velmi smutný konec.

28.04.2017


Chladná zradaChladná zradaD. Francis

Zajímavá zápletka, i když už název knihy dává tušit, že půjde o zradu a tak celkové rozuzlení možná tak úplně nepřekvapí. Opět mě bavila atraktivnost prostředí; z Anglie se tentokrát dostaneme do chladného a drsného Norska, které je v knize velmi realisticky popsané.

21.04.2017


Kouřová clonaKouřová clonaD. Francis

Kratinká Francisovka ve které je tentokrát hlavní postavou sympatický filmový herec Edward Lincoln. Ten nám sice záhy prozradí pachatele, na kvalitě knihy to však vůbec neubírá, ba právě naopak. Na atraktivitě knihy také přidá fakt, že tentokrát opustíme společně s "Linkem" kolébku turfu a podíváme se spolu s ním do dobrodružné jihoafrické buše za "olifanty." :-)

12.04.2017


Uklizeno! Jednou provždy...Uklizeno! Jednou provždy...T. Hammersley

Naprosto zbytečná záležitost. Nepotřebuji, aby mi nějaká potrhlá Američanka radila, jak a co mám uklízet a jak být "kreativní." Dvě hvězdičky za pěkné zpracování knihy a fotografie, které jsou rovněž autorčiným dílem.

31.03.2017


Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!J. Novák

Zajímavé komiksové zpracování osudů legendy československého sportu. Kniha mě bavila, ale na některých místech bych uvítala více textu; mnohdy je ho na stránce úplné minimum. I tak ale solidně mapuje nejen Zátopkovy sportovní úspěchy, ale i osobní život.
Škoda jen, že končí zlatou helsinskou olympiádou (na kterou málem ani nejel), určitě by bylo zajímavé sledovat i další životní etapu nejen jeho, ale i jeho ženy Dany.

02.02.2017


Královna GabrielaKrálovna GabrielaP. Čermák

Jak vidno, pan Čermák nezahálí a zahlcuje trh svými četnými publikacemi nejen o sportovcích, ale i o dalších známých osobnostech. O tom, že se jedná o díla velmi nevalné kvality, se můžeme přesvědčit i v této knize o Gabriele Koukalové. Ty dvě hvězdičky dávám jenom kvůli ní a také tomu, že biatlon patří k mým oblíbeným sportům.
Nabízí se mi otázka, jak je možné, že se takový s prominutím brak vůbec dostane na pulty knihkupectví. Připomíná totiž hodně nepovedený domácí úkol šitý velmi horkou, spíše přímo rozpálenou jehlou. Nevím proč autor plýtvá silami, když se nehodlá tématu obsáhleji věnovat a z knihy se nedozvíme absolutně nic nového.
Zkopírovat Wikipedii dovede každý, stejně tak si najít starší články, kterých je plný internet. To celé proloženo autorovými poněkud vzletnými, oslavujícími a místy až trapně vyznívajícími komentáři. Celé to korunuje obrazová příloha - ve středu knihy 25 stran křídového papíru s barevnými fotkami - beru, ale proč je těmi samými fotografiemi, ve stejné velikosti, ovšem černobílými, proložená celá kniha? Aby bylo více stran a kniha více nabyla - o to se ostatně stará i velikost písma. Mnohé slovní spojení a obraty se často opakují, a co hůř, mnohdy nedávají ani smysl. Velmi nepříjemně na mě také působilo autorovo neustále se opakující oslovení "Má hrdinka" či "Moje hrdinka."
Podtrženo, sečteno - tak mizernou a nekvalitní životopisnou knihu jsem snad ještě nečetla a doufám, že už ani číst nebudu. Gabriela je v posledních letech obrovský fenomén a určitě si zaslouží mnohem kvalitnější publikaci.

24.01.2017


1 2