Jana K Jana K komentáře u knih

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

V anotaci k této knize se dočteme, že se jedná o "výjimečný historický román," srovnatelný dokonce s díly Jane Austen. Tak to ani náhodou. Naopak si troufám tvrdit, že je to jedna z nejméně povedených knih tohoto žánru. Nesympatická hlavní hrdinka, její protějšek velmi těžko uvěřitelný až trapný, nudné a plytké dialogy, velmi málo děje, který nezachrání ani rádoby krimi zápletka. Velmi rozvláčné, zdlouhavé a nudné, do četby dalších stran jsem se musela doslova nutit; stále jsem čekala nějaký zvrat, prostě něco, čím kniha zaujme a začne se něco dít. Marně.
Na autorčině webu jsem zjistila, že napsala dosud tři knihy (čtvrtou připravuje) a jedna z nich je dokonce stejný příběh z pohledu hlavního mužského hrdiny této knihy. Jenom to ne - to mi něco nepříjemně připomíná.

17.09.2016 1 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

New York čtyřicátých let není úplně mým šálkem, přesto jsem se rozhodla přečíst si toto známé a slavné Capotovo dílo, které bylo i zfilmováno. Příběh mě ale nezaujal, útlá knížka, spíše povídka, na mě působila poněkud těžkopádně a nezajímavě a byla jsem ráda, že jsem ji vůbec dočetla. Rozhodně se nejedná o snadné čtení.

21.08.2016 2 z 5

Deník fejsbukové matky Deník fejsbukové matky Lucie Nachtigallová

Naprosto zbytečná záležitost, škoda krásného křídového papíru, na němž je kniha vytištěna. Nepřestávám žasnout nad tím, co všechno jsou česká nakladatelství schopna vydat, doufaje v komerční úspěch knihy.
V poslední době jsme si zvykli na to, že vydanou knihu má lecjaký blogger či youtuber, ale vydání fejsbukových statusů - to tu ještě nebylo.
Kdyby alespoň bylo oč stát, ale není - kniha mapuje statusy v období tří let (počítám, že se už určitě připravuje pokračování tohoto literárního skvostu) úspěšné FB stránky Deník fejsbukové matky. Nevím, čím si autorka zasloužila, že zrovna její facebook se stal tím úspěšným a knižně vydaným - podle mě jsou to jen rádoby vtipné, poněkud roztříštěně působící komentáře k rodinným situacím, občas dokonce proložené reakcí na právě probíhající aktuální události.

06.08.2016 odpad!

Rozkazem Rozkazem Dick Francis (p)

Poslední samostatnou knihou Dicka Francise, kterou napsal ještě bez přispění svého syna Felixe, je čtvrtý příběh Sida Halleyho. Příběh jako takový není špatný, ale možná by mu prospěl větší spád a větší akce, namísto některých nudnějších pasáží; např. popisu zákonodárství v demokracii, zbytečně podrobně rozepsané získávání profilu DNA nebo podle mě poměrně zdlouhavých scén z nemocnice.
Co mi ale celý zážitek z knihy dokonale pokazilo je neuvěřitelně mizerný a neodborný překlad celého díla. Dick Francis knihu věnoval památce své dvorní překladatelky Jaroslavy Moserové, která se už bohužel jeho poslední knihy nedočkala. Jak velká to je ztráta je patrné od prvních stran knihy.
Celou knihu mě silně rozčilovalo zaměňování pojmu dostihy za "závody", termínem "skokové závody" byly dokonce označeny slavné překážkové dostihy v Cheltenhamu; na "závodech" se dokonce objevil jakýsi podivný prostor označený coby "cvičiště" - snad to měl být padock? Paní překladatelka patrně příznivkyní dostihů není - to by snad ani nemusela být, stačilo by jen vidět alespoň část televizního přenosu ze "závodů" v Chuchli či Pardubicích.
Nezbývá mi než se zeptat, proč byl překlad knihy svěřen do tak nepovolaných rukou, jistě by se našel zapálenější odborník, který by dílo tak světově profláknutého autora, jakým Dick Francis bezesporu je, nedegradoval na tak mizernou úroveň.

31.07.2016 3 z 5

V nemilosti V nemilosti Dick Francis (p)

Nezničitelný Sid Halley je jedním z mých nejoblíbenějších hrdinů z Francisových knih a mám-li vybrat tu nej knihu právě se Sidem volím V nemilosti. Za tento v pořadí třetí Sidův případ dostal autor dokonce cenu E.A. Poea a to určitě plným právem.
Kniha je pojata trochu jinak, protože už od začátku víme, kdo páchá ony zrůdnosti na nevinných koních, přesto má Sid celý příběh co dělat, aby shromáždil všechny důkazy a stopy vedoucí k obvinění svého dlouholetého přítele Ellise Quinta s nímž v minulosti nejednou bojoval o vítězství na dostihové dráze. S tím vším se tentokrát musí vypořádat sám, bez pomoci svého přítele Chica; ten mi v příběhu trochu chyběl. Celá kniha se čte velmi lehce až do úplného konce a z Ellisova závěrečného dopisu doslova mrazí: "Vyhráls, Side." Jak také jinak.

24.07.2016 5 z 5

Vyděrač Vyděrač Felix Francis

Kniha se četla perfektně, příběh hezky ubíhal a ani na okamžik nenudil, stále se něco dělo. Pravdou je, že nakonec nabral trochu jiný spád (jak píše čtenářka v komentáři přede mnou), než se dalo očekávat, ale na kvalitě to rozhodně neubralo a nijak mi to nevadilo. Kniha se mi líbila určitě více než předcházející Ohrožení se stejným hrdinou.
Jeffa jsem si oblíbila, rozhodně bych nebyla proti, kdyby se opět objevil v některé z dalších Felixových knih, určitě by se mohl velmi dobře stát jeho Sidem Halleym.

07.07.2016 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Film Želary patří k mým oblíbeným, viděla jsem jej několikrát, ale k přečtení knižní předlohy jsem se dostala až nyní. Ta má jedinou vadu - 110 stránek uteče jako voda a zůstane velmi silný, krásný poetický příběh, který má rozhodně co říci i v dnešní uspěchané době, tolik nepodobné drsnému životu v zapadlé vesničce Želary.
Stručné, jednoduché a dobře napsané; i v krátkých větách autorka skvěle vystihla atmosféru, jen konec mi připadal moc náhlý - možná mohl být trochu více rozepsán.

18.06.2016 4 z 5

Vyděděná Vyděděná Marie Magdalena Horňanová Jodasová

V některém televizním magazínu jsem zahlédla reportáž o paní Horňanové, ve které byla představena coby nejstarší, dosud aktivní spisovatelka v Česku. Zaujala mě a tudíž jsem si řekla, proč si od ní něco nepřečíst. Má volba byla velice jednoduchá, neboť u nás v knihovně byla od této autorky k dispozici jen jedna kniha. Od útlé, stostránkové knížečky jsem toho mnoho nečekala, přesto jsem docela zklamaná. Formou i obsahem by se tento příběh hodil spíše na pokračování do některého z četných pochybných časopisů typu Napsáno životem a dalších.
Příběh je hodně silný, napsaný dle skutečnosti (hlavní hrdinka knihy byla studentkou autorky), podaný ale nudným, jednoduchým způsobem připomínajícím nekonečně dlouhou, nepovedenou školní slohovou práci.
Přesto si autorka určitě zaslouží úctu a obdiv; ten si však rozhodně nezaslouží nakladatelství Epocha, nebo lépe řečeno korektor - jak mohl nechat na ani ne sto stranách textu tolik překlepů to opravdu nechápu.

26.05.2016 2 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Nádherný příběh. Nejprve jsem viděla film, který mě tak nadchl, že jsem hned běžela do knihovny pro knižní předlohu. Ta je psána v ich formě prostřednictvím Michaelova vyprávění. Možná mě jen trochu zklamalo, že je kniha tak útlá, celý příběh by šlo určitě rozvést ještě více a některým událostem se věnovat podrobněji. Ale to snad byl autorův záměr, nechat určitý prostor k zamyšlení a doplnění čtenáři. Určitě se ale jedná o velmi povedené dílo a vůbec jedno z mála děl, kde je na velmi vysoké úrovni jak kniha, tak i herecky skvěle obsazený film.

10.04.2016 5 z 5

Lovkyně štěstěny Lovkyně štěstěny Daisy Goodwin

Jednoznačné zklamání. Kniha je sice zaměřena na zajímavé období císařovnina života, tzn. její pobyt v Anglii a účast na parforsních honech v polovině sedmdesátých let, ale u mě zůstala daleko za očekáváním a nijak nevybočuje z řady fádních pseudohistorických románů, kterých je na trhu celá řada. V hlavní roli je zde spíše než císařovna Bay Middleton a jeho vztah k Charlotte Baird. Jako obyčejný "historický" román možná dostačující, ale jako román, který se tváří býti románem o císařovně Alžbětě rozhodně nedostačující.

15.03.2016 2 z 5

Sny císařovny Sisi Sny císařovny Sisi Allison Pataki

Jedno z nejhorších románových zpracování života císařovny Alžběty, jaké jsem kdy četla. Autorka neví o císařovně a lidech z jejího okolí prakticky nic, stejně jako o poměrech v císařské rodině a tomto historickém období. Nevím, proč se rozhodla napsat knihu právě o ní, když se ani nepokusila alespoň trochu držet obecně známých faktů o císařovně.

20.02.2016 odpad!

Jak milovat lorda Ashe Jak milovat lorda Ashe Sally MacKenzie

Tak tohle vážně ne... Předchozí dva díly této série jsem přečetla s řádně zatnutými zuby, u tohoto posledního dílu jsem už měla chuť knihu odhodit někam hodně daleko, což se mi běžně nestává. Protože ale nerada odkládám rozečtené knihy, podařilo se mi po několika dnech knihu s vypětím veškerých sil dočíst.
Co dodat - napadají mě výrazy jako trapné, nudné, absurdní, zdlouhavé, většina knihy absolutně o ničem. Londýnská "smetánka" nadávající si slovy "Ty ničemnej hajzle!" nebo naprosto nepochopitelné a neuvěřitelné chování veškerých postav v knize.
Souhlasím s modrankou: psi, zejména po manželovi pojmenovaný Kit, který byl později operativně překřtěn na Chundeláčka z důvodu manželova návratu (dle popisu jsem si ho představovala jako Novofundlanďana), coby rozdělení postele rozhádaných manželů mě po celou dobu čtení knihy nesmírně rozčilovali.

31.12.2015 odpad!

S ohněm v zádech S ohněm v zádech Bill Shoemaker

Příběh byl docela ucházející i když se v něm místy nacházela hluchá místa, která úplně nedokázala udržet mou pozornost. Ale jinak v rámci možností celkem dobré čtení ve francisovském dostihovém žánru, tentokrát z prostředí Kalifornie.
Co mě ale při čtení rušilo úplně nejvíc je spousta a spousta chyb, jako by kniha neviděla vůbec žádnou korekturu. Vynechaná slova, slova navíc, přehozená slova i písmenka téměř na každé druhé stránce!!! Písmenka si tak v této knize dělají co chtějí a úplně mění význam celých slov - povídal místo podíval, počet místo počest, jako místo jeho, rvalo místo trvalo, objeví místo objetí - a tak by se dalo ještě dosti dlouho pokračovat. Opravdu nevím co v nakladatelství Eminent dělali, ale tolik chyb snad ani nelze vyprodukovat a když už, tak by měly být korekturou odstraněny na minimum. Snad ještě nikdy jsem nečetla knihu, kde by lidé jezdili suty a namísto dokladů měli důklady...

24.09.2015 3 z 5